Výjimečná

V Katsině světě to lidé narození s mimořádným nadáním - Výjimeční - nemají jednoduché. Všichni se jich bojí, pohrdají jimi, nebo je využívají. Katsa ale nese břemeno, které sama nenávidí: je Výjimečná v zabíjení. Slouží strýci Randovi, králi Mezizemě, a má za něj dělat špinavou práci - trestat a mučit každého, kdo se mu ... celý text

V Katsině světě to lidé narození s mimořádným nadáním - Výjimeční - nemají jednoduché. Všichni se jich bojí, pohrdají jimi, nebo je využívají. Katsa ale nese břemeno, které sama nenávidí: je Výjimečná v zabíjení. Slouží strýci Randovi, králi Mezizemě, a má za něj dělat špinavou práci - trestat a mučit každého, kdo se mu znelíbí.
Při setkání s princem Po, Výjimečným bojovníkem, Katsa ještě netuší, jak moc se jí změní život.
Nikdy by nečekala, že se stane Poovou přítelkyní. Nikdy by nečekala, že zjistí novou věc o svém nadání - a že odhalí hrůzné tajemství... tajemství, které by pouhými slovy dokázalo zničit všech sedm království. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27552/sedm-kralovstvi-vyjimecna-iSE-27552.jpg 4.4238

Sedm království (1.)

Graceling (2008)

Romány, Fantasy
Vydáno:, EDIPOSS

katkavasik2908

Tahle kniha byla skvělá, ale asi jsem si na ni vybrala špatný čas. Rozhodně je to výborné fantasy, hlavní hrdinka je úžasná a nikdy mě nenudila. U některých částí jsem se i zasmála, ale i tak tam byli části, které mě nebavili. Měla jsem chuť je přeskočit, ale vydržela jsem. Naštěstí ty nudné části se tam objevovali málokdy, takže nakonec se ukázalo, že to byla dobrá volba. :)

terr0225

Kniha mě ze začátku bavila, ale ke konci příběhu už jsem četla spíše z donucení. Konec mi přišel odbytý. Závěr se mi vůbec nelíbil. Tak jak mě ta kniha ze začátku nadchla tak konec mě velmi zklamal.

Tenebien

Měla jsem pár výhrad (někdy hlavní hrdinka a tempo příběhu), ale i tak se mi kniha líbila. (čteno v originále)

Zelený_Drak

Z počátku jsem pomýšlela na horší hodnocení, protože kniha na mě působila po stylistické stránce začátečnicky a po obsahové slibovala samá klišé. Opravdu je plná klišé, ale v podobě, ve které o nich chceme číst stále dokola.

Katsa je archetyp Artemis. Nedostižná bohyně lovu, která se nikdy nevdá a mateřství ji neláká. S tím, jak dorůstá, se vyvléká z podmínek, do kterých se narodila, a stává se silnou samostatnou bojovnicí a ochránkyní slabých a utlačovaných. Vlastní city si ale nechce ani připustit. Knihu bych doporučila hlavně dívkám, které oslovil tento odstaveček. Hlavní hrdinka jim pravděpodobně bude sympatická.

Po je silný hned v několika mužských archetypech. Jako Bojovník zná své možnosti a omezení. Jeho ego mu nebrání přiznat si, že není v každé situaci tím nejpovolanějším. Jako Milenec je vnímavý a dokáže přijímat ostatní takové, jací jsou. Také ale chce být přijímán a zde představuje problém jeho odlišnost. Navíc má v sobě rozvíjející se aspekt Šamana.

Svět je plný Králů-Tyranů. V hlavním záporákovi převládá archetyp Mága-Manipulátora, ale nechybí ani Bojovník-Sadista a Král-Tyran.

Velmi se mi líbilo, jak autorka otevírá ve svém neoriginálním pseudostředověkém fantasy světě a ohraném příběhu témata (kýče), která jsou vždy aktuální v našem světě. A především, jak nenásilně a přirozeně zpracovává přes hrdiny téma růstu. Její Výjimeční nejsou vlastně nijak zvlášť exotičtí. Jen mají extrémní talenty.

