Sen noci svatojánské

Sen noci svatojánské https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/672/sen-noci-svatojanske-672.jpg 4 1053 104

Athénský král Théseus chystá sňatek s královnou Amazonek Hipolytou. Několik dní před svatbou ke králi přichází měšťan Egeus s dcerou Hermií s prosbou, aby domluvil dceři, že si má vzít za muže Demetria. Hermie však miluje Lysandra. Ani králova domluva nepomohla. Hermie se domluví s Lysandrem, že spolu utečou k tetičce a tajně se vezmou. Mezitím divadelní ochotníci připravují na královskou svatbu divadelní hru. Představení nacvičují v lese. V tutéž dobu se královna lesních víl Titanie pohádá se svým manželem, králem Oberonem. Oberon posílá svého služebníka, skřítka Puka, pro čarovnou bylinu. Potřou-li se spícímu člověku bylinou víčka, zamiluje se do prvního člověka, kterého po probuzení spatří....... celý text

Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , Dilia

A Midsummer Night's Dream , 1600

ElleNora
07.10.2018 3 z 5

Hra se mi četla o mnoho lépe než jiná Shakespearova dramata, v ději jsem se vyznala. Bylo zajímavé sledovat, co dokáže jeden lístek mandragory nadělat zmatku.
Hezký kontrast vytvářelo představení řemeslníků, které samozřejmě pobavilo.

Widow Embalmer
31.08.2018 3 z 5

J.R.R. Shakespeare výjimečně nezabil půlku postav, což mě poněkud zaskočilo a musím i říct, že zklamalo. Čekal jsem lesní řežbu elfů a lidí bok po boku proti temné magii v čele s Elrondem. Teda vlastně Oberonem, aha! Moment, tady něco nehraje. Měl jsem to ale nějaký podivný sen.

NiNo
28.05.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších Shakespearových komedií. Titanie a Oberon - inspirace mnohých. :-)

Kdybyste nám stínům snad
chtěli něco vytýkat,
myslete, že jste spali,
co jsme se vám zjevovali.
Nikdo nebuď pohoršen!
Kus to nebyl, byl to sen.

DracoMalfoy
27.04.2018 4 z 5

Shakespeare nezklamal. I když byl příběh trochu zamotaný, nedělalo mi problém knihu číst. Doopravdy vtipné a okouzlující. Směle do čtení!

Michalka98
06.04.2018 5 z 5

Shakespeare, který pohladil po duši. Vtipná, originální hra, která zachycuje vše, co se může stát během jedné svatojánské noci.

StefFišerová
02.04.2018 4 z 5

Mám Shakerspearea hodně ráda, proto nemůžu napsat nic než pochvalný komentář. Sen jsem četla už víckrát a pokaždé si všimnu nějaké maličkosti kterou jsem předtím propásla. I přes množství postav, které mě při prvním čtení mátlo, je to úžasná divadelní hra, a doufám že ji někdy uvidím i na živo.

Babsy
09.02.2018 4 z 5

Krásná jízda plná fantazie, představivosti, humoru, nemožného a absurdního. Já se bavila a četlo se to hezky, místy skutečně trochu matoucí, ale do toho se dostanete.

Jane007
16.08.2017 5 z 5

Naprosto úžasná hra. Chtěla bych ji vidět na živo, snad se to podaří.

Tina.orl
30.06.2017 4 z 5

Dílo jsem nejdřív začala číst v originále, ale jelikož jsem se hned na začátku zamotala kdo je kdo, radši jsem přešla k českému překladu. Drama je dost zajímavé, až neuvěřitelné, ale chvílemi trochu zamotané.

Nita17
08.06.2017 4 z 5

Jednoduše zmatek k pobavení. Zde fantazie nezná mezí. Krásně promyšlená scenerie  - hold "labuti avonské".

