Koruna

Koruna https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326568/bmid_koruna-5l5-326568.jpg 4 1932 353

Selekce série

< 5. díl

Keď sa Eadlyn stala prvou princeznou v dejinách Illey, vôbec nepredpokladala, že by sa v Selekcii mohla zaľúbiť do niektorého z tridsiatich piatich uchádzačov o svoju ruku. Prvé týždne len odpočítavala dni, aby mohla konečne poslať všetkých účastníkov Selekcie domov. Udalosti v paláci sa však zvrtli, postavenie Eadlyn sa výrazne zmenilo a ona si uvedomila, že asi predsa len nechce zostať sama.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

The Crown , 2016

Fidibus
10.03.2022 5 z 5

(SPOILER) "... člověk musí být se svou láskou, ať to stojí, co to stojí."
Eady si pozvolna začíná uvědomovat, co vlastně od života chce a jaká byla dřív. Zároveň dospívá k tomu, že Selekci chce dokončit, otázkou je, koho vybere. I v těžké době se dokáže ujmout vlády a pomoct tak rodičům. Pochopí i lásku svého bratra a odkrývá historii i informace o lidech ve svém okolí. Rozhodne se zachránit Kilea a obětovat se ve prospěch oddaného Henriho, ale lásce se poručit nedá.
Hezky napsané, rovnocenné předchozí sérii.
"To je pampeliška." "Já vím. Někteří v ní vidí plevel, jiní vidí květinu. Úhel pohledu."

Vlci.Sestra
26.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Naprosto úžasné zakončení série! Myslím si, že Koruna byla lepší než Dcera. Eadlyn se začala chovat méně jako snob a ta proměna Josie byla nečekaná. Prosředí, ve kterém se ze Selekce stala Elita se mi líbilo více. Každý z nápadníků už měl více prostoru pro sebe, proto jsem si o nich mohla vytvořit vlastní názory. Zajímavé se mi zdálo, jak později někteří rychle odešli. Skvělí byl i ten zvrat, když se z Marida stala záporná postava. Musela se kvůli němu uspěchat i samotná soutěž. Dle mého názoru ho autorka vykreslila tak, aby najednou vyhlížel nebezpečně. A vůbec tento díl měl v sobě oproti předchozímu mnohem více zvratů. +Nejoblíbenější postava: Lady Brice

TheEvelyn
03.01.2022 4 z 5

Tento díl byl velmi pěkně zpracovaný, nicméně nebýt konce příběhu dala bych klidně i všech pět hvězdiček, neboť mi přišel strašně rychle utnutý a takový nedokončený. Osobnost Eadlyn se velmi pozitivně změnila oproti předchozí knihy, na druhou stranu jsem očekávala, že se více rozvine dějová linka např. u Lucy a generála Legera, nebo u Marlee. Každopádně vůbec nelituji, že jsem si přečetla jak Dceru, tak Korunu, byť některým čtenářům stačily první tři díly.

Lenka2533
01.01.2022 4 z 5

Koruna byla o trochu lepší než Dcera, ale i tak si stojím za původní trilogií :D Bylo to příjemné čtení a bavilo mě to. Ale America s Maxonem byli lepšííí :D I přesto to můžu doporučit.

vlkove
04.12.2021 4 z 5

HODNOCENÍ SÉRIE: 88 %

Dyna08
30.10.2021 4 z 5

Celá tahle série byla naprosto úžasná! Měla jsem ji přečtenou jedním dechem

sarka2260
13.10.2021 2 z 5

(SPOILER) Tak tohle byl děs. Sice je to rychle přečtené, ale to je asi tak všechno. V knize se nic moc nedělo a výběr Erika byl neočekávaný a nedával mi smysl. 70 stran do konce a najednou ho miluje. Pro mě zatím největší čtenářské zklamání, které jsem v roce 2021 zažila.

kindlova42
30.08.2021 4 z 5

(SPOILER) V Koruně můžeme vidět velký charakterový růst hlavní postavy Eadlyn, což se mi líbilo. Rozhodně je zde více řešena politika nežli v původní Selekci, což bylo taky velké plus. Co mě zarazilo je nedostatečně vysvětlený rozkol mezi králem Maxonem a vůdcem Severních rebelů Augustem (který tedy není přítomen v pokračování) a představení záporné postavy v podobě Augustova syna Marida. Přišlo mi, že tato část příběhu měla mít více prostoru. Dalším menším zklamáním byla romantická linka mezi Eadlyn a Erikem, kdy postavy netrávili mnoho času spolu až do skoro samotného konce. Láska z Erikovi strany byla pro mě uvěřitelná, ale ze strany princezny byla nedotažená. Z úplné zmatenosti a strachu z lásky se Eadlyn během pár minut dostala k nehynoucí a hluboké lásce. Oproti původní triologii, kde byl příběh zbytečně natahován, zde bych ocenila větší prostor, aby příběh nebyl tak moc uspěchaný. Dcera se mi líbila více, ale i tento díl mě bavil a velmi rychle mi jeho čtení uteklo.

