Sedm mínus jedna

Sedm mínus jedna https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328311/mid_sedm-minus-jedna-cPD-328311.jpg 4 208 61

Když objeví krvavé skvrny ve sklepení, je si kriminální komisař Sam Berger jistý: neobjasněné zmizení mladé ženy má spojitost s předchozími případy ztracených žen. Ale neví, kde začít. Navíc je jediný, kdo má tušení, že na vině je sériový vrah. Ostatní kolegové se mu jen vysmívají. Allan, jeho šéf, má pramalé pochopení pro Bergerovy riskantní sóloakce. Jednoho dne Sam Berger objeví stopy, které jej zavedou do opuštěného starého hausbótu, kde jej přepadnou staré vzpomínky. Hluboko v Bergerově minulosti se skrývá něco, co jeho samého spojuje s brutálním zločinem. Něco, co celou dobu vypadalo, že nemá žádný smysl… Sedm mínus jedna je začátek nové kriminální série, v jejímž středu stojí duo vyšetřovatelů Sam Berger a Molly Blomová – psychologie rafinovaný, plný náhlých zvratů a neskutečně napínavý. Arne Dahl ve skvělé formě!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Mladá fronta

Utmarker , 2016

bigben
19.01.2024 3 z 5

Asi převažuje kladnější dojem, i když děj je trochu zašmodrchaný, hlavní hrdina jako vždy problematický a závěr otevřený...

marek1278
06.10.2023 5 z 5

Nemůžu si pomoct, ale skvělá detektivka a hnedka jdu do knihovny pro další díl - Sama a Molly jsem si oblíbil a těším se na další pokračování zápletky.

princesse
09.06.2023 3 z 5

Dočteno ... dalo to práci, ale nakonec jsem se dostala až ke konci. Přišlo mi to nějak moc složité a styl psaní mi tedy taky nějak nesedl. Přečtu téměř vše, ale když tam něco drhne, tak zkrátka poznám, že je něco "jinak". Časem si asi přečtu i další díl, ale nevrhnu se na něj hned. Až tak moc mě to skutečně nevzalo.

Arlienen
17.12.2022 3 z 5

Jako začátek knižní série to nebylo špatné, ale přišlo mi to občas až moc přitažené za vlasy. Kniha je čtivá a nechybí ani to správné napětí. Sam s Molly se docela dobře doplňují a jsem zvědavá na další knihy s nimi.

RealSlimMargi
18.11.2022 4 z 5

Kniha nezačíná příliš dobře. První minimálně čtvrtinu se vyšetřování nikam neposouvá a ačkoliv hlavní hrdina každé dvě strany přijde na převratně znějící důkaz, stejně se následně odpichuje od starých důkazů z prvních stránek a na ty nové jakoby zapomněl.

Zlom přichází, když se policii podaří dostat domnělou spolupachatelku a přichází na výslechy. Od této chvíle se konečně začínají věcí odkrývat a nastává jeden zvrat za druhým.

Ačkoliv se většina knihy odehrává v přítomnosti pouze dvou hlavních postav, autor si i přes málo prostoru dává záležet na vývoji postav vedlejších, které pak dodávají hloubku a pocit, že nejsou pouze kulisami pro hlavního hrdinu. Navíc předpokládám, že pro ně má plány v dalších dílech.

Krutostí, ani například vyobrazením drsné šikany autor určitě nešetří, což by se od severské detektivky mělo čekat. Kniha má poměrně rychlé a rázné tempo, autor se málokdy dostane ke zbytečným záležitostem a pokud mu něco přijde nedůležité, odehraje celou scénu i během půl stránky. Za špatný rozjezd strhávám bodík, přesto za přečtení určitě stojí.

Šárka.Šála
29.10.2022 5 z 5

Poctivá severská detektivka... těším se na další pátrání Sama a Molly.

konformita
06.10.2022 5 z 5

Detektivka podle mého gusta. Je to série, bude toho více, stojí to za to a možná se můžeme těšit také na filmové zpracování. Po delší době opět super detektivka.

knihomolka_eli
06.10.2022 5 z 5

Vyzerá to na skvelú sériu. Knižka ma zaujala už po prečítaní prvých strán, čítala sa dobre a rýchlo. Bola napínavá, bavili ma dejové zvraty a záver ma úplne odrovnal, aboslútne som niečo také nečakala a som zvedavá na pokračovanie.

Sam vyšetruje prípad, ktorý, ako sa ukáže, sa týka aj jeho minulosti, na ktorú si bude musieť znovu zaspomínať. Taktiež bude musieť zistiť, kto je záhadná žena, ktorá sa zjavuje na miestach činov a prečo.

