Němá dívka

Němá dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248272/bmid_nema-divka-bf2-248272.jpg 5 531 106

V době velikonočních svátků je brutálně zavražděna rodina se dvěma malými chlapci. Sebastian Bergman a jeho tým zjistí, že by mohl existovat svědek. Je jím desetiletá Nicole, která byla během Velikonoc na návštěvě u svých zavražděných bratranců. Policisté najdou její stopy vedoucí do lesa. Dívka je nezvěstná tři dny a její šance na přežití v divočině jsou malé, a tak se policie rozhodne požádat o pomoc veřejnost, přestože tím může upozornit vraha na existenci svědka. Bergmanovi se podaří dívku vystopovat a vznikne mezi nimi zvláštní pouto. Nicole je však natolik traumatizovaná, že nemluví, jen kreslí obrázky. Sebastian Bergman s ní začne pracovat a zjišťuje, že mu čím dál víc připomíná jeho vlastní dceru, o kterou přišel. Dokáže ji před vrahem ochránit?... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Den stumma flickan , 2014

Gracian1964
16.08.2016 5 z 5

Ani tentoraz neprišlo žiadne sklamanie. Snáď len to, že už som s knihou skončil, keďže som ju prečítal. Ostávam v napätí a netrpezlivo očakávam, kam sa situácia vyvinie. Billy sa nezdá, beťár jeden. Asi nás ešte poriadne prekvapí.

PetK
08.08.2016 5 z 5

Tahle série mě fakt baví. Je vyrovnaná, žádný díl nebyl vyloženě slabší než ostatní. Jak jsem psala už u předchozích dílů - každý závěr knihy vždy maximálně napne a navnadí na další. Tak ať brzy je! :-)

Ladiva
01.08.2016 4 z 5

Tento diel ma trochu zaskočil. Kam až autori dovedú príbehy vyšetrovateľov ? Sebastian je ešte nevyspytateľnejší ako v predošlých dieloch a pomaly už každý z vyšetrovateľov bol niečím zasiahnutý. Vadila mi aj postava vraha, chladnokrvné vraždy malých detí mi k nej nesedeli. Aj tento diel som ale hltala a už čakám na september a 5.diel.

Artep25
30.07.2016 5 z 5

Jsem nadšená ,je škoda ,že jsem ji četla ,jako první i když je čtvrtá ,ale už teď vím,že jdu shánět ostatní .Moc se mi líbí ,jak plyne děj .Zápletka a vůbec .Za mě palec nahoru .

amladar
13.07.2016 5 z 5

Mám přečtené všechny 4 knihy a tato se mně líbila nejvíce. Perfektní zápletka, Sebastian se stal mým miláčkem a opět otevřený konec. Já se snad září nedočkám.....

Makii
20.06.2016 5 z 5

Další výborná věc od mé oblíbené autorské dvojice. Hodně drsné a kruté. Příběh je napínavý, čte se to samo. Další perfektní vývoj hlavních postav, o každém se opět dozvídáme něco nového. No - i když "perfektní" ten vývoj zase tak není... Jsem strašně zvědavá na další díl. Tenhle můžu rozhodně jen a jen doporučit.

Šťovík
16.06.2016 5 z 5

Super kniha. Napínavá až do úplného konce :)

matej9766
08.06.2016 3 z 5

Hned na začátek chci zmínit, že Němá dívka je určitě lepší, než předchozí díl, Hrob v horách. Stále mám však pocit, že se autoři více zaměřují na rozvíjení vztahů mezi vyšetřovateli a zanedbávají samotnou kriminální část. První kniha v tomto ohledu je tedy stále nepřekonaná.

Samotná zápletka není vůbec špatná. Ale měl jsem pocit, že sní autoři správně nepracují. Vyšetřovatelé se stále pohybují v kruhu a pak zničeho nic případ vyřeší. Pokud to vezmu do důsledků, tak k vyřešení zločinu stačilo položit otázku dvěma správným lidem. Co ale musím pochválit je finální twist, který jsem opravdu nečekal. To se povedlo.

Z této série zkrátka začínám mít pocit, že ji čtu abych věděl co se dále stane mezi hlavními hrdiny. A ne, protože mám rád kriminální příběhy. Což asi není špatně, protože jednotlivé osudy postav jsou dobře rozehrány a těším se co bude dál. Hlavně konec s Billym dává tušit, že se budou dít ještě zajímavé věci. Ale z celku zkrátka nemám tak dobrý pocit jako u knih od Jo Nesba.

