Schindlerův seznam

Schindlerův seznam https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32518/bmid_schindleruv-seznam-KEU-32518.jpg 4 781 194

Strhující a proslulé románové zpracování osudů Oskara Schindlera – bezohledného kariéristy, válečného zbohatlíka, milovníka elegance, přepychu, alkoholu a krásných žen, jenž ve stínu osvětimských komínů našel svoji lidskost a riskoval nejen majetek, ale i vlastní život, aby nedopustil vyvraždění tisícovky „svých židů“. Román sugestivně líčí vývoj a střety individualit – obětí, pasivních účastníků a iniciativních vykonavatelů – zapojených do obrovité byrokratické mašinerie zla. Steven Spielberg použil motivy románu pro natočení slavného stejnojmenného filmu.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

Schindler's Ark , 1982

Yokolobuna
02.07.2019 5 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2019 – "18. Kniha, která obdržela Man-Bookerovu cenu"

Kniha plná lidských zrůd, přesvědčených o vlastní pravdě, a tisíců nešťastných osudů. Člověka při čtení neustále mrazí v zádech, když si uvědomí, že jde jen o malinký výřez z hrůzy známé jako 2. světová válka.

Schindlerův seznam je zpočátku trochu nepříjemné čtení kvůli Keaneallymu přeskakování v ději, později se však stává nepříjemným jinak, intenzivněji a z jiných důvodů.

Kniha je i přes autorovo popírání dost silným blahořečením Oskara Schindlera, a i když působí některé události spíše jako součást Schindlerova mýtu než skutečného Her Direktora, ničemu to nevadí. Ať už byly prvotní pohnutky dnes světoznámého německého průmyslníka jakékoliv, jde o dojímajícího hrdinu, jemuž musíte přát úspěch.

Schindlerův seznam je poutavým, informacemi nabitým čtením, ze kterého se však musí každému člověku občas dělat "šoufl" a nutí přemýšlet o lidstvu a společnosti, jako takové. Jasně, v kdejaké knize se dějí zrůdnější věci, ale to, že zde čtěte o skutečných událostech v beletristické podobě leckomu, musí vehnat slzy zármutku a zděšení do očí.

Keneally nepopisuje hrůzy lágrů prvoplánově a se snahou šokovat. Spíše v vyprávění o Oskaru Schindlerovi rozvíjí příběhy nesčetných hrdinů, verbovaných z řad obyčejných lidí, kteří se vzepřeli hyenistickému nacistickému režimu i kdyby "jen" svojí urputnou snahou přežít.

Zakoupeno v roce 2018 za 99,- v kamenném obchodu Levné knihy.

Zkráceně? Příběh urputné snahy jednoho zarputilého Němce zachovat lidství na místech, kde už v něj všichni dávno přestali věřit. Úžasné dílo plné lidských osudů, z nichž jen zlomek končí "šťastně". Jednoduše kniha, kde po každé přečtené kapitole budete mít chuť "zapařit Wolfensteina" (míněno samozřejmě jako nadsázka).

Hodnocení na DK v době přečtení 90 %; Moje hodnocení 95 %

TaLu
30.06.2019 5 z 5

Kniha z mého "vnitřního dluhu" . Mám v sobě seznam knih, které si určitě přečíst chci, ale zatím se to nepodařilo. Díky Čtenářské výzvě jsem konečně přečetla tuto knihu, která byla na tom mém seznamu hodně vysoko. Přiznám se, že když jsem přečetla první stránky a zjistila, že se budu potýkat s reportážním stylem, zvažovala jsem, že budu knihu odkládat a číst průběžně i něco jiného. Neudělala jsem to. Z respektu. Nač "ředit" slova, která jsou tolik vypovídající. Odpočinková, letní četba to není. Ani nemá být. S přibývajícími stránkami jsem více a více obdivovala autorův styl popisu doby. Tolik osudů. A přesto kapky v moři. Ale jak bylo vyryto s vděčností do prstenu : "Kdo zachrání jediný život, jako by zachránil celý svět. "
Jak důležité je tuto dobu připomínat ! Vždyť paměť národů bývá někdy tak krátká. Jak bychom se chovali, kdybychom byli vystaveni něčemu jen vzdáleně podobnému ? Není lépe sebrat odvahu a žít tak, aby se nic takového už NIKDY opakovat nemohlo ...?
Za knihu děkuji, autor při přípravě musel vynaložit nepředstavitelné úsilí. A mohu si konečně pustit i film.

