Scarlett 1

kniha od:

Scarlett 1 https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14068/bmid_scarlett-1-gS9-14068.jpg 4.2 251
Koupit Koupit eknihu Bazar

Už léta patří srdce milionů čtenářů Scarlett O Harové a Rhettu Butlerovi, hrdinům nejslavnějšího světového bestselleru všech dob. Původně končil příběh Jihu proti Severu ve chvíli, kdy Rhett opouští svou ženu poté, co ztratili dcerku, přítelkyni Melanii i vzájemnou lásku. V roce 1991 se však kolo jejich osudů opět roztočilo. Alexandra Ripleyová přikročila k nelehkému úkolu oživit slavné literární postavy i prostředí, v němž žily. Scarlett se odmítá smířit s tím, že by ji Rhett navždy opustil - nemá o něm žádné zprávy a situace je pro ni tím obtížnější, že se od ní po Melaniině pohřbu odvrátili všichni staří známí z Atlanty. Ani Tara jí nepřináší takovou útěchu, po jaké toužila. Plantáž zchudla a místo důstojné Ellen a žoviálního Geralda O Hary tu nyní hospodaří Scarlettina hašteřivá sestra Suellen se svým udřeným manželem. Pro Scarlett je nejtěžší ranou smrt staré černé chůvy, která byla posledním pojítkem s minulostí. Odjíždí z Tary, kde v Suellenině péči zanechává obě své děti, které jí nikdy příliš nepřirostly k srdci, a vrací se do Atlanty v naději, že se tam snad přece jen objeví Rhett. Bez pozvání vyrazí do starobylého Charlestonu, kde se s pomocí svých tetiček seznamuje s Rhettovou rodinou. Scarlett se snaží krotit svou vzpurnou a nezávislou povahu a podrobuje se přísným konvencím v naději, že ji uzavřená charlestonská společnost přijme a pak snad i Rhett pochopí, že oni dva patří k sobě. Od manžela se jí však dostává jen odmítání a chladu, a přestože Scarlett využívá každé příležitosti, aby mohla být s ním, stále se jí nedaří dosáhnout svého. Scarlett se ale nevzdává a je rozhodnutá získat Rhetta za každou cenu - i kdyby ji to mělo stát život.... celý text

Série:

Jih proti Severu 3.


Žánr:
Literatura světová , Romány , Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

Scarlett , 1991


více info...

Komentáře (37)

Komentáře 37 Recenze 1

sajanka
sajanka
25.07.2023 5 z 5

Pro mě je to zdařile vydařené pokračování Jihu proti Severu. Kniha i její druhá část patří k mým nejoblíbenějším.

miriama
miriama
31.01.2022 4 z 5

Začala jsem číst po shlédnutí filmu Jih proti Severu. Nečtu to poprvé, ale teď se mi to líbí více než před tím. Musím uznat, že autorka se snažila zachovat styl původní knihy. Líbí se mi, že nás seznamuje i s rodinou Retta. Hezký popisuje i město Charleston.


boxas
boxas
23.01.2022 3 z 5

Je to mnohem slabší než původní Scarlett z Jihu proti Severu. Nu což...
Ta třetí hvězdička je asi z nostalgie.

Staňule48
Staňule48
06.01.2022 4 z 5

Je to jiné. Ale je to prostě Scarlett :)

speciale88
speciale88
24.12.2021 5 z 5

Krásné čtení. Scarlett mám moc rada. Za mě doporučuji.

Sirael23
Sirael23
23.04.2021

Většinou po dočtení Jihu proti Severu nepokračuji, ale letos jsem udělala výjimku a po dlouhé době sáhla také po Scarlett. Bohužel z příběhu vymizelo to kouzlo, pro které máme Scarlett tak rádi v Jihu. Protože ona není zlá ani hloupá, jen se přizpůsobila okolnostem, které naložily mladé ženě tolik, že by to spousta lidí nezvládla. To tady chybí, tady je Scarlett jen rozmazlená, hloupá a umanutá. Raději jsem nepočítala, kolikrát je v této knize slovo milovat. Ale přesto mám autorku ráda pro její ostatní knihy. Myslím, že není možné se zkrátka přiblížit malebnosti původního příběhu.