Stellia
08.05.2017 5 z 5

Asi moja najobľúbenejšia kniha od Shakespeara :)

Ortie
23.04.2017 4 z 5

Po přečtení jsem přemýšlela, zda mám toto dílo brát jen čistě jako komedii, která má pobavit, nebo zda v něm mám hledat nějaký vyšší smysl. A došla jsem k závěru, že se autor možná snažil upozornit, že i když mají lidé hodně rozdílů, tak vždy se může najít něco společného. Ať už se jedná o lásky, smysl pro humor, nebo třeba sny…
Velice se mi líbilo, jak Shakespeare spojil bohatou i chudou vrstvu obyvatel společně s kouzelným světem víl a elfů. Všechny tyto třeba zdánlivě nespojitelné vrstvy se v jeho hře setkali v kouzelnou noc, kdy se může stát cokoli…
Chvíli jsem přemýšlela i o tom, že třeba celá hra je jen něčím snem a chvílemi jsem čekala, že nakonec bude scéna, ve které se někdo vzbudí v posteli a řekne si, jaký podivný sen provázel jeho noc…
Abych toto dílo dobře pochopila, tak jsem si našla i záznam a myslím, že mi to velice pomohlo. Společně ještě s přečtenou knihou se mi v hlavě utvořila docela jasná představa. Chvílemi jsem hodně přemýšlela a chvílemi se zase smála na celé kolo a myslím si, že když se něco takového podaří, tak se dá dílo označit za více než povedené…

Richelle
07.03.2017 3 z 5

Kniha je vskutku líbivá, dobře čtivá a zajímavá. Akorát s porovnáním například s Hamletem, je toto dílo trošku slabší. Patří do maturitní četby.

lushi
09.02.2017 1 z 5

Komedie, hm. Milá a pěkná, v dnešní době se ale člověk pobaví jinou literaturou. Navíc ve formě, ve které je hra psaná, je čtení navíc trošičku utrpení...

ZajDa37
14.11.2016 4 z 5

Kdybyste chtěli srovnat tuhle hru s některými pasážemi z Willových svátečních komedií, tak by Sen noci svatojánské zřejmě prohrál. Tady se však neptáme po tom, co je tu z obvyklého slovního humoru, kterým nás Shakespeare obyčejně častuje, avšak za prvé kolik milostných zmatků do té komedie vložil a také jak dokázal propojit náš svět se světem nadpřirozených elfů, šotků, skřítků a oslích hlav.
A jen tam mimochodem Sen noci svatojánské zní mnohem lépe než Sen čarovné noci. I když o ten sen tam jde především. Neboť kdo z vás si troufne říct, že to co zažila Hermie, Lysandr, Helena, Demetrius a athénští řemeslníci, nebyl jen výplod fantazie? Nádherný výplod fantazie, díky kterému jste se přenesli do rozmarů elfských králů, královen, kouzel, lektvarů a šťastných konců. A taky do svět divadelního představení s dírou ve zdi.

Navíc se v knize dozvíte jak probíhaly divadelní zkoušky ochotnických řemeslníků a to se hodí vždycky :)

Flower081
06.11.2016 5 z 5

Mile překvapila. Vzhledem k tomu o jakého autora se jedná jsem se bála, že to bude moc složité čtení, opak se ale ukázal být pravdou. Milý a pohádkový příběh s trochou tajemna a vtipu. Moc se mi líbila.

MirijamFrankl
03.09.2016 5 z 5

Výborné dialogy a skvělé postavy.Moc hezké čtení!!!

Aniday
07.08.2016 5 z 5

"Kdybyste nám stínům snad
chtěli něco vytýkat,
myslete si, že jste spali,
co jsme se vám zjevovali..."

Kopta
12.04.2016 5 z 5

Naprosto dokonalé. Dílo staré celá staletí a i přes to všechno skvěle vtipné pro člověka s klasickým i lehce skoro až perverzním smyslem pro humor. Divadelní hra stará skoro půl tisíciletí v jistém slova smyslu zanechala stopu do dávné budoucnosti. Tohle je dílo hodné mistra. Toto je komedie, kterou miluji. Toto je nejlepší Shakespeare všech dob.

Džena
29.03.2016

Čakala som od Shakespeara viac, nepáčilo sa mi to nejako extra.

divadelní hry Titania, královna víl Oberon, král elfů

William Shakespeare
anglická, 1564 - 1616
2015  80%Romeo a Julie
2010  83%Hamlet
2011  80%Zkrocení zlé ženy
1994  82%Sen noci svatojánské
1964  83%Othello

Kniha Sen noci svatojánské je v

Přečtených1 858x