Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379696/bmid_sedm-smrti-evelyn-hardcastlove-XJF-379696.jpg 4 492 136

Kriminální román britského novináře Stuarta Turtona se dá popsat, jako když Agatha Christie potká Davida Mitchella a Claire North. Muž se probudí v lese a pamatuje si pouze jediné jméno: Anna. Byl svědkem vraždy v lese a nyní přichází k luxusnímu, leč rozpadajícímu se okázalému sídlu Blackheath, kde se brzy od tajemného hosta převlečeného za lékaře léčícího mor dozví, že jediný způsob, jak může uniknout dni, který se opakuje znovu a znovu, je vyřešit důmyslnou vraždu. Má to jeden háček: každý den se probudí v těle jiného podezřelého - což mu ale na druhou stranu umožňuje komunikovat se svými bývalými i budoucími já. Ale ne každé jeho já mu chce pomoct... Ale náš hrdina brzy zjistí, že není sám, kdo chce chytit vraha a uniknout z Blackheath. Ale kdo je to Anna a proč má nutkání ji najít? A co ho přivedlo na Blackheath? A kdo u všech čertů zabil Evelyn Hardcastlovou?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Vendeta

The Seven Deaths of Evelyn Hardcastle , 2018

Haduwig
08.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Dílo je to svým způsobem precizní, napínavé a neotřelé. Spolu s tím jde ale v ruce nutnost překonat pasáže, které jsou nudnější a komplikovanější. Zda čtenáři stojí za to číst celou knihu podruhé nechám na zvážení jednoho každého z nás.

Na konci mě tak mrzí, že celému "Blackheath systému" moc nerozumím - dva nejtěžší zločinci vyšetřují vraždu a pamatují si jen 24 hodin? To je nějaký trest? A ani Morový doktor neví, kdo je vlastně Evelyn Hardcastlová? A těch otázek je víc. Buď se tedy měly zodpovědět všechny, anebo se ten svět neměl vysvětlovat vůbec.

Přesto je to tak podivuhodné čtivo, že stojí za přečtení.

Vědmed
27.06.2022 4 z 5

Mysl v tělech s myslí odkrývá tajemství, které dlouho spalo. I já se někdy cítím jako mysl v těle s myslí, když probudí se vnitřní dítě a odkrývá tajemství, která dlouho spala.

veru_sma
20.06.2022 5 z 5

Dost zajímavá kniha! Doporučuji. Ale opravdu je třeba být při čtení pozorný, je zde mnoho postav a situací, které jsou důležité a mnohdy čtenáři můžou uniknout. Ale všechno do sebe zapadne. Pokud jde o konec, sama nevím jak bych se rozhodla ... :-)

Leyla
10.05.2022 3 z 5

Príbeh dosť zaujímavý, hoci ma na začiatku hneď "nevtiahol" do deja. Skvelé bolo to prevteľovanie sa do rozdielnych postáv a striedanie ich pohľadu na ten istý deň. Ale zároveň bol príbeh dosť zmätočný, taký prekombinovaný, záver ma trochu sklamal (napr. žiadne vysvetlenie o "nadriadených", o ostatných postavách, Anne atď).

martina.tim
11.04.2022 5 z 5

Za mě naprosto parádní. Knížku jsem si užila a nemohla se odtrhnout. Příběh byl zajímavě zpracován a vše nakonec do sebe pěkně zapadlo. :)

Ophelie
01.04.2022 3 z 5

Nedivím se, že autor na knize pracoval tři roky. Opravdu bravurně zpracováno, tak, aby do sebe vše zapadlo, když se Aiden probouzí vždy v kůži jiného hostitele. Sem tam byla taková méně zajímavá místa, chybělo mi tam napětí, které se ale zase v poslední cca třetině knihy navrací. Znovu po knize už nesáhnu, ale za přečtení stojí.

Lucek
22.03.2022 3 z 5

(SPOILER) První třetina byla napínavá, správně ponurá, začala jsem pronikat do děje a těšila se, co přinese další den a nový hostitel.
Druhá třetina: ve vyprávění občas padal řemen, párkrát mě zarazila trhlinka v logice smyček, byla jsem zvědavá na další vývoj (ale už ne tak nadšená).
A poslední 1/3: bylo mi úplně jedno, kdo zabil Evelyn, přestávala jsem fandit hlavní postavě, spíš jsem netrpělivě čekala na vysvětlení celé té mašinérie na Blackheath (Morový doktor, Lokaj, nadřízení) - místo toho bylo finále jedno velké klišé.

