Stín slunce

V knize se uzavírá osobní román Gábora Bethlena a svůdné Anny Báthoryové a vrcholí Bethlenova dráha státnická...

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/217239/stin-slunce-217239.jpg 42

Sedmihradsko 3.

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno, Odeon

A nap árnyéka, 1971

Kniha Stín slunce

Továrna
29.04.2017

Závěrečný díl trilogie ze Sedmihradska, kde se dozvídáme o životě velkého muže maďarských dějin. Byl jsem velmi zvědavý jak bude pokračovat osud Gábora Bethlena a jeho ženy a zvláště jsem se těšil až se dozvím jak celý příběh skončí. Bohužel se to ale z románové verze nedozvím, jelikož kniha končí zrovna v období, na které se celý příběh už od druhého dílu připravoval. Autor měl zajisté záměr v sérii dál pokračovat a dovést tak příběh o Gáboru Bethlenovi ke konci, bohužel už mu to nebylo umožněno.
Všechny tři knihy hodnotím velmi kladně, ačkoli se nečetli vůbec lehce, protože děje tam nebylo příliš mnoho a knihy se zaobíraly spíše vnitřními stavy postav a jejich vzájemných vztahů na pozadí historických událostí. Některé pasáže byly velmi působivé, plné emocí až na mě dolehla ta tíha, kterou postavy pociťovali. Kniha se čte velmi pomalu a je určena jen pro trpělivé čtenáře, kteří rádi poznávají velké autory jiných národů a jejich národní historii.
Jsem rád, že jsem si tuto historickou trilogii přečetl, ale teď se více těším až poznám tvorbu pana Móricze z jeho současnosti, kde reflektoval problémy své doby. To zajisté bude ještě silnější zážitek.

Zsigmond Móricz
maďarská, 1879 - 1942