Sedm dcer Eviných

od:

Sedm dcer Eviných

Autor seznamuje v knize, která se čte téměř jako detektivka, s nejnovějšími objevy vycházejícími ze studia lidské mitochondriální DNA. Čtenář se tak dočte o metodách studia DNA ve fosilním materiálu, o genetice "ledovcového muže", o případu "muže z Cheddaru", identifikaci ostatků carské rodiny, vyřešení záhady původu Polynésanů, problému jednoty a stáří lidstva a osídlení Evropy. Na základě svých výzkumů lidské mitochondriální DNA, předávané pouze na děti ženského pohlaví, dospívá autor k názoru, že všichni Evropané pocházejí ze sedmi žen, sedmi pramatek, které přišly do Evropy v různých dobách v průběhu uplynulých 45 000 let. Tento objev také významně podpořil teorii, podle níž je třeba kolébku dnešních lidí hledat v Africe. Genetický výzkum tak vnáší nové světlo do lidské historie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25925/sedm-dcer-evinych-25925.jpg 4.720
Žánr:
Literatura naučná, Přírodní vědy
Vydáno:, Paseka
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Přidat komentář
bulat
předevčírem

Autor pomocou výskumu mitochondriálnej DNA odhaľuje mnohé, dnes už všeobecne známe veci. Mitochondriálna DNA má totiž jednu skvelú vlastnosť - dedíme ju iba po matke, takže nepodlieha mišmašu sexuálneho kríženia. Možno ju spoľahlivo vystopovať ďaleko do minulosti. Autor na začiatku- len tak na rozjazd vyrieši záhadu vraždy rodiny ruského cára Milkuláša II a domnelej preživšej princezny Anastázie. Následne mitochondriálna DNA definitívne uzavrie spor o pôvode domorodých obyvateľov Oceánie. Áno, naozaj pochádzajú z Ázie a nie z Ameriky, konkrétne niekde z oblasti Tchaj-wanu,. Thor Heyerdahl so svojou loďou Kon-tiky nemal pravdu. Hlavnou témou knihy je však pôvod "domorodých" Európanov, teda nás samých. Zásadná otázka znie: Pochádzame z kromaňonských lovcov a zberačov, ktorí sa postupom času priučili obrábať zem a chovať domáce zvieratá? Alebo sú našimi predkami relatívne nedávni prisťahovalci z blízkeho východu, ktorí vytlačili a možno i zdecimovali pôvodné lovecké obyvateľstvo? Autor poskytuje na základe výskumu jednoznačnú odpoveď (nebudem prezrádzať). Postupne sa dostáva k siedmim genetickým materským líniám, siedmim našim pramatkám, k potomkom ktorých patrí drvivá väčšina dnešných Európanov. Nieže by iné ženy v tých dávnych dobách nežili. Žili, akurát ich línie sa cez súvislú reťaz ženských potomkov nezachovali do dnešnej doby. Ako bonus autor ponúka autentický pohľad do nemilosrdného sveta špičkovej vedy. I napriek tomu, že mnohé z uvedených faktov mi boli dobre známe, pri čítaní tejto knihy som sa náramne bavil.

TheRaven
17. března

Ukázková popularizační kniha. Čtenář se prostřednictvím zajímavých příběhů dozvídá, co je to mitochondriální DNA, a jak ji lze použít při odhalování vzájemné spřízněnosti mezi organismy (nikdy by mě nenapadlo, že to lze popsat tak jednoduše). Postupně se pak dostává k tomu hlavnímu, totiž k odhalení původu většiny Evropanů a sedmi žen, které stály na jejich počátku. Celkově perfektní, i když doslov Daniela Frynty trochu zbytečný.

esma
15.12.2017

Hlavní protagonistkou této knížky je mitochondrie. Žila si klidně v buňce až do dne, kdy se ukázalo, že může být využita pro rozkódování původu Evropanů a v podstatě celého lidského rodu. Autor nás seznamuje s celým zákulisím tohoto výzkumu, sdílíte s ním jeho zvědavost i napětí a cítíte obdiv k vědě a znalostem. Samozřejmě není to jenom zásluha Bryana Sykese, on sám deklaruje, že je to týmová práce, která navázala na předchozí výzkum, ale štěstí přeje připraveným a on připraven byl. Od muže z ledovce Otziho, kde měl možnost analyzovat z jeho kostí DNA až po mitochondriální Evu, ke které se dostal sledováním mateřské linie mtDNA, nám předkládá obraz, odkud jsme přišli. A teď bychom potřebovali Bryana Sykese II., který by nám nastínil, kam směřujeme...

Zoufalka22
06.08.2017

Naprosto úžasná, zajímává od začátku do konce.

flanker.27
29.06.2017

Jedna z nejlepších a nejzábavněji napsaných naučných knih, kterou jsem četl. Autor navíc projevil značnou míru fantazie a literárního umu při popisu původu oněch sedmi evropských matek.

Andrys

Kniha je napsaná tak, že zaujme i laiky a danou tématiku hezky vysvětlí. Třeba vytrhnutím vlasu :)