* za originální námět
* za atmosféru
* za první třetinu

Forest66
17.03.2022 5 z 5

Výborná knížka, jedna z nejlepších, co jsem poslední dobou četl. Knížka byla velmi rafinovaná, ale přitom byla dobře promyšlená. Velký respekt k autorovi, že tohle dokázal sepsat a přitom se do toho sám nezamotat

PeťkaW.
08.03.2022 4 z 5

Od začátku roku se snažím psát ke každé přečtené knize nejenom komentář, ale do poznámky i stručný děj , abych se k němu mohla eventuálně v průběhu let vracet a příběh si oživit. No... tak tady to asi úplně nevyjde, protože upřímně vůbec nevím, kde bych u toho psaní měla začít. Sedm smrtí EH je totiž bez přehánění asi ta nejtěžší a nejzamotanější kniha, jakou jsem zatím četla. Mraky jmen a propletenost příběhu level bambilion mi několikrát solidně pomotalo hlavu a abych byla úplně upřímná, myslím, že jedno čtení zdaleka nestačí k tomu, aby člověku v tom shonu docvaklo opravdu všechno na 100 %. Vyšetřování ve vyšetřování, vražda schovaná za vraždu, podraz pod podrazem... a do toho vám hlavní hrdina skáče mezi hostiteli, kteří se vzájemně potkávají a ovlivňují. Nemám absolutně představu, jak tohle zvládl autor sestrojit a vymyslet a ještě to provést tak, aby vše fungovalo a nakonec zapadlo na svoje místo. Hluboká poklona. Příběh je navíc i přes svou složitost čtivý a baví. Osobně mě trochu mrzí, že nás nenechal Turton nakouknout trochu víc pod pokličku samotného místa. "Co" byl vlastně Blackheath zač, jak fungoval, kdo byli jeho "vedoucí"...? Po dočtení jsem sice nějakou zvědavost ohledně děje upokojila, ale zároveň se vyvalilo spoustu dalších otázek. Na druhou stranu je to možná právě i tahle záhadnost, co dává příběhu svoje kouzlo. Plný počet dát nemůžu, protože mám i po dočtení pocit, že mi kupa narážek a podlinek utekla, ale jinak jde o hodně překvapivou záležitost.

Ignis
24.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Těšila jsem se na klasickou detektivku v neklasickém hávu, takže Morový doktor s Lokajem mě v první chvíli otrávili, tohle do detektivky nepatří! Ale ok, nakonec jsem se smířila s myšlenkou, že kromě detektivky se v knížce vyskytuje i další haraburdí a začetla se. Sice jak šel čas, začala jsem se mírně ztrácet, jak tu někdo poznamenal, hned 3 postavy od D? To je čirá autorova zlomyslnost, jako by nestačilo, že se člověk musí orientovat v různých časových smyčkách a množství postav.
Konec dostatečně překvapivý, i když upřímně řečeno, pokud byla pravá Evelyn taková mrcha, nevím proč vlastně měla problém vdát se kvůli penězům (a případně mohla nenápadně odpravit manžela později).

Petra de Valo
30.01.2022 4 z 5

Takže sa budem opakovať, ale naozaj musím (tak ako mnohí) napísať, že autor má môj obdiv za to, ako to celé posplietal a vôbec sa nečudujem, že knihu písal 3 roky. Nielenže hlavný hrdina menil hostiteľov, menil ich aj v rôznych časoch a teda, po chvíli som prestala sledovať postupnosť a sústredila sa na dej, ktorý bol napínavý od začiatku do konca. Veľmi originálna myšlienka a vlastne aj celý príbeh, plus detektívny motív, no proste super. Jediné, čo ma prekvapilo, ak mohol byť Aiden súčasne iba v jednom hostiteľovi, ako si mohol myslieť, že on a Daniel sú jeden a ten istý? Záver bol pre mňa skvelý, aj keď som mnohé vytušila, neuhádla som všetko. Už sa teším na druhú autorovu knihu, snáď bude aspoň spolovice tak dobrá ako táto.

Gigy
22.01.2022 5 z 5

Za mě rozhodně jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla. Mám slabost pro originální příběhy, které čtenáře nutí přemýšlet. Díky za to, že se k nám dostala v tak skvělém překladu, nesmírně jsem si ji užila.

