Koruna

Koruna https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326568/bmid_koruna-5l5-326568.jpg 4 1931 353

Selekce série

< 5. díl

Keď sa Eadlyn stala prvou princeznou v dejinách Illey, vôbec nepredpokladala, že by sa v Selekcii mohla zaľúbiť do niektorého z tridsiatich piatich uchádzačov o svoju ruku. Prvé týždne len odpočítavala dni, aby mohla konečne poslať všetkých účastníkov Selekcie domov. Udalosti v paláci sa však zvrtli, postavenie Eadlyn sa výrazne zmenilo a ona si uvedomila, že asi predsa len nechce zostať sama.... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

The Crown , 2016

Rubika
03.09.2017 5 z 5

Knížka byla opět napsána tím příjemným stylem, kvůli kterého mám autorku tak ráda. V knize se sice nic moc nestalo, ale přeměna Eadlyn z nafoukaného spratka k opravdové královně, byla opravdu plynulá, sice to není America, kterou jsem defakto za tu její občasnou zbrklost a až nesmyslnou houževnatost nechválila, pak jsem ale zjistila, že tohle mi přesně od Eadlyn občas chybí. Je mi líto, jako většině z Vás, že nápadníci nedostali více místa, všichni byli sympaťáci. Když jsem v Dceři poznala čtyřicetiletého Maxona a Americu, řekla jsem si, že by měli být jiní, ale postupem času jsem si přiznala, že je velmi obdivuju a že přesně takoví mají zůstat. Kdykoli byla zmínka o jejich společné minulosti, měla jsem na krajíčku a příjemně zavzpomínala na ty dny, kdy jsem o těhle činech četla.
V kandidátech jsem měla hned jasno, jakmile došlo na seznamování, takže jsem více jak spokojená. Moc se mi líbilo, jak Eadlyn Eikkovi začala říkat pravým jménem a všechny jejich společné chvilky (kterých bylo na můj vkus tak málo!!!), byly hezké.
Momentálně se dokážu pouze modlit, ať Kiera napíše další doplňkovou knihu, ráda bych se dozvěděla o Eikkovi více...

Ivuska1988
02.09.2017 5 z 5

Závěreční díl série Selekce. Paní spisovatelka Kiera Cass má úžasný styl psaní. Její příběhy jsou velmi čtivé a do děje příběhu se dostaneme velmi rychle.
Tímto dílem, je krásně zakončena celá série Selekce. Celá série je vlastně jedna krásná pohádka.

Můj názor: Celou dobu jsem myslela a doufala, že Eadlyn skončí s Kilem. Konec mě tedy šíleně překvapil a dostal. Ale na druhou stranu jsem velmi ráda, že si nakonec Eadlyn vybrala sama, kterého měla v hlavě i v srdci.
Kniha byla opět krásná, hezky a rychle se četla. Hrozně se mi líbilo, že se děj točil i kolem krále Maxona a Americi a prozradili nám spousty tajemstvích co se děla během Selekce a v královské rodině.
V tomto díle se Eadlyn charakter i chování velice změnil, což mě mile překvapilo a Eadlyn jsem začala mít moc ráda.
Ani tento díl mě, ale vůbec nezklamal a byl stejně super jako předchozí díly.
Všem ženám, dívkám celou sérii vřele doporučuji.

kyticka152
01.09.2017 5 z 5

Dlouho jsem váhala, zda mám dát pět hvězdiček. Ale ten krásný epilog mě přesvědčil. Děj mě ze začátku nijak nevtáhl, ale nevzdala jsem to. A jsem za to ráda. Vítězovi jsem fandila už v Dceři, i když to bylo spíše jen mé skryté přání. A ono ejhle... vyplnilo se. Knihu jsem si nakonec moc užila a spisovatelce se povedlo celou sérii hezky dokončit. Doporučuji k přečtení!

Nikča1236
01.09.2017 3 z 5

Edalyn očividně trpí jakousi poruchou osobnosti. Jinak se nedokáži vysvětlit, jak se z rozamleného fracka stala tak rychle nesobecká a nezávislá žena. Je to dobře, ale radikálnost téhle změny byla nelogická.
Celkově však šlo o příjemné zakončení celé série, které na mě místy dopadalo až nostalgickým rázem. :)

oolinkaa
01.09.2017 4 z 5

byla jsem mile překvapena..dcera mě vůbec nebavila, takže jsem se dlouho nutila, zda si přečíst i korunu.ale tak když už jsem přečetla 4.díly předchozí, tak to přece dotáhnu do konce, a super,jsem nadšená. bylo to o dost lepší, skoro se to opět přiblížilo fantastické původní selekci ;) takže za mě jooo, super, doporučuji přečíst to až sem ;)