Další díly nevyšly česky a slovenský překlad se mi zdá méně kvalitní. Pokud si tedy přečtu i další dva příběhy ze Sedmi království, bude to nejspíš v originále. Zrovna tak pokud bych se vracela k tomuto, dala bych přednost angličtině. Přesto bych českým čtenářům, kterým se kniha líbila a na angličtinu si netroufají, doporučila, ať si ty další díly přečtou slovensky. Vždyť je to (pro nás, kterým je čeština mateřštinou) jediný cizí jazyk, ve kterém si lze užít četbu, aniž by se mu člověk kdy musel cíleně učit. Ještě jsem nepotkala mladého Slováka, který by si stěžoval na čtení v češtině, ale kdykoliv je nějaká kniha dostupná slovensky a česky ne, naše mládež (ale i ročníky starší než já) div nebrečí. A zbytečně, protože je to jen otázka zvyku a knihy se často dají sehnat i u nás (v tomto případě už jen Ohnivá, Iskrivá je vyprodaná).

NelaNetol
23.11.2016

Velice mě zaujala myšlenka odlišného druhu lidí. Knížku si rozhodně přečtu víckrát neý jednou.

Alilea
07.11.2016

Knížka byla nádherná, vtáhla mě hned při první stránce do děje, v podstatě jsem ji zhltla jedním dechem. Sice se nejedná o žádnou těžkou četbu, ale o to víc se člověk bezmyšlenkovitě baví. Hrdinka je prototyp moderní ženy, která se nikdy, nikde a k nikomu nechce vázat, a podle toho také vyznívá i její vztah s princem Poem. Je-li to dobře či nikoliv posuďte sami. Mě se kniha rozhodně líbila.

Turante
23.10.2016

Zajímavý příběh, ale hodně podobný jako u jiných Fantasy příběhů. Navíc mě mrzí, že nebude pokračování v českém překladu :-(

06.09.2016

Kniha byla dobře napsaná a měla dobrý děj, který se mi líbil, a který pro mě byl podobný, jako spousta dalších. Za mě je to rozhodně knížka, která stojí za přečtení.

warca
29.08.2016

Kniha sama o sobě až tak víjímečná nebyla. Děj nebyl složitý. Příběh je dojemný, poutavý a velmi čtivý. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout.

Cattleya
21.08.2016

Prvýkrát som knihu prečítala pred pár rokmi a bola som z nej očarená. :) Krásny fantasy svet uvedený do stredovekého prostredia, v ktorom nechýbalo dobrodružstvo, napätie a v neposlednom rade aj romantika. Knihu som nezavrela dokiaľ som ju nedočítala celú... doslova ...(samozrejme s prestávkami na obed a pod. :D) Takže skvelý príbeh, ľahké čítanie, sympatický štýl písania.

Hoci dnes, kedy ju mám už viackrát prečítanú, a tým pádom nachádzam v nej aj nejaké tie negatíva (s pribúdajúcim vekom a po prečítaní viacerých kníh je človek náročnejší), stále bude táto kniha patriť k obľúbeným, s ktorou sa mi spájajú pekné spomienky. :)

vandalka
02.08.2016

Tahle kniha se četla úplně sama. Nicméně když si položím otázku, zda dávám přednost knize, která se přečte sama, nebo bych raději nějakou, kterou budu muset přečíst já, anžto se do ní budu muset nějakým způsobem investovat, volba je jasná. Po dočtení tohoto odpočinkového kousku jsem ale sáhla po „opravdové“ knize a to je prostě tak zásadní rozdíl, že by se to snad nemělo dovolovat. Když vezmete do ruky knihu, která má již od prvního odstavce svůj rytmus, která vás úplně nenásilně vtáhne a podmaní si vás, a to jen čtete o tom, jak někdo okopává pole, je to čirá radost. Román, o kterém píši teď, mezi takové bohužel nepatří.

Výjimečná je autorčina prvotina, takže se pokusím si svou zdrcující kritiku nechat od cesty. Rozhodně se nejedná o prvoplánovitou romantiku (na rozdíl od třeba Stmívání, které za fantasy nebudu považovat, ani kdyby do něj přitáhli hejno draků a regiment elfů), vidím tu snahu o vytvoření vlastního (klasického á la středověkého) fantasy světa s vlastní „magií“. Když si představím, co by s postavou hlavního záporáka, s jeho nadáním a hlavně jeho rozsahem a dopadem, mohl udělat již rozepsaný autor, je mi líto, že jej autorka držela tak zkrátka, že jsou její postavy tak nedotažené, nevyužité. Příběh ve zkratce může působit stejně prostě, jako jakákoliv jiná fantasy záležitost, není tu nic zásadně překvapivého, žádný odklon od kánonu, žádná novinka, a zpracování bohužel rovněž celému dílu nijak výrazně nepomáhá. V konečném důsledku neškodná a vcelku zábavná vata.

