Sedmilhářky

Sedmilhářky https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/331606/bmid_sedmilharky-43V-331606.jpg 4 3437 909

Jane je hloubavá, do sebe uzavřená šedá myška a v životě to vůbec nemá jednoduché, protože sama vychovává pětiletého syna. A ten se teď navíc začal ptát po svém tátovi. Madeline je velká parádnice a přitom neřízená střela. Momentálně jí ztrpčuje život její exmanžel: po letech si zničehonic vzpomněl, že by se mohl taky podílet na výchově jejich společné dcery. Celeste je věčně zasněná, poněkud vynervovaná místní kráska. Co ji ale může trápit, když má tak hodného, hříšně bohatého manžela a přepychový dům? Snad jen ta jejich dvojčata jsou občas na zabití.Každá z nich je úplně jiná, a přesto jsou nejlepší kamarádky. Jsou však k sobě skutečně upřímné? Vždyť i drobné lži a polopravdy můžou časem vyústit v obrovskou tragédii.Román světově úspěšné autorky bestselleru Manželovo tajemství je příběhem tří matek, jimž se jejich na pohled všední životy krůček za krůčkem nebezpečně vymykají z rukou. HBO natáčí podle této knižní předlohy minisérii s Nicole Kidmanovou a Reese Witherspoonovou v hlavních rolích.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

Big Little Lies , 2014

Karoley
23.02.2022 5 z 5

I malá lež může mít velké následky...

Jane je hloubavá, do sebe uzavřená šedá myška.
Madeline je velká parádnice a přitom neřízená střela.
Celeste je věčně zasněná, vynervovaná místní kráska.
Každá z nich je úplně jiná, a přesto jsou nejlepší kamarádky. Jsou však k sobě skutečně upřímné? Vždyť i drobné lži a polopravdy můžou časem vyústit v obrovskou tragédii..

Moje druhá kniha od L. Moriarty (Manželovo tajemství, Sedmilhářky) a opět jsem četla se zatajeným dechem až do ranních hodin, celá napnutá, kdo že to umřel a kdo že ho zabil. Výpovědi svědků mi připomněly knihu Carrie od S. Kinga. Bavilo mě to!

"Občas je správné, udělat něco nesprávného."

Michelleee
18.02.2022 5 z 5

Moje první kniha od autorky a určitě se mi líbila. Seriál byl taky fajn.

MiskaMa
15.02.2022 5 z 5

Čtivý a napínavý příběh ze života a taky moje nejoblíbenější knížka od autorky.

Nikei
16.01.2022 4 z 5

Knížka se dobře čte, je to spíše taková oddechovka. Ze začátku mi přišla zdlouhavá, nemohla jsem se do ní začíst. Děj mě zaujal až ke konci, kdy už byl napínavější a já byla zvědavá, jak to dopadne.

Kacatko86
31.12.2021 5 z 5

Od knihy jsem neměla žádná očekávání, jednou jsem si ji dala na čtenářský seznam, ale už jsem zapomněla o čem má být. Tipovala jsem něco na způsob seriálu Zoufalé manželky a ono trochu jo - typické předměstí, vyšší honorace, intriky... ale kniha, stejně jako hlavní hrdinky, řešila vážná témata- šikanu, domácí násilí, traumata. To postupně odhalovala kousíček po kousíčku. Kniha se mi moc líbila, i to napětí, že jste téměř do konce nevěděli, jak to tedy je, i když informací jste už měli hodně. Něco jsem odhadla a něco vůbec. Autorku určitě ještě vyhledám a přečtu si další knihu.

MasirkaUhlikova
26.12.2021 5 z 5

Výborná kniha - přečteno jedním dechem. A mám také pocit, že jedna z nejlepších knih paní Moriarty.

Zuzu1402
12.12.2021 5 z 5

Čtivé, napínavé. Ukazuje křehkost lidských vztahů, že je dobré nedívat se na problémy jen ze své perspektivy a že společné zlo semkne i ženské rivalky. Chvilku jsem si musela zvyknout na styl, jakým je kniha psaná, ale stojí to za to. :)

makovec201
19.11.2021 5 z 5

Se seriálem neporovnatelné, mnohem lepší. Detailnější popis pocitů a myšlenkových pochodů. Výborná oddychovka.

