Poslední zkouška

Sebastian Bergman čelí nevyzpytatelnému sériovému vrahovi, který ohrožuje samu existenci kriminálního týmu. Hvězda televizní reality show je nalezena v opuštěné školní budově s prostřelenou hlavou. Muž je přivázaný ke školní židli, sedí v koutě se špičatou čepicí na hlavě a na zádech má připnutý několikastránkový test. Soudě podle počtu chybných odpovědí oběť selhala v nejdůležitější zkoušce svého života. Ukáže se, že jde o první ze série vražd zaměřených na mediálně známé osobnosti. Kriminální oddělení hledá důkazy, ale Sebastian Bergman najde klíč na internetu a v anonymních dopisech zveřejněných v novinách. Brzy vyjde najevo, že jejich autor má o vraždách informace, k nimž má přístup jenom policie — a vrah....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/296368/posledni-zkouska-WgR-296368.jpg 4.6264

Sebastian Bergman (5.)

De underkända (2015)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host

zelenoockaa
16. listopadu

Po dočtení zatím poslední knihy můžu říct, že tahle dvojice mě fakt baví. Od začátku do konce jsem se nemohla odtrhnout od čtení a teď nevím co číst dál :(

alexis818

Jako vždy,krása.Tihle dva to opravdu umí,chytí vás do příběhu a nepustí.Těším se na další příběhy se Sebastianem.

LittleK

Díky své vynalézavosti se tito autoři zařadili mezi mé oblíbence. Škoda jen, že se s námi tímto dílem prozatím rozloučili. Kniha mě opravdu bavila a přestože se jedná o pátou knihu, rozhodně se nemusíte bát nudy nebo křesání napětí z ničeho. Poslední zkouška je, jak je zvykem, čtivá, napínavá a můžeme se těšit na další zápletky hlavních hrdinů. Jen doufejme, že se autoři umoudří a potěší nám dalším příběhem.

Lenka.Vílka

("We're all fifty shades of fucked up, Well, join the club, yeah, join the club." ... Join the club - BMTH)

Na knihu jsem se strašně moc těšila.

Hlavně...kvůli Billymu, a kvůli posledním stránkám minulého dílu, které naznačily, že kromě další vraždy, bude osobní život hrdinů možná zajímavější než samotná vražda. Ale to neva. Zase to byl příjemný propletenec.
Hlavně...kvůli tomu, co se Sebastian rozhodl udělalat (a taky to udělal) ohledně Vanji. Jaký to bude mít na něj vliv. Jestli přestane "zlobit". A pokud přestane, jestli to nebude nuda. Nebo jestli nepřestane, protože pravdu řekl jenom kvůli Billymu.
Hlavně...kvůli tomu, že jsem myslela, že to je poslední díl série (konec jako v každém dílu srdce a kule beroucí cliffhanger) a název dílu tomu taky moc nepomáhá, i přes anotaci. Ale další bude, jenom to bude chvíli trvat.
Ale zpátky na začátek.

("I can't drown my demons, they know how to swim" ... Billy ...Can you feel my heart? - BMTH)

Takže Vanja ví. A musí se s tím smířit. Zatímco Sebastian konečně dělá svou práci. Urshula je zpátky a Torkel konečně zažívá mimo práci lepší období. S Ursulou? Nebo že by někdo jiný? Už tak je toho dost. A do toho ještě mrtvola a další. A že by i další? No, co mám povídat stará Škopková, to bude zase na vsi mrtvejch a pomluv!

("Time stood still, The way it did before, It's like I'm sleepwalking, Fell into another hole again, It's like I'm sleepwalking" ... Sebastian ... Skeepwalking - BMTH)

Super jako vždy. Četlo se úplně samo a já u toho blahem chrochtala. Takže jak? Učili jste se dost? Projdete testem? A co se stane, pokud jím projdete? Opak známe. A vážně je možné tímto testem projít, nebo si pan učitel vybírá jenom ty, co kašlali na doučování? V knize. No, jsem ráda, že jsem na škole byla šprt ;)

("Go to hell for heaven's sake"...Vanja ... Go to Hell for Heaven's Sake - BMTH)

Jenom mi zatím tenhle díl přišel nejmíň napínavý a víc se v něm vyšetřovalo, jako doopravdy. Ne jako třeba v Hrobu v horách. Kde jim odpovědi vlastně spadly do klína jen tak, protože přes soukromé drámo na to jinak nebyl čas. Dala bych 4,5, ale poslední stránky mě tlačí spíš k 5. Proto jsem ráda, že to nejde, ale 5 dám i tak s čistým svědomím.

