Koruna

Koruna https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343047/bmid_koruna-5CN-343047.png 4 1924 353

Selekce série

< 5. díl

Když byla Eadlyn přinucena zúčastnit se Selekce, netušila, že by se mohla zamilovat do jednoho z 35 nápadníků. Ji prostě žádná pohádka nečekala! Jen počítala dny, až bude moct poslat všechny domů. Po událostech, které se odehrály v paláci, si ale uvědomuje, že nemůže být na všechno sama. A že srdce někdy překvapí i nejotrlejšího cynika. Co když ale bude muset učinit volbu, která je důležitější, než si kdy pomyslela?... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

The Crown , 2016

Lovehorses365
Lovehorses365
18.02.2024 5 z 5

Eadlyn si vybrala více než nejlépe.
Strašně moc ráda bych vám prozradila koho si vybrala ale nechci vám to pokazit...
Každopádně byl jeden z nejlepších.
Jak ho nazvala ZNellyZ : "jeden z mých favoritů".

ZNellyZ
ZNellyZ
15.12.2023 4 z 5

A máme tu konec. Eadlyn byla více sympatická než v knize Dcera. Vyhrál jeden z mých dvou favoritů a cením to, že ne každá postava byla taková, jak se zdála. Celkově Selekci jako sérii hodnotím kladně, bála jsem se, co nového může autorka do série přinést a bylo vlastně fajn, že se příběh netočil tak detailně okolo samotné soutěže a mohli jsme vidět "do zákulisí."

evismaior
evismaior
07.12.2023 4 z 5

70% - po dočtení série mi nezbývá než zopakovat, co jsem psala již u předchozího dílu Dcera, a sice že se mi pokračování s princeznou Eadlyn zamlouvá mnohem víc než původní díly s Americou. Tedy neodpustím si pousmání nad tím, jak autorka v rámci ohýbání logiky času nechá Američina bývalého přítele Aspena a jeho manželku Lucy trápit se nad tím, že nemohou mít dítě, zatímco z jejich vrstevníků Americy a Maxona dělá vládou sedřené starce nad hrobem, nebo třeba nad tím, jak finsky mluvící nápadník Henri není schopen se ani po celkem dlouhé době strávené v Selekci naučit víc než pár anglických frází, zvlášť když se nachází v prostředí, kde tak mluví všichni kolem. Taktéž ty politické části ohledně monarchie versus demokracie byly podány podobně naivně a povrchně jako v předchozích částech s Americou a Maxonem. Ale to je opravdu spíš pousmání.
Co se mi líbilo, bylo to, že nic nebylo dopředu zas tak zřejmé - nápadníci v Selekci se tak mohou, ale nemusí do Eadlyn zamilovat (a někteří dokonce mohou najít zalíbení jeden v druhém), ovšem nemusí zůstat ani jedinými nápadníky, když je tu navíc finský tlumočník Erik nebo třeba rebelský synek Marid Illeá populární na sociálních sítích. A především nebylo zřejmé, komu může Eadlyn věřit, kdo ji podrží i ve chvílích krize a kdo ji naopak opustí anebo dokonce zradí. Zda dokáže svými rozhodnutími ochránit Illeu, své znavené rodiče a koneckonců především své srdce. U takového dívčího románku čtenář samozřejmě tuší, že pravá láska překoná vše, ale díky autorce, že to neudělala jednoznačné hned od chvíle, kdy se ti dva dotyční na sebe poprvé podívali.

Nathally
Nathally
06.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Krásné zakončení celé série Selekce. Tento díl se mi líbil mnohem víc než Dcera. Nejvíc mě překvapil konec. Vůbec bych nečekala, že Eadlyn skončí s Eikkem.

anej
anej
29.10.2023 5 z 5

Moc fajn pokračování první trilogie. Čtivé, odpočinkové, moc hezky postavěný příběh :)

bohejsova
bohejsova
16.10.2023 5 z 5

Kniha se mi velice líbila stejně jako předchozí knihy. Čekala jsem tedy úplně jiný konec a docela mě to i mrzí jak to dopadlo, ale vůbec to nemá vliv na to jak moc se mi kniha líbila. Určitě doporučuji si přečíst všech pět dílů.

