Dcera

Dcera https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/283950/bmid_dcera-6QL-283950.jpg 4 2641 512

Selekce série

Princezna Eadlyn od malička stále dokola poslouchala vyprávění o tom, jak se potkali její rodiče. Ona ovšem ani náhodou netouží opakovat jejich romantický příběh! O svém životě však nerozhoduje sama. Její protesty jsou naprosto zbytečné, i ona si musí manžela vybrat v Selekci. Nenechte si ujít příběh další generace princeznovské Selekce!... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

The Heir , 2015

Loire
01.03.2022 3 z 5

Kniha se mi líbila, byla pěkně napsaná, ale pro mě už nebyla tolik čtivá tak jako první 3 díly Selekce. Chvilkama ta kniha byla už i nudná, ale zase jsem to četla ze zvědavosti, jaká je ta Selekce z pohledu toho co vybírá.

Besa
26.01.2022

Toto bolo trochu divné.

Vlci.Sestra
17.01.2022 4 z 5

Kniha se mi tolik nebíla jako první tři díly, ale pořád byla naprosto čtivá. Největší plus přidávám za starší účastníky Selekce (Marlee, May, Lucy, Aspen...). Alespoň víme, jak to s nimi dopadlo. :-) Moje nejoblíbenější postava je určitě Osten.

TheEvelyn
01.01.2022 4 z 5

Velmi zajímavé pokračování ze série Selekce. Rozhodně se mi první tři knížky z této série líbily více, což možná způsobilo to, že doposud byl čtenář zvyklý na vyprávění příběhu z pohledu Americy (a hltal příběh mezi Americou a Maxonem), zatímco v tomto příběhu je vypravěčem její dcera Eadlyn. Také jsem si nemohla zvyknout, že America s Maxonem tvoří už starší pár a v knize jim není dán příliš velký prostor. Každopádně jsem ráda, že jsem si i takhle mohla přečíst pokračování v hlavní roli s Eadlyn, která mě místy také rozčilovala svým chováním, jak uváděli již někteří čtenáři. Naopak jsem ráda, že jsem se zase mohla ponořit do světa království Illeje a mohla si u toho hezky odpočinout.

Lenka2533
01.01.2022 4 z 5

Bylo to rozhodně slabší než původní trilogie, ale i tak mě to bavilo. Eadlyn mě teda docela štvala, ale dalo se :D Četlo se to rychle, ale na tu trilogii to nemá :) No, i tak jsem ráda, že jsem si to přečetla.

eliska2126
16.12.2021 3 z 5

Tak jsem se po dlouhé době rozhodla, že zase pohnu s jednou sérii, kterou mam už delší dobu rozečtenou. Sáhla jsem po čtvrtém díle série Selekce - Dcera. Příběh vypráví o Eadlyn, což je dcera Americi a Maxona z předchozí trilogie.

Doufala jsem, že stejně jako America bude Eadlyn "normální". Ale ona ne! Celou knihu jsem ji měla chuť pěkně profackovat. Byla nafrněná, rozmazlená a její nos je až nepřirozeně vysoko. Neustále mě vytáčely ty její promluvy typu: Jsem královna, mám a můžu všechno. No děvče, jedna z věcí, kterou postrádáš je zřejmé pokora a trocha rozumu. Naopak další postavy jsem si oblíbila. Například takový Kile, Henri nebo Eric. Ti byli vážně skvělí a nechápu, jak o někoho jako je Eadlyn můžou stát.

Moc ráda jsem se naopak vrátila do Illey a do paláce. Nicméně stále jsem si nemohla zvyknout, že je to vpodstatě moderní svět. Pořád jsem měla před očima nějaký středověk nebo něco podobného.

Knize se samozřejmě nedá upřít čtivost. Autorka má opravdu jednoduchý styl psaní a rozložení knížky je také super. Tempo je svižné a stránky mizí pod rukama.

Takže já určitě doporučuji původní trilogii Selekce, Elita, První. Za mě je tohle takové slabší pokračování s příšernou hlavní hrdinkou. Nicméně další díl zkusím, protože ho mám už doma a navíc nemám ráda nedočtené série.

Noname007
13.12.2021 1 z 5

Kniha v podstatě o ničem. Hlavní hrdinka má náběh na titul nejarogantnější a nejnamyšlenější knižní postavy. Velmi slabé. V podstatě jen to samé dokola. Autorka se veze jen na vlně, která jí přinesla série Selekce.

