Elita

Elita https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218381/bmid_elita-Xw0-218381.png 4 4424 716

Selekce série

Třicet pět dívek přišlo do paláce soutěžit v Selekci. Všechny až na šest byly poslány domů. A jen jedna se provdá za prince Maxona a bude korunována princeznou Illey. America si pořád není jistá, kde leží její srdce. Když je s Maxonem, nechává se unášet jejich novou dechberoucí reakcí a nesní o ničem jiném, než být s ním. Ale kdykoliv vidí Aspena vykonávajícího práci strážce v paláci, je strhávána vzpomínkami na společný život, který si plánovali. Jak se skupinka zmenšila na Elitu, jsou ostatní dívky ještě odhodlanější získat Maxona - a Americe běží čas na rozhodnutí. Právě když si je America jistá, že se rozhodla, zničující ztráta ji donutí znovu o všem začít pochybovat. A zatímco se snaží představit si budoucnost, agresivní rebelové odhodlaní svrhnout monarchii nabývají na síle a jejich plány by mohly zničit její šanci na jakýkoliv šťastný konec.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

The Elite , 2013

Ryšava
20.01.2022 4 z 5

Upřímně mě America naštvala v tomhle díle se mi jevila, jako hloupá nána a sobecké děcko... chápu, že se nedokáže rozhodnout mezi dvěmi muži, ale udělat "rebelií" a pak za to nedokázala nést zodpovědnost a jediná její omluva je, že byla naštvaná...

Když tohle všechno pominu, tak mi čtení velice rychle uteklo. Kniha není nic extra, ale není to ani úplná nuda, ale určitě si teď dám pauzu od téhle série. Nenadchlo mě to tak moc, abych si hned přečetla další díl...

Ivka2
03.01.2022 1 z 5

Bohužel knihu odkládám. Druhý díl ze série Selekce mě dost zklamal. Od série jsem chtěla nádech romantiky a dostala jsem pubertální holku, která nemá páru co to láska je.

Lenka2533
01.01.2022 5 z 5

Absolutně skvělé pokračování! Tahle série mě fakt chytla. Svět selekce je úžasný, postavy jsou opravdu fajn a čte se to velmi rychle. Miluju!

Knihodrak
31.12.2021 5 z 5

Moje poslední kniha v roce 2021! ( je 21:20 31.12. :) ) Další krásný díl této úžasné série, která mě i po těch letech dokáže znovu okouzlit a rozesmát, stejně jako její autorka ve svém poděkování :)

Vlci.Sestra
28.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Kniha sice už nebyla tak skvělá jako první díl, ale pořád hodnotím pěti hvězdičkami, protože jsem ji přečetla za dva dny. V příběhu mě docela štval Aspen. Naštěstí to zachránila America svou reakcí na veřejné spráskání Marlee a její projekt v televizi. Bouhužel (nebo naštěstí pro mě) už tolik nepovídala o jídle. :-)
Doufám, že se všechny věci, co se zamotaly v tomto díle v příštím rozuzlují. Hlavně ta nepohoda s králem. + Nejlepší postavy: Lucy, Anne a Mary!

TheEvelyn
27.12.2021 5 z 5

Teda, ač na začátku jsem si říkala, že tento díl asi nebude tak perfektně dějově zpracovaný jako první díl, tak nakonec předčil má očekávání. Příběh navazuje na první díl ze série Selekce, načež se zaměřuje na Elitu, která vzešla z prvního dílu. Zpočátku příběhu mi přišlo, že se děj vůbec nikam neposouvá, načež snad v první třetině (možná i dříve) jsem byla ráda za nějaké převraty, nečekané situace a události. Zase chápu Americu, která je stále nerozhodná ve svých citech, které chová jak k Aspenovi, tak k princi Maxonovi, protože s každým si vybaví úplně něco jiného a s každým se jinak cítí, a že výběr pro ni je v jednu chvíli nanejvýše patrný, avšak na druhou stranu v jiné situaci by zase volila jiného z mužů. Chápu zase na jednu stranu, že některé čtenáře to už asi pobuřovalo takové omílání pořád dokola, jestli teda Aspen nebo Maxon, protože America byla pořád nerozhodná a neměla v hlavě jasno. Nicméně konec tohoto dílu už mě utvrzuje v tom, o koho má America větší zájem.