Shira27
27.08.2017 5 z 5

Mnohem lepší než Dcera. Korunu jsem zhltla během dvou dnů a upřímně mě to celou dobu bavilo a nemohla jsem se dočkat konce, který byl podle mě velmi nečekaný. :D
Eadlyn už se nechovala jako rozmazlený fracek, ale jako zodpovědná budoucí vládkyně a královna a dokonce mě překvapila svým smyslem pro humor.
I když jsem se v tomto díle nedočkala žádné akce, přesto to bylo krásné oddechové a romantické čtení. :)

DominusLupus
27.08.2017 3 z 5

Spoilery

Takže. Mám přečteno.... Co dodat. Abych pravdu řekla Selekce , Elita a První jsou výborné počteníčko , kdežto Dcera a Koruna... Přijde mi , že jsou to spíš pokusy o to přivydělat si na veleúspěšné knižní sérii. Neříkám však , že byli úplně špatné.
Někteří mi dáte za pravdu , že Dcera a Koruna vycházet nemuseli, ale to je spíš komentář k celé sérii a ne k oněm knihám. Takže :
1) Co se týče Dcery - Eadlyn mi byla nepříjemná a skoro celou dobu jsem měla chuť po ní hodit botu. Nepříjemná , povrchní a egocentrická princeznička. Chudinka má na výběr z 35 pohledných mužů.... No , to je trýznění -_-
-:Ano , chápe , že se autorka snažila poukázat na její zaslepení týkající ho se okolního světa a zhýčkanost z paláce.
-:Ano , beru , že nemohla po horkokrevné a skvělé Americe udělat další ´´bezchybnou´´ hrdinku.
-:Ale ,sakra, já s tou holkou soucítila jenom , když byla Mer v nemocnici a to proto , že tu hrdinku váááážně zbožňuji.
2) Koruna.... Nevím....
+ Eadlyn mi začala být sympatičtější ,ale stejně jsem nezapomněla na ty blbosti , co natropila v ´´prvním´´díle.
- Nechci nic říkat ,ale to jak se z čistajasna zamilovala do Erica... To jako vážně ? Být to fantasy , tak by se to dalo nějak okecat na to , že jde o magii ,ale pokud dobře chápu , tak tohle mělo být realistické...
- Vysvětlí mi někdo , hernajs , proč zakázala Kyleovi vstup ? Proč ho vykázala ? Přišlo mi to naprosto zbytečné , prostě by ho měla obeznámit s tím , že si ho nevezme - stejně sám několikrát říkal , že chce vypadnout a prostředky k zaplacení by mu mohla poskytnout , když už se stala onou královnou.
- Promiňte už si nevzpomenu na jméno ,ale mladý Illea... Jsme jediná komu přišlo naprosto nelogické , že se ho tak strašně bála... ? Kdyby ve Zprávách pronesla nějakou dojemnou řeč na téma "Každý má právo na lásku , takovou , jakou si vybere" , nemusela by řešit takové věci , jako rychle si vybrat snoubence.
- Proč Ahren nezavolal (alespoň nezavolal) , když byla Mer nemocná ?! Zdraví matky je snad podstatnější než cokoliv jiného...
+ Ean a Hale ♥ byli roztomilí a taky jedinou věcí , který mě překvapila.
3) A to nejhorší na konec - Závěr knihy.
-: Jako vážně ? Jako ! Vážně ? Beru , že Erica miluje ( i když jsem se do toho nikdy nedokázala vcítit) ,ale jak se z něj může stát král , když nemá rád kamery , večírky a všechno tohle je mu nepříjemné...
-: Zakončené nezakončeně. A ani se to nedá nazvat otevřeným koncem. Prostě je to useknuté , jako kdyby si autorka řekla : ,, JO , teď jsem to natáhla dost na to , aby to nemělo dvacet stránek, takže to můžu šupem useknout! " Jupíííí ja jej... -_-
Takže ve shluku informací - Je to dobře a čtivě psané , má to strašné mezery a bylo to stvořeno k vytřískání peněz. Tím , ale nechci říct , že by to bylo špatné... ALE - už jenom to , že cítíte , že ta knížka a příběh byl tak nějak "na sílu" vymyšlený , vám zničí požitek. Byl to dobrý námět - Eadlyn , 35 mužů , Mer a všechno - jenže autorka má na víc. Na mnohem víc a to můžeme vidět i na trilogii o Americe. Měla tam do detailů promyšlený každý krok , dala si s tím práci. V Koruně všechno bylo napsáno , tak aby se to "hodilo " ne " sedělo."
Není to špatná knihy , není to světoborná kniha. Nelituji toho , že jsem jí četla. Nebudu ji už nikdy číst znovu. A až si příště budu číst trilogii Selekce , v hlavě naprosto vyškrtnu jakoukoliv spojitost s Dcerou a Korunou. Nejlepší komentář je snad jen " nemuselo to být".
Vím , že se mnou nebude hodně lidí souhlasit ,ale je mi to jedno - jde o můj názor.

