Výnimočná

Výnimočná https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91767/vynimocna-91767.jpg 4 353 52

Sedm království série

Dej sa odohráva v krajine, kde sa rodia ľudia so zvláštnou schopnosťou, výnimočným obdarením. Ostatní sa ich boja, pohŕdajú nimi, alebo ich zneužívajú. Hlavná hrdinka románu Katsa bola obdarená schopnosťou, ktorou sama pohŕda. Je výnimočná v zabíjaní. Jej život ovládol strýko Randa, kráľ Middlensu. Mala zaňho vykonávať nekalú prácu, trestať, mučiť alebo zabíjať každého, kto sa mu znepáči. Keď sa prvý raz stretla s princom Poom, ktorý bol obdarený schopnosťou bojovať, nemala ani tušenie, ako sa zmení jej život. Nikdy by jej ani na um nezišlo, že sa stane jeho priateľkou. Nikdy by si ani nepomyslela, že sa dozvie celú pravdu o svojom výnimočnom nadaní, príšernom tajomstve, ktorým by dokázala zničiť všetkých sedem kráľovstiev.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , EDIPOSS

Graceling , 2008

Turante
23.10.2016 3 z 5

Zajímavý příběh, ale hodně podobný jako u jiných Fantasy příběhů. Navíc mě mrzí, že nebude pokračování v českém překladu :-(

1259
06.09.2016 4 z 5

Kniha byla dobře napsaná a měla dobrý děj, který se mi líbil, a který pro mě byl podobný, jako spousta dalších. Za mě je to rozhodně knížka, která stojí za přečtení.

warca
29.08.2016 4 z 5

Kniha sama o sobě až tak víjímečná nebyla. Děj nebyl složitý. Příběh je dojemný, poutavý a velmi čtivý. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout.

Cattleya
21.08.2016 5 z 5

Prvýkrát som knihu prečítala pred pár rokmi a bola som z nej očarená. :) Krásny fantasy svet uvedený do stredovekého prostredia, v ktorom nechýbalo dobrodružstvo, napätie a v neposlednom rade aj romantika. Knihu som nezavrela dokiaľ som ju nedočítala celú... doslova ...(samozrejme s prestávkami na obed a pod. :D) Takže skvelý príbeh, ľahké čítanie, sympatický štýl písania.

Hoci dnes, kedy ju mám už viackrát prečítanú, a tým pádom nachádzam v nej aj nejaké tie negatíva (s pribúdajúcim vekom a po prečítaní viacerých kníh je človek náročnejší), stále bude táto kniha patriť k obľúbeným, s ktorou sa mi spájajú pekné spomienky. :)

vandalka
02.08.2016 2 z 5

Tahle kniha se četla úplně sama. Nicméně když si položím otázku, zda dávám přednost knize, která se přečte sama, nebo bych raději nějakou, kterou budu muset přečíst já, anžto se do ní budu muset nějakým způsobem investovat, volba je jasná. Po dočtení tohoto odpočinkového kousku jsem ale sáhla po „opravdové“ knize a to je prostě tak zásadní rozdíl, že by se to snad nemělo dovolovat. Když vezmete do ruky knihu, která má již od prvního odstavce svůj rytmus, která vás úplně nenásilně vtáhne a podmaní si vás, a to jen čtete o tom, jak někdo okopává pole, je to čirá radost. Román, o kterém píši teď, mezi takové bohužel nepatří.