Monéteau
15.12.2021 4 z 5

Druhý díl pro mě byl stejně čtivý jako předešlý. Začala jsem ho číst teda hned po Selekci a dočetla za jediný den, takže mi ty dva díly trochu splynuly v jeden. Přesto pro mě hlavní rozdíl byl, že Elita pro mě byla mnohem méně odpočinková. Nedostali jsme se o mnoho dál v příběhu, zato zvratů bylo víc než dost, stejně tak jako dramat. Spousta hádek, nedorozumění, napětí, já si teda i párkrát pobrečela, ale to bude nejspíš tím, že jsem neuvěřitelná citlivka. Ohledně děje i rozvoje postav mi přišlo, že knížka Elita oproti prvnímu dílu značně pokulhává a spíš než uspokojení jsem po dočtení dílu cítila spoustu frustrace. Přesto pro mě to stále je kniha, kterou bych si klidně přečetla hned znovu, ačkoliv to bylo takových 280 stránek chození okolo horké kaše.

Lovana
30.11.2021 4 z 5

Po přečtení Selekce jsem věděla, že v sérii budu určitě pokračovat a přišel na řadu druhý díl.
Jelikož je to druhý díl série, tak nás nečeká žádný pomalý rozjezd, ale jsme hozeni rovnou do příběhu.
Hodně jsem se těšila na své oblíbené postavy a místy se nestačila divit, co se to děje... Někdy jsem byla šokována stejně jako America, jindy mě šokovala ona svým chováním...
Kniha je rozhodně velmi čtivá, stránky mi ubíhaly pod rukama a já nutně musela vědět, jak to bude dál... Celkově mi však přišlo, že se toho zase tolik důležitého nestalo a v soutěži jsme se o moc dál nedostali....
Určitě si ale přečtu i další díly přesto, že tento díl byl o něco slabší než první díl série...

Hodnocení: 3,75*/5*

Dyna08
30.10.2021 5 z 5

Díl byl napínavý

lucky4ever
30.10.2021 2 z 5

Ani po prvním díle jsem neměla velká očekávání, ale toto bylo opravdu něco. Vlastně ani nevím, čeho se chytit. Soutěž je odsunuta do pozadí a romantická linka se rozplizla do takového jakéhosi nic. Postavy se za celou dobu nikam neposunuly, America se chová... jak vlastně? Na jednu stranu jako zastupitelka nejnižší kasty má relativně přehled o problémech společnosti, ale když už má možnost je představit veřejnosti, ukáže se, jak povrchní ve skutečnosti je. Také ta její nerozhodnost co se týče výběru partnera je značně frustrující. Celý díl je jen hodně chabá vycpávka bez posunu do další úrovně.

terakera
01.09.2021 2 z 5

Po prvním díle jsem se hrozně těšila na další a zajímalo mě jak se dál bude vše vyvíjet ovšem mě celá kniha zklamala. Začátek byl v pohodě ale to jak se America chovala bylo příšerné. Nejenom že si pořád nevybrala jestli chce Aspena nebo Maxona, jestli chce být princeznou a další kraviny ale to jak přemýšlela, co dělala, co říkala, všechno mě totálně štvalo. Naopak jsem si oblíbila Maxona a ani Aspen mi nevadí. Opět žádný velky zvrat ani nic extra zajimavého, prostě to jen doplňovalo ten první (známo užasný) dil a vyvrcholení třetí knihy. Za mě 2,5/5 jelikož přesto všechno se mi líbilo že i na zámku kde vypadá všechno dokonalé můžou být i zavažné problemy a to co se stalo jedné z dívek elity to bylo také šokující. Ještě nechápu proč sakra pro ty rebely prostě neudělaly nějakou barikádu nebo nesehnali nějakou obranu z nižších kast a třeba by za to i dostali zaplaceno ale ne, místo toho jsou furt nějaké poplachy a zničené věci. Taky si myslím že America má dobře namířeno co se týče problému s rebely.

dominika.b1198
31.08.2021 5 z 5

U téhle knihy mi stránky utíkaly šílenou rychlostí protože, jen s Americou začnete prožívat krásné chvilky v paláci, hned na to se stane pohroma.
Kiera Cass píše opravdu skvěle.
Pokaždé, když se v ději objevil Aspen jsem se chytala za hlavu. Rozhodně jsem tým Maxon!