knihyKeMne
knihyKeMne
05.03.2021 5 z 5

Když jsem knížku začala číst bezprostředně po "základní sérii", neubránila jsem se srovnávání, jak úspěšně či neúspěšně to nová autorka zvládla. Naštěstí mě osud odvál k jiným knihám, takže jsem začala znovu Scarlett od začátku až po několika měsících. Srovnání bylo to tam a hned se četlo líp. Knížku jsem si teda užila, a navíc jsem se dokázala vžít do té chudinky, co všechno udělá špatně a je nepochopena okolím. Jak já jí rozumím :-)

vemrazik
vemrazik
14.12.2020 5 z 5

Trochu mi to přijde jako fanfiction, kdy Jih proti Severu prostě neskončil tak docela, resp. skončil otevřeně a tak si to někdo po svém vymyslel o pár let dál. Podívejte se, proč by ne, moc se mi to líbilo :-)

Lili
Lili
09.07.2020 5 z 5

Bála jsem se, že to bude jen látání příběhu, který dávno skončil a vůbec jsem si neuměla představit, jak jiná autorka dokáže tak skvěle pokračovat. Klobouk dolů! Bylo znát, že Alexandra Ripley Jih proti Severu řádně nastudovala. Používala i některé stejné slovní obraty, ladila na podobnou notu, přesto daleko jemnější a nechyběl ani potřebný šmrnc a žár. Skoro vymizely rasistické stopy a hodně krutě jízlivého. Pokračování jsem se hrozila, ale nebylo třeba. Sama ze sebe jsem překvapená a hned se vrhám na druhý díl. Skvělé znovuoživení!

anndrra
anndrra
07.07.2020 4 z 5

Není to ono, ale mohlo to být horší

KnihomolkaKatka
KnihomolkaKatka
24.06.2020 5 z 5

Miluju to! Miluju to! Miluju to! To bylo něco neskutečného. Tento příběh doporučuji všem romantickým duším. Celé dílo je skvost, který jsem ráda, že mám v knihovně, ale úplně nejvíce se mi líbila 31.kapitola. Kdo četl, asi ví, proč. Miluju Jih proti Severu, ale tohle bylo ještě lepší. Vůbec se nenechte odradit tím, že Jih proti Severu napsala jiná autorka než Scarlett. Tuto knihu budete milovat. Protože to snad ani jinak nejde. :) Rozhodně doporučuju a hned jsem se musela pustit do druhé části.

AnetaKor
AnetaKor
27.03.2020 5 z 5

Čte se to jinak než Jih proti severu. Ne hůř, ani lip. Proste jinak.

zandu
zandu
08.02.2020 5 z 5

Krásné počtení

kaja77
kaja77
27.12.2019 5 z 5

Vzhledem k mé naprosté slabosti pro Jih proti severu od M.Mitchell jsem pokračování uvítala. Povedlo se a moc.je to oddechovka jedná radost

pavla.ba
pavla.ba
22.12.2019 5 z 5

První knižní série, kterou jsem jako malá holka přečetla a moc nechápala o co v ní přesně jde. Od té doby jsem ji přečetla už mockrát a vracím se k ní pravidelně každý rok a při čtení se vždy dostanu do nostalgické nálady. Je to moje srdcová záležitost a ji všem doporučuji! :)

katka-kacav3318
katka-kacav3318
07.05.2019 5 z 5

Ano, ještě že to napsala jinak bych si to pokračování musela domyslet. Rhete, co měla znamenat ta poslední scéna? Scarlet, kterou beru trochu jako zápornou postavu, se začala pokoušet o to být práva dáma. A ta Rhetova sestra. Nesnáším ji

rampapa
rampapa
07.01.2019 5 z 5

Nádherný příběh o lásce.Knížku velmi doporučuji.

Lujza031
Lujza031
10.09.2018 4 z 5

Umím si představit jak byly čtenářky zhrozeny koncem Jihu proti Severu :-) Asi proto byla napsána i Scarlett. Opět se to dobře čte, už to není tak napínavé jako za války nebo po válce, ale má to své kouzlo. Na Jih proti Severu to nemá, ale hezké čtení, když jsem přečetla dvě tyto knihy, musela jsem přečíst i Scarlett.

Evka27
Evka27
22.06.2018 4 z 5

Musím přiznat, že mi se pokračování osudů Scarlett taky líbilo. O to víc jsem byla zklamaná výběrem herců v seriálu.

