Sedm let v Tibetu: Můj život na dvoře dalajlámy

Sedm let v Tibetu: Můj život na dvoře dalajlámy https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137080/bmid_sedm-let-v-tibetu-muj-zivot-na-dvor-2Bx-137080.jpg 4 491 88

Od dob křesťanských misionářů, kteří se první začali zajímat o tajemný horský stát v klínu Himaláje, usilovali mnozí slavní cestovatelé proniknout na jeho území. Jen několika vyvoleným se to podařilo. Čelné místo mezi nimi zaujímá především Čech Oldřich z Pordenone, jehož cestopis patřil k nejčtenějším knihám své doby. V předválečných letech se o průzkum Tibetu zasloužil zejména Sven Hedin, ledacos jsme se také dozvěděli od neúspěšných britských výprav na Mount Everest a z několika málo přírodovědeckých expedic. Když vyšla kniha Heinricha Harrera Sedm let v Tibetu, vzbudila proto pravou senzaci. Podává totiž nejzasvěcenější a nejúplnější obraz země. Během několika let dosáhla celkového nákladu přes dva milióny výtisků jazyků. Heinrich Harrer prožil svá léta v Tibetu šťastnou náhodou. Cestou z horolezecké expedice k Nangá Parbatu byl při vypuknutí druhé světové války internován v britském táboře, odkud se mu spolu s Peterem Aufschnaiterem podařilo uprchnout do Tibetu. Dlouhé měsíce putuje o hladu ledovými pustinami, až se po mnoha dobrodružstvích dostane v převlečení do Lhasy, kde se stává učitelem a přítelem mladého dalajlámy. Rakušan Harrer začal životní dráhu jako úspěšný sportovec. V roce 1937 dobývá titulu akademického mistra světa ve sjezdu na lyžích, jako první vystupuje severní stěnou na Eiger, stává se přeborníkem své země v golfu. Avšak záhy se věnuje pouze cestování. Kromě asijských velehor navštěvuje Novou Guineu (překlad knihy Přicházím z doby kamenné vydala Olympia 1967), Jižní i Severní Ameriku. V roce 1965 je jmenován řádným profesorem geografie ve Štýrském Hradci, kde také zřídil vlastní muzeum bohatých sbírek z cest. * Jen nemnoha Evropanům se podařilo proniknout do tajemného Tibetu a poznat tamní život a zvyky. Tím cennější je svědectví rakouského alpinisty, jenž prožil v Tibetu druhou polovinu 40. let a dokonce působil jako učitel mladičkého dalajlámy v době, kdy se připravoval k výkonu své funkce. Autor shromáždil množství zajímavých postřehů o životě této vzdálené země v době těsně před začleněním Tibetu do ČLR. Český doslov přináší stručný přehled vývoje událostí v Tibetu v 50. letech.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry , Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Olympia

Sieben Jahre in Tibet: Mein Leben am Hofe des Dalai Lama , 1952

Peleus
18.11.2016 4 z 5

Mně je vcelku jedno, jestli Heinrich Harrer byl u SS, protože se mu líbila černá, nebo v tom viděl možnost dostat se kariérně o kus dál, než v civilu. Podstatné je, jaký prožil život a co o něm napsal.

Co se napsaného týče, musím ihned zklamat příznivce hollywoodského krasavce a protagonisty stejnojmenného filmu. Kniha je nejenže úplně jiná než film zaměřující se na nasupeně se tvářící Číňany a holubičí povahu Dalajlámovu po stránce příběhové, ale dokonce nemají ani společnou "pocitovost". Zatímco film leckdy využívá emoce, kniha je poměrně suchá.

Vše vypadá zhruba následovně. "Vydali jsme se na expedici. Bohužel ve stejné době vypukla válka a Britové nás zavřeli. Utekli jsme. Šli jsme, šli jsme, šli jsme. Ty stovky km nejde spočítat. Měli jsme nahnáno, že budeme dopadeni, a tak jsme příliš nezastavovali. Překročili jsme hranici do Tibetu. Nadšení z nás nebyli, ale my jsme šli a šli a šli. Chtěli nás vrátit do Indie, a tedy Britům, tudíž jsme šli rychleji. Došli jsme do Lhasy. Neuvěřitelné místo! Zůstali jsme tam. Britové konečně dali pokoj. Cesta se na mě zdravotně podepsala. Žil jsem ve Lhase a těšil se jistým výsadám. Stýskalo se mi. Nakonec jsem se vrátil do Rakouska."

