Elita

Třicet pět dívek přišlo do paláce soutěžit v Selekci. Všechny až na šest byly poslány domů. A jen jedna se provdá za prince Maxona a bude korunována princeznou Illey. America si pořád není jistá, kde leží její srdce. Když je s Maxonem, nechává se unášet jejich novou dechberoucí reakcí a nesní o ničem jiném, než být s ním. Ale kdykoliv vidí Aspena vykonávajícího práci strážce v paláci, je strhávána vzpomínkami na společný život, který si plánovali. Jak se skupinka zmenšila na Elitu, jsou ostatní dívky ještě odhodlanější získat Maxona - a Americe běží čas na rozhodnutí. Právě když si je America jistá, že se rozhodla, zničující ztráta ji donutí znovu o všem začít pochybovat. A zatímco se snaží představit si budoucnost, agresivní rebelové odhodlaní svrhnout monarchii nabývají na síle a jejich plány by mohly zničit její šanci na jakýkoliv šťastný konec....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218381/elita-218381.jpg 4.23675

Selekce / Selekcia 2.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

The Elite, 2013

Kniha Elita

jancapen

V tomto díle pronikneme více do politiky a problémů země a poodhalí se tu více charaktery krále a královny. Nicméně stěžejní je zde opět "vztah" Americy a Maxona. Co mě trochu unavovalo byla nekonečná nerozhodnost především Americy a různá jejich nedorozumění, které nejspíš sloužily k natažení děje, protože je více než jasné, kam trilogie směřuje. Přesto si ráda přečtu i závěrečný díl První, do navazujících knih (dcera atd.) se pravděpodobně už nepustím.

Vjeerus

Pokračování neskutečně čtivého holčičího bizárku je rozhodně slabší, než první díl, ale i tak člověku utíkaj stránky pod rukama. Nevím, nakolik mě ovlivňuje to, že už dávno nejsem cílová skupina a už jsem ztratila ty růžové brýle ohledně férovosti světa, ale America mi k srdci prostě nepřirostla a po přečtení tohoto dílu asi ani nepřiroste.
Hlavní hrdinka je opravdu nerozhodná (a to nemluvím jen o citech) a až příliš vidí svět černobíle a nezvládá přijímat rozhodnutí, která prostě nemusí být dobrá (ale lepší, než špatná).
Pro mě asi zůstává favorit Maxon, protože až na pár výjimek se chová dospěle a přijal svůj úděl ve společnosti. Ví, jaká je realita a ze špatných věcí se snaží najít tu nejlepší.
Od této knihy nikdo nemůže čekat vysokou přidanou hodnotu a slouží spíš jako výplň pro nadcházející díl. Možná by se za něco víc v této knize dalo považovat právě ten kontrast mezi povinností Maxona a naivitou Ameriky.
Stále ale věřím, že pro cílovou skupinu je tato série určitě bomba a já si její čtení opravdu užila. Splnila přesně to, co jsem očekávala.

knihomolka27

(+ SPOILER) Opět se vracím k sérii Selekce, tentokrát však retrospektivně, jelikož jsem začala díly Dcera a Koruna, které jsem původně začala číst jen proto, abych se přesvědčila, že jsou opravdu tak špatné, jak se mi zdály po prvním čtení. Tohle teda tak úplně nevyšlo, jelikož jsem zjistila, že ty knížky vlastně nejsou zas až tak špatné.......no a zkrátka mě to navnadilo vrhnout se znovu i na původní třídílnou sérii.

K mému prvotnímu zděšení jsem však zjistila, že není v mých pozemských silách sehnat kdekoli první díl, aniž bych nemusela šáhnout do mé peněženky, která zrovna prochází drastickou dietou.......knihovny zklamaly. Řadím se k lidem, kteří si zaboha nepřečtou druhý díl bez toho aniž by si přečetli jedničku, ale vzhledem k tomu, že jsem jedničku už kdysi četla a děj si aspon trochu pamatovala a strašně jsem se chtěla do série pustit tak jsem to prostě hodila za hlavu a pustila se do dvojky. No a apokalypsa naštěstí nenastala a já se chytila hned od začátku...takže ok.

Řeknu vám, číst to retrospektivně je zase nový čtenářský zážitek, a knihu budete vnímat trošku jinak, protože přeci jenom autorka pak psala dál a dál a ve svých nových dílech odkazovala na původní selekci atd.

