Sebranka

Sebranka https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161924/bmid_sebranka-OEL-161924.png 5 267 65

Sedmiletý klučina, který není schopen mluvit, pokud do toho nepočítáme nekonečné opakování předpovědi počasí a echolalické odpovědi… Roztomilá holčička, kterou její biologičtí rodiče týrali, a proto má poškozený mozek a nedokáže číst… Desetiletý „drsňák“, který na vlastní oči viděl, jak jeho nevlastní matka zabila jeho otce, a který putuje od jedněch pěstounů k druhým… A nakonec plachá dvanáctiletá dívka, která do speciální třídy přišla z katolické školy. Co je její problém? Je těhotná. Čtyři děti, z nichž každé si už stihlo prožít svoje, se sejdou v jedné třídě, aby se společně učily nejen číst a počítat, ale také překonat své problémy, nebo se s nimi „jenom“ vyrovnat. Dílčí úspěchy i neúspěchy, drobné radosti, ale také neshody a dohadování jsou v téhle třídě na denním pořádku. Co se mohou v takové třídě naučit? Třeba to, že si mohou vzájemně pomáhat a brát ohledy na druhé. Čtivý příběh nesourodé čtveřice dětí a jejich učitelky, která občas překročí hranice své profese a do jejich osudů se vžívá více, než by se od ní čekalo, osloví čtenáře předchozích knih Torey L. Hayden. Kniha je určena zájemcům o skutečné příběhy s psychologickou tematikou a lidem, kteří se věnují práci s dětmi s handicapem a poruchami chování. Torey L. Hayden je autorkou řady velmi úspěšných románů, které představují skutečné příběhy z prostředí škol pro děti s poruchami chování. Pracuje jako speciální pedagožka a rodinná terapeutka. Žije v USA. V Portálu vyšly její knihy Spratek, Dračice a mazánek, Zvíře a Tygřice.... celý text

Literatura světová , Romány , Příběhy

Vydáno: , Portál

Semebody Else´s Kids , 1981

hanzmb
hanzmb
06.10.2020 5 z 5

Velmi závažné téma a určitě velmi náročné na zpracování. To se autorce moc povedlo a čtenář se s hlavními hrdiny lehce sžívá. Obrovská úcta autorce za její práci v této oblasti. Co mě trochu zaráží je ale určitá bezradnost v některých případech, především hlavní dětské hrdinky. Žádné světýlko na konci tunelu, což potvrzuje i závěrečný doslov. Snad věda za těch 40 let od napsání knihy pokročila dál.

Booksaddict
Booksaddict
11.09.2020 5 z 5

Sebranka je krásná knížka, která vás pohladí na každé stránce. O Spratkovi jsem napsala, že by měl být povinnou četbou pro rodiče. Tato knížka by měla být povinnou četbou všech, kteří pracují s dětmi. Je v ní tolik moudrých slov a vět, které nikdy nebudou zastaralé.

hanicka258
hanicka258
12.05.2020 5 z 5

Torey, jste mým vzorem.

karol.cadex
karol.cadex
04.05.2020 5 z 5

S psychicky poznamenanými dětmi pracuji v rámci studia a doufám, že s nimi budu pracovat i později. Autorka má na tyto děti velmi zajímavý pohled a i přes některé přešlapy to s nimi opravdu umí a rozumí jim. Bohužel ať už v USA nebo tady v ČR není často možné přes legislativní a byrokratický kolos takovým dětem pomoci. A moc bych si přála to změnit.
Kniha je smutná, úsměvná a kdo se s dítětem s rizikovým chováním nebo jakýmkoli postižením nesetkal, nechť si knihou otevře oči. Za vším je původce, který dítěti ublížil, ať už ve formě rizikového rodiče nebo nemoci.

