V sobotu večer, v nedeľu ráno

V sobotu večer, v nedeľu ráno https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392297/bmid_v-sobotu-vecer-v-nedelu-rano-pds-392297.jpg 4 37 4

Seaton série

Po sobotnom večere, keď vybuchujú nazhromaždené vášne a dobrá nálada zmýva z tela "následky celotýždennej monotónnej hrdlačiny vo fabrike", prichádza surové, nesviatočné vytriezvenie. Nie je tomu inak ani v príbehu Arthura Seatona, hrdinu románovej prvotiny Alana Sillitoea. Mladý sústružník, len čo unikne z fabrického kolobehu, absolvuje druhý, rovnako maratónsky: chce zabudnúť, nacelkom sa odovzdať svojim ilúziám a mení krčmy, nápoje, ženy častejšie ako košeľu. Pravdaže, jeho športová záľuba dobýjať postele vydatých žien nemôže ostať nepotrestaná, a Arthur sa čoraz väčšmi zaplieta do "malérov".... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Saturday Night and Sunday Morning , 1958

Kabuky
30.08.2022 5 z 5

Téma románu je velmi aktuální v každé době. Jinak kvalitní překlad.

Taťka Hraboš
14.11.2018 4 z 5

Zjednodušeně vyjádřeno je to kniha o "zmoudření" jednoho třiadvacetiletého fracka. Je zřejmé, že Sillitoe je velmi dobrý spisovatel a že i tato jeho prvotina je dobře napsána, ale čtenář se musí vyrovnat s myšlením a chováním hlavního hrdiny (aspoň já jsem s tím měl trochu problém). Shodou okolností čtu současně i jednu knihu o psychopatech a hlavní hrdina těch psychopatických rysů vykazuje více než dost - sebestřednost, nerespektování morálních a společenských pravidel (a někdy i zákonů), impulzivita, sklon k násilnému jednání, téměř absence strachu, nadměrné požívání alkoholu, bezostyšné lhaní, promiskuita a další. Místy se mi při čtení obrazně otvírala kudla v kapse - na druhé straně jako studie člověka tohoto typu je to výborné a předčí leckterou odbornou psychologickou či psychiatrickou publikaci.

jan6775
13.02.2018 3 z 5

Příběh o životě který se v dnešní době u mladých mužů žije. Mě se kniha četla dobře a dost jsem se u ní nasmál.

Sedlmajerka
01.10.2012 1 z 5

Jsou knihy, které se dají číst v kterékoli době a vždy čtenáře něčím osloví. Tako kniha mezi ně rozhodně nepatří. V roce 1960 se prý čtenáři nemohli nabažit hrdinů z dělnického prostředí. Pravdou je, že je psána velice realisticky. Avšak hodiny strávené u soustruhu či v hospodách mně bohudík nic neříkají a tak byl docela problém knihu vůbec dočíst.