("That little kiss you stole, It held my heart and soul." ... Torkel ... Deathbeds - BMTH)

PS: autorům bych klidně s láskou odpustila, kdyby Vanju hned na začátku někdo zastřelil. Určitě by to příběhu dodalo novou dynamiku. A já bych neustále nemusela číst, jak oba nenávidí, a neví koho víc. Jasně, ty lži si její máma mohla odpustit, když se přišlo na to, že Vandemar není její táta. A kdo by se ale za pravdu nestyděl? V nemocnici mi přišla jako krutá hnusná mrcha (a to nezmiňuji jejího ex..z jaký planety spadla?!). Stejně jako minule ve vězení. Protože posledních třicet let je vzduch, že jo? Puf a je to pryč. Nána pitomá. Doufala jsem, že na konci nedá jednomu z nich medaily s tím, že on přinesl víc lesklých kamínků a míň ji odmlouval, tak teď ji tady má ve svý náruči...

SPOILER: O to víc lituji, že se Billy a Vanja nedali dohromady. Třeba by potom Vanja byla na místě Jennifer (na konci). To bych se do dalšího dílu vrhla ještě natěšeněji...SPOILER

Na závěr napíšu jedno jméno. Anna. Nó, tak tohle jsem fakt nečekala...

Disease

Pachatel má tentokrát vcelku sympatickou motivaci :-)

Skoupka

Celá série jsou pro mě asi zatím nejlepší detektivky, co jsem četla. Každá z knih je napínavá, má spád, dobře se čte, baví mě všichni vyšetřovatelé. Knihy mají snad jen jednu "vadu"...na poslední straně se stane vždy něco, co vás nutí okamžitě sáhnout po dalším dílu. Což mě u posledního dílu rozčiluje, vůbec nevím kdy a vůbec jestli vyjde další díl :(

Princezna_V

Vyšetřovací část - skvělá jako vždy,
Členové týmu - už lezou na nervy i mně a to sem je doposud milovala

Zuzi237

jedným slovom VÝBORNÁ!...dvojka Hjorth & Rosenfeldt je skvelá, milujem ich ♥..neskutočne charizmatická a vtipná dvojka - zúčastnila som sa na besede a bol to zážitok, rovnako ako každá jedna kniha zo série so Sebastianom...no a ten záver...už sa neviem dočkať pokračovania ako nepochybné mnohí priaznivci tejto spisovateľskej dvojice :-)

Niu

Tenhle díl mě opravdu překvapil. Líbilo se mi téma. Je pravda, že konec byl trošku odfláknutý, moc rychlý (na to, jak celou dobu tápali). Jsem ráda za prolomení osobních trablů postav, ukončení jakýchsi tajemství a možná i toho správného nasměrování. Jen se ptám - bude tohle opravdu poslední kniha série? Kdo se dostane na samotný závěr, jistě pochopí.

bookcase

Opět parádní jízda s koncem, který mi při čtení mihl hlavou, ale i i tak mě překvapil. Potřebuju další díl.

dacha

Vynikající detektivka!!!!!!

ArwenAragorn

Vynikající detektivka ze skvělé série. Ach jo, netrpělivě čekám na další díl.

JustWomen

Motivace k seriovým vraždám mi přišla nepřesvědčivá, ale celou knihu vyšperkovaly životy a vztahy skvělých hlavnich postav, v tomto dile zaujal zejména Billy. A nemohl by už někdo trochu uzemnit Vanju, která manipuluje s lidmi kolem sebe podle svých nálad? Jak toto skončí?

