Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379696/bmid_sedm-smrti-evelyn-hardcastlove-XJF-379696.jpg 4 492 136

Kriminální román britského novináře Stuarta Turtona se dá popsat, jako když Agatha Christie potká Davida Mitchella a Claire North. Muž se probudí v lese a pamatuje si pouze jediné jméno: Anna. Byl svědkem vraždy v lese a nyní přichází k luxusnímu, leč rozpadajícímu se okázalému sídlu Blackheath, kde se brzy od tajemného hosta převlečeného za lékaře léčícího mor dozví, že jediný způsob, jak může uniknout dni, který se opakuje znovu a znovu, je vyřešit důmyslnou vraždu. Má to jeden háček: každý den se probudí v těle jiného podezřelého - což mu ale na druhou stranu umožňuje komunikovat se svými bývalými i budoucími já. Ale ne každé jeho já mu chce pomoct... Ale náš hrdina brzy zjistí, že není sám, kdo chce chytit vraha a uniknout z Blackheath. Ale kdo je to Anna a proč má nutkání ji najít? A co ho přivedlo na Blackheath? A kdo u všech čertů zabil Evelyn Hardcastlovou?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Vendeta

The Seven Deaths of Evelyn Hardcastle , 2018

Asheen
01.03.2021 3 z 5

Těžko se mi tím prokousávalo, klidně to mohlo být o půlku kratší. V průběhu všech převratů, zápletek a vyhrocených okamžiků mi začalo být skoro jedno, jak to dopadne, takže ten konec neměl grády. Myšlenka skvělá, většinu času to i celkem fungovalo, jen už to tolik hraničilo s floodingem, že nebylo na co se těšit. Jsou autoři, kteří umí napsat komplexní dílo, kde všechno se vším souvisí a vše máme od začátku na očích, takže když na to pak někdo poukáže, řekněte si: Jak jsem si mohl nevšimnout? To se vám tady ale nestane. Jsou tu neustále nová fakta, která nemají jiný účel, než že tvrdošíjně a trochu neohrabaně tlačí příběh vpřed. Nebylo to špatné, ale vracet se k ní určitě nebudu.

aktijnov
17.02.2021 3 z 5

Nejprve jsem byla zmatená obrovským množstvím postav a ke spoustě věcí jsem se musela znovu a znovu vracet. Ale námět je úžasný a kniha určitě stojí za přečtení.

axspevak
13.02.2021 4 z 5

Bylo to krasne inteligentni dilo,ktere me strasne bavilo.Lec uprimne se nedokazu zbavit dojmu,ze se mi spousta veci vlastne nespojila,hodne jsem toho nepochopila a detaily mi unikly. No nejsem na to pysna,ale stalo se.Asi bych to mela precist jeste jednou a treba do sebe tripky skladacky zapadnou.Kazdopadne kniha je neotrela,nuti premyslet a tak doporucuji.

LenkaGonn
09.02.2021 3 z 5

Jsem z této knihy lehce na rozpacích. Námět je super a je to rozhodně něco, co jsem ještě nečetla. Ale na zadek jsem zśe z toho taky neposadila. Detektivka pohádka, tak bycb to nazvala. Rozhodně nelituji, že jsem knihu četla, jen tento žánr asi nebude úplně pro mě.

shaunee
09.02.2021 2 z 5

Táto kniha je ako Game of thrones. Najprv fantastická a potom príde koniec a ja som si vravela, že či je toto akože všetko a či kvôli tomu som čítala do pol štvrtej v noci.
Táto kniha je tak strašne underwhelming pre mňa, ako sa len dá.
A pritom som čakala, že táto kniha sa mi bude naozaj veľmi páčiť, lebo vyzerala výborne a je propagovaná ako paranormálna Agatha Christie a tú ja zbožňujem.

Potenciál to malo fantastický! Malo to veľmi originálny nápad, bolo to napínavé a ja som naozaj potrebovala vedieť, ako sa to končí. Autor to rozohral tak, aby ma po celú dobu poháňala obrovská zvedavosť.