Za co tedy 4*? Za postřehy z cest, řekl bych. Za popisy, byť opět vcelku stručné, místního obyvatelstva a zvyklostí, drsné přírody a neuvěřitelnou vůli přežít. Pokud cestopisy nejsou vaším hrnkem čaje s máslem, budete se asi nudit. Nicméně i tak doporučuji k seznámení. Třeba v podobě audioknihy.

anntine
30.09.2016 3 z 5

Knížka Sedm let v Tibetu, ačkoli jsem na ni ze začátku slyšela jen samou chválu, mě zase tolik nenadchla. Možná jsem čekala trošku napínavější pasáže nebo příběh proložený nějakými vtipnými historkami, nic z toho jsem však v knize nenašla. Jedná se spíše o sušší výčet událostí, které se sběhly během autorova útěku z internačního tábora v Indii a následného pobytu v hlavním městě Tibetu. Nudnější ráz cestovatelova vyprávění ale zase zčásti vyvažuje jeho dobrá znalost zdejších obyčejů a četné odstavce z osobního života samotného dalajlamy.

divakor
04.09.2016 5 z 5

krásná kniha :)

Eigis
24.08.2016 5 z 5

Někteří autoři musejí své knihy, tak trochu uměle vylepšovat. Tohle, ale rozhodně není tento případ. Samotné autorovi zážitky, v prostředí jako býval Tibet, stojí za přečtení. Autor si nemusel nic přimýšlet, vyzdvihovat bezvýznamné střety s několika lapky, stačilo mu pouze nechat se unášet kouzlem Tibetu a jeho láskou k této zemi. Popisy historie, prostého života, duchovní víry a moudrosti postačili k vykreslení tohoto vynikajícího příběhu.

Schary
08.08.2016 3 z 5

Knihu bych ohodnotila, tak 3 a půl, ale to nejde...Asi nejsem objektivní, protože já cestopisy moc nemusím,ale i tak se mi knížka docela líbila.Byla jsem určitě ovlivněna filmem, ten jsem viděla před lety a moc se mi líbil, ale film oproti knize neměl s cestopisem nic společného. Hodně dobrá mi přišla první půlka knihy, kde Harrer utíkal z lágru a putoval po Tibetu, ovšem pobyt ve Lhase mě už tak nebavil, pořád jsem se nemohla dočkat, kdy se setká s Dalajlamou. Narozdíl od filmu v knize je této kapitole věnováno pár listů.

Petratra
10.06.2016 4 z 5

Pokud jste viděli film a podobné vyznění čekáte i v knize, raději nečekejte. Kniha rozhodně není tak romantická. Je to popisný cestopis a je znát, že autor není spisovatel. Pokud však někoho zajímá Tibet, je tato kniha dobrá volba. Je v ní hodně o místním životě, lidech, zvyklostech.

kamelius
01.04.2016 5 z 5

krásná kniha, kterou jsem přečetl už 5x a rád se k ní vracím :) ..je to velmi poutavé čtení a autor odvedl kus práce. Osobně mám radši knihu než film, ale Brad Pitt to zahrál taky skvěle :)

lenka70
21.03.2016 5 z 5

naprosto překrásná kniha!

Kamil2
21.03.2016 4 z 5

Útěk z Indie a strastiplná cesta do Lhasy je z mého pohledu skutečným "triumfem vůle". Díky Harrerovi jsem mohl pohlédnout pod pokličku života v tajemném Tibetu, který se v zásadě nezměnil dodnes. Sedm let v Tibetu pro mne není již jen ten hlavní představitel filmové role Brad Pitt.

Mishuna
20.01.2016 5 z 5

Knihu jsem si koupila kvůli Bradu Pittovi na přebalu, vzala jsem ji do letadla na cestu abych zabila čas...nakonec mě nebylo možno od knihy odtrhnout celou dovolenou! Je to mix přesně pro mě - hory a dobrodružství, zamyšlení, mezilidské vztahy, rozdílná kultura. Je to pecka!