Adél97
27.06.2019 5 z 5

Kniha je napsaná "skvělým" způsobem, pokud mohu použít takové slovní spojení ve spojitosti s tímto tématem. Chvílemi jsem ji musela odkládat, abych ji byla vůbec schopna dočíst. Přesto se za mě jedná o dílo, které by si měl přečíst každý, koho zajímá téma 2. světové války.

francouz
22.06.2019 5 z 5

Tak to byla doopravdy jízda, něco naprosto neuvěřitelné, to je tedy knížka. Navíc to není žádné klasické fabulování, je to o člověku, který prohlédl.
Ano je to o nádherném lidství. To co udělal Oscar Schindler se opravdu jen tak nevidí a když tak o tom přemýšlím, většina lidí je příliš pohodlná, než aby se někdy ohlédla za svým životem, který je přece tak nudný zejména díky jejich náhledu na život. Opravdové hrdinství je přece o každodením přístupu k životu, o tom, že nás nenechají některé věci chladnými a budeme se prát o pravdu. Nebot´ta je neustále pošlapávána.
To co dělal Oscar bylo opravdu skoro bláznivé, navíc když začal spřádat své plány, nebylo ani zdaleka jisté, že by válka mohla skončit jinak než vítězstvím německých zbraní.
Sice jsem si říkal na začátku, kde je vlastně ten seznam, ale knížka krásně vygradovala až k seznamu a k jeho úplně neuvěřitelné obhajobě. Ano Oscar je popisován i se svými normálními lidskými slabostmi, jako je náklanost k ženám, která byla často opětována. A to z něj dělá ještě většího hrdinu, než ve skutečnosti byl.
Prostě opravdu velmi lidská a nádherná knížka o něčem co bylo opravdu zrůdné.

Pan_Skala
18.06.2019 5 z 5

Že existuje knižní předloha jsem do letoška doopravdy netušil. Avšak díky výzvě jsem mohl tuto neznalost zlikvidovat. Na film se sice už tolik extrémně nepamatuji, ale stále si vzpomínám na to jak mne dokázal zasáhnout svou ukázkou holocaustu. Kniha ta to dokázala mohutněji a víckrát. Je to kolikrát tak těžké číst o to co se dělo, když vám jenom ta představa zvedává svou odporností žaludek a zároveň do očí tlačí slzy, protože je vám těch všech trpících líto. A je to tak silné, že po přečtení musím najít něco veselého, protože podobně silnou a smutnou knihu bych znovu nezvládl. A můžu knížku teda vřele všem doporučit, ale připravte se, že pokud vás uchvátí tak vás jen tak nepustí ze svých spárů.

NemcovaKN
07.06.2019 5 z 5

Musím přiznat, že jsem film nikdy neviděla a poté, co jsem si přečetla knihu, se na něj asi nikdy nepodívám. Pro mě je horší vidět než číst a když vím, co vše by v tom filmu mohlo být, tak bych to těžko snášela.
Kniha má mnoho popisných částí a někdy jsem se v tom trochu ztrácela. Vše ale vynahradil samotný děj a příběhy lidí. Už se budu opakovat, ale je neskutečné, co lidé v té době museli vydržet (a nejen v té době). Nedokážu si to představit a někdy mi opravdu naskočí otázky: Přežila bych vůbec? Co bych dělala? Dokázala bych to?
Tato kniha není o jednom člověku, který se snažil něco změnit. Tato kniha je o odvaze, o snaze pomoci a o neskutečné touze přežít.

AliStejsy
30.05.2019 4 z 5

Zpočatku jsem s knihou trochu bojovala. Nevyhovoval mi styl, kterým je knížka napsaná, ale když se později příběh "rozjel", nemohla jsem se od ní odtrhnout. Takže, čtenáři, nevzdávejte to po pár stránkách, stojí to za to!

baty
29.05.2019 5 z 5

Než se podívám na film, chtěla jsem si přečíst knihu. Na mnoha místech knihy jsem měla husí kůži a cítila jsem bezmoc uvězněných lidí a také tu obrovskou naději lidí, kteří pracovali pro Oskara Schindlera.
Obdivuji ho za to, že riskoval, aby pomohl lidem odsouzeným na smrt.

david5746
13.05.2019 5 z 5

No, tak to se nehodnotí lehce. Román předkládá strašně silný a smutný příběh o záchraně mnoha životů za (pro nás už naštěstí) nepochopitelných časů. Nečetlo se mi úplně jednoduše, látka těžká a forma je hodně popisná, ale rozhodně přečtení stálo za to.
Hodnotit jenom formu, tak by to určitě plný počet nebyl, ale příběh samotný a množství informací to bohatě vyváží.

efka.saf
06.05.2019

I když se knihy, které jsem za život nedočetla, dají spočítat na prstech jedné ruky, bohužel k nim musím přičíst i tento titul, u kterého mě to obzvlášť šokovalo a mrzelo. Ale ono to vážně nešlo! Bojovala jsem s knihou dlouho, ale stránky mi prakticky neubíhaly, příběh se mi neodvíjel ani před očima ani v hlavě, jenom jsem se plácala v ději, postavách a v polských názvech ulic či měst a vesnic. Kniha je extrémně popisná, postrádá téměř úplně přímou řeč. Takže asi proto jsem se do konce prostě nedoplácala. Viděla jsem ale film, který mě kdysi neskutečně zasáhl a i přes určitou kontroverznost hlavní postavy je pro mě Oskar Schindler hrdinou. Rozhodla jsem se tedy knihu nehodnotit, protože sama nemůžu unést, že bych tomuto titulu měla dát špatné hodnocení. Odkládám a tajně doufám, že někdy v budoucnu se k ní vrátím a tento legendární válečný příběh dočtu.

