Šedá, bílá, modrá

Šedá, bílá, modrá

Prvotina nizozemské autorky se kterou získala AKO Literature Prize.
Hádankovitý román je rozdělen do čtyř částí, z nichž každá se otvírá probuzením jednoho z protagonistů: Erika, Roberta, Magdy a Nellie. Příběh začíná vraždou Magdy, jíž se dopustil její muž Robert a kterou odhalil její milenec Erik.

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33534/seda-bila-modra-33534.jpg 4.114

Eerst grijs, dan wit, dan blauw (1991)

Vydáno:, Mladá fronta

Hanka_Bohmova

Titulní barvy jsou studené a tohle vyprávění je taky pěkně studené. Studené vyprávění o lidech uzavřených v sobě, neschopných navazovat skutečné vztahy. O lidech, kteří když jsou přesvědčeni, že mají právo na blízkost druhého, snaží se jí dosáhnout i násilím (Nellie a Gaby, Robert a Magda).
Magda se svou vřelostí a vcítěním je nesrovnatelně živější a sympatičtější než zbytek čtveřice. Číst její část knihy bylo milé i přesto, že mě samotnou ani v nejmenším neláká usínat na klíně neznámým pánům či následovat svůj vnitřní hlas hlava nehlava. Ale Magdina rozvrkočenost se zdá být mnohem zdravější než spořádanost jejího manžela a přátel.

MichelleS
13.11.2016

Jedna z knih, která čtenáři nenabízí lehce dostupnou, přímočarou a jednoznačnou myšlenku, příběh, zábavu. Všechny zážitky si musíme poctivě odpracovat, poprat se s osobitým stylem, kdy se střídá vyprávění v první, druhé i třetí osobě, děj skáče v čase tam a zpět, z kontinentu na kontinent.

Margriet de Moor

Margriet de Moor