Vjeerus
25.08.2021 5 z 5

Za mě tedy Kuruna asi nejlepší díl celé série. Neuvěřitelný vývoj hlavní hrdinky, který dával smysl a opravdu jsem mu uvěřila. Jak jsem ji z počátku neměla ráda, protože prostě ona byla rozmazlený fracek, tak jsem si ji nakonec velmi oblíbila, soucítila s ní a fandila jí, aby tu svou lásku našla a byla šťastná.
Celkově Koruna nebyla tak akční, opravdu se spíš zaměřovala na postavy a emoce a mě to vlastně bavilo víc, než nějaká vzpoura rebelů.
Myslím si, že kniha splnila přesně to, proč jsem jí začala číst a absolutně chápu, proč je tak vychvalovaná celá série. Příběhu nechybí čtivost, ta je opravdu vysoká, hromada rozličných charakterů, pubertální umanutost a nerozhodnost, prozření, láska, pochopení, povinnost, čest, ale dostaneme i lehký náhled na podlost, touhu po moci či zradu a naivitu.
A závěrečný proslov hlavní hrdinky je podle mě opravdu parádní, protože má pravdu. Náš život je náš. Vlastně všechna její rozhodnutí v poslední čtvrtině knihy jsou úžasná a opravdu klobouk dolu za ten její charakterový posun.

hanavka
19.08.2021 3 z 5

Selekci jsem začala číst, protože jsem si chtěla odpočinout u něčeho nenáročného. Knihy v tomto ohledu naprosto splnily moje očekávání. Nehodnotila jsem předchozí díly, protože se čistě pragmaticky nejedná o žádnou komplexní literaturu, která by si zasloužila delší komentář. Nicméně, autorka udržela moji pozornost a neplánovaně jsem si přečetla v rychlém sledu všech 5 dílů, přičemž první a poslední hodnotím nejlépe. Líbila se mi zvláštní směsice moderního se starým světem a některé postavy budily můj opravdový zájem o svůj příběh.

Pravděpodobně si ale za půl roku žádné detaily nevybavím a znovu po knihách také nesáhnu. Ráda ale po čase vyhledám znovu něco oddechového od stejné autorky :)

knihomolka27
06.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Hodnotím stejně jako Dceru, i když ta byla asi více akční. Taková jednohubka přečtená za jeden den....nebo spíš za pár hodin, a ani nevíte jak. Autorka je v tomhle prostě mistr. Na příběh těchto dvou knih, ale i tak docela rychle a snadno zapomenete.
Eadlyn tu má svůj docela uvěřitelný vývoj, který mi k ní překvapivě sedl a dodávalo to příběhu větší vážnost. Podle mě to skončilo jak nejlépe mohlo, nechyběl ani přecukřený konec......ale celkově bylo čtení fajn a navnadilo mě přečíst si znovu Selekci.

Takže malá rada...pokud jste tyto dvě knihy Dceru a Korunu četli už dříve jako já a moc vás napoprvé nezaujali....zkuste jim dát druhou šanci. Možná zjistíte, že knihy nejsou zas až tak špatné, a nebo zjistíte že jsou horší, ale jiná varianta asi není....takže tak. Klidně víc takovýhle nenáročných jednohubkových knížek

PS: To s lady Brice na posledních 2 stránkách mi přišlo kapánek zbytečné...pro děj to nemělo žádný zásadnější vliv....

Jo a ještě malý, ale přesto velmi důležitý dodatek pro romantické duše. Pravděpodobně jsem nebyla jediná, kdo fandil Kileovi......mimochodem autorka nám to moc neusnadnila...všechny ty líbačky, svěřování ... ta počáteční nenávist. No vždyt to znáte. Každopádně ačkoli mi nějakou dobu vadilo, že E a K neskončili spolu jako štastný pár...tak ted se na to dívám jinak. To že Kile je můj typ ještě neznamená, že je i typ Eadlyn...a sama Eadlyn sice naznačuje, že by si K zvolila jako druhou volbu...ale sakra, kdo si zaslouží být až něčí druhá volba...to bych nepřála fakt nikomu. Takže proč ty dva nutit být spolu, když evidentně pro K budou vždycky na prvním romantickém místě jeho stavby a pro E to bude Erik.
Proč oplakávat něčí romanci, když to vlastně ani žádná romance nebyla? Je potřeba se na to koukat i trochu racionálně....to že se nám někdo k někomu hodí, ještě neznamená, že ty dva musí být nutně spolu. Každopádně i jeden hořkosladký bod pro autorku za to, že byla ochotná nám tu romantiku tady dost zamíchat.