Dyna08
30.10.2021 4 z 5

Kniha se moc líbila, Selekce patří do mé nejoblíbenější série

VéjaTarabová
05.09.2021 3 z 5

Pokračování Selekce jsem si chtěla již déle přečíst. Mé potěšení se našlo v osobnosti hlavní hrdinky, jenž konečně není jen milá a přátelská. Lze však zpozorovat, jak se její povaha i názory po celou dobu postupně mění. Autorka si dokázala vyhrát také s charakteristikami vedlejších postav. Naopak samotný děj, na kterém to celé stojí, mě opět nijak neohromil. Kniha se i přes to četla svižně a o zápletky nebyla nouze. Dále mě zaskočila jedna nesrovnalost, že v anotaci se píše, jak princezna neustále poslouchá o prvním setkání jejích rodičů v selekci. V samotném příběhu se však neustále opakuje, že o předcházejících kolech nemá téměř žádné tušení. Plánuji dát ještě šanci následujícímu dílu, abych zjistila, jak skončí osud Eadlyn. Tím nicméně s touto spisovatelkou končím.

„Já jsem šťastná, Ahrene. Jsem princezna. Mám všechno.“
„Mám dojem, že si pleteš pohodlí se štěstím.“

Lu200
02.09.2021 4 z 5

Četlo se velmi dobře, jako předchozí díly. Příběh o Americe mně ale přišel zajímavější, uvěřitelnější.

kindlova42
20.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Teda musím říct, že jsem nejen z nižšího hodnocení ale i z negativních komentářů, co se hlavní postavy Eadlyn týká, nečekala že mě kniha bude tak moc bavit. Dokonce musím přiznat, že se mi líbila více než předešlé díly! Asi je to i tím, že mi příběh vyprávěný prostřednictvím Eadlyn přijde více uvěřitelný než původní triologie s Americou. Většina komentářů se shodovala na tom, že je jim nesympatická, protože je to rozmazlená princezna. Ovšem jak by mohla být jiná, když nikdy v životě nezažila nic jiného než luxus a pohodlí a od dětství od všech slyšela, že je výjimečná. Přesto, že vyrostla obklopená milující rodinou, je do očí bijící, že se lásky bojí a že se bojí celkově své budoucnosti jako první ženská panovnice v historii. Od malička je pod velkým tlakem, který nikdo jiný nemůže pochopit. A to jak se ze začátku stavěla k celé Selekci a jejím nápadníkům jí nemůžu vyčítat, protože v ní nechtěla od prvního momentu vůbec být a nechtěla si narozdíl od svého otce (Maxona) hledat životního partnera. Přestože působí chladně, uzavřeně a občas až moc pyšně, tak je mi sympatická, protože se najdou momenty, kdy je vidět, že má dobré srdce. Samozřejmě do dokonalosti má daleko, ale v 18ti letech se není čemu divit, a dokonce má podle mě i právo na nějaký občasný pubertální přešlap. Hned začínám číst Korunu, abych zjistila jak to s ní dopadne a zda se některému z nápadníků povede ukrást její srdce. Zatím se nedokážu rozhodnout komu z nich vlastně fandím :D

Vjeerus
04.08.2021 4 z 5

Princezna Eadlyn je postava vhodná na profackování. Určitě je velmi schopná a pracovitá, ale co se týká povahy, tak má nosánek až nesmyslně vzhůru. Takže její výlevy byly pro mě opravdu náročné, až jsem si občas říkala, jestli už na to nejsem moc stará.
Velké plus v knize dávám za její tempo a čtivost. Děj nám rychle plyne, o zvraty není nouze a o řádku pěkných borců už vůbec ne. Ti naproti Eadlyn jsou o mnoho zajímavější.
Co musím uznat, autorka si opravdu pohrála s charaktery postav a každý je dost jedinečný a jiný. Dostali jsme i nějaký charakterový posun - obzvláště pak u samotné princezny.
Závěr knihy byl dost šokující a já na posledních stránkách dostala pocit, že si k hlavní hrdince možná i najdu cestu. Uvidím, co představí poslední díl, který si nenechám ujít. Dcera se nese na podobné vlně jako trilogie Selekce a rozhodně doporučuji mladým (začínajícím) čtenářkám.

knihomolka27
06.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Vtipné je, že už jsem tuhle knihu jednou četla hned po jejím vydání.....a byla jsem z ní totálně zklamaná a rozladěná. Kniha, tenkrát ode mně dostala pouhou jednu hvězdičku z nostalgie a taky spoustu nakvašených komentářů, kde jsem spílala autorce, že neměla dostatečnou úctu ke starým postavám a stvořila jednu z nejméně sympatických hlavních postav.

