Výjimečná

V Katsině světě to lidé narození s mimořádným nadáním - Výjimeční - nemají jednoduché. Všichni se jich bojí, pohrdají jimi, nebo je využívají. Katsa ale nese břemeno, které sama nenávidí: je Výjimečná v zabíjení. Slouží strýci Randovi, králi Mezizemě, a má za něj dělat špinavou práci - trestat a mučit každého, kdo se mu znelíbí. Při setkání s princem Po, Výjimečným bojovníkem, Katsa ještě netuší, jak moc se jí změní život. Nikdy by nečekala, že se stane Poovou přítelkyní. Nikdy by nečekala, že zjistí novou věc o svém nadání - a že odhalí hrůzné tajemství... tajemství, které by pouhými slovy dokázalo zničit všech sedm království....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27552/sedm-kralovstvi-vyjimecna-iSE-27552.jpg 4.4279

Sedm království 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, EDIPOSS

Graceling, 2008

Kniha Výjimečná

SarahRoyalAss
11.07.2018

Sice jsem nepropadla knížce už na začátku, ale postupně jsem se do ní začítala čím dál víc až mě to úplně pohltilo.
Má to akční rozjezd ale člověk neví, co se děje. Brzy to ale začne vše dávat smysl. Hrozně zajímavý nápad a dobře rozvinutý. Postavy mě bavili, styl psaní mě bavil a v poslední části knihy jsem stránky doslova hltala. Občas mě tedy dost vytáčely Katsy výlevy a malé chybky, ale jinak nic hrozného.
Skvělá knížka! :)

Lily-fairy
13.12.2017

Nenáročná, ale krásná kniha! Bohužel hvězda dolů musela jít za nějaké chování Katsy a za lehce odbytou romantickou linku

nani_nka
23.08.2017

Knihu som prvýkrát čítala počas letnej brigády na strednej škole a bola som ňou naprosto uchvátená. A preto keď som si o niekoľko rokov na ňu spomenula, tešila som sa, že si ju znova prečítam. Avšak tentokrát sa mi až taká úžasná nezdala. Síce ide o naozaj dobrú fantasy a celý príbeh 7 kráľovstiev, kde žijú výnimoční ľudia s rôznofarebnými očami obdarenými výnimočnými schopnosťami, bol naozaj zaujímavý, len nejako mi vadila hlavná postava Katsa. Katsa bola na môj štýl veľká tvrďáčka, ktorá aj keď našla svoju lásku Poa, si podľa mňa viac cenila svoju nezávislosť. A ja ako milovníčka úplne sladkých happy endov som bola sklamaná.

katkavasik2908
30.05.2017

Tahle kniha byla skvělá, ale asi jsem si na ni vybrala špatný čas. Rozhodně je to výborné fantasy, hlavní hrdinka je úžasná a nikdy mě nenudila. U některých částí jsem se i zasmála, ale i tak tam byli části, které mě nebavili. Měla jsem chuť je přeskočit, ale vydržela jsem. Naštěstí ty nudné části se tam objevovali málokdy, takže nakonec se ukázalo, že to byla dobrá volba. :)

terr0225
02.03.2017

Kniha mě ze začátku bavila, ale ke konci příběhu už jsem četla spíše z donucení. Konec mi přišel odbytý. Závěr se mi vůbec nelíbil. Tak jak mě ta kniha ze začátku nadchla tak konec mě velmi zklamal.

Tenebien
20.02.2017

Měla jsem pár výhrad (někdy hlavní hrdinka a tempo příběhu), ale i tak se mi kniha líbila. (čteno v originále)

Zelený_Drak
07.01.2017

Z počátku jsem pomýšlela na horší hodnocení, protože kniha na mě působila po stylistické stránce začátečnicky a po obsahové slibovala samá klišé. Opravdu je plná klišé, ale v podobě, ve které o nich chceme číst stále dokola.

Katsa je archetyp Artemis. Nedostižná bohyně lovu, která se nikdy nevdá a mateřství ji neláká. S tím, jak dorůstá, se vyvléká z podmínek, do kterých se narodila, a stává se silnou samostatnou bojovnicí a ochránkyní slabých a utlačovaných. Vlastní city si ale nechce ani připustit. Knihu bych doporučila hlavně dívkám, které oslovil tento odstaveček. Hlavní hrdinka jim pravděpodobně bude sympatická.

Po je silný hned v několika mužských archetypech. Jako Bojovník zná své možnosti a omezení. Jeho ego mu nebrání přiznat si, že není v každé situaci tím nejpovolanějším. Jako Milenec je vnímavý a dokáže přijímat ostatní takové, jací jsou. Také ale chce být přijímán a zde představuje problém jeho odlišnost. Navíc má v sobě rozvíjející se aspekt Šamana.

Svět je plný Králů-Tyranů. V hlavním záporákovi převládá archetyp Mága-Manipulátora, ale nechybí ani Bojovník-Sadista a Král-Tyran.

Velmi se mi líbilo, jak autorka otevírá ve svém neoriginálním pseudostředověkém fantasy světě a ohraném příběhu témata (kýče), která jsou vždy aktuální v našem světě. A především, jak nenásilně a přirozeně zpracovává přes hrdiny téma růstu. Její Výjimeční nejsou vlastně nijak zvlášť exotičtí. Jen mají extrémní talenty.

Další díly nevyšly česky a slovenský překlad se mi zdá méně kvalitní. Pokud si tedy přečtu i další dva příběhy ze Sedmi království, bude to nejspíš v originále. Zrovna tak pokud bych se vracela k tomuto, dala bych přednost angličtině. Přesto bych českým čtenářům, kterým se kniha líbila a na angličtinu si netroufají, doporučila, ať si ty další díly přečtou slovensky. Vždyť je to (pro nás, kterým je čeština mateřštinou) jediný cizí jazyk, ve kterém si lze užít četbu, aniž by se mu člověk kdy musel cíleně učit. Ještě jsem nepotkala mladého Slováka, který by si stěžoval na čtení v češtině, ale kdykoliv je nějaká kniha dostupná slovensky a česky ne, naše mládež (ale i ročníky starší než já) div nebrečí. A zbytečně, protože je to jen otázka zvyku a knihy se často dají sehnat i u nás (v tomto případě už jen Ohnivá, Iskrivá je vyprodaná).

NelaNetol
23.11.2016

Velice mě zaujala myšlenka odlišného druhu lidí. Knížku si rozhodně přečtu víckrát neý jednou.

pro mládež

Kristin Cashore