Knihu doporučuji hlavně fanouškům série. Myslím, že noví čtenáři by měli určitě začít prvním dílem. Protože pokud čekáte dobré krimi, budete zklamáni. Pokud čekáte pokračování psychologického románu z minulého dílu, budete spokojeni.

Zajímavé komentáře: pankaplan, soukroma,

qydko
23.05.2016 5 z 5

Druhá kniha z této série, kterou jsem si přečetla. Obě skvělé, napínavé, přesně moje krevní skupina.

bookcase
03.05.2016 5 z 5

Opravdu povedená série. Jsem zvědavá, jak budou osudy Sebastiana, Vanji a všech ostatních pokračovat.

kneslova
06.04.2016 5 z 5

Výborně sepsaná kniha, stálé napětí, dobrý nápad a zpracování, dávám trochu slabších 5 hvězdiček

1.ještěrka
03.04.2016 5 z 5

Je mi tak líto,že jsem na konci příběhu. Ty konce jsou pokaždé otevřené, ale čekat na další díl je tak těžké. A kam se posune Sebastian?Už se trochu poučí, usadí, nebude tak arogantní nebo nás pořád bude udržovat ve stejné linii.....Setká se s Nicole a Marií, přizná se Vandě?Taky chcete znát odpovědi jako já?
Jedna z nejlepších knižních sérii ta poslední dobu.
Bez hlavního hrdiny jako je Sebastian by to prostě nebylo ono.Je tak jiný, máte na něj vztek,divíte se mu,nenávidíte a finále máte rádi.Očekáváte co zas přijde. Když přečtěte první díl tak prostě chcete další a to hned.

crazyjuan
29.02.2016 5 z 5

Po slabším Hrobu v horách opět pětihvězda.

JezinkaJ
07.01.2016 5 z 5

Pevně doufám, že těch dílů bude ještě hodně. Baví mě všechny a moc se mi nelíbí, čekat vždycky tak dlouho na další kousek.
Sebastian mě od začátku bezva rozčiluje. Stále čekám, kdy se napraví a zatím nic moc.

A všimla jsem si, že pod seriálem Broen (škoda, že ho nelze taky přečíst) je uvedený Hans Rosenfeldt. Asi to nebude náhoda....

rodak
31.12.2015 5 z 5

Autoři určitě neztrácejí dech ,jak jsem se v recenzích dočetl.Opět výborná detektivní zápletka spíš jsem se občas přistihl ,že raději čtu vztahovou linii. A ten konec Sebastian versus Billy...Těším se na další díly.

Johncze
22.12.2015 5 z 5

Další díl, další případ a další hluboká sonda do života, pocitů a myšlenek vyšetřovatelů. Stejně jako v předchozích dílech je držena velmi vysoká kvalita obsahu. Nový případ a osudy policistů se citelně prolínají, Sebastian opět dostává nejvíce prostoru a pro mě nakonec jeden z nejsilnějších čtenářských zážitků po emocionální stránce za poslední dobu (mluvím o téměř závěrečné scéně). Rozhodně stojí za přečtení, ale kdo jste četli předchozí, určitě vás není třeba přesvědčovat :)

jendoslav
14.12.2015 4 z 5

Detektivní linie se po "vztahovém" Hrobu v horách opět dostává víc do popředí a samotný případ s několik zvraty patří mezi ty lepší a napínavější z celé série. Několik překvapení si autoři připravili ale i v osobních vztazích mezi hrdiny a jako lákadlo na příští díl nahazují v závěru skutečně silnou návnadu! V každém případě kniha opět potvrdila, že tihle pánové psát umějí - má to spád, napětí, čtivost, tempo... a Sebastiana.

Hella
13.12.2015 5 z 5

Výtečné a dokonalé. A Sebastian stejně jako v předchozích dílech dostál své pověsti pěkného šmejda (byť ho nakonec překvapivě chvilku i litujete). Těším se na další - jako vždy - povedený díl obou autorů.

pankaplan
05.12.2015 5 z 5

Co může být pro dítě horší, než přihlížet vraždění svých blízkých? Takhle drsně začíná děj knihy Němá dívka autorské dvojice Hjorth/Rosenfeldt, která v sobě koncentruje (téměř) všechny silné stránky skandinávské krimi.

Severských autorů, kteří se rozhodli pocuchat naše nervy je již pěkná řádka (schválně, kolik jich dovedete vyjmenovat z hlavy? Napište mi to do komentářů). Většina z nich ale kolem nás proletí takřka nezpozorována, pod vlivem svých slavnějších konkurentů. Němá dívka je však už čtvrtá kniha v sérii s psychologem Sebastianem Bergmanem.