No zároveň mi veľmi nesadol autorov štýl - a to už od prvých strán. Jeho štýl je veľmi zdĺhavý, množstvo zbytočnej vaty a keby mala kniha o 100-150 strán menej, tak jej to len prospeje. Aj z toho dôvodu, že keď čítate o niekom, kto jeden deň prežije 8x, tak napriek autorovým snahám je to často repetatívne.
Ale v pohode, až do konca som sa motala okolo 3,5*. Ale potom prišli záverečné strany a to bolo len jedno wtf.

Takto, čo sa týka samotného detektívneho prípadu, tak ten bol veľmi zaujímavý a aj pomerne dobre spracovaný, hlavne vďaka tomu ako bol zamotaný. Odhalenie som uhádla čiastočne, ale z toho ani veľmi neviním autora - bolo to skôr o tom, že som už prečítala veľa detektíviek a je len obmedzený počet šokujúcich odhalení, čiže sa zvyknú opakovať. Takže to bolo fajn, i keď motív prvej vraždy úplne absurdný. Ale nič, čo by mi vyrazilo dych.

No ale potom tu je to celé s Annou. To mi prišlo ako tá najväčšia absurdita a celkovo mi prišiel potom Aiden, že je tak mnohonásobne väčší kretén, než za akého som ho považovala.

Potom je tam viacero logických dier, ktoré vychádzajú zb manipulácie časom, ktoré nedávali zmysel.

A teraz to, čo mi znížilo hodnotenie najviac, keď som si to nechala uležať v hlave - celé to veľké odhalenie čo sa deje, prečo sa to deje. Keď si odmyslíme, že presne toto som už videla v seriáli, kde to bolo navyše zvládnuté omnoho lepšie. Ale AKO sa to deje? Akým spôsobom to funguje?
Netuším.
Keď už autor si vymyslí niečo tak extrémne komplikované, tak je nutné, aby mal vysvetlenia a nebolo to, že 'lol, domyslite si'.

Na konci knihy bolo strašne lenivé písanie a celkovo mi prišlo, že autor to celé zamotal sám sebe a už netušil, ako sa z toho má vymotať. Takže sorry, mnohé dôležité veci sa nedozviete. Nehovoriac o tom, ako sa správal k postavám a aké prostriedky si zvolil, keď už nechcel, aby mu v príbehu viac zavadzali. V prípade tejto knihy si autor, ako sa vraví, odhryzol viac, než vie požuť.

Zato táto slovenská obálka patrí k mojim najobľúbenejším vôbec.

Aninka006
30.01.2021 5 z 5

Tak tohle čtení pro mě bylo velkým překvapením. Příběh je záhadný, je to taková ponurá detektivka v tom nejlepším slova smyslu. Líbil se mi styl, jakým je kniha psána, protože mě okamžitě vtáhl do děje. Zajímavé postavy! Například Lokaj, to byla velká pecka. Nejen hrdina, ale i čtenář se obává, kde na něj zase narazí! :D Do poslední chvíle nevíte, jak to všechno je... Konec překvapí, i když myslím, že ne všechny zrovna potěší. Skvělý příběh!

tereza1198
28.01.2021 4 z 5

Tohle bylo opravdu zvláštní. Co se to tu děje? O co jde? Kdo je kdo? Proč? Kniha plná otázek, která mě do půlky bavila a od půlky štvala. Musím přiznat, že mě tolik vtáhla do děje, že se mi o příběhu i zdálo. Temná atmosféra, zvláštní vypravěčský styl a myslím, že vraha do poslední chvíle neuhádne nikdo

Anette99
24.01.2021 3 z 5

Tady mám hodně rozporuplné pocity... Námět super, deprimující temná atmosféra, pro mě šokující konec (tady jsem se ani nepokoušela hádat, kdo je vrah). Ale bylo to moc dlouhé, a bylo tam moc postav (hostitelů). Občas už jsem se v nich ztrácela, a nepamatovala si, co přesně kdo udělal, jaké střípky odhalil atd. Kdyby tam byli hostitelé tak čtyři, asi by se to četlo daleko lépe. Navíc vysvětlení toho všeho mi přišlo takové krátké, chtěla jsem vědět víc, jak ty časové smyčky vznikají, ne jen to, že je to součást něčeho, a kdo je morový doktor, lokaj,...