Venny345
18.11.2021 4 z 5

Než jsem se naladila na autorčin styl psaní, chvíli to trvalo. Pak ale děj pěkně plynul bez zbytečných průtahů a popisů, konec jsem nečekala a celkově mi kniha nějaké poselství dala. Mohu doporučit na dlouhé zimní večery.

Josefie
28.09.2021 5 z 5

Velmi dobře napsané! Do knihy jsem se někdy začetla až tak, že jsem několik minut nevnímala svoje okolí, což se mi často nestává. Kniha je i vtipná a dokáže pobavit.

Ikdyž hodnotím plným počtem hvězd, jedna věc mě trápí. Očekávala jsem více tajemství, intrik apod. Jenže se toho dostavilo méně než jsem si myslela že se dostaví. A když jsem knihu dočetla, vůbec jsem se necítila jako by měl být konec. Všechny věci se tam vysvětlili a dořešili jenže to nestačíiii, chtěla bych dál číst o denodenním životě hlavních postav. Autorka psala tak skvěle, že i kapitola o tom jak Jane vyhazuje odpadky by mě bavila.

Zbožňovala jsem Madeliny problémy s Abigail, která byla ovlivňována svou nevlastní matkou a stávala se z ní dobrovolná pomocnice v útulku pro bezdomovce, vegetarián, šílenec do jógy.. no prostě si to musíte přečíst sami, je to fakt výborný.

Bellsinka
21.09.2021 5 z 5

Mně kniha pohltila od začátku do konce, přečetla jsem jí za 2 dny, a to jsem se musela přemlouvat abych ji nepřečetla najednou! Moc se mi líbila a doporučuji..

85098211
18.09.2021 5 z 5

Docela chápu, že tato kniha budí rozporuplné reakce a pocity. Mně totiž chvilku trvalo, než jsem se do ní dokázala začíst. Ale potom už nebylo úniku ;-). Zajímaly mne osudy všech tří žen a ani jeden z nich nebyl právě záviděníhodný. Asi nejsympatičtější mi byla Jane, přestože byla mladá a mně svým věkem už dost vzdálená. A nejvíc líto mi ve finále bylo Celeste, přestože její život se vyřešil docela překvapivým způsobem. Kniha začíná v podstatě koncem, čtenář se tedy dozví, že zde došlo k úmrtí jednoho ze zúčastněných. Ale k pochopení toho, kdo byl ten mrtvý, případně kdo za tím stál a také proč k této situaci došlo, je nutné si přečíst celý příběh. A ten je opravdu dobře napsaný a po určité době se kniha už nedala odložit :-). Od autorky je to moje třetí kniha a první, které dávám hodnocení nejvyšší. Líbila se mi, přestože respektuji i jiné názory na ni - a prozatím je to (alespoň pro mne) autorčina nejlepší ;-).

IvaKo
14.09.2021 4 z 5

Měla jsem obavy, že se jedná o typicky "ženský" román o vtazích, ale byla jsem příjemně překvapena. Příběh o vážných důsledcích lži, pokrytectví, přehnaných ambicích a povrchnosti je totiž napsán velmi čtivě, vtipně a barvitě, navíc pojednává o aktuálních problémech jako jsou šikana a domácí násilí.

jituliste
14.09.2021 5 z 5

Parádní čtení, postupné odhalování životních traumat hlavních hrdinek vedlo k pochopení jejich zažitých vzorců chování i k pochopení jejich reakcí na určité situace. Komentáře matek dětí, v úvodu či na konci každé kapitoly, odkrývají nepěkné vztahy uvnitř této komunity a ukazují, jak málo respektive vůbec nic může vést k nenávistné lavině cílené na bezbrannou osobu. Z toho mi až nebylo dobře. A takových momentů je v knize více, jen se o nich nemluví. Tohle se autorce moc povedlo. Po zhruba první polovině jsem začala tušit a moje tušení se postupně víc a víc potvrzovalo, ale stejně se v závěru našel ještě jeden překvapivý moment.

