Učedník

Učedník https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/194041/bmid_sebastian-bergman-ucednik-oDg-194041.jpg 5 625 138

Poprvé od chvíle, kdy pod vlnou tsunami ztratil svou ženu Lily a dceru Sabine, se cítí být s někým spřízněn. Nyní bojuje s rozhodnutím, zda dceři říci, že je její biologický otec, nebo si to nechat pro sebe. Situace se zkomplikuje poté, co Sebastian zjistí, že Vanja je členkou švédské kriminálky, a že spolu dokonce již pracovali jako kolegové, a to na případu vraždy Rogera Erikssona, během jejíhož vyšetřování si Sebastian stihl Vanju značně znepřátelit. Týdny ji zpovzdálí sleduje, až zjistí, že jediný způsob, jak se k ní přiblížit, aniž by ji opět odpudil, je dostat se znovu do vyšetřovacího týmu. Ten právě pracuje na sérii brutálních vražd žen, které až do posledního detailu nápadně připomínají vraždy spáchané Edwardem Hindem, sériovým vrahem, kterého Sebastian před mnoha lety dostal za mříže. Hinde je ovšem stále ve vězení s přísnou ostrahou, což tým vede k přesvědčení, že narazili na jeho napodobitele. Jako nepopiratelný expert na Hindeho se Sebastian navzdory osobním nevraživostem do týmu znovu vrací a brzy dospěje k otřesnému poznání, že je s případem svázán mnohem více, než si původně myslel: všechny oběti s ním nějak přímo souvisejí a jeho dcera by se mohla ocitnout v bezprostředním nebezpečí.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Lärjungen , 2011

Aliii
07.10.2016 5 z 5

Musím říct, že mě autoři naprosto vtáhli do příběhu a líbí se mi, že nikdo a nic není černobílé, postavy mají svoje dobré i špatné stránky a hlavní hrdina vlastně vůbec hrdina není. Konec příběhu byl sice předvídatelný, ale to vůbec nevadí - nezáleží totiž jen na tom CO se stane, ale také JAK se to stane.

iveta3689
30.09.2016 4 z 5

Dobrá knížka, dlouhá, ale ne rozvleklá. Super příběh, napínavý až do konce. Trochu předvídatelný, ale nevadilo mi to. Určitě si přečtu další od autorů, velmi mě to bavilo.

Danago
15.09.2016 5 z 5

Opět skvělá kniha , sice pomalejší rozjezd, ale rozhodně doporučuji vydržet, pak se to rozjede až člověk skoro nedýchá. Sebastian si mě stále víc získává, moc mě potěšilo jak se postupně mění. No a Harraldson, bez toho by to asi nemohlo být, dává příběhu trochu černého humoru, mě by tam asi chyběl, příběh zajímavě okoření. A kromě jiného i jeho hloupé a ješitné chování tyto knihy odlišuje od ostatních podobných detektivek.
Velmi dobře napsané, napínavé, překvapivé, příběh se stále vyvíjí. Knížky je opravdu dobré číst po sobě , navazují na sebe. Konec přímo vybízí k přečtení 3. dílu...... Jsem opravdu nadšená.

Didi15
12.09.2016 5 z 5

Skvělá kniha, stejně jako ostatní díly.

PetK
22.07.2016 5 z 5

Skvělá, stejně jako ostatní díly, zatím mám za sebou tři. Velmi poutavé, poměrně dost psychologie a vnitřního života jednotlivých postav. Nečekané zvraty i nějaká ta akce a napětí. Za mě super.

tanika
27.06.2016 5 z 5

Ráda bych napsala - nejlepší kniha série..jenže takový pocit jsem měla při dočtení každé knihy autorů. Tak pokud ne nejlepší, tak nejadrenalinovější? Skvělý, napínavý příběh, kdy sice tak nějak tušíte, jak se bude příběh vyvíjet (podobný koncept již byl párkrát použit), stejně vás knížka pohltí, nenechá vydechnout a závěr přečtete jedním dechem. Hru se čtenářem zvládli autoři bravurně. Postavy jsou psychologicky výborně podchyceny, je zachycen i vývoj, nejsou ploché (ať již na straně policie, nebo zločinu). Sérii jsem začala číst náhodně od třetího dílu, přes 4 a 1 se dostala ke druhému. Doporučuji číst postupně, i takto se sice dá, příběh získá zajímavou retrospektivu. Nicméně i když lze snadno pochopit návaznosti, přeci jen se o část napětí přijdete.Těším se na pátý díl....

Gracian1964
13.06.2016 5 z 5

Ach...tak toto bola nádherná a vzrušujúca jazda, úplne som si v tom bahnil. Brilantné. Úžasné. Po prvej knihe tejto pozoruhodnej spisovateľskej dvojice to vystrelilo ešte vyššie, a to už je čo povedať, hm.... Určite budem čítať aj ďalšie pokračovanie o osude Sebastiana Bergmana. Celkom ma zaujal aj komentár o niečo nižšie, od Jefffa, v ktorom spomína Piesočného muža a porovnáva v ňom hlavného "padoucha" a zdá sa mu tam lepší...tak sa budem musieť po tom Piesočnom mužovi poobzerať a presvedčiť sa o tom....

tomai
21.04.2016 5 z 5

Výborná, opravdu výborná. Osobní boj s osudem Sebastiana Bergmana pokračuje a zřejmě zdaleka nekončí. A to je dobře.