Výjimečná je autorčina prvotina, takže se pokusím si svou zdrcující kritiku nechat od cesty. Rozhodně se nejedná o prvoplánovitou romantiku (na rozdíl od třeba Stmívání, které za fantasy nebudu považovat, ani kdyby do něj přitáhli hejno draků a regiment elfů), vidím tu snahu o vytvoření vlastního (klasického á la středověkého) fantasy světa s vlastní „magií“. Když si představím, co by s postavou hlavního záporáka, s jeho nadáním a hlavně jeho rozsahem a dopadem, mohl udělat již rozepsaný autor, je mi líto, že jej autorka držela tak zkrátka, že jsou její postavy tak nedotažené, nevyužité. Příběh ve zkratce může působit stejně prostě, jako jakákoliv jiná fantasy záležitost, není tu nic zásadně překvapivého, žádný odklon od kánonu, žádná novinka, a zpracování bohužel rovněž celému dílu nijak výrazně nepomáhá. V konečném důsledku neškodná a vcelku zábavná vata.

Veeria
03.01.2016 5 z 5

Výjimečný příběh, který vás vtáhne během první stránky a nepustí až do konce. Autorka píše velmi čtivě a poutavě, až máte pocit, že jste součástí příběhu. Pro moji úplnou spokojenost bych však změnila osud, který autorka přidělila Poovi. I tak se však jedná o knihu, která vás chytne za srdce, postavami a jejich odvahou čelit nepřízni a bojovat.

Knihoslapek
30.11.2015 5 z 5

Výjimečná je skvělá kniha a je psaná zcela unikátním způsobem. Rád se k ní vracím. Hrozně mě mrzí, že u nás nevyšly další dva díly, ale komu se kniha zalíbí, ať si pro ně zajede na Slovensko. :-)

vodopad152
21.10.2015 5 z 5

Kniha byla prostě úžasná. Nevím co víc říct. Naprosto jsem se do ní zamilovala, mohla bych ji číst stokrát a nikdy by mě nepřestala bavit. Děj nebyl podle mě zbytečně dlouhý hezky ubíhal a přitom tam bylo řečeno vše co bych si představovala. Tuto knihu jsem musela přečíst na rychlovku ale myslím si že i kdybych ji na rychlovku nemusela číst tak bych ji stejně přečetla za stejnou dobu. Prostě tu knihu naprosto miluju. Ze všeho co jsem napsala asi už vyšlo najevo že rozhodně DOPORUČUJI!!!!

kyticka152
04.10.2015 5 z 5

Knížka se mi strašně moc líbila!

*Pájuše*
20.07.2015 5 z 5

Hned na okraj řeknu, že mě nehorázně štve, že další díly u nás nevyšly. Budu se muset podívat po slovenských výtiscích a doufat, že to naši sousedi vydají celé, když v ČR to nejde. Je to vážně škoda, protože tahle série by si zasloužila, aby byla přeložena celá.
Příběh je strhující, napínavý a tak přirozený! Bavila jsem se u něj, trnula u něj a nemohla se dočkat každé další stránky...
Katsa a Po byli popsání opravdu věrohodně. S Poem jsem soucítila, na druhou stranu mu to jeho dar krásně vynahrazoval. Co mě ale hodně překvapilo byl fakt, že jako Výjimečný byly na černé listině i rodinní příslušníci. Nad tím mi rozum zůstával stát a s jistým despektem musím konstatovat, že odlišnost je v dnešní době trestána příliš krutě.
Líbila se mi zápletka, všechny postavy byly vyobrazeny tak, že se k příběhu naprosto hodily, utvářely jej. Krásná kniha se zajímavou obálkou. Doporučila bych ji všem, kdo začínají s fantasy. Podle mě je to kniha, která vás do fantasy nejen uvede, ale přímo vtáhne. :-)

Aléda
16.07.2015 5 z 5

Úplně skvělá knížka!!! Přesně takovou hlavní hrdinku miluju: nebojácnou, silnou, odvážou a neohroženou, která se vrhá do nebezpečí a překoná nemožné. Myslím, že každý zatoužil být Katsou. (nebo u mě to aspoň tak bylo:D)
"Výjimečná v zabíjení" :O to jsem si prostě musela přečíst a rozhodně toho nelituju! Děj utíkal a já si najednou uvědomila, že už je skoro konec:( A to co se stalo Poovi:OOO chudáček!!
Určitě DOPORUČUJI!