VietHoa
27.07.2016

Kniha se mi zkrátka a prostě líbila - hezká obálka (ačkoli je ten červený pruh na přední straně dost nevkusný), svižný děj, sympatické postavy a humor. Některé pasáže se mi sice nezdají úplně logické (lev na horách? LEV NA HORÁCH?!), ale tak co. Když může být hlavní hrdinka skoro nesmrtelná, tak si lvi můžou žít, kde chtějí :D

Veeria
03.01.2016

Výjimečný příběh, který vás vtáhne během první stránky a nepustí až do konce. Autorka píše velmi čtivě a poutavě, až máte pocit, že jste součástí příběhu. Pro moji úplnou spokojenost bych však změnila osud, který autorka přidělila Poovi. I tak se však jedná o knihu, která vás chytne za srdce, postavami a jejich odvahou čelit nepřízni a bojovat.

Knihoslapek
30.11.2015

Výjimečná je skvělá kniha a je psaná zcela unikátním způsobem. Rád se k ní vracím. Hrozně mě mrzí, že u nás nevyšly další dva díly, ale komu se kniha zalíbí, ať si pro ně zajede na Slovensko. :-)

vodopad152
21.10.2015

Kniha byla prostě úžasná. Nevím co víc říct. Naprosto jsem se do ní zamilovala, mohla bych ji číst stokrát a nikdy by mě nepřestala bavit. Děj nebyl podle mě zbytečně dlouhý hezky ubíhal a přitom tam bylo řečeno vše co bych si představovala. Tuto knihu jsem musela přečíst na rychlovku ale myslím si že i kdybych ji na rychlovku nemusela číst tak bych ji stejně přečetla za stejnou dobu. Prostě tu knihu naprosto miluju. Ze všeho co jsem napsala asi už vyšlo najevo že rozhodně DOPORUČUJI!!!!

kyticka152
04.10.2015

Knížka se mi strašně moc líbila!

*Pájuše*
20.07.2015

Hned na okraj řeknu, že mě nehorázně štve, že další díly u nás nevyšly. Budu se muset podívat po slovenských výtiscích a doufat, že to naši sousedi vydají celé, když v ČR to nejde. Je to vážně škoda, protože tahle série by si zasloužila, aby byla přeložena celá.
Příběh je strhující, napínavý a tak přirozený! Bavila jsem se u něj, trnula u něj a nemohla se dočkat každé další stránky...
Katsa a Po byli popsání opravdu věrohodně. S Poem jsem soucítila, na druhou stranu mu to jeho dar krásně vynahrazoval. Co mě ale hodně překvapilo byl fakt, že jako Výjimečný byly na černé listině i rodinní příslušníci. Nad tím mi rozum zůstával stát a s jistým despektem musím konstatovat, že odlišnost je v dnešní době trestána příliš krutě.
Líbila se mi zápletka, všechny postavy byly vyobrazeny tak, že se k příběhu naprosto hodily, utvářely jej. Krásná kniha se zajímavou obálkou. Doporučila bych ji všem, kdo začínají s fantasy. Podle mě je to kniha, která vás do fantasy nejen uvede, ale přímo vtáhne. :-)

Aléda
16.07.2015

Úplně skvělá knížka!!! Přesně takovou hlavní hrdinku miluju: nebojácnou, silnou, odvážou a neohroženou, která se vrhá do nebezpečí a překoná nemožné. Myslím, že každý zatoužil být Katsou. (nebo u mě to aspoň tak bylo:D)
"Výjimečná v zabíjení" :O to jsem si prostě musela přečíst a rozhodně toho nelituju! Děj utíkal a já si najednou uvědomila, že už je skoro konec:( A to co se stalo Poovi:OOO chudáček!!
Určitě DOPORUČUJI!