Marie893
10.06.2021 2 z 5

Prve jsem nevěřila že by si Eadlyn vzala někoho neočekávaného ale ke konci jsem byla překvapená.

Sarah11
11.05.2021 3 z 5

Eadlyn zde rozhodně dospěla, je vidět pěkný vývoj charakteru, ale to je tak všechno. Stále je to neslané nemastné a to "drama", o které se autorka pokusila, aby to mělo alespoň nějakou zápletku, bylo spíš vtipné.
Stejně jako v předchozí knize se mi soutěžící pletli a nevěděla jsem, kdo je kdo, takže jsem často ztrácela pozornost, a i když se objevovaly náznaky, koho si Eadlyn asi vybere, tak jsem jim tu lovestory nevěřila. A jak se jim všichni klidili z cesty, div ještě princezně nelíbali nohy? Ale prosím vás...

Zruza
10.05.2021 2 z 5

Tohle je volné pokračování na selekci. Kniha byla v poho, ale nebylo to ono. Eadlyn mě nehorázně štvala. Popravdě jsem doufala, že skončí s někým jiným. Nějak mi nesedla romantika mezi konečným párem. Přečetla jsem to jen kvůli tomu, že knížky měla doma sestra, jinak by mi bylo asi škoda peněz.

nangijala
17.04.2021 4 z 5

Stejně jako u série Selekce bych obě knihy spojila do jedné. Ale příběh v Dceři a Koruně byl pro mě mnohem zajímavější a romantičtější. Asi jsme si s hlavní hrdinkou hodně sedly, protože jsme se i "zamilovaly" do téhož muže. Eadlyn dospěla, vyzrála, zpracovala v sobě vzácné pouto dvojčat, vzala selekci trošku jinak než jen muchlovačky před kamerami i mimo ně a hlavně... kromě přátel našla svou spřízněnou duši.
SPOILER Bohužel jsem stále nepochopila, o jak vyspělou společnost jde (léčba po infarktu vs. takové problémy s adopcí?) Stejně jsem nechápala selekci rodičů jako tajemství... proč? Trošku překotné a nedovysvětlené mi připadalo sdělení výsledku selekce (asi proto že si nepamatuji nebo neznám přesná pravidla, čekala jsem problémy).
Celkově v rámci žánru hodnotím poměrně vysoko, hlavně pro cílovou skupinu. Vracet se k sérii určitě nebudu, ale jsem docela ráda, že jsem se nenechala prvními díly úplně odradit a trochu si u čtivé romantiky oddechla.

BetyLaurincová
06.04.2021 4 z 5

Eadlyn mi v Dceře nevadila, ne jako většině lidem, ale v Koruně je o dost příjemnější. Srovnala se, dospěla, je připravená vládnout jako královna. Trochu mě zklamalo, že se můj oblíbenec nestal Eadlyniným vyvoleným, i když k tomu měl skutečně blízko. Taky jsem ze začátku vůbec nevěřila její lásce k tomu, koho si vybrala. Přišlo mi to hrozně uspěchané, bezhlavé, každý si život představuje jinak, jsou úplně jiní...
Ale musím přiznat, že na konci knihy jsem měla na krajíčku právě kvůli tomu, jak jsou do sebe zamilovaní.
Celkově mě vývoj děje opravdu překvapil, i vývoj všech hlavních postav.

_Bára_
23.03.2021 4 z 5

Hrozně se mi líbilo, jak už od začátku knížky je vidět, jak Eadlyn dospěla a je připravená vládnout. Tohle bylo asi poprvé kdy jsem neměla tušení co se bude dít a než jsem si k srdci pustila, že můj favorit nebude Prvním, chvíli to trvalo. Ale je vidět, že si vzala někoho, koho skutečně milovala. Celá tahle série v sobě má nespočet různých charakterů, což dodává knížce to kouzlo, že každý najde svou ''spřízněnou duši'', a nebo někoho, v kom se vidí. Tohle se nedá srovnávat se Selekcí Maxona a Americy, tohle je totiž úplně jiná Lovestory.

Ivet_V
04.03.2021 4 z 5

Hlavní hrdinka už nebyla tak hrozná jak v předchozím díle. Dokonce jsem ji v některých chvílích rozuměla. Sice ten konec nebyl takový, jáký jsem celou dobu chtěla, ale byl i tak moc dobrý. Líbilo se mi, jak vidíme, že se America s Maxonem mají pořád hrozně rádi a mají šťastné manželství.

Tialexa
24.01.2021 5 z 5

Konec celé knižní série Selekce byl pro mě nečekaný a ohromující. Knihu bych určitě doporučila.

DivaTerka
21.01.2021 3 z 5

Bohužel asi nejslabší ze všech 5 dílů série, i tak se mi ale konec příběhu líbil :) A žili šťastně až do smrti...