Selekce

Selekce https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207771/bmid_selekce-RMS-207771.png 4 5554 1250

Selekce série

Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl stanoven od narození. Být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Žít v paláci a soutěžit o srdce krásného prince Maxona. Ale pro Americu Singerovou je Selekce noční můrou. Znamená to pro ni otočit se zády ke své tajné lásce Aspenovi, který je o kastu níž než ona. Nechce se jí odejít z domova a vstoupit do nelítostné soutěže o korunu. Pak America potká prince Maxona. Postupně začne zpochybňovat všechny plány, které si předsevzala – a uvědomí si, že život, o kterém vždycky snila, si už nemůže v porovnání s budoucností představit.... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

The Selection , 2012

evismaior
01.10.2023 3 z 5

60% - Je to takové nenáročné Farmář hledá ženu šmrcnuté postapokalyptickým světem Hunger games. Až na to, že Farmářem je tady princ Maxon, který si má vybrat manželku mezi 35 dívčinami vybranými z nižších kast a ze všech oblastí království Illea, což je něco jako bývalé USA poté, co projely válku s Čínou, Ruskem a navíc ještě zkrachovaly. A hlavní hrdinkou je půvabná America Singerová s prořízlou pusou a přítelem z nižší kasty Aspenem, kterého musela zanechat doma.
Dost jsem se potýkala s okolnostmi, které mi nepřišly zrovna uvěřitelné - hned v první kapitole America peče rodince k večeři kuře v baráku s elektřinou a telefonní linkou, kde každý má svůj pokoj, po večerech sledují s popcornem televizi a dokonce je tam na zahradě domek na stromě, a ona přitom dramaticky popisuje, jak její rodina (z páté kasty z osmi, přičemž osmá už jsou jen bezdomovci) občas trpí hladem. Tak na tu zahradu aspoň prsknu pár slepic a záhon se zeleninou, ne? Nebo: dívčiny jsou do selekce vybrány na základě fotky a dotazníku - to, jestli odpovídaly pravdivě, se řeší, až když už jejich foto proletí celonárodní televizí, stejně jako jejich zdravotní stav (co takhle předchozí vyšetření plodnosti a genetické testy?) - a co se týče požadovaného panenství, tak tam se dokonce věří jejich čestnému prohlášení :-)) A pak mě taky bavilo, jak vždycky královské sídlo napadli tajemní rebelové, panstvo někde v úkrytu pár hodin poslouchalo bitvu, načež po skončení vyběhly komorné, aby poklidily, kuchaři se vrhli do kuchyně vařit a všichni se spokojeně rozešli do svých pokojů. Jako vážně?
Ovšem America a princ Maxon jsou docela roztomilí, takže pokračování jejich namlouvání dám ještě šanci.

KnihoSny
12.09.2023 5 z 5

Knihu čtu po druhé a pořád to miluju Amerika je od všeho trochu je od rány nevidí si do pusy přesto je okouzlující Maxon jako princ je nedoceněný svým otcem ale gentleman ..
Kniha se četla strašně krásné a rychle a audiokniha je taky strašně super namluvená.

Elča2011
10.09.2023 4 z 5

Kniha ušla ale ten začátek byl hrozně nudný.

Ellienkaa
27.08.2023 5 z 5

Upřímně přemýšlím celou dobu jestli má větší city America/Mer k Aspenovi nebo Maxonovi zároveň America tvrdí že k Maxonovi nic necítí , ale kdykoliv ho vidí s každou ze 35 dívek tak žárlí. Zároveň se mi moc líbilo , že se America nechová ke svým komorním tak jako ostatní, ale dalo by se říct že se k nim chová jako jejich kamarádka. Dost mě štval i Aspen, původně se totiž s Americou rozešel a následně k ní tajně večer chodí a dělá jakoby se nic nestalo. Taky mě štve jak Celesta ji záviděla ty šaty a nebudu spoilerovat a také pak udělala to co udělala. Knihu jsem přečetla rychle, ikdyz to bylo napínavé. Knihu doporučuji všem

jana1874
17.08.2023 5 z 5

Na tuhle sérii se chystám už velmi dlouho, a konečně se mi to povedlo :)
Moc hezký příběh, taková pohádka, ale krásná. Po přečtení jsem si hned půjčila 2. a 3.díl, abych mohla brzy navázat

Bety093
16.08.2023 5 z 5

Jednu dobu byla knížka všude a i když jsem trošku zaspala chvilku její největší slávy, stejně můžu ocenit jak nádherně napsaný příběh to je. Tuhle recenzi píšu po přečtení celé série a tohle byla jednoznačně moje nejoblíbenější. Knížka je taková fajn oddechovka a styl Kierry se mi po pár stránkách zaryl pod kůži. Tahle kniha má vše co mít má, doporučuji.