EvelynHard
22.01.2021 4 z 5

Wow, tohle mě vážně bavilo víc, než jsem čekala! Dost se mi líbila ta ponurá atmosféra, která celý příběh provází. A začátek je naprosto parádní. Myslíte si, že je to tak, ale je to úplně jinak. Ani nevím proč, ale trochu mi to připomnělo Větrnou hůrku, ačkoliv je to spíše inspirovanou královnou detektivek Aghatou Christie. Je to náročné na soustředění, ale celý příběh je tak protkán tajemstvími a záhadami, že tomu budete chtít přijít na kloub. Osobně jsem sice čekala trochu jiné rozuzlení, ale budiž... Asi chápu, co tím chtěl autor říct, jen si příběh podle mě zasloužil mnohem lepší a famóznější konec. I přes ten konec však kniha stojí za přečtení!

Gracian1964
21.01.2021 3 z 5

Nuž, naozaj neviem, som zaskočený. Obdivujem autora, že to dokázal tak poprepájať, mne by z toho asi preskočilo, veď mi skoro šiblo už len z toho, že som to čítal, hm... Trvalo mu to tri roky, dúfam, že zinkasoval spústu prachov. Takmer do konca sa mi to čítalo dobre, bolo to zaujímavé. Ku koncu som sa už začínal "poněkud strácet", ale pristihol som sa pri tom, že ma to akosi ani netrápi a už som len prahol po tom, aby sa to konečne skončilo, a čím bližšie som bol ku koncu, tým vzdialenejšie a cudzejšie mi boli osudy všetkých zúčastnených. Takéto niečo už nikdy viac čítať nechcem. Originálne to bolo, o tom "žádná", ale jedna časť mojej "poťouchlej" osobnosti sa uškŕňa a z kútika úst jej uniká fráza : ...čo je to za zlátanina, moje nervy....

Ahmose
17.01.2021 4 z 5

Klasická anglická detektívka s netradičnou zápletkou.

„Zajtrajšok môže byť taký, aký si vyberiem...Môže byť možnosťou, ako byť odvážnejší, láskavejší a ako naprávať krivdy. Ako byť lepší, než som dnes.“

Mala to byť oslava, no večer sa skončil tragédiou. Nad hlavami hostí vybuchuje ohňostroj a Evelyn Hardcastlová, mladá a krásna dcéra majiteľov panstva, padá mŕtva k zemi. Evelyn však nezomrie iba raz. Tento deň sa bude opakovať znova a znova a zakaždým sa skončí osudným výstrelom, až pokým Aiden, jeden z hostí, nevyrieši zločin. Vyriešiť túto záhadu nie je jednoduché. Aiden sa totiž zakaždým ráno prebudí v tele iné hosťa a udalosti prežíva na novo, vždy z iného uhla pohľadu. Aby toho nebolo málo, niekto z hostí sa rozhodol, že mu už nikdy nedovolí odísť.
Táto kniha je výnimočná, originálna a autor to má dokonale premyslené, ale ako sa hovorí, menej je niekedy viac. Zo začiatku mi trvalo hodnú chvíľu než som sa vo všetkých postavách zorientoval, tie vzťahy medzi nimi mi prišli trochu prekombinované a niektoré scény sa opakovali až príliš často. Za to uberám jednu hviezdu. To však nemení nič na tom, že rozuzlenie príbehu je skvele vygradované, nečakané. Bonusové body za postavu Aidena, ktorý mi skvele sadol a za to, že vraha som neuhádol. Odporúčam !

IG: @brano_meliska

bastes
16.01.2021 5 z 5

Kniha je opravdu originální. Nutno podotknout že ti, co jí mají v papíru, mají velkou výhodu. Ve předu je totiž nejen plánek celého panství pro lepší orientaci v prostoru, ale také soupis postav, což se především na začátku knihy hodí. V některých komentářích čtu, že je to ze začátku zamotané a nevíte kdo je kdo - ano, to je pravda, ale myslím, že to je záměr a stejně jako se rozplétají jednotlivé části příběhu, tak se také zlepšuje čtenářova orientace v postavách. Za mě rozhodně jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četla.

