Hrob v horách

Hrob v horách https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207115/bmid_hrob-v-horach-207115.jpg 4 559 111

Dvě ženy při pěší túře v jämtlandských horách na severu Švédska najdou na břehu řeky ruku kostry. Místní policie však na místě odhalí celkem šest těl: čtyři dospělé a dvě děti. Je povolána švédská kriminálka a Sebastian Bergman vyráží se svým týmem do Jämtlandu. Na místě brzy zjišťují, že všech šest těl bylo pohřbeno současně, avšak stav pozůstatků stejný není. Dvě z těl se podaří snadno identifikovat jako holandský pár, který byl nezvěstný od listopadu 2003. Ostatní jsou záhadou — jejich DNA dokazuje, že se jedná o rodiče s dětmi; tou dobou se ovšem žádná rodina nepohřešovala. Další záhadou je vyšetřování smrtelné dopravní nehody, k níž došlo ve stejném týdnu, kdy Holanďané zmizeli. Jméno, na které bylo auto pronajato, nevede k žádným dalším stopám. Státní kriminálce spousta věcí nedává smysl. Případ nabývá ještě větších rozměrů ve chvíli, kdy se protne s vyšetřováním podivného zmizení dvou afghánských přistěhovalců. Policejní tým se pouští do vyšetřování s vytrvalostí a odhodláním, zároveň však musí čelit vlastním problémům, personálním změnám a nečekaným odhalením…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Fjällgraven , 2012

Margerite
21.08.2021 4 z 5

Tentokrát mě kriminální linka moc nebavila. Naopak linka soukromí vyšetřovatelů je čím dál lepší, už se těším na další díl.

Nelly
13.08.2021 3 z 5

Oproti předchozím dílům mi tento přišel slabší, málo smysluplného pátrání, hodně věcí podléhalo náhodě, navíc Sebastian zde byl spíše jen do počtu a příběh se zaobíral spíše jeho osobním životem než nějakým jeho přispěním k práci v týmu. A konec? Každý si asi musí přečíst další díl...

rumova_kulicka
04.08.2021 4 z 5

Sérii jsem si oblíbila nejen kvůli Sebastianovi na zabití. Tento díl pro mě ale za ostatními trochu zaostával. Téma přistěhovalců, tajných služeb apod. mi není blízké. Vyšetřování z mého pohledu stálo na mrtvém bodě, zato jsme si dosyta užili lovestory padesátníků a dění kolem Vanji. Mám ráda, když se o hlavních postavách dozvím více z jejich osobního života, ale tady toho přemítání nad vztahy bylo až příliš. Tentokát se to aspoň obešlo bez toho příšerného Haraldssona, zato tu máme stále šílenou Elinor. Doufám, že s ní v dalším díle už něco udělají. Jako všechny tady, i mě mrzí, co se děje s Billym. Tak vzhůru na další díl :)))

Dajine
26.07.2021 5 z 5

Opět parádička. Sebastian fakt sympaťák na zabití.

moudivlacek
14.06.2021 4 z 5

Zajímavé, akční a docela pro mě uvěřitelné. Sebastian tu má docela okrajovou roli, alespoň ve vyšetřování, ale v osobním životě toho stihne docela dost. Nesouhlasím s jeho činy, ale dokážu některé pochopit. Každopádně Vanja je nucena prozřít v osobním životě. Překvapuje mě chování Ursuly, moc ji nechápu. Doslova šokoval mě svými niternými pocity Billy. Vyšetřování jako takové bylo dlouho rozvleklé, ale postupně se nitky sbíhali dohromady. A ukázka toho, že i vražda může být ještě něco mnohem víc, než se zdá.

jitka1585
11.05.2021 5 z 5

Kniha byla opravdu dobrá,zajímavý případ.V prvním díle jsem Sebastiana naprosto nesnášela,ale zjišťují,že přece jen je lepší,alespoň co se týká žen.Tesim se,jak se bude vyvíjet jeho vztah s Vanjou.A zajímá mě hodně i Billy,jeho euforické pocity následně po zastřelení člověka mě dost děsí.Knihu doporučuji,je čtivá,příběh není zdlouhavý a má spád.

Charlesska
22.04.2021 5 z 5

Jedna z mých oblíbených severských sérií. Každý další díl je lepší a lepší. Líbí se mi, že sebestředný arogantní Sebastian se vrátil ke své podstatě, v minulém díle jsem měla obavu, že projde katarzí a bude z něj sympaťák :-)

Evka27
22.03.2021 4 z 5

Vydařený třetí díl, závěr mě dostal, ještě že už mám přichystanou Němou dívku. Trochu jsem v očekávání (s obavami), jaký záměr mají autoři s Billym.

MirkaProk
24.02.2021 4 z 5

Další skvělý díl se Sebastianem a Torkelem. Trošku jiná, než předešlé, ale i tak dobrá. Určitě přečtu i další díly z této série.

michimuller
09.02.2021 3 z 5

Moje první setkání s autorem při hledání nových severských pecek. Pro mě trošku těžkopádnější a docela dost politické prostředí, ve kterém jsem se ztrácela. Tématika migrantů není zrovna moje parketa, tak jsem musela některé pasáže doslova prokousat. Rozpolcený Sebastian byla pro mě sympatická postava a dost dobrý závěr, ale moje chyba, že jsem nezačala číst sérii postupně. Myslím, že se podívám po starších dílech, protože myšlenkové pochody a evidentní gradování děje by byla škoda nenavázat.