kindlova42
17.08.2021 5 z 5

Druhý díl je ještě čtivější než první, protože je děj už rozjetý. Některé zvraty jsem očekávala, jiné ne. Trochu mi vadilo, že hlavní hrdinka se od prvního dílu neposunula a stále je děsně nerozhodná, co se milostného trojúhelníku nebo svojí budoucnosti týče. Postava Aspena mi přijde pro děj celkem nepodstatná, ale třeba přijde jeho okamžik ve třetím díle. Jinak jsem rozhodně tým Maxon :)

jancapen
14.07.2021 4 z 5

V tomto díle pronikneme více do politiky a problémů země a poodhalí se tu více charaktery krále a královny. Nicméně stěžejní je zde opět "vztah" Americy a Maxona. Co mě trochu unavovalo byla nekonečná nerozhodnost především Americy a různá jejich nedorozumění, které nejspíš sloužily k natažení děje, protože je více než jasné, kam trilogie směřuje. Přesto si ráda přečtu i závěrečný díl První, do navazujících knih (dcera atd.) se pravděpodobně už nepustím.

Vjeerus
13.07.2021 4 z 5

Pokračování neskutečně čtivého holčičího bizárku je rozhodně slabší, než první díl, ale i tak člověku utíkaj stránky pod rukama. Nevím, nakolik mě ovlivňuje to, že už dávno nejsem cílová skupina a už jsem ztratila ty růžové brýle ohledně férovosti světa, ale America mi k srdci prostě nepřirostla a po přečtení tohoto dílu asi ani nepřiroste.
Hlavní hrdinka je opravdu nerozhodná (a to nemluvím jen o citech) a až příliš vidí svět černobíle a nezvládá přijímat rozhodnutí, která prostě nemusí být dobrá (ale lepší, než špatná).
Pro mě asi zůstává favorit Maxon, protože až na pár výjimek se chová dospěle a přijal svůj úděl ve společnosti. Ví, jaká je realita a ze špatných věcí se snaží najít tu nejlepší.
Od této knihy nikdo nemůže čekat vysokou přidanou hodnotu a slouží spíš jako výplň pro nadcházející díl. Možná by se za něco víc v této knize dalo považovat právě ten kontrast mezi povinností Maxona a naivitou Ameriky.
Stále ale věřím, že pro cílovou skupinu je tato série určitě bomba a já si její čtení opravdu užila. Splnila přesně to, co jsem očekávala.

knihomolka27
09.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Opět se vracím k sérii Selekce, tentokrát však retrospektivně, jelikož jsem začala díly Dcera a Koruna, které jsem původně začala číst jen proto, abych se přesvědčila, že jsou opravdu tak špatné, jak se mi zdály po prvním čtení. Tohle teda tak úplně nevyšlo, jelikož jsem zjistila, že ty knížky vlastně nejsou zas až tak špatné.......no a zkrátka mě to navnadilo vrhnout se znovu i na původní třídílnou sérii.

K mému prvotnímu zděšení jsem však zjistila, že není v mých pozemských silách sehnat kdekoli první díl, aniž bych nemusela šáhnout do mé peněženky, která zrovna prochází drastickou dietou.......knihovny zklamaly. Řadím se k lidem, kteří si zaboha nepřečtou druhý díl bez toho aniž by si přečetli jedničku, ale vzhledem k tomu, že jsem jedničku už kdysi četla a děj si aspon trochu pamatovala a strašně jsem se chtěla do série pustit tak jsem to prostě hodila za hlavu a pustila se do dvojky. No a apokalypsa naštěstí nenastala a já se chytila hned od začátku...takže ok.

Řeknu vám, číst to retrospektivně je zase nový čtenářský zážitek, a knihu budete vnímat trošku jinak, protože přeci jenom autorka pak psala dál a dál a ve svých nových dílech odkazovala na původní selekci atd.

Takže ted přejdu k tomu, jestli mě druhé čtení Elity zklamalo.....
Ne ani po asi tak 6 letech od prvního přečtení mě nezklamalo, i když už jsem u čtení asi nebyla tak uchvácená jako poprvé. Vlastně mě překvapilo jak malý a ,, pohodový" děj kniha má, a že se tam toho moc neděje. Celá kniha byla vlastně o nerozhodnosti hlavní hrdinky, která sice byla nehorázně otravná, ale i pochopitelná.....i když asi není úplně nejlepší když ta kniha stojí hlavně na tom, no... na druhou stranu jde o druhý díl romantické teen série, takže přesně tohle je asi to co se od toho prostředního dílu očekává....probouzení citu, nejistota, pohrdání, nenávist, láska, uvědomění, zrada...asi tak

Nejotravnější postavou pro mě byl prostě Aspen, kterého jsem měla chut schodit ze schodů paláce pokaždé když se objevil na scéně a pletl Americe hlavu. Hold nemá rýpat do Maxona......