Petronela16
11.01.2021 3 z 5

(SPOILER) Po prečítaní si hodnotení som sa nesmierne potešila! Tak predsa som normálna!Existuje aj viac ľudí, čo majú rozporuplné pocity z tejto knihy.Hurá, ja nie som slabomyselna.Verte, alebo nie, už som mala pri čítaní také pochybnosti o sebe, či snáď nezačínam senilniet.No poviem vám, milí čitatelia, že toto nie je ani náhodou nejaká jednohubka.Neskutocne som sa niekedy strácala v celom tom chaose...Námet je fajn, dej je taký zvláštny ponury, len na mňa sa to presprilis zamotáva a zamotáva, ale nejako nerozmotava.Tie postavy sú sčasti sympatické, ale aj niektoré nie.Tiez mi vadilo, že nebolo vysvetlené, kto je vlastne morovy doktor, ani lokaj a v podstate ani pravý Aiden, ,že čo bol kto bol....tiež sa na konci objaví z ničoho nič akási Felicity...fúha no pre mňa teda prekombinovane až hrôza.Asi preto som to celé až tak nepochopila.V každom prípade oceňujem originálny nápad - Christiovske prostredie spojené s akymsi sci-fi, alebo ako by som to nazvala.Tiez fajn, ze na začiatku je zoznam hlavných hrdinov. Nebyt toho, už to dávno vzdam.Mozno by bol film zaujímavý a viac prehľadný.Alebo mám slabú fantáziu.Alebo je to pre iného čitateľa.No nič, musím to predýchať a idem na ďalšiu knihu .Idem sa mrknut, či mi aspoň pasuje do nejakej témy z výzvy, aby mi tá namaha stala za to.

juchuchu
08.01.2021 5 z 5

Nikdy jsem nečetla takhle originálně zpracovanou detektivku. Bylo to tajemné, až mysteriózní, napínavé a člověk musel číst opravdu pozorně a všechno si pamatovat. Čtenář dostal 8 dní na to vyřešit vraždu a každý jeden den strávil v těle jednoho z hostů na panství Blackheath. Takže je nachystáno 8 časových smyček navzájem propletených, hodně, hodně napětí a neuvěřitelné rozuzlení. Za mě jedno z nejoriginálnějších zpracování detektivního příběhu.

Kasandra109
02.01.2021 5 z 5

Kniha je opravdu velmi chytře a čtivě napsaná a celé vyřešení se mi moc líbilo. Jediné co mi trochu vadilo je to, že chvílemi jsem se trochu ztrácela v ději, ale nebylo to nic hrozného:)

DomčaC
02.01.2021 5 z 5

Kniha je urcena tem, kdo se nenechaji zastrasit mnozstvim postav. Velmi dobre se cte. Je v ni mnoho moznosti, kdo je vrah a cloveku nezbyva, nez jen hltat stranu za stranou, aby zjistil, zda ma pravdu. A uprimne? Nema. Odpovedi na onu otazku, jsem byla velmi prekvapena.

Starmoon
31.12.2020 5 z 5

Wau! Ak by Agatha Christie holdovala fantasy a rozhodla sa napísať dvakrát tak dlhú knihu, ako mala bežne vo zvyku, zrejme by vzniklo niečo také. Som autorovi veľmi vďačná, že tri roky života obetoval tvorbe tohto románu, ktorý bol pre mňa natoľko strhujúci, že som ho napriek hrúbke zhltla asi za tri dni.

Staré sídlo odrezané od sveta, jemne gotický/viktóriansky nádych, panstvo i služobníctvo s kopou tajomstiev, záhadná vražda... To ja rada. A nápad, že hlavný hrdina sa počas ôsmich dní prevteľuje do ôsmich hostiteľov, pričom každý deň prežíva nanovo vždy z iného uhla pohľadu, to je minimálne v detektívnom žánri veľmi originálne.

Autor sa vyhral s mnohými detailami, najlepšie je čítať túto knihu na jeden záťah, aby čitateľovi žiaden neunikol (aj keď pre prešpekulovanosť deja sa to ľahko môže stať, hoci sa recipient nechá maximálne pohltiť dejom a jeho zvratmi).

