Výnimočná

Dej sa odohráva v krajine, kde sa rodia ľudia so zvláštnou schopnosťou, výnimočným obdarením. Ostatní sa ich boja, pohŕdajú nimi, alebo ich zneužívajú. Hlavná hrdinka románu Katsa bola obdarená schopnosťou, ktorou sama pohŕda. Je výnimočná v zabíjaní. Jej život ovládol strýko Randa, kráľ Middlensu. Mala zaňho vykonávať nekalú prácu, trestať, mučiť alebo zabíjať každého, kto sa mu znepáči. Keď sa prvý raz stretla s princom Poom, ktorý bol obdarený schopnosťou bojovať, nemala ani tušenie, ako sa zmení jej život. Nikdy by jej ani na um nezišlo, že sa stane jeho priateľkou. Nikdy by si ani nepomyslela, že sa dozvie celú pravdu o svojom výnimočnom nadaní, príšernom tajomstve, ktorým by dokázala zničiť všetkých sedem kráľovstiev....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91767/vynimocna-91767.jpg 4.4305

Sedm království 1.

Sci-fi, Fantasy
Vydáno, EDIPOSS

Graceling, 2008

Kniha Výnimočná

Libris_Na_Ex

Hvězdičku dávám dolů hlavně z důvodu, že Ohnivá mě prostě bavila víc, víc postav jsem si užila mnohem víc a celkově příběh mě nadchnul víc. A asi i za ten milostný trojúhelník, který mi až tak moc nevadil protože za a)hrdinka celou dobu nevzdychala, že nyví koho si vybrat, ale od začátku měla jasno a za b)je to stará fantasy a v té době milostné trojúhelníky ještě nebyly všude.
Jinak je to skvělá oddechová young adult, kde si nervete vlasy jak jsou hrdinové úplně pitomí, naopak. Myslím, že autorčina nejsilnější stránka jsou právě postavy, které mají svou osobnost a prostě si je zamilujete. Tady to za mě jednoznačně vedl Po, který je prostě božan.
K tomu je tu magie, která možní není nejoriginálnější, ale rozhodně je zajímavě poddaná a funguje.
Prostě strašně dobrá věc, kterou si užijete.

Jass

Kočka mi ten komentář smazala hned po tom, co jsem dopsala poslední větu... věřili byste tomu? Já teda ne... (Proč si to dělám?! Proč se nikdy nepoučím?! No nic, tak ještě jednou...)
Knížku jsem četla podruhé v rámci mého předsevzetí dočítat rozečtené série - že je to první díl, říkáte? Ano, jenže jsem se k těm dalším dvěma nikdy nedostala a už je to nějakou dobu, co jsem četla ten první, a tak proč ne... Šest let je dlouhá doba, a tak jsem celkem předpokládala, že se mi knížka nebude líbit tolik jako napoprvé, ale překvapivě hodnocení zachovávám, řekla bych, že čtyři hvězdičky si knížka zaslouží. Snad jde až trochu příliš po povrchu a snesla by o trochu více propracovanosti, nicméně je cílená na mládež, takže bych řekla, že je v tomto ohledu dostačující. (Navíc jde celkově dost mimo YA trend a to je tak neuvěřitelně osvěžující.)
O čem je ale potřeba mluvit nejvíc je Katsa... jak mohla být hrdinka jako je ona napsána na počátku Twilight manie je naprosto mimo moje rozumové schopnosti. Pravda, jsem trochu zaujatá, protože pro hrdinky, které dokážou složit kohokoli v místnosti (viz Diabolik a Šachovnice bohů) mám zkrátka slabost. Ale přesto, Katsa je inteligentní žena hledající sama sebe a svoje místo ve světě a její úvahy o svobodě jsou daleko víc, než bych kdy od jaké YA fantasy očekávala. Pravda, někdy byla její postava proti tradičnímu obrazu ženství snad až příliš vyhrocená (na můj vkus), ale na druhou stranu je takový typ hrdinek je v knihách potřeba, protože ženy, které sdílejí Katsiny pocity bezpochyby existují a poselství, které tu autorka vysílá je bezpochyby krásné.

"Kdyby si vzala Poa za manžela, slibovala by budoucnost, o které ještě nevěděla. Protože jakmile by se stala jeho ženou, byla by jí navěky. A i kdyby jí Po dával svobodu, vždycky by věděla, že je to dar. Její svoboda by už nepatřila jen jí; bylo by na Poovi, jestli ji dá, nebo odepře. Věděla, že to druhé by se nestalo nikdy, ale o to nešlo. Pokud by ta svoboda nevycházela jen z ní, nebyla by doopravdy její." (!!!!)

