Schindlerův seznam

Schindlerův seznam https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42851/bmid_schindleruv-seznam-r6P-42851.jpg 4 781 194

Strhující a proslulé románové zpracování osudů Oskara Schindlera – bezohledného kariéristy, válečného zbohatlíka, milovníka elegance, přepychu, alkoholu a krásných žen, jenž ve stínu osvětimských komínů našel svoji lidskost a riskoval nejen majetek, ale i vlastní život, aby nedopustil vyvraždění tisícovky „svých židů“. Román sugestivně líčí vývoj a střety individualit – obětí, pasivních účastníků a iniciativních vykonavatelů – zapojených do obrovité byrokratické mašinerie zla. Steven Spielberg použil motivy románu pro natočení slavného stejnojmenného filmu.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Svoboda

Schindler's Ark , 1982

NikNik
19.10.2019 5 z 5

neuvěřitelný příběh připomínající neuvěřitelnou dobu

Romanka89
17.10.2019 5 z 5

Taky díky čtenářské výzvě jsem si tuto knihu přečetla a jsem za to moc ráda, jinak bych se kní asi nedostala a film jsem kdysi teda viděla ale moc si ho nepamatuji. Zpočátku mi nešlo se začíst ale pak už to šlo, je úžasné jak Oskar pomáhal a co vše kvůli záchraně tolika lidí riskoval. Obdivuhodné.

Čtenářská vývza 2019: Kniha, která obdržela Man-bookerovu cenu.

hzd
15.10.2019 5 z 5

Knížku jsem začala číst díky Čtenářské výzvě a rozhodně nelituji. Přesto, že je to hodně drsné a musela jsem dost často knížku odkládat a proložit to nějakou oddechovkou, stálo to za to. Před panem Schindlerem klobouk dolů, dokázal zachránit tolik lidí. Opravdu neuvěřitelné.

burg
24.09.2019 5 z 5

Čtenářská výzva 2019...
Během pár prvních stránek jsem si uvědomil, že to pro mě není až taková novinka, protože jsem si začínal rozpomínat na drobné střípky vyprávění, které mi v paměti zůstaly. Patrně jsem knihu vzal do ruky zcela náhodou někdy před patnácti lety v knihovně. A přiznejme si, že příběh jednoho neúspěšného německého velkotovárníka a podnikatele se prostě jen tak nezapomíná. Oč neúspěšný byl co se podnikání týče, o to úspěšnější byl v jiných oblastech.
A rovnou říkám, že z poslední třetiny knihy mi fakt běhal mráz po zádech - ani nevím, jestli víc ze zla, které se všude a na všech okolo páchalo, nebo nad dobrem, které v té strašlivé době občas probliklo jako zapálený plamínek v temné jeskyni.
Je to zkrátka jedna z knih, kterou by si měl povinně přečíst každý!

adelinka
17.09.2019 5 z 5

Ja som pri čítaní plakala a plakala - v závere knihy. Nie nad zlom, ktoré všetci z obdobia vojny poznáme, ale ja som bola dojatá z ľudskosti a odvahy Schindlera.....

lachtan77
12.09.2019 5 z 5

na příběhu Schindlera je vidět, že všichni Němci nebyli stejný. Měl peníze, měl moc a hlavně nemusel vůbec takhle riskovat. Málokdo nebo spíš nikdo neudělal pro tak velký počet lidí v té době to co Schindler. Přečetl jsem toho dost o konečném řešení i o lágrech a proto je neskutečné, že někdo takový žil.

ivzu77
07.09.2019 5 z 5

Poslední položka ČV2019 byla pro mne skutečnou výzvou. Jsem nyní strašně ráda, že jsem se do této knihy pustila. Krutost války, násilí, bezohledná oddanost a zlost - bezmocnost, touha a víra - život a smrt - bolest, utrpení - naděje a víra, síla života ...
"Ten, kdo zachrání jediný život, jako by zachránil celý svět."

evik_svistik
03.09.2019 5 z 5

Kniha má 383 stran a přesto mi trvalo skoro dva týdny ji přečíst. Několikrát jsem přes slzy neviděla, musela jsem to rozdýchávat a dávat si mezi kapitolami pauzu. Žádná kniha ve mě dosud neprobudila tolik emocí od zoufalství přes vztek až po naději. Silné a "strašné" čtení, ale doporučuji každému, kdo má odvahu nahlédnout do historie...

el-zbych
27.08.2019 5 z 5

Skvělá kniha!