Rade

Překvapilo mě, že poslední díl není skutečně poslední a nějak smysluplně zakončený, série se pro velký úspěch do nekonečna natahují a nikdy vlastně nekončí…
Detektivní část tímhle natahováním naštěstí neutrpí, tady byla navíc zápletka opravdu dobrá a originální, pro mě jsou ale minusem nekonečné a chvílemi dost nepravděpodobné peripetie v soukromých vztazích vyšetřujících kriminalistů. Je mi jasné, že hlavní postavy stvořili autoři schválně poněkud kontroverzní, aby to bylo ještě „napínavější“, mně to ale vlastní detektivní linku dost kazí a např. taková Vanja mi byla chvílemi nesympatičtější než samotný „televizní vrah“...
Tři plus.

astra3

Dobrá detektivka s koncem, který vás nutí přečíst si další pokračování. Bohužel to je zatím v nedohlednu. Teď to vypadá, že se tým rozpadá.

Lotka

Velmi podařené zakončení série. Za mě jeden z nejlepších dílů. A co dál?!

Johncze

Není to nejlepší díl série, ale kvalitativně se stále drží na špici. Sem tam se mi některé části příběhu podařilo odhadnout až příliš brzy a závěrečné rozuzlení je až příliš divoké, ale jinak čtenář opět dostane, na co je zvyklý. Skvělé napsané postavy, zajímavý vrah, vztahy kolegů a policejní práce pod drobnohledem, kdy můžete krok po kroku sledovat práci policie.
Poslední zkouška by opravdu být poslední, ale zřejmě se dočkáme i pokračování, za což se rozhodně zlobit nebudu.

Jadavin

Další skvělý díl skvělé série. Ale (bacha SPOILER) měl jsem trochu problém uvěřit, jak se zachovalo to chytřejší dvojče, když vrah zatáhl její sestru do dodávky. Měla u sebe mobil, takže měla ještě dobré šance na záchranu nejenom sebe, ale i své sestry. Když se ale zachovala, jak se zachovala, tak šance obou z nich klesly na nulu. Ale jinak celkově velmi čtivá a napínavá detektivka.

ela2710

U mňa zas 5 *z 5. Mňa tieto knižky neskutočne bavili a dúfam, že bude aj pokračovanie a že nebude dlho trvať, kým bude :-) Koniec totiž ostal taký, že som zvedavá, čo bude ďalej. Vyšetrovanie, prípad, vrah a celé to okolo ma vtiahlo maximálne do deja a za 1,5 dňa bola otočená posledná stránka knižky, súkromie vyšetrovateľov ma bavilo tiež, aj keď veľa postáv nakoniec nepôjde takým smerom, ako by som si želala :-) Teším sa na všetky ich ďalšie knižky :-)

irva

Pro mě nejzajímavější díl i když celá série Sebastiana výborně zpracovaná. Těším se na další.

Lucek

Ježkovy voči, potřebuju pokračování! Ten konec mě rozsekal ještě víc než v předchozím díle...

saman001

Úžasné! Kdy bude další? :-)

gulas

No páni! Doufám, že Poslední zkouška nebyla od pánů Hjortha a Rosenfelda poslední knížka, že pokračování už mají připravené, protože se přímo samo nabízí.
Už se nemůžu dočkat dalšího setkání se starými známými, se kterými bych se v reálu ale asi znát nechtěla. Se sebestředným donchuánem Sebastiánem, který svým okolím manipuluje podle potřeby a jen málokdy mu to přijde blbý, s nekompromisní Vanjou, které bůhví proč každý udělá, co jí na očích vidí, ale která není zrovna tolerantní k chybám svých bližních (na rozdíl od svých, ale ty moc nevnímá). A nesmím zapomenout na sympaťáka Billyho, kterýmu se to nakonec zatraceně "nepovedlo". Jakpak to s ním dopadne? Chudák jejich šéf - s takovouhle partičkou sice zdárně vyřeší každý zapeklitý kriminální případ, ale zároveň s nimi pracovat musí být docela očistec.
Rozhodně radím číst postupně od první části. I když je kvalita série trochu nevyrovnaná, například Hrob v horách mi přišel slabší, vše na sebe navazuje a postupně to do sebe zapadá.

