Bez práva na život

Bez práva na život https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269144/mid_bez-prava-na-zivot-269144.jpg 5 280 39

Sedmý smysl série

Sedmý smysl – fantasy série plná dobrodružství, při jejímž čtení jsme rostli a dospívali s hlavními hrdiny: Hankou, Sváťou a Rafaelem, je u konce. Autorka nabídla příběh na pokračování plný emocí, podněcujících myšlenek a různobarevných postav, s nimiž se čtenář dokáže sžít… Poznáváme neobvyklé inteligentní tvory a učíme se být tolerantní k jiným světům, názorům i způsobům života. Moto série: Přátelství? Největší bohatství, které může člověk získat, ale musí se o ně přičinit. V posledním díle se rozhoduje o životě a smrti lidí, kteří mají neobyčejné, nebezpečné schopnosti, a proto podle draků nemají právo na život. Jde o kouzelníky s Martisovou krví. Tuto krev má bohužel i Terezka, malé děvčátko s magií neobvyklé síly, kterou Vron našel a adoptoval. Je mu proto odebrána a umístěna do řádu bdělého Sekurita. Ani tady však není v bezpečí. Hanka se snaží pomoct jí i jejímu kamarádovi. Doufá, že děti po absolvování náročného testu budou smět žít normálním životem. Netuší, jak hluboce se mýlí…... celý text

Nathally
06.11.2023 5 z 5

Tento díl mi přišel spíš už jen zbytečný, bylo tam spoustu zbytečných scén a děj trochu už natahovací. Ale i tak mám tuto sérii ráda.

Plativa
05.11.2023 5 z 5

Opět další skvělý díl z této knižní série, napětí by se dalo krájet, takže se kniha četla úplně sama. Jsem ráda, jak to konečně dopadlo s Hankou a Sváťou, i když je mezi nimi věkový rozdíl, líbí se mi, že z toho autorka nedělala červenou knihovnu a vyřešilo se to tak hezky samo.

ElikaS
25.04.2023 5 z 5

Zase jsem nadšená, tentokrát se ke skvělému dobrodružnému příběhu, přidaly i zajímavé etické myšlenky a problémy, které příběh rozhodně oživily a povýšily.
Opět jsme poznali nové lokality, které byly rozhodně zajímavé a zase v nich žilo úplně jinak než na jiných místech. Zajímavý byl pohled na pozici velmistra, který to rozhodně neměl jednoduché a jeho úloha byla dost nevděčná. Osobně bych neviděla jako úplného padoucha.
Putování jeskyní, která byla plná iluzí mě neskutečně bavila a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Měla příjemný pohádkový nádech.
A samotný epilog byl také skvělý a klidně bych se s ním spokojila jako se závěrem celé série.

Jarka_rybář
02.03.2022 5 z 5

Stoprocentně skvělý závěr stoprocentně skvělé série. Musím říci, že se mi moc líbil. Ta dynamika, ty etické otázky, ta přátelství...
Perfektní, prostě perfektní. Ani se mi už nechce do desátého dílu, mně by tenhle díl jako poslední stačil.;-)

Knihodrak
30.08.2021 5 z 5

Za mě velmi povedený závěr všeho ;)

zirafinec
09.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Nedokážu hodnotit více, než třemi hvězdami. Děj mi přijde neskutečně podobný šestému dílu - Otrocké kráse (viz první odstavec v části s možnými spoilery).

Terezka mi je strašně nesympatická, jak si "omotá" kolem prstu úplně všechny. V minulém díle to bylo několikrát řečeno - bylo tam asi tohle: " Škola se v žebříčku Hančina zájmu posunula až na druhé místo. Na prvním teď překvapivě byla péče o Terezku." nebo Zachariáš: "Omotat si trpaslíka kolem prstu hned při prvním setkání, to se jen tak někomu nepovede." Naprosto přebila hlavní postavy Hanku, Rafana a Sváťu.

Na druhou stranu, jakkoli mi byla Terezka nesympatická a příběh jasný, od písmenek se nedaly odtrhnout oči. Vždycky to bylo: "Tak si přečtu jednu kapitolu... Dobře, tak dvě... ÁÁÁ, to je tak napínavé! Jen si tady dočtu, jak to skončilo... Tak jo, ještě jednu poslední kapitolu... Dobře, ještě jednu, ale úplně poslední kapitolu... OK, ještě jednu nejposlendější si přečtu, ale už opravdu bude poslední..." Autorka si prostě umí vynutit čtivost, za což knize děkuji.