bookcase
25.01.2016 5 z 5

Opět výborné, sice pomalejší rozjezd, ale pak jízda plná adrenalinu.

jefff
08.01.2016 4 z 5

I druhý díl této série je napsán velmi dobře a oproti jiným severským detektivkám hodně sází na hlavní postavy, kterých je hned několik. Každý - i vedlejší vyšetřovatel - je popsán čtenáři dopodrobna včetně jeho osobního života. Díky tomu má čtenář silnější vztah k postavám a lépe prožívá případ. Učedník má trochu slabší příběh než první díl, ale může to být dáno i tím, že již koncepce a vyprávění příběhu není nejoriginálnější. Podobně gradovaný a vyprávěný případ jsem již četl u Larse Keplera v Písečném muži a ten působil ještě intenzivnějším dojmem. Záporná postava Edwarda Hindeho je typicky lecterovská, kde se snoubí zvrácenost, narcismus s vysokou inteligencí, ale nepůsobil na mě až tak mrazivým dojmem, jakým asi měl. Podobně psychotický manipulátor Jurek Walter z Písečného muže byl dokonalým obrazem zla a hrůzy. V tomto ohledu má Kepler "lepší ruku". I tak je tato kniha dobrá a těším se na další díl.

Šánka
06.01.2016 5 z 5

Nejde jinak, než opět za 5*. I druhý díl mě naprosto pohltil, a není to jen kvalitní detektivka s mimořádně inteligentním psychopatem, ale i výborně napsané postavy vyšetřovatelů, které se vyvíjí a dostávají dostatek prostoru. No a jasně nejvíc ten nemožný, cynický asociál Sebastián, který už v tomto dílu trošku vyměkl, víc ukázal taky svou zranitelnost, a že má i srdce.
Seveřani, těším se na 3. díl, tohle jsou lahůdky v detektivním žánru !

veronika9471
02.01.2016 5 z 5

Autoři dokázali Sebastianův příběh vzít, geniálně ho rozehrát a posunout laťku očekávání ještě výš. Přesto jsem u tohoto dílu nepociťovala uspokojení z dopadení vraha jako u dílu minulého. Konec mě však přesvědčil o tom, že o vrahovi to tentokrát vůbec nebylo. Bylo to o tom, že s roztřesenýma rukama sáhnete po třetím dílu, protože potřebujete vědět, co se bude dít. Chvilku si chci ale myslet, že jsou všichni v bezpečí, nechávám si ho tudíž až na dobu, kdy mě rozrušení z Učedníka trochu přejde.

sioux
26.12.2015 5 z 5

Podařený román. Pomalejší rozjezd, po prvních 50 stránkách jsem uvažoval o odložení knihy, ale pak mě to chytlo. Dobře stupňované napětí, rozumná pozornost detailům bez toho, že by to bylo nudné, zajímavé negativní postavy a hlavně dobrý děj.
Slabinou jsou detektivové, o kterých se v knize hovoří jako o brilantních a nejlepších ve Švédsku, ale mně přišli dost naivní, rozhodně ne výjimeční. Stejně tak Sebastian měl být výborný psycholog, ale z jeho jednání, komunikace a myšlení to nebylo vůbec poznat.
Ale i přes tento fakt to bylo velmi zábavné čtení.

Roni1900
02.12.2015 5 z 5

Výborné, napínavé, propracované, vřele doporučuji.

Makii
30.11.2015 5 z 5

Tak tohle byla jízda! Skvělý a hlavně hodně napínavý příběh - musíte číst prostě pořád dál a dál (už kvůli tomu, že skončí děsně napínavá kapitola a pokračuje dalších třeba pět, než se dočkáte zase pokračování napínavé pasáže). Jinak - Harraldson mě asi fakt bude stát zdraví.. :D Chtělo se mi řvát pokaždé, když přišel na scénu.. A ten konec!! Musím prostě okamžitě sehnat Hrob v horách :)

crazyjuan
04.11.2015 5 z 5

Stejně jako první díl - pecka!

konicekbily
14.10.2015 5 z 5

Povedený druhý díl a je zaděláno na třetí."Učedník" popisuje nekompromisní souboj mezi geniálním psychologem a inteligentním sériovým vrahem.
Závěr slibuje další pokračování!!!

Niraj
29.09.2015 4 z 5

Tak oproti prvnímu dílu tady o hvězdu míň, neboť tady už mě občas Sebastian dost štval tím fňukálkovstvím a doprošováním se. Byl zde o dost měkčí, než v předchozím díle. A mně se na něm líbí právě ta jeho drsná asociálnost.
Jinak příbeh dobrý.

dalia1769
19.08.2015 5 z 5

Podle mého názoru nejlepší díl z trilogie. Napínavý od začátku do konce, skvěle psaný, propracované postavy se zajímavou dynamikou. Není co vytknout...

Johncze
05.05.2015 5 z 5

Pokud byl první díl místy hodně o vnitřních pocitech všech zúčastněných, tak tohle bylo ještě více do hloubky, ale opět to vůbec ničemu nevadilo. Tvůrci přišli s těžkým kalibrem a já se jen těším, co přinesou další díly. Zde mě jen zamrzel trochu nudnější závěr, kdy jsem čekal něco chytřejšího.