Cusco
29.04.2019

Je dobře, že našlo se tenkrát víc podobných hrdinů, jako byl Oskar Schindler.
Například Karl Plagge byl německý inženýr a vojenský důstojník Werhmachtu. V roce 2005 mu Yad Vashem (památník obětí a hrdinů holokaustu v Izraeli) udělil titul "Spravedlivý mezi národy" za to, že prokazatelně přispěl k záchraně Židů před šoa.

Naučilo nás to přemýšlet a neodsoudit celý německý národ jako celek.
Odpuštění pro historii nejde dát. Ale jde žít s novými německými generacemi bez nenávisti. A to je dobré. ... Úsměv.

Teri27
29.04.2019 5 z 5

Velmi zajímavá a taky smutná knížka. Schindler byl borec a naštěstí měl tolik štěstí, že válku přežil. Těším se teď na film.

dialed
24.04.2019 5 z 5

Kniha, která se nečetla lehce a to nejen tématem, ale i stylem. Některé pasáže jsem musela číst dvakrát, ale nevadilo mi to. Někdy mozek, prostě musel vypnout a tak jsem se nesoustředila. Není to kniha jen tak do vlaku. Vždy jsem zvládla 2-3 kapitoly a více už ne. Rozhodně doporučuji. Jedna z nejlepších knih o holocaustu.

pedobro
19.04.2019 5 z 5

Období 2.sv.války mě obecně zajímá. Povědomí o Schindlerově existenci jsem měla...Film jsem zatím neviděla, chtěla jsem si nejdřív přečíst knížku a k té jsem se dostala teprve teď. Výborné dílo z příšerné doby, které mi zase připomnělo jak skvělý a svobodný život můžu žít. Jako matce se mi některé pasáže četly opravdu těžko, ale za možnost knihu přečíst jsem ráda. Člověk by neměl žít v nevědomosti a tragická minulost by měla být vztyčeným prstem, aby se něco podobného nemohlo opakovat...

DuncanIdaho
13.04.2019 5 z 5

Další kniha popisující hrůzy nacismu. Je až neuvěřitelné, že Schindler pomáhal Židům. Ne všichni Němci byli nacisti, ale Schindler byl jeden z mála, který se jim postavil. S údivem je i to, že on válku přežil. Román je hodně popisný, není to klasicý román, což je asi dobře. Takto zvolenou formou mohl autor lépe vyjádřit nejen hrůzu toho, co nacisti Židům dělali, ale i vlastní pomoc Schindlera jeho Schindlerjunden. Prostě dobrý román o špatné době.

gleti
12.04.2019 5 z 5

Člověk až žasne, jak může být fanfarónství a švejkování úspěšné. Protože to jsou metody, kterými Oskar Schindler vítězil nad sadistickým nacismem.

PetraBery
09.04.2019 5 z 5

Silný příběh zachránce Oskara Schindlera je poutavým příběhem o nezměrné lidské odvaze v době válečného běsnění. Spíše literatura faktu, podložená svědectvím přeživších. Kniha se nečte snadno, jako žádná jiná kniha z této doby. Přesto je nutné si toto období připomínat. Aby se nikdy neopakovalo.

psychousek
30.03.2019

Snad každý má alespoň nějaké povědomí o tom, že Schindler zachránil víc jak 1000 lidí před smrtí v koncentračním táboře. Ukázal to u pan Spielberg ve své filmové adaptaci. Ale přesto...

Kniha není psaná klasickou formou vyprávění. Autor si vzal za úkol přednést čtenáři příběh, který je podložený svědectvími slovními i písemnými. A v tom je právě kniha jiná. Keneally ve vyprávění kombinuje prózu a vědeckou práci. Nutno uznat i to, že na tento fakt v předmluvě upozorňuje.

Příběh se mi nečetl lehce. Jedna pro tuto kombinaci způsobu vyprávění, ale i kvůli obsahu. I přesto ji doporučuji.

jfialova
18.03.2019 4 z 5

Výborná kniha, skvělé filmové zpracování. Každý, kdo zachránil v té hrozné době byť jediný lidský život, byl hrdinou.

LuiCJ
03.03.2019 5 z 5

Skutočne silné dielo o mužovi, ktorý zachránil životy tisícom Židom počas Druhej svetovej vojny. Ide o moju prvú knihu od Thomasa Keneallyho. Celkom ma zaujal štýl akým ju napísal. Či už zaujímavá symbolika, používanie budúceho času alebo špecifikácia postáv. Mnoho častí sa číta náročnejšie a niektoré pasáže som si musel prečítať aj viackrát. Stálo to za to. Svetovú literatúru čítam častejšie, no toto je úplne iná forma. Biografický román, ktorý veľmi silnou a zaujímavou formu rozpráva príbeh Oskara Schindlera. Páči sa mi, že ako autor neberie Schindlera ako 100% hrdinu, vzorného manžela, príkladného muža. Avšak aj napriek tomu ide kvalitne napísaný román, ktorý sa môže čítať tažšie, no určite ponúkne viac-menej pravdivý pohľad do jedného z najtemnejších období ľudstva.