Maevie
13.09.2021 4 z 5

Knižní Sedmilhářky mě bavily stejně jako ty seriálové. Díky tomu, že jsem znala zápletku i závěr, mohla jsem se soustředit na popisy všech tří hrdinek, vedlejších postav a jejich vztahů. Ty jsou i v seriálu to nejdůležitější, ale v knižní podobě dostávají přece jenom více prostoru. Ještě více se tak vybarvily toxické vztahy mezi matkami školkových dětí, komplikované poměry v patchworkových rodinách, traumata z minulosti i utajovaná společenská tabu.

Metla
10.09.2021 4 z 5

„Nikdo a nic vás nedokáže dopálit tak jako vaši potomci.“

Svatá pravda, zvláště když jsou ve věku potěru ze „Sedmilhářek“ – pěti až šestiletí, hluční, energicky zkoušející hranice, kam až můžou zajít, než rodič exploduje. Nebo hůř, rebelující čtrnáctiletí, pro které jste otravní geronti bez špetky pochopení.
S dospělostí bohužel nezískáváme patent na dokonalost, děláme chybná rozhodnutí, občas nevíme kudy kam a chovat se jako idioti nám také není cizí. Někdy může být obtížné žít se svou minulostí, někdy nás drtí přítomnost… a Liane Moriarty tohle všechno (a ještě leccos navíc) dobře zná, proto stvořila tři ženské s odlišnou mentalitou, společenským postavením, problémy i traumaty, tři skvělé přítelkyně, do jejichž okruhu by snad každá čtenářka ráda patřila.
Nejsem schopná posoudit, zda mají „Sedmilhářky“ potenciál oslovit tu polovinu lidstva, co je oproti ženám obdařena sedminásobkem testosteronu, ale mně k páté hvězdičce chyběl pouze údernější finiš. Naopak mě nijak neiritovalo, že jsem ještě před polovinou odhalila souvislosti a jen čekala jak přesně to proběhne (zhruba dle představ) + kdo konkrétně bude ztělesněním karmy (to jsem vůbec netrefila).
Varování pro posluchače audioverze: rozhlasová dramatizace je výrazně zkrácená, raději čtěte, kniha je bohatší na detaily. 80-85%

Cabiria
31.08.2021 3 z 5

Potřebovala jsem po přečtení Svědectví o životě v KLDR nějakou pohodovou oddechovku. Liane Moriarty mě opět nezklamala. Je to čtivé, člověk to zhltne jedním dechem, a ač poodhalované téma je závažné, nejedná se o žádné psychologické drama, které by člověka duševně vycucalo. Prostě příjemné nenáročné čtení, jako zatím vždy od této autorky.

Kristy.Seb
22.08.2021 4 z 5

Lhaním se věci komplikují.

Když nemůžete říct nic hezkého, neříkejte vůbec nic.

Před zhlédnutím seriálu, jsem si chtěla přečíst nejdříve knihu. V celku se mi kniha líbila, ale rozhodně bych jí nenazvala románem! Trochu mě mě mrzí, že se všechno rozuzlovalo najednou na konci knihy. Ale rozhodně zajímavý příběh. Teď jdu kouknout na seriál...

ZuzanaZ83
18.08.2021 5 z 5

Nejsem cílová skupina Liane Moriarty, ale tohle se mi fakt líbilo. Příjemně jiný pohled na bohaté paničky a jejich životy.

Mychaela
15.08.2021 3 z 5

Kniha přečtena během pár dní.
Těžko ji zaškatulkovat. Rozhodně to nebyl psychologický, propracovaný thriller, ale ani jednoduché, přeslazené čtení pro dámy. Spíš takový mix obojího. A docela čtivý mix.
Pokud od knihy člověk nečeká nic světoborného, ale jen relax a oddych, není to špatná volba!
Zkusila jsem skouknout 1. díl seriálu a mám z něj dost smíšené pocity. Prozatím moc nechápu jeho vysoké hodnocení. Ještě dám šanci 2. dílu a uvidíme...