Jedním z důvodů, proč jsem se opět k sérii vrátila bylo to, že jsem chtěla vědět na kolik je hluboký vztah Maxona a Ameriky..matně si vzpomínám, že kdysi když mé teen já tuhle knihu četlo jsem vždycky měla pocit, že Maxon Ameriku miluje asi tak o 100 procent víc...a mrzelo mě to...jelikož postava Maxona je přesně tak, která si zaslouží být milována stejnou měrou.....tak jsem byla happy, když jsem tuhle knížku četla a našla odpověd, ve kterou jsem celou dobu doufala...a jenom jsem si říkala, jak jsem mohla být kdysi tak slepá, když jsem to v knize neviděla už dřív..obzvlášt když je to tam tak černé na bílém........Po dočtení tohoto dílu se tedy upokojilo moje romantické srdíčko. UF....než si zase najde nějaké to srdcervoucí drama ovšem, ale to už nebude nic co by bylo spjato se Selekcí.

Verdikt!:
Série, která ve hvězdách bohužel asi nemá budoucnost na filmovém plátně. ŠKODA.
Pohodová série, která má hluboké myšlenky, ale nikdy se v ní neutopíte..což je fajn.
Postavy.....nejdůležitější je, že jsou dobře napsané
Čtení utíká převratně rychle, a Dcera a Koruna snad ještě víc....takže pro rychločtenáře, je to jedna radost

Kupcovka
12.05.2021 5 z 5

Když jsem knížku dočetla, dostala jsem panický záchvat z toho, že mi mamka nechtěla dát další díl. Tahle série mě na moje vysoká očekávání nezklamala!

Rowana
23.04.2021 3 z 5

Uspokojivé pokračování příběhu. Nedokázal u mě zopakovat to nevěřícné okouzlení z prvního dílu, ale zklamaná jsem nebyla. Pro dívky, které se ucházejí o princovu ruku, už pobyt na zámku není taková pohádka jako z počátku. Objevují se problémy, mnohem více do příběhu prosakuje politické uspořádání země a její řekněme historické pozadí. America je často na pěst, princ Maxon taky a Aspen jakbysmet. Často mě iritoval slovník postav v knize, zvlášť pokud se mělo jednat o lidi z vyšších kast nebo přímo z aristokracie. Vzhledem k tomu, že se autorka neustále snaží navodit atmosféru jistého přepychu, majestátnosti a až aristokratické okázalosti, každé "bysme" pronesené kýmkoliv jiným než sloužícími, se mi snaží vyrvat oči z důlků. Přece jen dívky procházejí výukou, mají i etiketu a věřím, že by se při takové výuce dbalo i na jistou uhlazenost chování i mluvy. Místo jako elita či aristokracie dystopické společnosti na mě postavy knihy působily jako turisté během exkurze na zámku. A netýká se to jen tohoto konkrétního slůvka, vybrala jsem si ho pouze coby exemplární příklad.

Hofice
21.04.2021 3 z 5

(SPOILER) I když jsem tuto knihu začala číst jenom jako odpočinek před spaním, čekala jsem víc podle toho hodnocení. Děj je moc vleklý na to, kolik se toho děje. Chování postav mi přijde málo uvěřitelné, celé to neustálé hihňání, lámání v pase, mrkání a rudnutí v obličejích mi přišlo i v představách divné. Pak hlavní hrdinka - jako já vím, že 16 letí jsou často zmatení v citech, ale tenhle styl "miluju Maxona, nesnáším Maxona, miluju Maxona, nesnáším Maxona" už mi fakt leze trochu krkem. Drží mě u toho jenom to, že chci zjistit o co jde těm rebelům, respektive proč jim jde zrovna o tohle...

Parwana
18.04.2021 3 z 5

(SPOILER) Příjemné pokračování prvního dílu, kdy mám dojem, že sice vše spěje k očekávanému cíli, nicméně je třeba čtenáře napínat, tak budeme děj špikovat různými vyumělkovanými historkami a dramaty, aby to nebylo tak jednoduché. Ze začátku pohodička, poté zvraty nahoru a dolů, a nakonec opět překvapivě pohodička. Aby nebyla princezna vybrána hned, rozhodne se o ní až v další knize, už teď máme ale představu, jak to "nečekaně" dopadne.