Měňavka
Měňavka
12.03.2020 5 z 5

Sebranka - to je opravdu trefný název. Seberte nejbeznadějnější dětské duše a přiveďte je do třídy k Torey. U čtení této knihy jihne moje pedagogické srdíčko. Kéž bych jednou mohla být jako tato paní učitelka. A je to vůbec učitelka? Vidím ji jako anděla, co má nadpozemskou trpělivost a hlavně vždycky ví, co má říct a udělat, aby to zafungovalo. Knihu opravdu doporučuji všem, kteří pracují s dětmi. Je to velice inspirující a hlavně plné naděje. I to, co vypadá naprosto ztraceně, není nikdy ztracené. Důkazem jsou pokroky, které děti dokážou udělat při správném postupu, jednání a hlavně se srdcem na pravém místě.

nikikostadinova
nikikostadinova
20.02.2020 5 z 5

Bylo mi půjčeno, byla jsem zvědavá. Četla jsem bylo to fajn. Okolo strany 185 mě to natolik rozlítilo, že nemohu jinak a hodnotím plným počtem hvězd. Díky, díky moc.

kulatina
kulatina
19.12.2019 5 z 5

Poslední přečtená kniha od autorky - speciální pedagožky, která dostává do své první třídy čtyři emočně postižené děti, a po celý školní rok se snaží odstraňovat jejich nejistoty s okolního světa. Svým entuziasmem a tvůrčími schopnostmi i za cenu obětování vlastního soukromého života se jí daří dostat děti z nejhoršího, tak aby se mohly začlenit do normálního života. Tuto její autobiografickou zpověď umocňuje epilog na konci knihy, kde autorka popisuje, kam se které děcko v životě dopracovalo. Slzičky mi ukáply. Pět hvězdiček za to že jsi, Torey L. Hayden. Mrzí mě, že mám za sebou všech Tvých 8 knih, které mě inspirovaly, poučily, naplnily... Co mám po tomhle velkým tématu číst dál?

Sariklen
Sariklen
30.11.2019 5 z 5

Perfektní! :) Sedí mi styl, kterým autorka pracuje s dětmi, protože je velice podobný tomu, jakým s nimi pracuji já. Proto je pro mě kniha ještě více inspirativní, mohu použít různé její přístupy a náhledy na věc ve své praxi. Skvělá knížka! :)

ThrisaManx
ThrisaManx
05.09.2019 5 z 5

Sebranka je rozhodně jedna z nejlepších knih, jaké jsem letos přečetla. Autorka nám v ní představuje svůj příběh o tom, jak se stará o maličkou třídu čtyř dětí. Různě poznamenaných dětí. Autista. Týraná holčička s poškozeným mozkem, takže se nemůže naučit číst. Chlapec, který se nedokáže smířit s tím, že na vlastní oči viděl vraždu svého otce. Dvanáctiletá dívka. Těhotná.
A zvrácený školní systém.

Příběh se čte velice dobře a je fakt silný. O to víc, že je skutečný. Konec byl pro mě hodně emotivní, melancholický, nostalgický. Obdivuji práci autorky, já bych toto dělat nemohla. Doporučuji strašně moc.

ještěrka38
ještěrka38
08.07.2019 5 z 5

Hodně silný příběh...konec mě neskutečně dojal...

kejty91
kejty91
22.12.2018 4 z 5

Je to upřímná kniha. Řekne Vám, že ne vždy to co děláte, je správné a ne vždy to co neděláte je špatné. Jsou tu různá dilemata. Při práci s lidmi je to vždy individuální. Ani se nedivím autorce, že přistoupila k eklekticismu. Při tak rozmanitém druhu žáků. Ach Boo, ach Lori, ach Tomaso. Byla to sebranka první třídy ale jedinečná. Takový osobní rozvoj, je chválihodný.

Lusa
Lusa
12.10.2018 5 z 5

Poslední dobou mě knihy od Torey vždy na konci dojmou, jsem ráda, že se k nám nakonec dostávají postupně všechny její knihy, vzhledem k tomu, že originál vyšel už v 1981. Tuhle a jiné od Torey by si měli přečíst všichni, co vymýšlejí zákony od stolu. Opravdu další skvělý příběh pro všechny, co se pohybují v této oblasti, ale i pro ty, co ne.

Viky007
Viky007
11.10.2018 5 z 5

Nejsem si jistá, ale mám pocit, že jsou Amíci svým způsobem trochu zvrácení, když jsou schopni narvat do jedné třídy autistu, holku s vážnou poruchou učení, agresivního kluka s poruchou chování a těhotnou dvanáctiletou holku. Na druhou stranu je kniha starší, takže hádám, že se už leccos změnilo. Zajímavý byl taky pohled na inkluzi, která se jevila spíš jako problém. Rozhodně je o čem přemýšlet.