Luciluc
19.08.2017 3 z 5

Jedno se této knize nedá upřít, a to je její čtivost, strany přirozeně plynou jedna za druhou. Jelikož jsem Korunu četla asi osm měsíců po dočtení Dcery, ze začátku jsem musela trochu víc zavzpomínat..Eadlyn mě už neštvala tolik jako v předchozím díle. A i když se to dobře četlo, chtěla jsem původně hodnotit jen 2 hvězdičkami, protože mi připadalo, že se v podstatě nic moc neděje, ale za konec ještě jednu hvězdičku přidávám. Tip na vítěze jsem měla a strefila jsem se. Koruna je oddechové nenáročné čtení a je možná dobře, že tímto dílem série už končí :)

Horselen
18.08.2017 5 z 5

První polovina knihy mě popravdě moc nebavila, ale četlo se mi to samo. Ke konci jsem byla zvědavá, koho si Eadlyn nakonec vezme a jsem ráda, že to dopadlo tak, jak to dopadlo :) Vsuvka s Maridem mě překvapila.

velunka1269
17.08.2017 4 z 5

No co dodat. Snad jen že je to krásné zakončení celé série. :-)

Vikisek
17.08.2017

Čtení této série knih pro mě bylo neskutečné, jako bych sama byla v příběhu. Ještě dva roky zpátky mě čtení vůbec nebralo a dnes si nedokážu představit, že bych tyto knihy nečetla. A tak Vás prosím, jelikož najít nějakou knihu popřípadě sérii knih, která by mě bavila aspoň z poloviny jako tyhle je velice obtížné, poraďte mi něco. Předem děkuji.

vandalindakova
16.08.2017 4 z 5

Kiera má skvělý styl psaní. Do příběhu se dostanete velmi rychle a její knihy se čtou velmi příjemně. Koruna není vyjímkou. Kdybych měla popsat celkový dojem, tak řeknu, že je to pohodová a odpočinková četba právě na léto.
Kdybych měla porovnat rozdíl mezi selekcí Ameriky a Eadlyn, tak mě více zaujala ta první. Hlavně kvůli nějakému ději. V selekci Ameriky a Maxona se dělo dost věcí. Rebelové, kasty, král a jeho manipulace celé selekce, Američiny výlety atd... U Eadlyn a hlavně právě v koruně šlo jen o vývoj vztahů, emocí a o zachování přízně jí a celému království. Kluci v Selekci neměli žádné úkoly ani povinnosti (když pominu hodiny finštiny) nebo tam nebyly zmíněné. Proto ta jedna hvězda dolů.
Ale ten konec, to byla bomba emocí. Doslova. Od té chvíle, kdy Eadlyn došlo, že se zamilovala až po dobu, kdy musela pod tlakem rychle rozhodovat. Knihy Kiery prostě nemusí mít děj, protože vás z emocionální stránky rozcupují na milion kousků. Chvíli se vám chce brečet, chvíli jste v šoku, potom se vám chce smát a nakonec jste bezradní.
Jen škoda, že jsem konec znala dopředu díky spoilerům. :/

Ailee
16.08.2017 4 z 5

Kiera píše velice čtivě, takže vás i děj, který je zdánlivě nudný, prostě musí bavit. Navíc dokáže rozesmát tak přirozeně a nenásilně, až je to k neuvěření. Jen ty konce! Ach ty uspěchané konce, kterým chybí napětí a gradace. Ale i tak jsem si Korunu přečetla moc ráda a určitě se k ní spolu s celou Selekcí vrátím.

helena19
16.08.2017 5 z 5

Překrásné zakončení série. Celá knižní série byla prostě pohádkově krásná. Epilog mě u každého dílu dokázal chytit za srdce, teď tomu nebylo jinak, akorát jsem se na něj tak těšila, že ta ani ne půlka stránky mi přišla nedostačující, avšak poté, co jsem ho přečetla si říkám, že je dokonalý.
Spoiler: Trošku mě mrzelo, že neskončila s Kilem, fandila jsem mu. I přesto jsem byla z konce unesená a šťastná.

pestas
16.08.2017 4 z 5

Selekci (mysleno prvni 3 knihy) jsem doslova zhltla a s ocekavanim jsem se vrhla na Dceru. Me zklamani bylo obrovske, kniha mi prisla bez stavy a vubec me nebavila. Korunu jsem proto uz nemela v planu vubec precist. Ale moje mamka ji precetla a rekla, ze se ji libila, tak jsem to zkusila a dala ji sanci. A nelituju. Koruna je o 100% lepsi nez Dcera, opet pro me kniha mela spad, zajimave zvraty i dost emoci. Neni z cele serie nejlepsi, ale rozhodne jsem rada, ze jsem ji cetla, jelikoz napravila me zklamani z Dcery.