Co se týče některých stížností v komentářích - Bitterblue - mě osobně z nějakého důvodu přišlo její jméno roztomilé, a tak mi nevadilo, nicméně je pravda, že se zdá. že se do příběhu moc nehodí. Osobně si myslím, že to je problém poněkud nekonzistentního překladu. Podobný problém by se totiž dal najít i jinde například jediná přeložená země je "Mezizemí" a tak mezi ostatními vypadá jak pěst na oko. Nicméně si nejsem jistá, jak by se situace se jmény dala zcela vyřešit. Překlad byl místy nešťastný v tom, že zvolil podobné názvy - viz zmíněný problém "Randa" vs "Rada", který jsem při čtení taky měla, nicméně to není chyba autorky, protože v originále si slova vůbec podobná nebudou (pravděpodobně, nekontrolovala jsem). Celkově byl ale překlad slušný, obzvlášť vzhledem k tomu, co za hrůznosti občas vychází teď, takže si naprosto nemůžu stěžovat...
Co se následků a důsledků týče, jsem naopak velmi spokojená. Medicínsky je to - podle mých velmi omezených znalostí - velmi přesné a realistické. A celkově se mi ten motiv dost líbí - mám z toho určitý pocit nedokonalosti, ale upřímně nemám žádné konkrétní výtky. Co mě osobně trochu vadilo, byl raketový vývoj schopností hlavních protagonistů, byli snad až moc dobří. Nicméně to neprotiřečí světu, který autorka vytvořila (talenty si nemají být rovnocenné), nicméně mi občas přišlo, že trochu víc rizika by nebylo naškodu - ne, že že by ho tam později nebyla spousta...
Celkově doporučuji, ale rozhodně do toho nejděte s očekáváním epické fantasy, ale spíš slušné fantasy oddechovky, která je chytřejší, než se na první pohled může zdát.
P.S. Péče, kterou autorka věnuje tomu, aby bylo zřejmé, že se nejedná o násilný vztah, přesto že spolu protagonisté pravidelně zápasí je obdivuhodná a naprosto si mě získala. Ta kniha vyšla před deseti lety a je uvědomělejší, než některé knihy, co vycházejí teď... Jsem ohromená.

Inugoya
11.08.2020

Lepší průměr. Teda až na ten konec.
V knize je několik pěkných motivů, hlavní postavy jsou relativně sympatické, ale je to celé nějaké plytké a uspěchané. Často mě napadala paralela s Maasovou a jejím Skleněným trůnem.
Konec byl divný a to, co se stalo hlavnímu hrdinovi, bylo poněkud přitažené za vlasy.
Taky mi občas dělalo problémy rozlišovat, kdy se mluví o Randovi a kdy o Radě.
Jméno Bitterblue mě doslova iritovalo, působilo to jako pěst na oko, a do daného světa moc nezapadalo.

Jinak lze doporučit jako oddychovku, cílovku to možná nadchne více.

Tyna_V
23.06.2020

Kniha spíše pro dívčí čtenářky. Čtivě napsaná, ale některé pasáže trošku přitažené za vlasy. Milovníky fantasy však hádám nezklame.

SarahRoyalAss
11.07.2018

Sice jsem nepropadla knížce už na začátku, ale postupně jsem se do ní začítala čím dál víc až mě to úplně pohltilo.
Má to akční rozjezd ale člověk neví, co se děje. Brzy to ale začne vše dávat smysl. Hrozně zajímavý nápad a dobře rozvinutý. Postavy mě bavili, styl psaní mě bavil a v poslední části knihy jsem stránky doslova hltala. Občas mě tedy dost vytáčely Katsy výlevy a malé chybky, ale jinak nic hrozného.
Skvělá knížka! :)

Lily-fairy
13.12.2017

Nenáročná, ale krásná kniha! Bohužel hvězda dolů musela jít za nějaké chování Katsy a za lehce odbytou romantickou linku

Starlet
30.06.2020

Tato kniha je sice starší, ale na kráse ji nic nevzalo. Byl to úžasně vystavěný příběh s úžasnými postavami, které se postupem celé knihy snažíte pochopit a přijít na kloub jejich schopnostem. Máme tu kruté krále, lidi s nadáním, nádherné prince s legračním jménem a jednu dívku, u které budete žasnout co všechno dokáže.
Mám ráda takové knihy, kdy hlavní hrdinka dokáže být plně soběstačná a nijak se nespoléhat na muže. Katsu jsem si okamžitě zamilovala, byla mi velice sympatická a Po, no co dodat on a jeho oči. Magický svět a celkově země a její politika byla skvěle vystavená. Celý příběh krásně plynul, nikde se nezastavoval. Jediné co mě mrzí, tak rychle napsaná zápletka s hlavním záporákem, přišlo mi to hodně uspěchané, ale to je asi jediné.

I když u nás vyšel jen první díl, nic to na kráse této knihy nebere. Knihu můžete brát jako stad alone, protože každý díl v této sérii je vlastně o jiných postavách.

Kdybych mohla knihu přirovnat ke známe ya sérii, je to Skleněný trůn.

BarkaS
04.06.2020

Jedna z nejbáječnějších knih, kterou jsem v poslední době četla. Má svoje mouchy, hlavní hrdinka občas jedná divně, ale i tak to bylo příjemné setkání. Skvělé je i to, že přestože jde o knižní sérii, kniha je “samostatnou jednotkou”, která začíná i končí a dá se číst samotná, aniž byste museli investovat stovky korun a nudit se vatou pěti dalších dílů, abyste se dozvěděli, jak to v šestém díle dopadne (případně nebyli zmatení po vynechání pěti vložkových dílů). Prvotní orientace ve světě hrdinů je trochu složitá a krkolomná. V českém překladu ještě trochu víc komplikuje situaci král Randa a Rada, kterou hrdinka založila. Od zhruba poloviny je to jízda, zadržíte dech a fandíte a fandíte, pak se to ještě víc komplikuje a pak... To už musíte zjistit (nebo už jste zjistili) sami.