Nessie72
16.08.2023 5 z 5

Nejsem vůbec cílová skupina této série, ale slyšela jsem o ní mluvit tolik lidí, že jsem si řekla, proč ne. A naprosto se s vysokým hodnocením, které se jí dostává, ztotožňuji. Ano, dá se říci, že postavy jsou černobílé a je to celé pohádka. Ale vážně dobře vymyšlená pohádka pro trochu starší holčičky. Včetně toho podstatného poselství: buď sama sebou.

PepkazDepka
13.08.2023 5 z 5

Velm dobre sa to citalo, aj ked nie som cielovka knihy. V slovenskej verzii mi trosku vadili tie nekonecne.mnozstva chyb v uvodzovkach a aj to, ze America Maxonovi vyka aj ked su rovesnici, potom si z nicoho nic tykaju, divny preklad. Inak knizka super, pripominala mi Hunger Games. Tesim sa na dalsie diely.

KK22
13.08.2023 5 z 5

Četla jsem na tuto sérii samé kladné recenze. A tak, když jsem na ni náhodou narazila u nás v knihovně (podotýkám v oddělení pro děti a mládež, protože se jedná o Young Adult literaturu), hned jsem ji brala domů a přečetla za pár dní. Je mi skoro 30, ale kniha přestože asi určena pro dospívající slečny, mě zcela pohltila. Trochu mě až mrzí, že jsem si nepůjčila více dílů zároveň, protože teď musím čekat do zítřka, kdy se opět vydáme s dcerou do knihovny...
Zpočátku jsem velmi fandila Aspenovi, teď zase princi Maxonovi. No zkrátka prožívám to s hlavní hrdinkou naplno.... Jsem velmi zvědavá co bude v dalších dílech série a hádám, že to bude ještě pěkně zamotané...

SáraR.
13.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Naprosto překrásný příběh, který mě vtáhl do děje od první stránky. Nemohla jsem se odtrhnout a zhltla knihu doslova na jeden zátah. Prostě nešlo skončit! Kdybych nešla do kina, tak bych ji stihla za jeden den. Amerika se mi strašně líbila a ze začátku jsem ji chápala, co se týče Aspena. Ale potom, co ho viděla s jinou, jsem nechápala, proč se tak princi straní, ikdyž o ní má zájem. Pochopila bych, kdyby mu řekla, že je čerstvě po rozchodu a bla, bla, bla prostě zpomal jo, ale tohle? A jak se s Aspenem začla ocucávat, hned jak se objevil v paláci? Měla jsem chuť je oba přetáhnout židlí!! ( Někdo to tu už psal a je to opravdu trefné. ;). Předtím ji nechtěl, aby ji nestáhl k sobě do šestý kasty a když se teda Amerika konečně rozhodne na něj zapomenout, stát se královnou a být první, tak se panáček rozhodne, že by jí chtěl zpátky, aby spolu žili šťastně až navěky se spoustou dětí? A ona mu to ještě k tomu úplně nevyvrátila a pochybuje o Maxonovi?! Kterej je mimochodem hrozně miloučkej a roztomiloučkej a naprosto ho žeru. Sice mám ráda namakaný vojáky a celkově drsný chlapy, ale tady Praporčík Leger může táhnout do ř***!!

Musím přiznat, že jsem nečekala, že mě kniha tak vtáhne, ale opak je pravdou, jak je vidět. ;)

RemiBlack
01.08.2023 3 z 5

2023/10
Čteno ve francouzštině, spíš pro procvičení. Četlo se to rychle, ale (možná skrz jazykovou bariéru) moc mě to nechytlo. Ze začátku mi hrozně trvalo pochopit, že Amerika je tu jméno hrdinky a ne kontinentu, ale to je zas ta moje francouzština. :D

Mamka_cte
08.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Série, které jsem neskutečně propadla! Lituji, že jsem se k ní nedostala dříve. Všechny díly jsem četla jako e-knihu, ale přemýšlím, že si je budu muset asi pořídit domu.

Celou sérii jsem stihla přečíst za nějaké čtyři dny. Až tak moc mě bavila! Sice autorka někdy příběhy až moc roztahovala a stačilo by sérii stáhnout cca do tří knih, ale nevadí. Poslední díl Šťastně až navěky byl pro mě úplná zbytečnost. Ta jediná mě nebavila (vše se opakovalo stále dokola a vše už bylo řečeno).

První tři díly byly lepší než ta druhá polovina. Maxon a America mě prostě brali jako pár více a také toho více zažili. Jejich dcera Eadlyn už měla cestičku pěkně připravenou.