LilianaFalcon
08.06.2015

Líbila se vám Královna z Tearlingu? Tak tohle bude taky :-)
Narazila jsem na ni úplně omylem, tak jsem si přečetla o čem to má být, pro jistotu zkusila první stránku a pak už jsem ji tam prostě nemohla nechat ;-)
Svižné, dobrodružné s lehce detektivní zápletkou. Žádní dokonalí nebo ukňouraní hrdinové.

vikimi
17.05.2015

Taková krásná pohádka, která mě přenesla do okouzlujícího světa. Celý příběh jsem si zamilovala. Děj pěkně plynul a postavy byly stránku od stránky lepší. Akorát, to co se stalo Poovi mě trošku mrzelo, ale stejně to skončilo moc pěkně.
Škoda, že nebyla knížka tlustší :)

Laurel
20.04.2015

Název ke knížce dokonale sedí. Naprostá bombovka. Hned jsem se zamilovala. Akčnost, originalita, napínavý děj a mnoho dalšího- to všechno knížka má. Rozhodně doporučuji všem. Úplně mě to pohltilo :3 ♥

Vé-Vé
21.02.2015

Kniha je to výjimečná tím, že i když je první v sérii, další díly nechci ani vidět. Tohle mi z Katsina světa stačilo, protože mě zaujala vlastně jenom sama Katsa.

A něco vám řeknu, takhle má vypadat uvěřitelná lovestory :)

natalie2171
27.12.2014

Jedno slovo. Výjimečné. A to doslova. Celý příběh má tak úžasnou myšlenku. I když se Katsa zamiluje, tak z příběhu se nestane nějaký román a Katsa zůstane tou úžasně silnou a nebojácnou holkou, které mám já přesně ráda. Úžasná zápletka, krásně vymyšlené všechno okolo a rozuzlení je také pro mě velmi uspokojivé. Jen jedno se mi trochu nelíbí, ale je to jen a jen moje chyba. Jen nedokážu zjistit, v jaké času se příběh odehrává. Celý příběh na mě působí tak historicky, nebála bych se tipnout středověk, ale něco z toho příběhu mi říká, že ten svět má vlastní časovou zónu. Ráda si tuto knížku přečtu vícekrát. Doporučuji

Kao
22.11.2014

Úžasná knížka! Začátek byl trošinku zmatený,ale pak když se to rozjelo tak mě ta knížka chytla a až do konce nepustila...Moc pěkný příběh a i závěr se mi líbí. Nestalo se v ní nic moc překvapivého,ale tím to bylo lepší,protože alespoň nebyla tolik zamotaná. Moc se mi líbil i charakter Katsy a Poa-šel mezi nimi vidět obrovský rozdíl. U mnoha knih mají hl.postavy podobné chování a ubírá to tím knížce na působivosti,ale tady se autorce dobře podařilo podtrhnout ten rozdíl a mohla jsem si díky tomu oba živě představit:)

IvcaK98
21.08.2014

Knížka, která už je v některých knihkupectvích nedostupná, dotisk v nedohlednu. Ts. Knížka, u které se k dalším dílům dostanete buďto v originále anebo ve slovenštině. Nic proti jazyku našich sousedů, ale proč mi tohle dělají? Ztotožníte se s hlavní hrdinkou, zamilujete se jí do kluka, chcete vědět, jak to bude dál s Bitterblue... a oni si jen tak prostě nevydají další díly. Dobře, abych nepěla jen samou chválu, trochu mi tu chyběla pořádná závěrečná akce. Tak, teď jsem si postěžovala a můžu přiznat barvu, a to sice, že tahle knížka je maximálně úžasná a rozhodně doporučuju si ji přečíst ! :-)

Tina 243
06.07.2014

Knihu si přečtěte. Mne sa prostě strašně líbila Katsa kvůli tomu,že konečně hrdinka co za to vezme a jde si za svým cílem a brání se. Takže pokud si chcete odpočinout od citlivých, ufňukaných hrdinkách - tohle je vaše kniha.

Sam.Mischell
22.06.2014

Nádherná kniha, strhující příběh. Přečetla jsem jí jedním dechem. Jen škoda, že u nás nejsou další díly.

Nelly
18.02.2014

Knížka mne mile překvapila - hezky napsaná (případně dobře přeložená), sympatické postavy, i když děj mohl být napínavější, ale pro věkovou skupinu, pro kterou byla kniha napsaná, to bohatě postačuje. Klidně bych si dala říct s dalšími díly...

Liyz
06.02.2014

Zo začiatko ma kniha vemi nebavila, musela som sa naladiť na dej, ale to je možno chyba knihy, ktorú som čítala pred ňou. Bola úplne iná :D
Nakoniec ma príbeh ale dostal a na konci som chcela viac. Viac príbehu, viac Katsy a ostatných hrdinov.

anibeni
03.02.2014

Knihu jsem přečetla jedním dechem... byla velmi napínavá, zajímavá, čtivá... pěkně napsaná.. Líbil se mi příběh, líbily se mi postavy v něm a líbilo se mi celkové zpracování...

Kristin Cashore

Kristin Cashore