Takže ted přejdu k tomu, jestli mě druhé čtení Elity zklamalo.....
Ne ani po asi tak 6 letech od prvního přečtení mě nezklamalo, i když už jsem u čtení asi nebyla tak uchvácená jako poprvé. Vlastně mě překvapilo jak malý a ,, pohodový" děj kniha má, a že se tam toho moc neděje. Celá kniha byla vlastně o nerozhodnosti hlavní hrdinky, která sice byla nehorázně otravná, ale i pochopitelná.....i když asi není úplně nejlepší když ta kniha stojí hlavně na tom, no... na druhou stranu jde o druhý díl romantické teen série, takže přesně tohle je asi to co se od toho prostředního dílu očekává....probouzení citu, nejistota, pohrdání, nenávist, láska, uvědomění, zrada...asi tak

Nejotravnější postavou pro mě byl prostě Aspen, kterého jsem měla chut schodit ze schodů paláce pokaždé když se objevil na scéně a pletl Americe hlavu. Hold nemá rýpat do Maxona......

Jedním z důvodů, proč jsem se opět k sérii vrátila bylo to, že jsem chtěla vědět na kolik je hluboký vztah Maxona a Ameriky..matně si vzpomínám, že kdysi když mé teen já tuhle knihu četlo jsem vždycky měla pocit, že Maxon Ameriku miluje asi tak o 100 procent víc...a mrzelo mě to...jelikož postava Maxona je přesně tak, která si zaslouží být milována stejnou měrou.....tak jsem byla happy, když jsem tuhle knížku četla a našla odpověd, ve kterou jsem celou dobu doufala...a jenom jsem si říkala, jak jsem mohla být kdysi tak slepá, když jsem to v knize neviděla už dřív..obzvlášt když je to tam tak černé na bílém........Po dočtení tohoto dílu se tedy upokojilo moje romantické srdíčko. UF....než si zase najde nějaké to srdcervoucí drama ovšem, ale to už nebude nic co by bylo spjato se Selekcí.

Verdikt!:
Série, která ve hvězdách bohužel asi nemá budoucnost na filmovém plátně. ŠKODA.
Pohodová série, která má hluboké myšlenky, ale nikdy se v ní neutopíte..což je fajn.
Postavy.....nejdůležitější je, že jsou dobře napsané
Čtení utíká převratně rychle, a Dcera a Koruna snad ještě víc....takže pro rychločtenáře, je to jedna radost

Kupcovka

Když jsem knížku dočetla, dostala jsem panický záchvat z toho, že mi mamka nechtěla dát další díl. Tahle série mě na moje vysoká očekávání nezklamala!

uzivatel8130

(+ SPOILER) I když jsem tuto knihu začala číst jenom jako odpočinek před spaním, čekala jsem víc podle toho hodnocení. Děj je moc vleklý na to, kolik se toho děje. Chování postav mi přijde málo uvěřitelné, celé to neustálé hihňání, lámání v pase, mrkání a rudnutí v obličejích mi přišlo i v představách divné. Pak hlavní hrdinka - jako já vím, že 16 letí jsou často zmatení v citech, ale tenhle styl "miluju Maxona, nesnáším Maxona, miluju Maxona, nesnáším Maxona" už mi fakt leze trochu krkem. Drží mě u toho jenom to, že chci zjistit o co jde těm rebelům, respektive proč jim jde zrovna o tohle...

Parwana

(+ SPOILER) Příjemné pokračování prvního dílu, kdy mám dojem, že sice vše spěje k očekávanému cíli, nicméně je třeba čtenáře napínat, tak budeme děj špikovat různými vyumělkovanými historkami a dramaty, aby to nebylo tak jednoduché. Ze začátku pohodička, poté zvraty nahoru a dolů, a nakonec opět překvapivě pohodička. Aby nebyla princezna vybrána hned, rozhodne se o ní až v další knize, už teď máme ale představu, jak to "nečekaně" dopadne.

nangijala

Pokud mi Selekce připadala málo propracovaná a romantická, u Elity jsem se i trošku nudila. Přečetla jsem také velmi rychle, jazykově jednoduché, ale příběh trošku rozvláčný.

Rowana

Uspokojivé pokračování příběhu. Nedokázal u mě zopakovat to nevěřícné okouzlení z prvního dílu, ale zklamaná jsem nebyla. Pro dívky, které se ucházejí o princovu ruku, už pobyt na zámku není taková pohádka jako z počátku. Objevují se problémy, mnohem více do příběhu prosakuje politické uspořádání země a její řekněme historické pozadí. America je často na pěst, princ Maxon taky a Aspen jakbysmet. Často mě iritoval slovník postav v knize, zvlášť pokud se mělo jednat o lidi z vyšších kast nebo přímo z aristokracie. Vzhledem k tomu, že se autorka neustále snaží navodit atmosféru jistého přepychu, majestátnosti a až aristokratické okázalosti, každé "bysme" pronesené kýmkoliv jiným než sloužícími, se mi snaží vyrvat oči z důlků. Přece jen dívky procházejí výukou, mají i etiketu a věřím, že by se při takové výuce dbalo i na jistou uhlazenost chování i mluvy. Místo jako elita či aristokracie dystopické společnosti na mě postavy knihy působily jako turisté během exkurze na zámku. A netýká se to jen tohoto konkrétního slůvka, vybrala jsem si ho pouze coby exemplární příklad.