ReginaS.
16.01.2022 4 z 5

Po přečtení komentářů jsem se trochu bála. Tak jsem se na to vrhla a četla knihu celkem intenzivně v co nejkratším čase. Myslím, že i díky tomu jsem neměla problémy se jmény a vůbec s dějem. Zdá se mi, že autor si uvědomuje složitost děje a dává dostatečné připomenutí. Takže za mě bylo tohle úplně v pohodě. Konec knihy už se mi zdál trochu překombinovaný, ale celkově se mi to líbilo. Taková netradiční klasická detektivka.

PájaReader
05.01.2022 3 z 5

Zajímavá zápletka,propracovaný děj a postavy. Ale...na mě to bylo moc zamotané a nemohla jsem se do knihy začíst. V postavách jsem se ztrácela. Jen proto,že jsem byla zvědavá jaké bude rozuzlení, jsem knihu překousala až do konce,ale musela jsem se hodně přemlouvat.

Lena78537
03.01.2022 5 z 5

Skvělé čtení, které mě moc bavilo. Originální a neotřelé! Perfektní zpracování zápletky, popisu prostředí a vtáhnutí do děje. Žádná lehká věc, musela jsem být neustále ve střehu, aby mi nic neuniklo. Několikrát jsem se vracela o pár stránek zpátky, abych se ujistila, nebo si nějaké věci upřesnila. Skvělý začátek Nového roku. Tak doufám, že se mi vyplní rčení: "jak na Nový rok..." Doporučuji!

RoseJP
15.12.2021 odpad!

Mě to vůbec nechytlo, na začátku jsem si říkala super nápad, to bude dobrý, ale na mě to bylo moc zmatený. Půlku jsem pořádně ani nestihla sledovat, ani jsem se nedokázala do žádné postavy pořádně vžít, natož si někoho oblíbit. Zkrátila bych to, a udělala zajímavější konec - ten za mě taky nic moc. Knížku jsem četla dlouho, musela jsem se k ní nutit a vracet, bohužel za mě ne.

jaroiva
09.12.2021 5 z 5

Nemá chybu! Měla bych dát takových 7 hvězdiček, protože kus knihy jsem si musela přečíst dvakrát (ale dobrovolně) :D
Je to jízda, ale chvíli mi trvalo se zorientovat, proto jsem se někde ve třetině knížky zase vrátila na začátek. Mám i normálně problém s orientací ve více postavách, a tohle je ještě umocněno základní logikou celé knihy.
Takže detektivka, která dá mozkovým závitům pěkně zabrat. Stejně si myslím, že si to budu muset přečíst ještě jednou, abych překontrolovala ty souvislosti...
Rozhodně doporučuji!

Roman07
29.11.2021 4 z 5

Príbeh bol tak dokonale napísaný, že som sa tešil na záver. Ale záver knihy, vysvetlenie, prečo sa všetko dialo, bolo pre mňa sklamaním. Posledných 50 strán knihy veľmi pokazili dojem z knihy.

IvaDek
09.11.2021 5 z 5

Myslím, že co se týče výběru čtiva, dospívám (jinak je to pořád marný). Dřív by mi stačilo, že někdo někoho šíleným způsobem zabil a někdo jiný, strašně geniální a téměř nesmrtelný, to vyřešil. Teď už jsem velká holka, tak potřebuju přesně to, co jsem našla v Sedmi smrtích. Autor má můj hluboký obdiv, protože vymyslet a zkoordinovat tolik postav, aby to časově odpovídalo, muselo zavařit nejedem závit. Mě to tedy zavařilo celou hlavu a jsem nadšená. Nákres panství a přilehlého okolí byl už jen příjemný bonus. Jinak, než plným počtem, hodnotit nelze.

Epes
24.10.2021 4 z 5

Pochopil jsem, že autor pracoval na příběhu tři roky a nijak mě to nepřekvapuje - vystavět s takovou pečlivostí, nápaditostí a předvídavostí všechny kauzální souvislosti a dějové linky, to už vyžaduje nakreslit si nějakou mapu či časovou osu nebo vývojový diagram. Přesto jsem v příběhu nenašel žádné nelogičnosti, jen zhruba v polovině mě začalo trápit, že vyprávění očima každé postavy je velmi podobně koncipované a druhá půlka textu by mohla být nudná. Trochu ano, ale jak se blížilo finále, musel jsem číst dál.
Čtenáři, který se teprve do příběhu chystá pustit, vřele doporučuji prostudovat si pozorně úvodní seznam hostů, aby se v nich později vyznal.

detektivní a krimi romány anglická literatura thrillery krimi časové paradoxy anglické romány

Stuart Turton
britská, 1980