Sebevražda

Sebevražda https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111228/sebevrazda-111228.jpg 4 37 8

Hromadným jevem společenským moderní osvěty Sociologický rozbor příčin dobového nárůstu sebevražednosti. Vzrůst sebevražednosti má své příčiny v rozvratu tradičního náboženského vztahu k životu, nedůslednosti vzdělání, nevytříbeném světovém názoru a nedostatečné organizaci společnosti. Sebevražda odráží rozmach moderního individualismu a racionalismu, který zapříčinil rozpad katolické ideové soustavy. Východisko z dobové krize spočívá v myšlení, jež by se opíralo o sjednocení nemytické víry a vědy. Řešením je nové náboženství...... celý text

Moiseiwitsch
12.01.2020 4 z 5

Na svou dobu přelomová kniha. Řekl bych, že je na pomezí sociologie a psychologie.

jarka997
07.09.2019 4 z 5

Zajímavý pohled na smrt. Věřím, že prostředí piteven člověka vyloženě nutí k přemýšlení nad otázkou boha. Masarykovy postřehy jsou nadčasové.

Whitecat
04.11.2018 5 z 5

Zařadila jsem do své čtenářské výzvy. Sice v češtině vydána až v roce 1998, ale první vydání ve Vídni v roce 1881. Navíc, proč si zrovna letos nepřipomenout "tatíčka Masaryka" i jako významného sociologa. Kniha mně zaujala tím, jak dobře byla tahle problematika zpracovaná už před koncem 19. století. V humanitních oborech odborné knihy zastarávají už po několika letech po vydání. Některé teze z téhle knihy, ale nejsou dodnes překonány, a pokud o tomhle fenoménu chce někdo něco vědět, klidně si může knihu přečíst a bude s přehledem o tématu stále "in".

nokid
22.01.2018

Není mi jasné, proč se autor zabývá tak podrobně popisem odlišností v náboženství jednotlivých zemí.

Křovák
29.10.2017 2 z 5

Velmi sociologicky a psychologicky podané, klíčové myšlenky mi přijdou nadčasové (život bez víry ve vyšší smysl postrádá směr atd.)

Janek
05.11.2016 4 z 5

Dnes už asi nemá smysl probírat se všemi statistickými daty, ale jako ukázka dobové studie je to velmi inspirativní, podnětné čtení.

limette
13.02.2015 5 z 5

„... Nemůžeme si ovšem svou vůli dát vůli samu, ani nemůžeme špatnou vůli prostě ze sebe odnít. Ale můžeme vůli, kterou máme změnit výchovou, sebevýchovou, stejně jako vzděláním, které přijímáme od jiných. Můžeme přijmout ony dispozice, zásady, zvyklosti, o kterých ze zkušenosti víme, že za jistých okolností musí vést k určitému výsledku...“

WEIL
31.08.2011

Jedna ze stěžejních studií T.G. Masaryka jako filozofa.