HockeyGirl
19.08.2019 3 z 5

Knihy o 2. světové válce jsem vždycky ráda četla. Teda, vždycky ne, ale tohle téma mě už nějakou dobu zajímá. Četla jsem už nějaké knihy a také jsem viděla filmy a vždycky na trošku jinou část války. Buď nějakou autobiografii nebo o táborech, o Židech a jak si nějaké osoby žily ve válce a tak dále. Pro někoho není válka vůbec zajímavá a radši se tomuhle vyhíbá velkým obloukem. Já vím, není to téma, na které se dá bavit u čaje nebo kávy, ale pořád si říkám, že je to historie, která se opravdu stala a není špatné se o ní něco dozvědět, byť to není zrovna příjemné téma. Schindlerův seznam jsem znala jen z doslechu, kamarád se prý díval na film, ale knížku nečetl. Moc jsem o tom nevěděla, ale říkal mi tak v kostce o čem to je a že by mě to mohlo zajímat. Pak jsem to nějak nechala plavat, měla jsem pořád co číst a na filmy nebyl moc čas. Pak jsem si po čase řekla, že mi přece kamarád říkal, že by mě mohl Schindlerův seznam bavit vzhledem k tomu, že mám tohle téma ráda a zajímám se o něj. Tak jsem si ji koupila. Není to až tak dávno, co jsem ji dočetla. Bohužel jsem od knihy čekala trochu víc. Děj byl v podstatě autobiografie Oskara Schindlera a o tom, jak si založil vlastní firmu v Polsku, kde pracovali Židé, kteří měli nějakou kvalifikaci na to, aby mohli v továrně pracovat. Schindler sám několikrát seděl ve vězení, ale vždy ho propustili. Byl bohatý, mohl kohokoliv podplatit a tak nikdy na "jeho" Židy nikdo nešel a nezabil je. Schindler měl konexe a taky známé na vysokých pozicích (např. Amona Götha), takže se nemusel bát, že o své pracovníky přijde. Když byla válka ve zlém čase, Oskar rozhodl, že továrnu postaví v Česku a všechny Židy tam dostane vlakem. Bohužel všechno nebylo tak dokonalé. Muži se dostali do koncentračního tábora Gross-Rosen a ženy zase do Osvětimi. Bylo těžké všechny z táborů dostat, ale podařilo se to. Oskar zachránil 1 200 Židů.

PapayaD
13.08.2019 5 z 5

Komentář píšu hned po dočtení knihy, takže mé dojmy jsou tak čerstvé, jak jen mohou být.
Kniha je to bezpochyby velice silná a drsná, po dočtení ve vás zaručeně zanechá hluboký dojem. Smekám před panem Schindlerem, zachránil nezanedbatelný počet lidí před strašným osudem. Klasika mezi válečnou literaturou. Hodnotím 5*

hnilda3
13.08.2019 5 z 5

Upřímně, ze začátku mě kniha vůbec nebavila a bojovala jsem s tím, abych ji neodložila. Nakonec jsem se ale přemluvila a podařilo se mi do knihy pořádně začíst. Jsem hrozně ráda, že jsem to nevzdala, protože i přes pro mě obtížný začátek považuji knihu za skvěle napsanou.

Mája777
11.08.2019 5 z 5

Tak jako mnoho dalších tady, i já jsem se k této knize dostala díky výzvě. Nelituji. Před pár lety jsem viděla film, velmi sugestivní a dlouho mi ležel v hlavě. Ale kniha je ještě zajímavější (teď jsem chvíli hledala správný výraz, protože napsat o této knize, že je lepší, mi nějak nešlo). Tolik zvěrstev, která dokázali dělat lidé lidem jenom proto, že podle nich byli jiní, to je neodpustitelné. A právě v knize je vše popsané dopodrobna. Určitě bychom v té době žít nechtěli, ale nesmíme ani zapomenout. Velká poklona panu Schindlerovi.
ČV 19: Kniha, která získala Man-Bookerovu cenu

Tejeja
06.08.2019 5 z 5

Tak to byla hodně silná kniha. A není se čemu divit, když člověk uváží o jak kruté době píše. Nejsilnější ale bylo vědomí, že i v takové době se našli tací, kteří byli ochotni jít proti proudu za svým a nenechat se strhnout k nelidskosti jako mnozí jiní. Četla jsem ji po částech, neboť i čtení mi způsobovalo noční můry. Přesto bych ji po přečtení nazvala pozitivní.

Sova15
28.07.2019 5 z 5

Nevím, zda můžu napsat - krásná kniha? Když je o takových hrůzách. Film jsem před lety v půli vzdala, a tak jsem trochu odkládala i knihu. Díky výzvě jsem se do ní dala. Po málo záživném, ale pro děj důležitém začátku už byla velmi čtivá a až do konce jsem se strachovala o lidské osudy. Klobouk dolů pane Schindere! Přimlouvám se, přečtěte si knihu a nedopustme aby byl holocaust zapomenut.