Bublinka78
11.06.2015 3 z 5

Velice krásný a poutavý cestopis. Autor sám si je vědom, že není spisovatel, takže zpracování je hodně popisné. Z literárního hlediska na mne zapůsobilo, jak autor popisuje osobu dalajlámy. Nejen fyzicky, ale i jak na něj zapůsobila osobnost Jeho svatosti. Autor žil mezi místními velmi dlouho, porozuměl a teď i krásně popsal jejich zvyky.

Burák
17.05.2015 2 z 5

Stejnojmenný film jsem ještě neviděla, ale předpokládám, že s knížkou jej mnoho spojovat nebude.
Možná tak jméno hlavní postavy a Tibet. Knížka totiž žádný děj moc nemá. Je to takový milý cestopis po o Tibetu ve 20. století. Jednotlivé kapitoly (které jsou příjemně krátké) přibližují zvyky, rituály a běžný život vyšších tibetských vrstev. Konec knížky dává nahlédnout díky přátelství s hlavním hrdinou i do života duchovního vůdce země. Nemůžu říci, že by to nebylo zajímavý. Mám ráda knihy podle skutečných událostí, ale čekala jsem něco jiného než beletristický průvodce bez obrázků. Ještě musím upozornit ty, co mají rádi horolezecké příběhy - tady budete nejspíš dost zklamaní, protože toho se knížka dotkne jen okrajově.

martinkaLLL
11.11.2014 1 z 5

Kniha mě vůbec nebavila, věřím, že film bude lepší.

DanaJ
07.10.2014 5 z 5

Knihu je možné číst stále dokola.

WolfIssen
08.04.2014 5 z 5

Mých pocitů po přečtení této obdivuhodné a nadmíru čtivé knihy je opravdu spousta. Když to shrnu kolem a kolem obecně, klidně bych začal číst znovu. Kniha v sobě snoubí dobrodružné povídání, nejzásadnější etapu života Heinricha Harrera a obrovské množství historických, zeměpisných, kulturních a především náboženských faktů o jedné z nejmystičtějších zemí světa. Výtečný film od francouzského režiséra J. J. Anauda s Bradem Pittem v hlavní roli se knihy drží spíše rámcově a není samozřejmě tak obsáhlý. Doporučuji určitě všem dobrodruhům a tibetologům, ale i milovníkům asijského světa. Dle mého názoru určitě také jedna z mnoha knih, které obohatí všeobecný rozhled. V mých očích jedna z nejlepších knih, které jsem četl.

jesuswlasac
18.10.2013 4 z 5

Velmi dobrá kniha !!! ale asi prvá a jediná khina ktorú prekonala filmová adaptácia !!! V knihe síce bolo toho opísaneho viac ale film mal podľa mna lepší spád !

TessVond
12.10.2013 4 z 5

Skvělá kniha, hlavně pro mě milovnici Tibetu a celkově Dálného východu...
Četla jsem jí ale velmi dlouho :/ Není bohužel napsána moc čtivě, je vidět, že autor není spisovatel.
Brzy se vrhnu na film :)

Barbastelle
02.08.2013 4 z 5

Myslím, že díky své zvídavosti ohledně Tibetu jsem k této knize poněkud mírnější, než kdyby jí nebylo. Námět je ohromně zajímavý, jedinečný a o to více fascinujícíc tím, že je autentický. Ale bohužel je na stylu vypravování znát, že autor není vyloženě spisovatel. Bylo to dle mého názoru dost popisné, nedovedlo to ve mně vyvolávat jiné pocity, než zaujetí fakty. Ale faktograficky je to ohromně zajímavé dílo, to nepochybně.

regenka
29.06.2013 4 z 5

Na tuhle knihu jsem náhodou narazila v knihovně a řekla jsem si, že to zkusím.. neviděla jsem film, o knize jsem nic neslyšela.. naprosto mě překvapila, pohltila a rozšířila mi obzory.. pěkná kniha

Melic
17.06.2013 4 z 5

Děj příběhu, který (myslím si) dnes už prakticky nemůžeme zažít, navíc z kouta světa, kam se ne každý podíváme. Kniha má exotickou atmosféru, cítím se jejím přečtením kulturně obohacen. Jedinou vadou pro mě je skutečnost, že určité stránky se poněkud vlekly. Určitě ale stojí za přečtení, obzvlášť milovníci cestopisů a cestování si přijdou na své.