No a nedávno jsem si řekla, že mám zase chut něco zkritizovat a tahle kniha se k tomu úplně nabízela. Jenomže bohužel při čtení této knihy, jsem bůh ví proč k ní už nezaujímala tak drasticky špatný postoj jako poprvé. Ještě víc mě, ale překvapilo, že se mi kniha dokonce.......a ted pozor LÍBILA. Vlastně nevím co přesně změnilo můj názor, ale najednou mi to co jsem předtím na knize kritizovala mi už nepřišlo tak do nebe volající jako předtím. Možná to je tím, že původní Selekci si už moc nepamatuju a taky to může být tím, že jsem už od začátku ke knize přistupovala jako k obrovskýmu propadáku.......

Každopádně pro mě kniha získala docela nový význam.... a ačkoli třeba nedosahuje kvalit původní série neberu jí ale jako nějaké velké neštěstí.

Eadlyn je sice chvílemi naprosto nesnesitelně arogantní, sobecká a tak vůbec.....ale přijde mi, že jí tak autorka napsala schválně.......a vlastně si myslím, že se jí to povedlo a všechny ty duality, které se v téhle budoucí královně střetávají vlastně dávají docela smysl. Navíc nesmíme zapomenout, že půlka jejích genů je taky od někoho tak tvrdohlavého jako je Amerika. Staré postavy se někdy chovali vcelku fajn, někdy jste zůstaly nad jejich myšlenkovými pochody s otevřenou pusou vejrat......ale co 20 let je dost velká doba a hlavně, že jim pořád vydržela ta zamilovanost ne?

Nové postavy.......Některé totálně nezajímavé, samozřejmě chaotické počty nových postav, i tak by mi, ale nevadilo se s některými vidět třeba i v jiné sérii, která by se na ně víc zaměřovala......postavy jako Kaden, Osten - docela ráda bych si přečetla knihu, kde by byl v alternativní realitě někdo jako Osten králem, další jsou třeba Kile, Ean......kupodivu jsem si jich zapamatovala docela dost a hodně z nich mě apon trochu zajímalo.

Romance mezi Erikem a Eadlyn mi při prvním čtení přišla neuvěřitelná, nemastná a neslaná, ale ted mi přišla vcelku roztomilá a dokonce i uvěřitelná. Ano až taková se udála změna. Myslím, že to bylo hlavně tím, že při prvním čtení jsem doufala, že oním vyvoleným bude právě Kile, který je narozdíl od Erika výraznější osobností.......tady jsem ale pochopila, že Kile by se k Eadlyn vlastně moc nehodil.

A ted konečně co se mi i při druhém čtení na knize nelíbilo:
Tak byly to časté narážky na minulost v Selekci Maxona a Ameriky..jako byl to fanouškový servis s velkou pompou, ale mě připadalo, že je to tam občas vložený až jako násilně a skoro až rušivě........ no a pak i další věci, ale hlavní je to, že už knihu neberu tak tragicky a vlastně se mi i líbí.

Můj návrh na další selekci:
Mě by kupříkladu vůbec nevadilo, kdyby se k nám dostal i nějaký prekvel ze světa Selekce. Třeba první Selekce nebo tak....jako jo, nedávno tady byla Balada o ptácích a hadech.......ale autorka psát umí, tak proč ze světa Selekce ještě něco nenapsat.