mi-380

Vrah se silným motivem, kterému dá jistě za pravdu nezanedbatelné procento čtenářů a proti němu efektivní Torkelův tým, jehož členové se ale bohužel řítí do čím dál hlubšího zatracení: 75% (zatím 202 čtenářů je na 92%).

kadgam

Štyri hviezdičky za napínavý príbeh. Vedľajšia téma knihy - hrdinovia blogov a reality show je dnes aktuálna aj u nás. Mladí, obvykle menej vzdelaní ľudia diktujú názory na módu aj správanie sa. Potiaľ by som súhlasila s vrahom, že je potrebné obracať ľudí k trvalejším hodnotám, no spôsob aký si vybral nemôže byť spoločensky akceptovateľný. Sebastian je osamelý jazdec v tíme vyšetrovateľov, kde každý z nich má svoje súkromné problémy a traumy. Pri pracovných postupoch sa však zjednocujú, prečo to Vanja nevie akceptovať a vo vzťahu k svojmu otcovi -kolegovi jej menej záleží na práci ako na súkromí?

Janek

Hlavní motiv pachatele i způsob, jak vraždí, je zajímavý a zasloužil by rozpracovat. Autoři se ale mnohem více soustředí na vztahy mezi vyšetřovateli, na jejich vzpomínky a milostné eskapády. Jako by sex bylo to jediné, o co v životě jde... Bez znalosti předchozích dílů série jsem se v tom všem bohužel jen těžko orientovala.
První polovina knihy se zdála ještě docela uvěřitelná, závěr byl ale zbytečně přitažený za vlasy - jak mnohé americké filmy, které ve správný čas neskončí.

DriftBooks
13.12.2017

Sebastian Bergman je naprostý antihrdina. Lže svým nejbližším. Svým způsobem jim ubližuje. Podvádí. Je arogantní. Nesnesitelný. Sobecký. Prostě hajzlík k pohledání. Není to nikdo, s kým by se čtenář (alespoň mého typu) chtěl ztotožnit. Nepomáhá (a neomlouvá) ani prožité trauma. Přesto mu ve slabé chvilce přejete, aby našel vytoužený klid a štěstí. Když mu ho autoři již po několikáté odepřou, skřípete zubama, ale zároveň chápete, že bez těchto nemilosrdných zádrhelů by série zřejmě musela skončit. A to rozhodně nechcete…

Knihy Hjortha a Rosenfeldta jsou prostě čtivé a v rámci svého žánru i zábavné. A to je přeci úhelným kamenem zábavné literatury, do které detektivky jistě patří. A jejich knihy navíc patří do nejvyšší ligy.

Jediným zádrhelem je maximálně to, že jednotlivé příběhy na sebe velmi těsně navazují. Pokud jste nečetli předchozí díly, ztratíte se a spousta souvislostí vám unikne. Ideální číst všechny tituly ihned za sebou jako jednu knihu. Důležitá je také chronologie. Protože třeba právě v Poslední zkoušce autoři prozradí poměrně dost věcí z minulých knih.

Z hlediska motivu je Poslední zkouška značně bizarní a na hraně. Ale vše přebije virtuozita, se kterou jsou knihy psány

dalia1769
15.11.2017

Výborné jako vždy, pouze Vanja mi tentokrát občas lezla na nervy svou dětinskou trucovitostí ve vztahu k matce, Valdemarovi i Sebastianovi. Jinak skvělá detektivka, která se opět četla jedním dechem.

Booky84
12.10.2017

Tak tenhle díl se mi líbil nejvíc, možná to bylo i tím, že jsem musela čekat na jeho vydání po přečtení předchozího dílu a knihu jsem přečetla během chvíle, ale co ten Konec?! Bohužel jsem nikde nezjistila, zda bude další díl, dokonce jsem i četla, že snad má být dílů jen pět?! Doufám, že si to autoři rozmyslí a napíší pokračování.

ddkk
05.10.2017

Ještě že jsem měla po přečtení prvního dílu už pohromadě všechny ostatní, jinak se dá těžko přežít očekávání termínu vydání každého následujícího...jedním slovem, opět výtečné! Plný počet.