Alizon
Alizon
02.05.2018 4 z 5

Vim ze spouste lidi se pokracovani Jihu proti Severu nelibilo, ale ja osobne mam knizku rada. Myslim ze Alexandra Ripley mela opravdu nelehkou ulohu navazat na mnohymi zboznovany pribeha a rekla bych, ze se toho zhostila se cti. Valka skoncila, postavy se vyvinuly, zejmena Scarlett dospela. Osobne se mi hodne libilo zakomponovani Scarletiny irske rodiny a - ale to uz je naplni druheho dilu - jeji cesta do Irska. Malokdy se pokracovani puvodniho dila povede, tady se to podle me povedlo dost - zvlast pokud uvazime, ze autorka navazovala po mnoha letech.

ddkk
ddkk
07.11.2017 4 z 5

Která čtenářka (možná i čtenář!) by nechtěl vědět, jak to vlastně se Scarlett a Rhettem dopadlo, když nás Mitchelová o skutečný konec Jihu proti severu tak nějak ochudila. Ráda jsem si přečetla oba díly a podívala se na minisérii podle nich natočenou. Občas trochu romantiky na historickém pozadí Británie a USA vůbec neškodí :-)

MOu598
MOu598
22.08.2017 5 z 5

Četla jsem již několikrát. Podle mých poznámek:
Hezké, čtivé, i zajímavé.
Citát:
"K čemu vlastně je láska, když nedokáže nic jiného než všechno zničit."

ospalaa
ospalaa
05.08.2017 4 z 5

Abych pravdu řekla, mně se toto pokračování dokonce líbilo víc než první díly od Mitchell, asi holt potřebuji ke spokojenosti mít ten happy end :-)

evismaior
evismaior
05.08.2017 4 z 5

75% - Vlastně taková fanfiction ke slavnému románu Jih proti Severu napsaná velkou obdivovatelkou Margaret Mitchellové, která se očividně stejně jako většina čtenářek nadokázala smířit s koncem, kdy Rhett Scarlett opustil, a rozhodla se s tím vcelku působivým způsobem něco udělat. V prvním dílu se tak Scarlett nejdřív snaží polepšit a proniknout zpět do Rhettova srdce tak, že se vetře k jeho matce, jenže uvnitř je to pořád Scarlett a její léty pěstovaný cynismus, vychytralost a úžasná vůle k životu se prostě předělat nedá.

jindra-svita
jindra-svita
04.03.2017 5 z 5

A. Ripley velmi pěkně navázala na dílo M. Mitchellové. Koupila jsem si od ní pak i další knížky a všechny se mi moc líbí. Příběh Scarlett - již od Jihu proti Severu je úžasným příběhem ženy, která se nehodlala dát spoutat konvencemi a z rozmazleného spratka se musela stát samostatnou ženskou, která právě až ve Scarlett pochopila sama sebe. Nádherné pokračování "neukončeného" díla Jih proti Severu. Škoda, že filmová podoba (seriál) ze Scarlett udělal děvku, která se dá každému floutkovi bezmála na potkání - což je v naprostém rozporu s knihou. Divím se, že to autorka vůbec připustila - asi si do smlouvy nedala právo veta? Nevím, jak to chodí, ale je to hrozná škoda. Místo příběhu o silné ženě v době mužů z toho byl naprosto jiný zmetek.

Jessybelle
Jessybelle
08.02.2017 5 z 5

Toto je oblíbená kniha mé mamky, snad proto jsem si ji už dávno před lety a od té doby několikrát přečetla a pokaždé byla úžasná... Ale nyní čtená po Jihu proti severu je stále úžasná a přesto jiná nebo spíš já ji vnímám malinko jinak...
Není jednoduché navázat na knihu jiného autora, M.Mitchellová je jen jedna, ale stejně klobouk dolů před A.Ripleyovou...

haki34
haki34
16.11.2016 4 z 5

Je to Scarlett, je tam romantika, je tam happy end, ktery jsme si po prvnich 2 dilech asi v koutku duse vsichni prali... Ale jak uz pisou v prvnich komentarich - je to jina Scarlett.. Preci jen, neni lehke navazat na jineho autora a napsat dustojne pokracovani..vetsinou to pak odboci trosku na jine cesty... Kazdopadne, knizka je oddechova, vratili se mi oblibeni hrdinove a ja se knim taky rada vracim ;) howgh !

