Doktoři

Doktoři https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/6484/bmid_doktori-Q5F-6484.png 5 819 163

Strhující příběh několika spolužáků, kteří v šedesátých letech opustili s čerstvým diplomem v kapse lékařskou fakultu Harvardu, nás zavádí do medicínského prostředí v USA. Nahlédneme do nejtajnějších zákoutí života lékařů – od piteven až po výzkumná pracoviště nabitá nositeli Nobelových cen – a zároveň do nejniternějších zákoutí lidské duše. S hlavními hrdiny prožíváme jejich lásky a touhy, skryté vášně, první profesní zkušenosti, triumty, ale i bolestná zklamání a nečekané prohry. Pestrá, dramaticky se proplétající mozaika osudů Barneye, Laury, Bennetta, Setha a dalších, plná lidského tepla i bolesti, zaujala miliony čtenářů na celém světě a dodnes je uchvacuje svou pravdivostí a humanismem, láskou a úctou k člověku i životu... V knize uvedeno chybné ISBN 80-863-2511-2... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Lucka

Doctors , 1988

brabofka
brabofka
17.07.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Skvělý příběh. Je to nadčasový pohled do zákulisí lékařského prostředí. Příběh, začínající v 50.letech, vracející se i do 2.světové války a končící na přelomu 70.a80.let. celou tu dobu sledujeme lékaře, kteří se potkávají v 1.ročníku Harvardu a sledujeme jejich vzestupy, pády, štěstí i zatracení. Budete mi chybět Barney, Lauro, Sethe i ty Benette.

ladyka
ladyka
15.07.2021 5 z 5

V hledáčku knih k přečtení jsem Doktory měla už nějakou dobu a impulsem k přečtení nakonec byla letošní ČV - ideální kandidát na téma lékařského prostředí. Četlo se to samo, kromě lékařství autor dotkl dalších společenských i vztahových témat, vše ale vyplývalo přirozeně a za běhu, příběh "party" si udržel mou plnou pozornost od začátku do konce, nemohu jinak, než dát plný počet.

Luigi1
Luigi1
14.06.2021

Mladí doktoři s ambicemi se pustí do života v lékařství.Nahlédneme do USA lékařství.

Grynče
Grynče
30.05.2021

Nádherná kniha. Četla jsem již po druhé s rozestupem dvaceti let.

martiline
martiline
16.05.2021 5 z 5

Do této knihy jsem se "pročítala" s každou stránkou víc a víc. Nemohlo mne nic zastavit číst si. Sice je mi lékařské prostředí vzdálené ... a měla jsem obavy, že spoustě věcem nebudu rozumět ... přesto ale jsem byla vtažena do příběhu jednotlivých nejdříve dětí, studentů, mediků a nakonec doktorů. Krásná kniha.

ajasin
ajasin
12.05.2021 5 z 5

Výborný román, který vám poodhalí trochu z tajemství lékařské profese .

Človíček78
Človíček78
10.05.2021 2 z 5

Bohužel mi byli téměř všichni medici (a posléze lékaři) nesympatičtí. Výjimkou byli Bennett a Seth. Jejích příběh byl pro mě reálný a lidský. Bohužel v příběhu dostali až neuvěřitelně málo prostoru. Naopak Barney s Laurou se proplétali celým dějem. S přibývajícím počtem stran přibývala i moje averze na oba dva. Takový kladný a férový nebyl snad ani Mirek Dušín (a že to nebyl ledajaký klaďas). Čekala jsem, že se nakonci vznesou na obláčku rovnou do nebe. Ale to jsem ještě netušila, že konec bude takový "majstrštyk". Chtěla jsem dát tři hvězdy, ale za ten závěr opravdu ne.

6075
6075
08.05.2021 5 z 5

Příběh se skládá ze tří částí. Každá zachycovala jiné životní události, každá mě oslovila trochu jinak. Ze začátku byla kniha snadněji čtivá, potom se čtení trochu zpomalilo, ale kvalita příběhu zůstala stejná.
Knihu s lékařským prostředím jsem skutečně nevyhledávala, ale tato kniha se mi skutečně moc zalíbila. Autor dokázal originálně propojit životy postav, které spojovalo lékařství, ale každý mířil docela jiným směrem.

Handokan
Handokan
29.04.2021 5 z 5

Velmi čtivě napsaná kniha o osudech několika doktorů, kde převažují zejména dva příběhy. Děj čtenáře provede důležitými historickými událostmi, ale nejdůležitější je popis náročné přípravy na povolání lékařů. Autor velmi dobře dokázal popsat charaktery jednotlivých postav a poukázal na to, že i lékaři jsou pouze lidé a najdeme mezi nimi, jak bezcharakterní egoisty, tak i velmi empatické osoby s morálními zásadami. A to se týká celé knihy, autor se třeba nebojí poukázat na to, že i černoši jsou rasisti s předsudky.