Ten je teď spolu s policejním týmem ze Stockholmu přivolán k případu, který se odehrál daleko od jeho města. Kdosi vyvraždil celou rodinu, ale nevšiml si, že jeho běsnění přihlížel ještě jeden člověk: desetiletá dívka. Jenže, ta utrpěla trauma a nemluví. Sebastian, uznávaný psycholog často spolupracující s policií, má vymyslet způsob, jak ji „rozmluvit“. A aby to nebylo tak snadné, vrah se dozví, že ho ta dívka viděla.

Němá dívka vás bude šokovat. A to ne jednou, ale hned několikrát. Dějové zvraty v jiných detektivkách připomínají školní hru na schovávanou v porovnání s touto. Přesto tam nejsou samoúčelně, aby děj roztočily do dalšího rychlostního stupně, ale v kontextu děje dávají smysl. Příběh je vymyšlen důmyslně a pointa celého případu stojí na pevných základech. Autoři mají u mě malý černý puntík, který nemohu rozvést, aniž bych vám nenaznačil spoiler. Ale když si člověk zpětně promítl chování jednotlivých postav, vše dává smysl.

Němá dívka je poctivá procedurální krimi se silným akcentem na osobní příběh hlavních postav dějové linky. Co tím myslím: Celou touto sérií se vina velmi silná červená linka, která všechny díly spojuje. Každý ze stockholmského týmu má nějaké své události, které se v knize řeší. A že některé z nich jsou hodně působivé, o tom vůbec nepochybujte. Chvílemi se dokonce zdá, že v knize nejde o to, kdo vyvraždil tu rodinu, ale o to, proč je Stebastian tak otravný nebo proč Vanja (nejmladší členka týmu) nesnáší svého otce. Odhadem tyto věci zabírají asi třetinu knihy.

Na této knižní sérii mohu dokonale ukázat, proč je důležité číst ji popořadě (a všechny ostatní detektivní série taky). Popisují se nám tu události z předchozích částí, a ty události mají silný vliv na to, co se děje v Němé dívce. Když ty předchozí části neznáte, budete zkraje tápat a bude vám chvilku trvat, než se chytnete. A když se pak rozhodnete číst ty předchozí, připravíte se o překvapení. Autoři tak počítají s tím, že čtenář bude jejich knihy číst postupně.

Oblíbenou esencí skandinávské krimi bývá společenská kritika. Znáte to z Milénia, z knih Jussi Adler Olsena, Asy Larsson a dalších. Tento aspekt v Němé dívce vlastně nenajdete. I zde je sice nadnárodní korporace symbolem zla, ale že bych v knize cítil nějakou silnou sociální kritiku, to ne. Ne každému to tam ale bude chybět, takže to vlastně neberu za negativum knihy.

Němá dívka, respektive obecně celá tato série nepatří mezi ty knihy, o kterých by se hodně mluvilo a psalo. A je to škoda, protože svou napínavostí, dialogy a vykreslením postav patří na špičku žánru. Michael Hjorth a Hans Rosenfeldt nejsou žádné spisovatelské celebrity, ale jejich jména znát můžete. Možná hlavně Hanse Rosenfeldta, který stojí za skvělým a uznávaným seriálem Most (dánsko-švédský seriál, který si už i u nás našel tisíce věrných fandů). Budu doufat, že čeští čtenáři (snad i díky této recenzi) pochopí, jaký poklad jim autoři nabízejí. Protože musím říct dost jasně, že jsem se u málokteré severské detektivky v poslední době bavil tak dobře, jako u této.

Hodnocení: 90%

newtory
02.11.2015 3 z 5

Dobrá kniha po sérii výborných kníh. Uvedomil som si dve veci:
1.) Príbeh košatie, autori stále viac rozoberajú psychológiu hlavných postáv (vyšetrovateľov) ťažiskom príbehu sa stáva osobný život vyšetrovateľov na úkor príbehu, neriešia sa zločiny, ale osobné problémy, motívy, dilemy, frustrácie, policajtov. Literárna hodnota príbehu rastie (možno), kriminálna upadá
2.) Postava Sebastiana, je kapitola sama o sebe. Je evidentné, že autori ho nemajú radi, nakoľko všetci sú vzormi cnosti, len on je nenapraviteľný deviant a asociál. Stáva sa to pomaly klišé a už to trochu unavuje.