PepkazDepka
PepkazDepka
08.10.2023 5 z 5

Tento diel ma bavil rovnako ako cela seria a som rada, ze skoncil tak ako skoncil. :) Trosku ma pobavilo, ze za poslednych 7 minut kral stihol porozpravat rodinny pribeh, na ktory by potreboval mininimalne pol hodinu. :D

Knihomolka_176
Knihomolka_176
05.10.2023 5 z 5

Wau, tak tohle bylo naprosto úžasné. Hltala jsem naprosto každé slovo, rozplývala se nad každou romantickou scénou a smála se, když Henri zdravil Eadlyn pokaždé tím jeho: "Dobrý den dneska". Zamilovala jsem si naprosto každou postavu. Všechny postavy měli vlastní příběh, vlastní problémy a všechno tam bylo popsáno a vysvětleno, nezůstaly mi žádné nezodpovězené otázky.
Obdivovala jsem Eadlyn, jak stavěla zájmy svých poddaných nad svoje, jak ohleduplně se postavila k přáním svých nápadníků a hlavně jak všechno udělala s vladařskou ctí a sílou. Takovou královnu by chtěl každý, tím jsem si jistá.
Myslím, že se mi knihy s Eadlyn líbily ještě víc než ty původní o Americe. Opravdu všem vřele doporučuju, protože tahle série opravdu stojí za to.

kingdog8900
kingdog8900
07.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Na začátku mě to moc nebavilo tak jsem si řekla že to prokousu ale po cca 150 straně mně to docela chytlo. Kila mám teda ráda víc než Erika ale i ten mi nakonec přírůstek k srdci. Až na to že neměli žádnou love story.

SáraR.
SáraR.
26.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Tento díl byl za mě zatím nejlepší, a myslím, že to tak i zůstane. Knihu jsem doslova zhltla za dva dny a nemám slov. Selekce Ameriky a Madona byla skvělá, ale tohle? Neskutečně mě to bavilo a naprosto jsem soucítila s hlavní hrdinkou. Také jsem chápala Eadlynino chování a rozhodování od samého začátku. Dopadlo to úžasně, ale i slzičky byly. Deprese jsem chytala posledních 50 stran. Eadlyn mi přirostla k srdíčku a do Eikka jsem se též zamilovala a naprosto tento díl miluju!

Juici
Juici
21.08.2023 2 z 5

(SPOILER) .. Anebo v intervalu tak krátkém jako je sedm minut ..

Tímto dílem mám za sebou celou sérii Selekce i s knihou Šťastně až navěky. Koruna je ze všech jednoznačně nejslabší. Romantika nula. Zábava nula. Akce nula. Sympatie k hlavní hrdince nulové. Škoda. Nejvíc mě mrzí, že potenciál romantiky s Erikem tam byl obrovský. Bohužel absolutně nerozvinutý a láska vznikla vlastně z ničeho.

Když nebudu řešit děj, kniha se čte dobře. Obálka jako u celé série je prostě poklad a opravdu dělá ozdobu v každé knihovně. Loučím se tedy se Selekcí s pocitem, že i já jsem prošla životem Ameriky, Maxona a jejich dcery.

Bety093
Bety093
17.08.2023 4 z 5

Upřímně? Vlastně jsem ten konec tak trochu čekala, i když mi přišel hodně rychlý a uspěchaný. Celou dobu jsem byla fanouškem Kilea, ale už v polovině jsem přišla na to, že on to nebude. Skončilo to hezky, ale že bych si řekla ,,wow,, tak to ne. Tento díl podle mě srovnatelný s Dcerou takže za mě průměr této série. Jako celek bych sérii hodnotila hodně pozitivně, ale konec za mě nic moc. I tak ale doporučuji.

knihomolkaJani
knihomolkaJani
27.07.2023 3 z 5

Konečně jsem se pustila do posledního dílu a tedy... Myslím si, že je Dcera a Koruna je slabší, než první tři díly selekce.
Opět ovšem musim vyzdvihnout velmi sympatický styl psaní, krásné královské prostředí a zajímavé vývoje jednotlivých postav.
Konec knihy byl pro mě velmi uspokojivý..
Pokud máte Selekci rádi, ani touto knihou neprohloupíte.

DejSemTuKnihu
DejSemTuKnihu
09.07.2023 4 z 5

(+ SPOILER) Musím říct, že jsem po nadšení z Dcery dost zklamaná. Moc jsem se těšila, až se vztah mezi Eikkem a Eadlyn rozvine, ale ono to bylo, stejně jako samotný konec knihy, strašně uspěchané až odbyté, zkrátka to bylo, jako by si Eadlyn ze dne na den řekla, že bez něj nedokáže žít. Rovněž mi přijde, že autorce už došly nápady, jak vyloučit Eana a Halea, a tak je napsala jako gaye. I když proti tomu nic nemám, tak mě tenhle konec trošku zklamal. Co se týče Marida tak podle mě nebylo vůbec nutné z něj dělat záporáka a ještě k tomu takhle. Jak jsem psala už u Dcery, tak má poslední výtka připadá opět k obálce knihy. Stejně jako někteří z vás také zastávám názor, že se toho za celou knihu příliš nestalo. 3,7/5*

Mamka_cte
Mamka_cte
08.07.2023 4 z 5

Série, které jsem neskutečně propadla! Lituji, že jsem se k ní nedostala dříve. Všechny díly jsem četla jako e-knihu, ale přemýšlím, že si je budu muset asi pořídit domu.