Dvojica Molly a Sam ma naozaj bavila. Pri niekoľkých knihách sa zvyknem zamýšľať ako ľudí vedia krivdy z detstva ovplyvniť aj v ďalšom živote. Pri tejto to platilo tiež. Čo všetko dokáže šikana a ubližovanie spôsobiť človeku. Toto sú také tie knihy, kde vám páchateľ lezie na nervy a chcete, aby si odpykal, čo spáchal, ale zároveň v podstate ,,chápete" jeho motívy a viete sa vcítiť do jeho pocitov a súcitiť s ním, resp.s jeho minulosťou, ktorá z neho toto spravila.

Hneď sa idem pustiť do ďalšej časti, pretože ostáva dosť záhad a otáznikov.

jiri9568
18.07.2022 5 z 5

Skvela detektivka a pribeh. Skvela dvojice detektivu. Uz se tesim na dalsi dil.

Majuš333
01.02.2022 5 z 5

Nerozumiem tomu slabému hodnoteniu, pretože ja som si 'Sedm mínus jedna' náramne užila. Aj keď severské krimi moc nemusím, niektoré kapitoly som hltala so zatajeným dychom. Bŕŕŕ, ale toho dažďa na mňa bolo až moc :)

„Dobře jsem si tě vyškolil, Deer,“ pozlobil ji Berger.
„Prd sis vyškolil, Same, a ty to dobře víš,“ odbyla ho Deer.

„Znovu a lépe.“

'Co tě nezabije, tě posílí. A kdo se stane vrahem, je sám už mrtvý.'

šipek
09.11.2021 4 z 5

Tak jsem měl také ze začátku problém se do knihy začíst, ale povedlo se mi to a nakonec dobrý. Již jenom kvůli závěru knihy budu v této sérii dál pokračovat.

kolacky
21.10.2021 4 z 5

Ve druhé třetině jsem v ději tak nějak tápala, ale pak se to srovnalo. Konec byl kapku šok. Snad se to vysvětlí.

Po dvou týdnech: vydržte a přečtěte si všechny tři díly! Pak bude všechno dávat smysl.

SimonaP
13.10.2021 2 z 5

Nebavil mě styl vyprávění, nebavil mě překombinovaný příběh. Přišlo mi, že jsem v rozjetém vlaku a vůbec se neorientuji. Až dodatečně se odkrývalo a vysvětlovalo, ale bylo to divné. Takový způsob mi nevyhovuje.

iv.ča
08.10.2021 4 z 5

Napínavá detektivka, dobře se četla. Příběh byl dobrý.

LutherKing
12.08.2021 2 z 5

Slabý průměr.

playada
08.05.2021 3 z 5

Trošku bramboračka ...

Nunynka
09.01.2021 4 z 5

Za mě spokojenost. Napínavé od začátku až do konce. Podle komentářů tady jsem se bála,že to bude nesrozumitelné a překombinované,ale vůbec mi to nepřišlo. Všechno do sebe zapadalo. Jen mám strach,že než začnu číst další díl,tak zapomenu,co se dělo v této knize.

LuluBird179
14.04.2020 5 z 5

Kniha mě velmi bavila. Nejednou mě dost překvapila - nejvíc asi na úplně poslední stránce. Těším se na další pokračování.

HanaNov
10.10.2019 3 z 5

Taková průměrná detektivka, která neurazí, ale ani zvlášť nenadchne. Nesbovkám, Keplerovkám, Deaverovkám nesahá ani po kotníky, ale z mého pohledu to není tak špatné, jak tu někteří píší. Četlo se mi to dobře, autorův styl mi plně vyhovuje, vůbec jsem neměla problém s nějakou komplikovaností nebo nepřehledností, spíš naopak, bylo to občas až moc přímočaré a nějaký překvapivý zvrat, který by mě donutil nažhavit mozkové závity, jsem nezaznamenala.

Co mě osobně obecně u detektivek vadí, je problematika tajných služeb, takže se lehce obávám dalšího dílu, aby to nebylo moc "přeagentované". Ale určitě tomu dám šanci, protože i přes některé slabší chvilky mě tenhle Dahl bavil, resp. cca od poloviny už se to nedalo odložit.

Nestorkea
13.09.2019 3 z 5

Já vám nevím. Pocity z knihy mám poněkud rozpačité. V podstatě asi zopakuji názory z předchozích komentářů. Děj se mi zdál překombinovaný, zápletka až zbytečně zamotaná. Stačilo by, kdyby se hlavní padouch chtěl mstít za minulost, takhle mám dost hokej v tom, co se vlastně dělo a proč se co stalo. Některé pasáže jsem musela číst víckrát, některé jsem ani tak nepochopila. Překlad byl zvláštní, ale dalo se na něj zvyknout. Jen teda nevím, kde mají ruce kotníky.. Dám šanci druhému dílu, ale pokud nebude výrazně lepší, bude pro mě od tohoto autora poslední.

švédská literatura severská krimi švédské detektivky

Arne Dahl (p)
švédská, 1963
2017  75%Sedm mínus jedna
2017  78%Šest krát dva
2013  60%Až na vrchol hory
2010  70%Zlá krev
2013  78%Evropské blues

Kniha Sedm mínus jedna je v