Jinak nemám nic, co bych vytkla. Obdivuju Torey, jak bojovala za tyto děti. Místy byla kniha dost silná. Doporučuji nejen speciálním pedagogům.

VladkaBU
VladkaBU
31.08.2018 5 z 5

... mám pocit, že jsem z Toreyiny třídy ani nevyšla. Přišli noví žáci s dalšími osudy a diagnózami, a třída musela opět fungovat. Obdivuju přístup, i když názory některých institucí leckdy hlava nebere

Nočnípták
Nočnípták
21.06.2018 4 z 5

Tuhle knihu by si povinně měli přečíst všichni ministři školství/minulí, současný i budoucí/ a zaměstnanci ministerstva.
Nevím co bych víc měla napsat, to musíte číst sami.

Chesterton
Chesterton
11.01.2018 5 z 5

Autorka nás okamžitě přenese do svého světa, který je bohatý, krásný, barevný, laskavý a jemný i složitý, tvrdý a krutý. Její pravdivost "nevěděla jsem" a upřímnost v hledání cesty je inspirací pro každého ať pedagoga nebo jen rodiče. Ať speciálního nebo "obyčejného";)
Každý může najít inspiraci pro kontakt s dětmi i sám se sebou!!
Díky Torey. Snad přece jen někdo ještě v Čechách něco vydá, když prý Portál už neplánuje. . .

intelektuálka
intelektuálka
25.12.2017 5 z 5

Najít obětavou a empatickou učitelku není snadné. Ani v případech dětí, které jsou buď vinou genetiky nebo nepěkného zacházení odlišné.
Autorka poctivě vykresluje nesnadnou výuku s těmito dětmi. A dělá to s láskou.
Je to o trpělivosti a důslednosti, tuto knihu by si měl přečíst každý rodič.

Kloky
Kloky
06.08.2017 5 z 5

Krásná a dojemná kniha, která mi ukázala, že jsou mezi námi andělé, autorka je jedním z nich. Po dlouhé době mě rozplakala kniha, dojalo mě, jak to autorka s dětmi umí a každou překážku zvládne využít ve prospěch svých žáků.
Zajímavé je, že inkluze se v USA řešila už v 70. letech. My se ji dneska snažíme pojmout stejně, jako tenkrát v Americe, ale už tady se ukazovalo, že dětem s handicapem (rozhodně nemyslím handicap tělesný!) začleňování spíše škodí. Zákony dělají lidé, kteří si nedovedou představit, jak se cítí děti, které jsou oproti spolužákům pozadu, i když se moc snaží. Doufám, že přijde doba, kdy nám půjde o dítě a ne o zákon...

Gretka66
Gretka66
23.05.2017 5 z 5

Nezapomenutelná a skvělá kniha. Plná zajímavých postřehů a myšlenek,ale hlavně mám z té knihy pocit,že děti,ať zdravé nebo se spec.poruchou nás dospělé někdy dokáží svým vnímáním světa,lidí,okolí,pocitů..atd. naučit víc než by se na první pohled zdálo. Jsou přímější.

hamstergraf
hamstergraf
26.04.2017 5 z 5

Zcela mimo svou profesi se již déle snažím proniknout do problematiky handicapovaných lidí, autistických dětí a podobně. Nedařilo se. Teprve nedávno jsem poznal dobrou vílu, která mě ukázala cestu. Také tím, že mě navedla na Torey Hayden a její dílo. Zatím jsem přečetl jen Sebranku. Ale jedním dechem, jinak to ani nešlo. Obraz soukromého života spisovatelky, zacházení se zraněným autistou v nemocnici, lpění na školních osnovách, to jsou jen některé detaily, které se mi vryly nesmazatelně do paměti... A naproti tomu obraz toho, čeho lze dosáhnout trpělivostí a citlivým přístupem. Ale i průnik do současnosti, když si člověk uvědomí, jak málo se pro "zvláštní" děti a pro handicapované lidi vůbec dělá. Že nebýt dobrovolníků, kteří jim pomáhají, byl by jejich život o hodně horší.
Děkuji T. Hayden za její knihu, budu pokračovat četbou dalších.
Děkuji kamarádce E., že mně tuto autorku ukázala a vůbec, že mě přivedla na tuto cestu, i když dál už musím jít, bohužel, sám.