Celou sérii jsem stihla přečíst za nějaké čtyři dny. Až tak moc mě bavila! Sice autorka někdy příběhy až moc roztahovala a stačilo by sérii stáhnout cca do tří knih, ale nevadí. Poslední díl Šťastně až navěky byl pro mě úplná zbytečnost. Ta jediná mě nebavila (vše se opakovalo stále dokola a vše už bylo řečeno).

První tři díly byly lepší než ta druhá polovina. Maxon a America mě prostě brali jako pár více a také toho více zažili. Jejich dcera Eadlyn už měla cestičku pěkně připravenou.

Knihy obsahovaly i docela dost dobrých zvratů a nějakou tu akci. O romatické linky také nouze není. V knihách mi asi nic nechybělo a já se čtením byla maximálně spokojená. E-knihy čtu převážně při uspávání syna, ale toto jsem neodložila ani přes den. Kdykoliv se naskytla chvilka, tak už jsem četla dále.

Autorka upoutala moji pozornost a ráda si přečtu i další její knihy. Doporučuji!

bety-4081036
bety-4081036
21.06.2023 3 z 5

(SPOILER) Není to nejhorší, ale zase na zadek jsem si z toho nesedla. Nebylo to tak strašně jako jsem čekala. Pokud jste milovníky selekce je dobrý dodatek. Nejhorší,ale byl pro mě závěr celou dobu jsem doufala, že si eadlyn vybere Kilea, ale nějak jsem čekala, že bude s tím Erika. Myslela jsem si to upřímně už hned na začátku jak se tam objevil ( v dceře) jako dodatek fajn. Není to, ale nic wow.

Michalka98
Michalka98
10.05.2023 3 z 5

Navazující duologie byla fajn oddechovým čtením, které nás vrátilo zpátky do světa Selekce. Dcera a Koruna však mají bohužel jediný cíl - prodloužit slávu předchozí série. Bylo zajímavé sledovat, jak se s vládnutím vypořádává další generace, ale během čtení obou knih jsem měla pocit, že se v příběhu vlastně nic moc neděje. Jako problém vnímám také romantickou linku - Eadlyn navázala spoustu krásných přátelství s opačným pohlavím, ale lásku jsem necítila ani v jednom případě. Ale možná o to autorce ani nešlo? Možná mají tyto knihy být spíše o vývoji dívky, jejíž osud je jasně daný. Jsem ráda, že jsem sérii dočetla, ale k Dceři a Koruně se již asi nevrátím. Romantické duše více potěší příběh Maxona a Americy, Dcera a Koruna udělají radost skalním fanouškům série, kterým ke štěstí bude stačit i pouhý návrat do oblíbeného světa.

knihomolka460
knihomolka460
12.03.2023 3 z 5

(SPOILER) Hezky to skončilo. Bylo celkem zajímavé vidět a sledovat , jak se vládnutí země během série mění a to jen díky Americe a Maximovi. Selekce je jedna z nejlepších knižních sérii a určitě doporučuji.

klarka41711
klarka41711
02.03.2023 5 z 5

Souhlasím s úspěchaným koncem. Jo bylo to tak. Opravdu se mi zdálo, že se autorka to snažila co nejrychleji skončit, aby to uz měla za sebou. Co já vím. Ale proste rozhodně úžasná kniha. Ani moc nesouhlasím s tím, že je to horší než ta trilogie. Jo jako trilogie selekce je prostě nejlepší. Ale tohle bylo také super, takže to nevidím já něco horšího než ta trilogie. Rozhodně 5 z 5

LenkaPet
LenkaPet
24.01.2023 5 z 5

Mě se líbila. Konec trochu uspěchaný, přála bych si vědět trochu víc, ale viděla jsem spoustu dílu v angličtině které se týkají vždy nějakého období příběhu...před, mezi atd. Třeba bude i něco o tomto páru který na konci knihy vznikl. Přiznávám že je pro mě příběh dcery Ameriky a Maxona slabší. Ale jsem ráda, že jsem si tyto dva díly přečetla.