Joannebro
26.07.2019 5 z 5

Přiznám se, že jsem se dlouho rozmýšlela jestli zkouknout film nebo přečíst knihu. Ale jsem ráda, že zvítězila kniha. Celou dobu jsem byla v napětí a ačkoli příběh o panu Schindlerovi znám trnula jsem při každé stránce. Krasný příběh, skvěle napsaný. Myslím si, že tuto knihu by si měl aspoň jednou v životě přečíst každý. Už jenom pro to, že nám to ukaže, že i v tak těžkých životních situacích jako je válka se najdou tací, kteří se za Vás postaví a pomůžou Vám přežít ačkoli riskují svůj vlastní život.

Jana512
23.07.2019 5 z 5

I v tak těžkých podmínkách, jako byl nacismus se vší hrůzou a těžkými úděly lidí, je krásné, že se našel člověk, který měl schopnosti a cit ujat se slabých a v těžkých situacích být jim oporou.

vendysantos
19.07.2019 5 z 5

Neskutečně silný příběh! Tohle je podle mě nejsilnější kniha s touto tematikou. Četla jsem Sofiinu volbu, Smrt je mým řemeslem a spoustu dalších výpovědí. Avšak v této knize jsou popsány ty nejhorší hrůzy, které si jen stěží dokážeme představit. Herr Schindler byl opravdu neskutečný člověk, právě proto, že byl Němec, a tudíž měl být proti Židům, ale on si stejně chránil své zaměstnance/vězně, neubližoval jim, neponižoval je. Uplácel důstojníky, aby je přesvědčil. Patří mu můj velký obdiv. A lidé by tohle měli vědět a číst, aby si uvědomili, jaké hrůzné věci se děly a že to není až tak dávno. Jsme jen lidé a stačí málo, aby to rozpoutalo nenávist, válku...

koki.veru
12.07.2019 5 z 5

Zajímavá knížka. Není to úplně můj šálek čaje, mám radši knížky, kde se něco děje (thrillery), ale tohle je velice silný příběh. Dostala jsem se ke knize díky čtenářské výzvě, a jsem ráda, že jsem si jí přečetla.

Janadvorackova
10.07.2019 5 z 5

Hmmm, kniha byla lepší než film.
Ponuřejší v detailech, podrobnější u epizodek zmíněných jednotlivců, hlubší v celkovém prožitku. Smutná, pravdivá, znepokojivě detailní. Kdo viděl film, oživí si příběh "Červené karkulky," zvyku velitele tábora po ránu si zastřelit člověka, epizodku dětí schovaných v latríně, dcery prosící za své rodiče, pruhu špíny na vaně, smrti inženýrky, která měla pravdu... atd.

Strach některých se na film podívat moc nechápu. Není se čeho bát, nikdo je přeci nezastřelí. Proč to svádět na slabost? V dnešní době plné krve a svinstva ve filmové tvorbě nevěřím tomu, že by se někomu příčilo sledovat krev a svinstvo v jednom konkrétním kousku. Že by strach z faktu, že šlo o skutečnost? No a? Jen se bojte, alespoň váš strach bude mít logický základ.
A že by bylo děsivé právě tohle?
No tak to nevím, v jaké realitě jste doteď žili...

Schindler byl především podnikatel. Proč by měl dopustit, aby mu systém plýtval vycvičenou pracovní silou, proč by ji měl nahrazovat neznámými lidmi. V jednoduchosti je krása: tedy jednoduše je super, že tuhle obchodní ideu dokázal využít nejen ve svůj prospěch, ale i ve prospěch tisícovky duší.
Co je to ve srovnání s miliony mrtvých, tady se asi zarazí každý, kdo jeho snahu neocení, ale každý jeden se počítá, o to jde.

Bez ohledu na to, jak je líčen - jako hýřivec a záletník a kdesi cosi, je mi to jedno. Kdo by nepil, když musel... opět opravdu musel trávit noci s vrahy. Kdo by nehýřil, když ho mohli zabít za blbost (jako když o narozeninách políbil Židovku). Rasové zákony vymyslel chorý mozek.
Upila bych se k smrti, vidět za parného dne vlak nacpaný lidmi prosícími o vodu, být svědkem třídění, vědět, kam ty vlaky jedou...

Kniha je zpočátku trochu dokumentární, seznamuje čtenáře s osobností Schindlera a poměry, v nichž žil. Ale co je život než jeden zajímavý dokument?