Pre mňa to bol zaujímavý knižný zážitok, a možno si ho po nejakom čase zopakujem, minimálne z túžby overiť si, či naozaj všetky dieliky tohto veľkého puzzle sedia (keď už teda viem, ako má vyzerať finálny obraz).

Mini SPOILER: Možno tých vrážd a nemanželských detí bolo predsa len priveľa ;-) .

85098211
30.12.2020 4 z 5

(SPOILER) Bohužel musím přiznat, že mi kniha nesedla úplně tak, jak bych si sama přála. Začátek je hodně nepřehledný a čtenáři poměrně dlouho trvá, než se v příběhu začne orientovat. Zápletka jako taková je ale originální a perfektně vymyšlená, to se musí autorovi nechat ;-). Probudit se osmkrát v těle někoho jiného, to tady (snad) ještě nebylo. Vyšetřování nabírá na obrátkách, některé scény se - samozřejmě - opakují až moc často, ale pokaždé z jiného úhlu pohledu. Konec příběhu je výborný a skvěle vygradovaný, to už se kniha nedá odložit :-). A rozuzlení je nečekané a doslova peckoidní! ;-) Postavy mi tedy zrovna moc sympatické nebyly, až na několik málo vyjímek, zavražděných také hojně přibývá :-), ale jinak nemám knize co vytknout. Proto strhávám pouze jednu hvězdičku z výše zmíněného důvodu a je možné, že si knihu přečtu časem ještě jednou, abych si uvědomila i to, co mi možná napoprvé uniklo?

elena2054
29.12.2020 5 z 5

Úžasné počteníčko. Coby debut, brilantní.
I pro mne je kniha debutem, nikdy jsem nic podobného nečetla.
Autor je snad génius. :)

hroubek
29.12.2020 5 z 5

Už dlouho jsem nečetl knihu, která by mě takhle zaujala. Mám rád zápletky s časovou smyčkou. Zde ta časová smyčka byla využitá do detektivky ve stylu Agathy Christie. Největší síla knihy je v její originalitě a v momentu překvapení. Spisovatel Stuart Turton odvedl výbornou práci. Je to parádní vypravěč, který skvěle pracuje s napětím a umí několikrát překvapit. Kolikrát jsem si při čtení říkal, že začínám tušit co se děje. A pak přišlo pár stránek a já byl skoro zas na začátku vyšetřování. S každým „dalším hostitelem a dnem“ Turton přidává nový pohled na věc, seznamuje nás s postavy a hlavním místem dění – sídlem Blackheath. A pokaždé je to jiné. A to je na knize nádherné. Ten pocit nevědomosti, puzzle kde nám chybí dílky abychom viděli obraz v celku nebo přehlídka různých charakterů, kdy každý z hostitelů je jiný.

Turton to skvěle rozehraje a nikdy nenudí. Je to dost složité na pozornost a detaily. Přesto je to napsané hodně hravě, poutavě a zábavně. Nutí to ke čtení a přemýšlení, co bude dál a jaké tahy musí naše postavy zvolit, aby zjistili, co se skutečně stalo. Turton nám nedá nic zadarmo a pokaždé přijde s dalším logickým zvratem, který děj posune dál. A to se mi hodně moc líbilo. Je to krásná ukázka toho, jak lze originálně pojmout něco, co už tu několikrát bylo.

Netvrdím, že je to dokonalá a bezchybná kniha. Ale popravdě už hodně dlouho jsem nečetl knihu, která by mě takhle moc sedla a bavila mě tím, že mě nechává na pochybách. Musím přiznat, že jsem se bál nějaké šílené pointy a k mému velkému štěstí nakonec nepřišla. Ta gradace, co přijde ke konci, je výborná. Jediný, co asi nebude všem po chuti, je ten sci-fi prvek a vysvětlení časové smyčky, i přestože mě to přijde jako skvělé a originální řešení. Tak jako tak, Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové doporučuji a snad tímto komentářem někoho přesvědčím, aby si knihu přečetl.

detektivní a krimi romány anglická literatura thrillery krimi časové paradoxy anglické romány

Stuart Turton
britská, 1980