Marry123
15.08.2017 4 z 5

Začátek této série byl dobrý (prvni tři knihy tedy příběh Americy a Maxona) jak už jsem psala i u prvního komentáře u Selekce. :) U Dcery jsem byla trochu skeptická a Eadlyn mě trochu vytáčela ale Koruna to opět zachránila a jsem moc ráda že jsem si celou tuto sérii přečetla i když určitě není jednou z těch lepších. Ale rozhodně ji můžu doporučit všem romantickým dušičkám :)

Irimie
15.08.2017 4 z 5

SPOILER
Myslela jsem si, že Eadlyn skončí s Kilem, takže konec trochu zklamání. Na začátku se k sobě tak měli, a pak najednou z ničeho nic zpátečka, aby děj byl napínavější, koho že si to jako vybere. A ospravedlnění, že by si měl Kile splnit sen a být architektem, nechápu. Mohl by přeci navrhovat stavby a cestovat i jako princ choť, nebo mu E. mohla dát na rok opušťák s tím, že na něj počká. Vždyť pro jejího bratra a Camille taky vzdálenost nic neznamenala. Líbí se mi vývoj E., který v průběhu dvou knih prodělala, ale romantická linie trochu vázne. Jednu dobu mi přišlo, že tam snad žádný vhodný kandidát není, když si Kilem nebyla jistá.

teri1003
14.08.2017 5 z 5

Potvrdila jsem své tušení a to, že i poslední díly jsou úžasné. Bála jsem se, že už tam nebude tolik lásky a vyprávění Maxona a Americy, ale i přes vyprávění Eadlyn jsem viděla, že po několika letech manželství jsou pořád zamilovaní a všichni v nich vidí něco výjimečného. Nezklamal mě ani konec, který se mi líbil jak dopadl, i přes to, že jsem celou dobu čekala někoho jiného, koho si nakonec vybere jsem z knížky nadšená.

Mona...
14.08.2017

POZOR SPOILER!
Podařilo se mi najít tuto stránku, věnovanou této skvělé sérii. Na tomto odkazu se nachází i maličko delší epilog. Je až úplně na konci děje knihy :)

PS: jsem moc ráda, že si Eadlyn vybrala toho, po kterém její srdce toužilo :) fandila jsem mu od samého začátku, i když to měl hodně složité :)

Kyta
13.08.2017 4 z 5

Obsahuje spoilery!

Celou sérii jsem se oblíbila natolik, že jsem se děsila dne, kdy budu číst poslední díl. A ten den je už za mnou a já si přeju, aby mě stejně jako po přečtení předchozích dílů provázelo vědomí, že mě čekají další díly z tohoto krásného světa.

Strany v Koruně ubíhaly pod rukama tak jak jsme u Kieřiných knih zvyklí. Kniha se čte opět tak lehce a nenuceně, že si ji čtenář nemůže neoblíbit. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a měla jsem ji přečtenou za pár hodin. K ději žádnou negativní výtku nemám. Autorka celou pentalogii završila se vším všudy, tak, že mi nezbývají žádné otázky. I když jsem po většinu knihy fandila Kileovi, jsem ráda, že Eadlyn poslechla hlas svého srdce a i přes veškeré obavy a starosti o to, jaké to bude mít důsledky, si vybrala Erika, než aby se rozhodla pro někoho, s kým by byla celý život nešťastná. Protože jít za svým srdcem je v životě to nejdůležitější. Eadlynin charakter nabral od předchozího dílu úplně jiný směr a mně přinášelo jakési potěšení ono vědomí, že je z ní lepší člověk než na začátku Dcery. Myslím, že tady ji už nikdo kritizovat nemůže.
Příběh Ameriky a Maxona se mi vryl do srdce víc, než příběh Eadlyn a Erika. Jsem však ráda za to, jak to se všemi dopadlo. Líbí se mi, že ani vedlejší postavy autorka nevynechala a vymyslela jim hezký konec (viz Kile, Hale, Ean nebo Ahren).

Série Selekce je o něčem víc než jen o romantice a lásce - je také o nesobeckosti, dobrých vlastnostech, o konání věcí, o kterých si myslíme, že jsou správné, nebo uvědomění si, co je v životě důležité. Je v ní víc, než se na první pohled zdá. Stejně jako u té pampelišky (kdo četl, ví) jde jen o úhel pohledu.

Koruna nezklamala. Je stejně dobrá jako předchozí díly. Na ten úplně první to ale nemá, a proto asi nejsem schopná dát všech 5*. Sérii přidávám k mým oblíbeným a Kieře Cass za ni děkuji.