Poslední věta anotace ( "Pokud chcete poznat Hanku, Rafaela a Sváťu, začněte číst od začátku!" ) podle mého názoru nedává smysl. V této knize se už o "hlavních postavách" nedozvíme skoro nic.

Za mě nejhorší díl série.

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!!
Podobnost se šestým dílem je opravdu očividná. Zase: lidé, kteří mají Martisovu krev/ jsou označeni sitbely musí zemřít, protože jinak by mohli ohrozit celý svět. V čele s Hankou musejí projít nebezpečným světem z iluzí/ nebezpečným podzemím, aby se dostavili na dračí rituál/ k aberilskému knězi, kde nastanou komplikace. Nakonec však najdou dostatečný počet draků na obhajobu/ zabijí aberilského kněze a všechno dobře dopadne.

Ten konec je takový nemastný neslaný. Na závěrečnou kapitolu devítidílné série bych čekala něco lepšího. To, že ochránci zase přijmou Rafana do svých řad, bylo dost jasné. Že se Hanka nakonec do Sváti zamiluje, bylo celkem pravděpodobné už od prvního dílu.

TaLu
06.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Nové prostředí útočiště pro lidi, kteří dle draků nemají právo na život, pro svůj podíl na krvi mága, jež byl natolik mocný, že draky dokázal zabíjet. Útočiště je spíše táborem, kde sice lidé mohou přežívat, ale nemají přístup ke vzdělávání a neznají život za hradbami. Někteří jsou spokojení s bezpečím útočiště, ale ti zvídavější touží po svobodě a poznání světa venku. Za to jim hrozí těžké tresty a často smrt. Do tohoto světa se dostává adoptivní dcerka Vrona. Upozornila na sebe silným kouzlem, když osvobodila Hančina bratra, jednorožce. Hanka a její přátelé se snaží Terezku osvobodit, a skrze náročnou zkoušku pro ní vybojovat možnost lepšího života. Dočasně propůjčený dračí cejch pomůže Sváťovi zachránit život Plama i sledování nebezpečného obřadu. Autorce patří můj obdiv. V každém díle série rozehraje svými slovy novou partii. Tentokráte byla trochu slabší linka putování a plnění úkolů Hanky, Terezky a Lukáše. Celý ten vytvořený svět se svými iluzemi byl bez vnitřního napětí a působil nepravděpodobně. Ale o tom možná iluze je. Jediné, co opravdu drhne, jsou náznaky romantických linek. Klidně bych nechala všechny přátele bez romantiky :o)
Ale tento nedostatek velmi ráda odpouštím. Ani to nepromítnu do hodnocení.
Rituál a odhalení s tím spojená neměly chybu. Mimo Hora jsme měli možnost opět zažít i pána draků.

JAnD
18.03.2021 5 z 5

Původně poslední díl série.
Hanka a spol. stárnou, tak je potřeba oživit příběh novými postavami.
A opět skvělé počteníčko.

Luigi1
07.03.2021 5 z 5

Celý děj TOP.Jsem spokojen s poklidnou četbou,která čtenáře odvede do jiného světa a tím může zapomenout na všední starosti.Doporučuji.

soupik2012
26.02.2021 4 z 5

(SPOILER) Vzhledem k vysokému hodnocení, které tato kniha u zdejších čtenářů má, jsem měla až přehnaně veliká očekávání. Příběh není vyloženě špatný, ale v celé sérii je jich většina výrazně lepších. Kdybych měla jednou holou větou vyjádřit své pocity z právě prožitého příběhu, tak to bude: Příběh na sílu. I když se jedná o fantasy ve které lze jenom těžko posuzovat co ještě lze považovat za reálné a co již ne, měla jsem právě v tomto příběhu neustále pocit, že je všechno značně nepravděpodobné. Rafa si dělá co chce, poruší tolik pravidel a nařízení a stejně dostane další šanci. To nebyl zrovna vhodný příklad pro mládež. Lidé s Martisovou krví jsou tak velikou hrozbou nejenom pro draky, že je krajně nepravděpodobné, že by tolerantnost draků k těmto lidem byla tak značná. A na závěr to nejlepší, chcete-li nejhorší. Nevěřím v nečekanou lásku, když odpor byl takovou dobu zcela jasný a zřejmý. Z celé knihy je cítit, že se autorka chystala na závěrečný díl celé série a tak se snažila všechno učesat ve stylu: a žili spolu šťastně až do smrti. Jasně, je to pohádka a já jsem patrně až příliš kritická, ale jsou to mé první pocity z právě prožitého příběhu. Audioknihu a celou sérii čte paní Margit Vinklárková.