MatoPalkes
27.01.2021 5 z 5

Toto je jedna z mojich najobľúbenejších sérii, Riksmord je skvelý.

capricornus
18.11.2020 5 z 5

Ta (zase) poslední věta, to je ale pecka!

šipek
23.09.2020 5 z 5

Tak další povedený díl z této série detektivních případů. Jen mě mrzí, že tuto sérii nečtu postupně, ohledně postav hlavních hrdinů by to bylo lepší. I když muslimské téma moc nevyhledávám, tak zde to bylo dobrý. Kniha nepostrádá napětí do poslední stánky a vlastně až za ní. Musím do knihovny pro další díl.

harena
16.08.2020 5 z 5

Celá série je prostě geniální. Začíná to vypadat, že Sebastian nebude jen ten namyšlený sexistický narcis, snaží se chovat společensky ucházejícím způsobem a ve Vanje získává přítelkyni, ale samozřejmě nakonec všechno úplně pokazí (slušně řečeno). Ach jo. Spisovatelé bravurně vykresují charaktery hlavních hrdinů, rozvíjejí vztahy mezi hlavními postavami, pátrání svižně běží, žádné morbidní a brutální scény a přesto napětí do poslední stránky. Ještě že vím, jak to bude pokračovat, čtu sérii už podruhé a užívám si ji stejně, jako před lety.
Důležité: je třeba číst od prvního dílu, pak je orientace v postavách jednoduchá.

Dopi70
26.04.2020 5 z 5

Díky hodně dějovým liniim, které se na konci samozřejmě protnou, mi celkem dlouho trvalo se do knihy začíst. Pak už se ale opět začalo tempo stupňovat až ke strhujícími závěru, kde bylo vyšetřování sice dokončeno a dostatečně vysvětleno, ale autor opět nechal otevřený konec v životech hlavních vyšetřovatelů. Navíc bylo tentokrát přerušení tak rázné, že jsem si myslel, že se mi zasekla čtečka a nechce přejít na další stránku. Až pak jsem zjistil, že další stránka nen,í a pokud chci vědět jak to pokračuje, musím sahnout po dalším dílu série, přestože jsem si teď puvodně chtěl přečíst jinou knihu a od Bergmana si chvíli odpočinout, i když mě baví. Opět zde připomenu, že tuto sérii je třeba číst v pořadí jak byly knihy vydány, jelikož hlavní linie příběhu Sebastiana Bergmana má neustálý a velice zajímavý vývoj, a přestože se autor v každé knize trochu vrací k předchozím knihám, aby i nový čtenář měl představu co předcházelo, tak nejlepší je přečíst si to postupně sám a mít možnost se s postavami seznámit co nejpodrobněji.

surikata246
12.01.2020 4 z 5

Po dosti vážné operaci velmi dlouho trvalo než se zdravotní stav zlepšil abych mohla číst. Jsem velmi ráda ,že konečně držím knihu v ruce a tato detektivka byla komplikovaná a strhující i když začátek trochu těžkopádnější.

JitkaHambi
21.12.2019 2 z 5

Tak teda tímhle dílem jsem se musela opravdu pracně " prokousat".Vůbec mě nezajímal detektivní případ, postavy všechny nesympatické, hodně věcí nedávalo ani smysl a nebýt toho, že díly navazují(zajímá mě hlavně Sebastian a Vanja), tak knihu nedočtu ani do půlky.Ale ten konec stál za to.Doufám, že další díl bude stejně dobrý jako ty předchozí dva.

Sanmark
11.12.2019 1 z 5

Hlavni postava je nesympatická, umíněný děcko, jehož hlavní motiv pro to, co dělá, je nevěrohodný.
Překombinovaná, pomalá, vlastně i trochu politická, detektivka.

Eicherik
09.12.2019 5 z 5

Třetí díl této série, jehož hlavní postavou je svérázný policejní psycholog Sebastian Bergman je opět povedený. V prostřední části románu se sice děj tolik neposouvá a vyšetřovatelé dlouho tápou, ale to za negativní nepovažuji. Závěr případu je dynamický a dobře vysvětlený. Úplný konec knihy je lehce předvídatelný, ale samotný dopad závěrečné scény se dozvíme až v dalším dílu, na který se už teď těším.

mol378
15.11.2019 4 z 5

Tak v tomto díle mě nijak zvlášť nezaujal řešený kriminální případ a navíc mě štvala afgánská komunita, hlavně chlapi. Že si muslimská matka nechá poroučet od svého šestnáctiletého syna "ticho, mlčet budeš", je její věc a je možné to v rámci kulturních rozdílů akceptovat. Ale to, že po deseti letech života ve Švédsku se tito lidé stále mají xenofobně na pozoru před majoritou, straní se jí a víceméně jí pohrdají, ač žijí v pohodlných bytech a bezpečí, děti chodí do škol, ženy nejsou zaměstnané a přesto jim nic nechybí, a kdyby se neudávali mezi sebou, mohlo to tak zůstat, to mě zaráží. A chce-li to někdo z nich změnit, vůdce komunity ho rychle srovná. Co vlastně chtějí?
Oč méně tentokrát zaujaly vraždy a jejich pozadí, o to zajímavější byly vztahy, hlavně ty Sebastianovy a Vanjiny. No a jelikož čtu na přeskáčku a znám už další díl, vše se neslo v duchu napjatého očekávání, kdy už si nechá Sebastian nainstalovat kukátko... Juj!!!