Schary
Schary
09.08.2015 5 z 5

Kniha se mi líbila, navázala velice pěkně na Jih proti severu, styl psaní, má dle mě A. Ripley podobný jako M. Mitchell. Co se týká obsahu, tak se méně rozepisuje o historickém pozadí doby a pokud už ano, tak je to méně záživné, nicméně zbytek knihy mě nadchl. Dokonce jsem začala i sympatizovat se Scarlett, což v předchozích knihách nešlo....Doporučuji

Kulhavá
Kulhavá
01.06.2015 5 z 5

Po přečtení Jihu proti severu jsem musela pokračovat četbou obou dílů Scarlett - velmi zdařilé pokračování ačkoli autorkou je jiná spisovatelka. Stejně jako Jih proti severu vnímám Scarlett jako skvělé i poučné čtení, pro mne osobně i motivující.

Poutnice
Poutnice
05.11.2013 4 z 5

nečetla jsem Jih proti Severu, přesto si nemyslím, že by to pro souvislost děje bylo nezbytné. Scarlett se dá číst i jako samostatný příběh. Ve filmu je její osobnost méně komplikovaná a rozhodně příjemnější. V knize se nejdřív musíte vyrovnat s faktem, že je to rozmazlená fiflena, která je zvyklá dostat vždy to, co chce. A tentokrát prostě nebude po jejím. Příběh je napínavý a hezky se čte

Shortyna
Shortyna
23.08.2013 2 z 5

Kúzlo je preč. Chýbajú tie historické udalosti, ktoré ovplyvňovali správanie Scarlett v Odviate vetrom. Boj Scarlett proti nepriazni osudu, ochrana rodiny... Áno, aj tu je o to pokus. Ale skôr je to len historická romanca.
Myslím si, že Margaret Mitchell by to takto určite nenapísala.

hrubik
hrubik
19.04.2013 4 z 5

Pokračování Jihu proti severu je maličko slabší, ale kdo by se nechtěl dočkat happy endu, že? Některé pasáže mě bavili víc, jiné míň, ale přesto jsem nemohla přestat číst, dokud se nedozvím, jak to dopadlo.

kattyV
kattyV
15.02.2013 5 z 5

Nezdolná Scarlet. Sobecká, do sebe zahleděná Scarlet jde za svým jediným cílem - získat zpět Rhettovu lásku. Díky tomuto úsilí poznává i jiná prostředí než je Tara nebo válkou ničená Atlanta. V domě Rhettovy matky se dokáže dokonce chovat skoro jako dáma. Přesto se jí Rhetta nepodaří získat. Stráví spolu jen jedinou milostnou chvíli, ke které dojde díky ztroskotání na moři. Přesto ji Rhett znovu opouští.

Juliette
Juliette
29.02.2012 4 z 5

Podle mě autorka docela dobře zvládla navázat na odkaz M. Mitchellové. A rozhodně to nebylo nic lehkého. M. Mitchellová je jen jedna. Jelikož už nemohla prcavot s atmosférou plantážnického Jihu, postavila to na něčem jiném. Scarlett zde nachází jiný cíl a přehodnocuje své postoje. Vždyť v polsedním dilu Jih proti Severu to k tomu i vede. Jakoby si na konci knihy uvědomila hloubku lásky ke svému manželovi.
Jelikož čtenáři a i nakladatel požadovali od A. Ripley happy end se známymi postavami, nemohla zas až tak zůstat u původního chování osob. To by totiž opět byla kniha bez konce.

danyda
danyda
09.11.2011 3 z 5

Myslím si, že když tento příběh navazoval na tak dobrou původní předlohu, dal se vymyslet zajímavěji. Celé to bylo tak nějak nudné a stačilo by přečíst si posledních 10 stran. Návrat hlavních hrdinů k sobě měl být srdceryvnější. Celé to mohlo být napínavější, rozuzlení dojemnější.

Izu
Izu
21.07.2011 3 z 5

Jako bych četla o dvou různých ženách...Tohle nebyla ta Scarlett kterou jsem znala z předešlých knih.....

Alix
Alix
30.11.-0001 2 z 5

Na knihu jsem byla zvědavá a pak jsem byla ráda, že jsem ji vůbec dočetla. Není to ono i když spisovatelka dělala, co mohla. Ta atmosféra je pryč, je to jako příběh o jiných lidech se stejnými jmény.

Autorovy další knížky

Alexandra Ripley
americká, 1934 - 2004
2009  83%Scarlett 1
2009  85%Scarlett 2
1992  82%Charleston
1993  88%Dědictví z New Orleansu
1993  83%Sbohem, Charleston 1

Kniha Scarlett 1 je v

Právě čtených2x
Přečtených404x
Čtenářské výzvě22x
Doporučených15x
Knihotéce247x
Chystám se číst36x
Chci si koupit9x
dalších seznamech2x