DK197
03.08.2020 5 z 5

E-KNIHA: Zprvu jsem byla k tomuto dílu skeptická, protože postava Terezky si mě v minulém díle moc nezískala, a tak jsem se obávala, jak skousnu zápletku, co se kolem ní bude točit. Ale ono je tam spoustu jiných zajímavých postav a poutavé prostředí. Drsné (na příběh pro děti) a napínavé do poslední stránky. Opravdu moc se mi příběh líbil. Oceňuji i závěr, který vše střízlivě uzavírá a nezapomíná dovysvětlit jednu drobnost z prvních dílů. :-) 5 hvězd

Hani77
02.01.2019 5 z 5

Zase jeden velice povedený díl. Byla jsem moc ráda, že Terezka dokázala pomoci svému kamarádovi.

Je velice těžké hodnotit (zpětně) jednotlivé díly. Jako celek to je dokonalé dílo :-), ale pocity, jaké jsem měla při čtení jednotlivých příběhů, s odstupem času trochu splývají.

RemiBlack
27.02.2018 5 z 5

2018/11
Úžasná. Celou sérii vřele doporučuju, je opravdu krásná. Napínavá, zábavná... Hlavní hrdiny si zamilujete a budete nedočkavě vyhlížet pokračování. ;)

Dracicanda
22.02.2018 3 z 5

Skvělé pokračování jen občas trochu nuda.

limo
28.11.2017 5 z 5

Jsem ráda, že autorka tuto serii ukončila takto. Byla jsem na ní úplně závislá!!!! DOKONALÁ!!!!!!!!!

doubravka212
23.10.2017 5 z 5

Celá kniha se čte opravdu rychle, a dobře.

Leonor
02.08.2017 5 z 5

Skvělý závěr série.

Zanda_Panda
28.06.2017 5 z 5

Konec téhle série mě zasáhl jako šípem do srdce. Jsem paní Pacovského moc vděčná, za to že mě 1. dílem série přivedla ke čtení. Po přečtení Ostrova zasvěcení jsem začala číst opravdu dost a od té doby jsou knihy nedílnou součástí mého života. Za tu dobu co jsem procházela řádky příběhu Hanky, Rafa a Sváti jsem si s nimi prošla jak utrpením tak radostí a musím se přiznat, že mi u celé série hodněkrát strkali po tváři slzy, vždy když čtu 2. díl, pasáž kdy Vron poprvé umře tak brečím. Na nádherné obrázky hlavně draků, ale i všech ostatních nikdy nezapomenu. Vždy, když mi není psychicky úplně dobře tak sáhnu po některé knížce z této série a přečtu ji klidně na jeden zátah a většinou se mi uleví. Jak už jsem ale psala konec série mě opravdu ranil ale s tím nic neudělám. Jednoduše řečeno mi tato série přirostla k srdci a nemám v nejbližší době v planu na ni zapomenout.
Dekuji, že jste přečetli můj výlev srdíčka a doufám, že jste se mnou alespoň v něčem souhlasili.

trevize
31.05.2017

Paní Pacovská (ač tvrdila že nenapíše :) napsala desátý díl - Naučte mě zabít draka - zatím se vyskytuje na netu (např. sw.gurroa.cz)

any333
07.05.2017 5 z 5

Tak, a mám poslední příběh z téhle devíti dílné série dočtený. A zároveň se se světem Hanky, Rafaela a Sváti budu muset rozloučit. Ano, po tolika společně strávených stránkách je konec.
V tomhle díle jsme se potkali(nebo byli aspoň zmíněni) s téměř všemi postavami série. Nebo to byl jen můj postřeh? No nevadí. Jisté je, že čtenář už o světě Sedmého smyslu a jeho zákoutích ví vážně úplně všechno. Tady byl představen poslední dílek skládanky, problém zvaný Martisova krev.
Z celé knihy mě asi nejvíc bavily okamžiky, když Hanka, Terezka a Lukáš putovali přes Jeskyni ztráty a dál. Docela zajímavá byla historie Tvého hradu, vážně originální.
A v jednu chvíli jsem se vážně bála o jednoho nejmenovaného draka, kterého jsem si velmi oblíbila. Taky obdivuji autorku, jak využila každé maličkosti z minulých dílů a přetvořila ji na příčinu pro následky do tohohle dílu.
Prostě sečteno a podtrženo, tahle série byla suprová. Doporučuji všem, kteří mají rádi jiné světy, draky, kouzla a hlavně nerudné trpaslíky s nabroušenou sekerou. Protože Zachariáš byl i tady prostě famózní!