LilianaFalcon
08.06.2015 4 z 5

Líbila se vám Královna z Tearlingu? Tak tohle bude taky :-)
Narazila jsem na ni úplně omylem, tak jsem si přečetla o čem to má být, pro jistotu zkusila první stránku a pak už jsem ji tam prostě nemohla nechat ;-)
Svižné, dobrodružné s lehce detektivní zápletkou. Žádní dokonalí nebo ukňouraní hrdinové.

vikimi
17.05.2015 5 z 5

Taková krásná pohádka, která mě přenesla do okouzlujícího světa. Celý příběh jsem si zamilovala. Děj pěkně plynul a postavy byly stránku od stránky lepší. Akorát, to co se stalo Poovi mě trošku mrzelo, ale stejně to skončilo moc pěkně.
Škoda, že nebyla knížka tlustší :)

Laurel
20.04.2015 5 z 5

Název ke knížce dokonale sedí. Naprostá bombovka. Hned jsem se zamilovala. Akčnost, originalita, napínavý děj a mnoho dalšího- to všechno knížka má. Rozhodně doporučuji všem. Úplně mě to pohltilo :3 ♥

Vé-Vé
21.02.2015 4 z 5

Kniha je to výjimečná tím, že i když je první v sérii, další díly nechci ani vidět. Tohle mi z Katsina světa stačilo, protože mě zaujala vlastně jenom sama Katsa.

A něco vám řeknu, takhle má vypadat uvěřitelná lovestory :)

Kao
22.11.2014 5 z 5

Úžasná knížka! Začátek byl trošinku zmatený,ale pak když se to rozjelo tak mě ta knížka chytla a až do konce nepustila...Moc pěkný příběh a i závěr se mi líbí. Nestalo se v ní nic moc překvapivého,ale tím to bylo lepší,protože alespoň nebyla tolik zamotaná. Moc se mi líbil i charakter Katsy a Poa-šel mezi nimi vidět obrovský rozdíl. U mnoha knih mají hl.postavy podobné chování a ubírá to tím knížce na působivosti,ale tady se autorce dobře podařilo podtrhnout ten rozdíl a mohla jsem si díky tomu oba živě představit:)

IvcaK98
21.08.2014 5 z 5

Knížka, která už je v některých knihkupectvích nedostupná, dotisk v nedohlednu. Ts. Knížka, u které se k dalším dílům dostanete buďto v originále anebo ve slovenštině. Nic proti jazyku našich sousedů, ale proč mi tohle dělají? Ztotožníte se s hlavní hrdinkou, zamilujete se jí do kluka, chcete vědět, jak to bude dál s Bitterblue... a oni si jen tak prostě nevydají další díly. Dobře, abych nepěla jen samou chválu, trochu mi tu chyběla pořádná závěrečná akce. Tak, teď jsem si postěžovala a můžu přiznat barvu, a to sice, že tahle knížka je maximálně úžasná a rozhodně doporučuju si ji přečíst ! :-)

Tina 243
06.07.2014 5 z 5

Knihu si přečtěte. Mne sa prostě strašně líbila Katsa kvůli tomu,že konečně hrdinka co za to vezme a jde si za svým cílem a brání se. Takže pokud si chcete odpočinout od citlivých, ufňukaných hrdinkách - tohle je vaše kniha.

Sam.Mischell
22.06.2014 5 z 5

Nádherná kniha, strhující příběh. Přečetla jsem jí jedním dechem. Jen škoda, že u nás nejsou další díly.

Nelly
18.02.2014 4 z 5

Knížka mne mile překvapila - hezky napsaná (případně dobře přeložená), sympatické postavy, i když děj mohl být napínavější, ale pro věkovou skupinu, pro kterou byla kniha napsaná, to bohatě postačuje. Klidně bych si dala říct s dalšími díly...

pro mládež

Kristin Cashore