Radoľa
Radoľa
29.04.2021 4 z 5

Román, napísaný remeselne obratnou rukou. Velebí pravé americké hodnoty. Všetko vykreslené cez pútavo opísané osudy skupinky lekárov. Dej sa sústredí sa na trojicu z nich. Ich životný príbeh sleduje čitateľ od útleho detstva. Dlhodobá sústavná príprava na výkon povolania, náročné štúdiom. Niekoľkoročné odriekanie radostí života pokračuje roky po ukončení štúdia. Asketizmus, tvrdá práca a zaslúžené ovocie úspechu v podobe skvostných kariér sa dostaví až v strednom veku. Nechýba apel na čestné a spravodlivé jednanie, popri upozornení na nešváry a falošnú solidaritu bielej mafie či profesijné ponižovanie žien. Komunizmus , v podobe zákerného útoku kubánskej delegácie na medzinárodnej konferencii, je odsúdený a pokorený. A na záver je liberálne orientovaný ústredný pár po strastiplnej ceste správne nasmerovaný tam, kam patrí každý správny Američan - do kostola. Napísané je to fajne, číta sa to dobre, so záujmom o osudy hrdinov. Napriek cieľu spropagovania americkej cesty života: tŕnistou cestou k hviezdnej (lekárskej) kariére, nejde o prvoplánovú agitku. Kniha upozorňuje aj na problémy USA. Rasizmus, nadutosť bossov v bielych plášťoch, vojna vo Vietname atď. Vždy však len do tej miery, že základné piliere protestantsky odriekajúceho tvrdo pracujúceho človeka (vyššej) strednej triedy ostávajú nespochybnené.

gaaabi
gaaabi
25.04.2021 5 z 5

Čteno 2x... to fakt moc nedělám, překonaly to pouze děti z Bullerbynu (4x).

gossipavlina
gossipavlina
18.04.2021 5 z 5

Četla jsem na doporučení. A čtení jsem si užila. Všichni zúčastnění byli skvělí, měla jsem je ráda všechny, budou mi teď nějakou dobu chybět. Prožívala jsem příběhy s nimi, jakoby skutečně žili.
Lidskost, láska a bezmezná ochota pomáhat a zachraňovat. To jsem ze všech cítila.
Doporučuji k přečtení!

koki.veru
koki.veru
10.04.2021 5 z 5

Krásná kniha. Nádherný příběh o doktorech. Mám moc ráda dlouhé knihy, které jen tak neskončí a plno postav a velice rozvinutý děj. Za mě opravdu super.

zuziV
zuziV
09.04.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Jak nám kdysi řekl jeden profesor: s pacienty doktor nemůže mít soucit. Měl nejspíš pravdu, jinak by ho ten nápor rozdrtil. Krásně vykreslené roky studia, hlavních postav a jejich osudů.

MarkétaKočí
MarkétaKočí
02.04.2021 5 z 5

Nádhera!!! Ke knížce jsem se znovu vrátila díky výzvě a znovu jsem ji přečetla jedním dechem.

Zdekat
Zdekat
18.03.2021 4 z 5

Ta kniha měla pro mě tři rozdílné části. Do ukončení studií doktorů na Harvardu je četba skvělá – spousta zajímavých a vykreslených postav, které se přitom vůbec nepletou, vhled do fakt náročného studia budoucích lékařů, klobouček. Po té se vše točí hlavně kolem páru hlavních postav. Je zřejmé, že vše spěje k jejich soužití, ale až bolestně, zdlouhavě. Závěr byl už jen rychlý, zbrklý, neuzavřené dějové linky - třeba rozepsaná kniha o doktorech.

pavčape
pavčape
13.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Dostala mě... Měla jsem ji dlouhá léta nepovšimnutou v knihovně, ale až letos díky Čtenářské výzvě přišla na řadu. Nelituju. Poutavě popsaný příběh několika lidí studentů, později lékařů, se všemi jejich starostmi i radostmi. A nutno dodat, že těch starostí a trápení bylo víc. Linka Laury a Barneye vévodí celému příběhu, seznamujeme se s oběma v době, kdy byli ještě dětmi, sledujeme jejich život se všemi úspěchy i přešlapy, které k životu patří až do chvíle, kdy bojují o život svého syna Harryho. Opravdu nadčasový příběh, který stojí za to si přečíst.

Evaho73
Evaho73
07.02.2021 5 z 5

Skvelá kniha, ktorú odporúčam všetkym milovníkom klasických príbehov.
Myslím si, že svojim obsahom je nadčasová, lebo hoci sa lekárske metódy a teórie menia, bolesť a strach trpiaceho človeka zostávajú stále rovnaké, tak ako otázky lekárskej etiky, cti a zodpovednosti.
Autorovi sa to všetko podarilo zachytiť na jedinečne vyprofilovaných postávach, s ktorými som prežívala ich úspechy i pády, bolesti i radosti, sklamania či naplnené očakávania. Príbehy jednotlivých postáv boli prepracované a na ich pozadí boli popísané i vtedajšie spoločenské pomery, ktoré iba podčiarlovali ich reálnosť alebo  uveriteľnosť.
Pre mňa osobne bol dokonalý i koniec, na ktorom chcel autor poukázať na nevyspytateľnosť medicíny, tam kde nezaberie trdičná medicína, môže pomôcť alternatívna, prípadne láska alebo zázrak z božej vôle...

EmillyT
EmillyT
05.02.2021 5 z 5

Nádherná kniha, kterou jsem četla už kdysi před lety a nyní jsem se k ní vrátila v rámci čtenářské výzvy. Příběh je natolik poutavý, že na konci člověk lituje, že už je konec. Jednotlivé postavy jsou skvěle vykresleny a jejich osudy skládají milý čtivý příběh.

david9690
david9690
22.01.2021 4 z 5

Příběh knihy je vyprávěn velmi poutavě a charaktery hlavních postav jsou skvělé vykreslené. Sice některé pasáže mi přišly drobet zbytečně detailní a někdy až možná trochu umělé natahovaly knížku, ale celkově se mi kniha líbila a bavilo mě to. Byl to velmi zajímavý exkurz do hlav a prostředí doktorů, které je pro mě určitým "neprobádaným územím" a o to více mi to přineslo poučení a rozšíření obzorů.