Podlě mě by nebylo třeba vůbec špatné popsat třeba takovou Dark Selekci z dřívějších let, kdy ještě zemi pustošili rebelové. Dejme tomu, že by rebelové měli nějakého svého vůdce nebo dokonce krále a ten by dal přivést 35 dívek z každého království na svůj opuštěný hrad, a tam by si z těchto dívek vybral nakonec svou budoucí královnu. Rodiče dívek by museli poslechnout a dívky na rebelův hrad přivést, jelikož by se samozřejmě báli, že by je rebelové mohli napadnout. Samozřejmě by to byla, ale taková obrácená selekce, jelikož by ony unesené dívky samozřejmě nechtěly, aby se staly královnami....takže dívka, která by rebela okouzlila by tedy paradoxně na tom tratila nejvíc.....Slogan by zněl asi nějak takhle - ,, 35 princezen, Nová selekce může začít..............královnou nechce být, ale ani jedna z nich. Která nakonec získá nenáviděnou korunu a srdce nechtěného krále?
Možná, že by takový příběh neobstál, ale mě připadá docela zajímavý. Vrátili bychom se několik let možná i víc zpět...kdy ještě zemi sužovali krvežíznivý rebelové, trochu si zapolitikařili, nahlédli do světa před Maxonem a Amerikou, začali u úplně nových postav.....

ElessaRiverbow
28.06.2021 4 z 5

Po dočtení triologie jsem si nebyla jistá, jestli se chci pouštět do dalších dílů, hlavně díky vcelku negativním recenzím, ale donutily mě dvě věci - společné čtení a fakt, že už jsem si ji kdysi koupila. Ze začátku jsem nevěděla, co si myslet. Četlo se to dobře a rychle, ale jakoby tomu ještě něco chybělo. Eadlyn mi přišla nesympatická a někdy jsem měla chuť jí praštit. Ke konci mi to s ní naštěstí přišlo už lepší. Jelikož mě zajímá, s kým nakonec skončí a jak se vše vyvrbí, budu číst i pokračování.

Sarah11
11.05.2021 2 z 5

Akorát ždímání peněz. Děj nulový, stejně tak zápletka, a na nesympatické hlavní hrdin(k)y má autorka snad patent. Chápu, že Eadlyn vyrůstala v paláci, takže vidí svět z trošku jiného úhlu, ale stejně jsem ji měla chuť za její chování proplesknout.
Obrácená selekce už prostě nefunguje a to, jak byli všichni soutěžící v podstatě jedna velká rodina, mi taky nesedělo, nějaká rivalita by byla asi na místě, tohle byla nuda.
Jediné pozitivum bylo vidět postavy z původní trilogie jako dospělé, to mi přišlo celkem zajímavé.

Zruza
10.05.2021 2 z 5

Přijde mi, že se z těhle knih snažila autorka pouze vydělat co nejvíc peněz. Selekce měla úspěch, tak napsala i tohle. Nic moc.

A.books
20.04.2021 5 z 5

Chci pokračování:)

nangijala
17.04.2021 4 z 5

Asi jsem jediná.. ale série Selekce pro mě byla nudná, rozvláčná a neromantická, hlavní hrdinka mi nebyla moc sympatická, zato Dcera mě teprve začala bavit! Eadlyn žila v bublině, kterou jí sami vytvořili, vychovávali ji jako budoucí královnu zajatou v paláci plném pravidel, svou vlastní selekci a její průběh i své zážitky jí z bůhvíjakých důvodů tajili. Strategické sňatky asi nejsou zrovna úžasné, ale mají aspoň nějaký smysl. Jenže mít za úkol během pár týdnů se zamilovat do někoho z vylosovaných! chlapů kvůli show v televizi? To by mě taky nasr...
Aspoň bylo jasné, že postava bude mít nějaký vývoj, prozře a dospěje, což mi v minulých dílech chybělo (to bylo jak v Slunce, seno... se vemete, se nevemete, pořád dokola).
Vytkla bych určitě průběh selekce, čekala jsem "státnické" úkoly pro budoucího prince, ne jen takové to poflakování a randění.
Čtyři hvězdy ne absolutně, ale v rámci žánru pro mě dobré.

neubam02
15.04.2021 5 z 5

Musím říct, že hlavní postava mi tedy byla silně nesympatická. Šíleně panovačná, arogantní osoba, co si myslí, že jí kvůli titulu leží celý svět u nohou. Kdo proboha, kdo by nechtěl, aby se mu dvořilo 35 chlapů? Klidně bych si je tam nechala všechny do smrti. Nelíbilo se mi, že některým nedala vůbec šanci. Nedivím se, že se jí lid bouří. Maxon vedl selekci teda mnohem lépe. A to jak si myslela, že bratr bude do smrti její osobní mazlík bez svého života? Díky bohu, že na konci knihy začala dostávat rozum.

Kolombus
05.04.2021 2 z 5

séria Selekce bola parádna, toto je pre mňa najslabšia kniha