Knihy obsahovaly i docela dost dobrých zvratů a nějakou tu akci. O romatické linky také nouze není. V knihách mi asi nic nechybělo a já se čtením byla maximálně spokojená. E-knihy čtu převážně při uspávání syna, ale toto jsem neodložila ani přes den. Kdykoliv se naskytla chvilka, tak už jsem četla dále.

Autorka upoutala moji pozornost a ráda si přečtu i další její knihy. Doporučuji!

ladakach
26.06.2023 5 z 5

Tahle kniha a celá tato série mě naučila číst a milovat knihy. Poprvé při této neskutečné sérii jsem pocítila, jaké to je přečíst knihu za jeden den. Celou sérii jsem přečetla už třikrát a nikdy mě neomrzí. Stále se při ní směju, brečím a cítím všechny Američiny emoce. Je to young adult pohádka zejm. pro dívky, která je naivní, předvídatelná a v reálném životě neuskutečnitelná, ale není tohle právě to, co každý z nás alespoň na chvíli v tomhle náročném a zmateném světě potřebuje?

ZuzajdiX
26.06.2023 4 z 5

Kniha se mi líbila, častokrát mi to připomínalo HungerGames, ale to knize vůbec neubíralo. Musím říct, že tento díl je podle mě asi nejlepší z celé série, ostatní mi přišly, že slouží pouze pro to, aby to byla třídílná série. Dle mého názoru by se dala zkrátit do maximálně dvou dílů a bohatě by to stačilo. Jako oddechovka to bylo dobré.

kristyna1305
18.06.2023 5 z 5

Nevím, jak je o možné, ale k této sérii jsem se dostala až nedávno, asi to bude tím, že nemám ráda knihy v momentu, kdy je na ně největší hype, nicméně tento byl oprávněný. Celou sérii jsem zhltla jako malinu, zbožňuju doporčuji!!!

Ailee
16.06.2023 4 z 5

Je zajímavé, jak věk a také momentální nálada může změnit pohled na knihu. Ano, pořád se mi líbila, ale kde jsem dřív hodnotila čtyřmi hvězdičkami, dnes by byly jen tři. Líbil se mi postupný vývoj mezi Amerikou a Maxonem, zato Aspena bych praštila židlí a Ameriku nakonec taky, když se si nedokáže udělat jasno. Celá záležitost s rebely tam je jen do plusu, aby se aspoň "něco" dělo.

mar.jir
15.06.2023 4 z 5

Velká oddechovka ideální pro náctileté. Klasika milostného trojúhelníku a příběhu té jediné ojedinělé dívky, která jde proti proudu a nechce být do Selekce vybrána. Nicméně fiktivní svět je jak spíchnutý horkou jehlou, nedomyšlený a některé věci nedávají smysl. Kdybych byla v pubertě, asi by mne to bavilo víc, přesto mě zápletka nalákala na to, přečíst si i zbylé díly.

Juici
14.06.2023 4 z 5

(SPOILER) .. Odkryla jsem ze sebe přikrývku a vyskočila vstříc ránu ..

Příběh vyprávějící o dívce America, která žije v zemi ILLEA, která pravděpodobně neříká úplně pravdu o své historii. Princ Maxon hledající manželku v podobě selekce, zažívající nápory rebelů. Rozdělený lid do tzv. kast, která se odlišují bohatstvím a chudobou. Šaty, šaty a hodně dalších šatů. Soused z nižší kasty Aspen, né vždy loajální konkurentky v selekci a pohádka je na světě.

Kniha je čtivá a zajímavá. Některé situace připomínají odlehčenější verzi Hunger Games. Celou četbu jsem musela zírat na obálku knihy. I u ostatních dílů jsou moc hezké a určitě zdobí každou knihovnu ve které mají tu čest být.

Celou sérii jsem měla připravenou k četbě hned co vyšla. Bohužel ke knize došlo až o několik let později a to možná ovlivnilo mé hodnocení na 4*. Číst to o 10 let mladší má to 5* a nemůžu přestat dýchat. Určitě jdu do pokračování, kdo by totiž nechtěl zjistit, jak to dopadne?

helenah
04.06.2023 5 z 5

I babička se ráda vrací do časů mládí, zamilovanosti, hledání, tápání...díky sérii Selekce se mi toto milé navracení daří a vůbec se za to nestydím;) Navíc jsou tyto knihy ozdobou knihovny, protože i vizuálně jsou opravdu krásné.

amalka9594
10.04.2023 5 z 5

Selekci čtu pořád dokola a snad nikdy mě nepřestane bavit. Je to zajímavý, romantický, chvílema napínavý příběh Američiny účasti v Selekci. Prvních 40 stran jsem sice myslela, že knihu vyhodím z okna, ale potom se to rozjelo až jsem se od ní nemohla odtrhnout. DOPORUČUJI!