Sbohem, armádo!

Sbohem, armádo! https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32428/bmid_sbohem-armado-4op-32428.jpg 4 1195 122

Román čerpající z dramatu první světové války napsal autor v roku 1929 na základě vlastních zážitků z italské fronty. Osou mistrného vyprávění, odvíjejícího se na plasticky zachyceném pozadí otřesných válečných zážitků, je tragický milostný příběh amerického sanitního dobrovolníka a anglické ošetřovatelky z italské fronty a později ze Švýcarska. Hemingway zde vyslovil svou negaci války a svůj protiválečný protest.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

A Farewell to Arms , 1929

baji42
01.03.2024 5 z 5

Skvělá klasika.

Aymira
26.12.2023 3 z 5

Kdybych v životě neslyšela jméno Hemingway nebo kdybych nic nezaslechla o tomto románu, myslela bych si při čtení, že je to naprosto průměrná kniha. Nudná. Takové plácání o jednom milostném příběhu.

Je to psáno dost specifickým stylem, ale na ten jsem si vcelku rychle zvykla. Neskutečně mě ale vytáčela Catherine. Ty její infantilní dialogy! Celou dobu jsem kvůli tomu čekala, až na ni vyjde najevo nějaká duševní nemoc. Ona byla příčinou, proč mi jejich vztah vadil, to, co se stalo v závěru, mi z pohledu hlavního hrdiny přišlo jako vysvobození, a to je špatně, protože Hemingway na druhou stranu dokázal to dramatično vykreslit.

Já to po dočtení beru tak, že mám splněno, už Sbohem, armádo znám a na Catherine bohužel nikdy nezapomenu.

natalie.carsen
22.12.2023 4 z 5

Hrozně moc jsem se u toho trápila když jsem knihu četla na maturitu.. teď po 5 letech mi konečně došlo, jak je kniha krásná a krutá zároveň

Tina.orl
01.09.2023 4 z 5

Pokud trochu znáte tvorbu Hemingwaye, tak víte, že musíte číst mezi řádky. Z jedné strany je to super, protože se musíte k jádru věci propracovat sami a vše vám není naservírováno. Z druhé strany, toho Hemingway v příběhu schovává tolik, že je čtení jeho knih celkem dost náročné a tudíž za mě rozhodně ne odpočinkové. I přesto, že kniha je napsána velmi jednoduše.

V knize s autobiografickými prvky se autor věnuje zamilovanému vojákovi. Frederic bojuje v italské armádě, postupem času začne válku považovat za nesmyslnou, z které rozhodně obyčejní vojáci netěží. Během válečných hrůz se sblíží s ošetřovatelkou Catherine, do které se zamiluje. Musím říct, že ta mi sympatická nebyla, protože mi přišla opravdu velmi jednoduchá.

Příběh je to náročný, smutný a plný emocí. Taková ta klasika, která podle mě rozhodně stojí za přečtení.

Becca_
29.08.2023 2 z 5

(SPOILER) Hemingway nebyl nikdy můj oblíbenec, proto mě překvapilo, jak dobře se mi kniha na začátku četla. Strohý styl knihy mi přišel poměrně zajímavý, ovšem nechápu, proč dialogy byly tak vyloženě debilní. Občas se mi stalo, že jsem přečetla dvacet stránek a musela se vrátit zpět, protože jsem nebyla schopna vnímat obsah, což se mi obvykle neděje. Zřejmě dám v budoucnu autorovi ještě šanci, ale tato kniha mě celkově nebavila, možná až na část útěku do Švýcarska.

chamyl
07.08.2023 4 z 5

Hemingway uměřeným jazykem vzpomíná na svoji účast v první světové válce a doplňuje ji o tragický romantický příběh, který je chvílemi trochu zbytečně otravný.
Slova o smyslu války a své roli v ní by zřejmě obdobně napsal každý voják z jakéhokoliv konfliktu od doby Alexandra Velikého až po aktuální Ukrajinu či Sýrii.
Další z knih, která dokazuje, že lidé jsou všude a vždy pořád stejní.

TbN
07.08.2023 1 z 5

Od knihy jsem měl velká očekávání, a tím pádem i nároky, každopádně tahle kniha by u mne neobstála ani s průměrně náročnými nároky.

Děj knihy je plytký, nenese žádnou hloubku. Hlavní postavy jsou, s prominutím, úplně blbé (co se jejich inteligenční úrovně týče) a nesympatické. Jejich dialogy jsou neuvěřitelně klišé a působí až uměle, nerealisticky.

Navzdory tragickému konci jsme po dočtení knihu bez emocí zavřel a šel dělat něco jiného. Za celou knihu jsem nedostal důvod napojit se a soucítit s postavami.

Jediná pasáž, která se mi líbila byl ústup a útěk z hor, to je opravdu dobře napsané.

Jinak nic, od velikána s fantastickým Starcem a mořem jsem čekal něco lepšího.

Pořád platí, že pokud protiválečný román, tak není nad Remarqua.

pam225
25.07.2023 4 z 5

Kniha byla skvělá, dobře se četla. Nerada čtu velké romance, ale tady mi to nevadilo, vše ladilo a smutný konec se mi líbil.

Anett24
06.07.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Četla se sama.
Konec byl velmi smutný i slza ukápla.

petbrab
14.06.2023 5 z 5

Výborná kniha. Závěrečná stránky plné zklamání a chladu podtrhly dokonale tragédii celé knihy a milostného příběhu první světové války.

Richie1
18.04.2023 3 z 5

Zpočátku mi vadil autorův styl psaní, ale časem jsem si na něj zvykl. Ten příběh je zvláštně vystavěn - na pozadí probíhající světové války se odehrává zároveň neuvěřitelná romance hlavního hrdiny s ošetřovatelkou. Ta romantika chvílemi byla tak silná, že jsem začal očekávat nějaký pád, nějaké neštěstí - a vlastně v té válečné době se neštěstí odehrávala neustále. Možná právě v kontrastu s válečným běsněním bylo to štěstí zamilované dvojice tak velké a silné. Od románu jsem čekal něco jiného, než jsem nakonec dostal - ale zklamán nejsem. Je to můj první Hemingway a snad nebude poslední. 65%

Katie88
25.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Ani ne tak příběh o válce, jako spíš o lásce.
Čtení jsem docela dlouho oddalovala v obavách, že bude trochu nudné podobně, jako některá jiná Hemingwayova díla. To naštěstí nebyl ten případ. Čtení "odsejpalo" a stránky se rychle otáčely. Na celém příběhu mi ale dost vadila Catherine, konkrétně dialogy mezi Catherine a Frederickem. Často měla dost hloupé poznámky a mám trošku podezření, že se Hemingway snažil, aby byla zajímavá a čtenář možná za těmi jednoduchými slovy hledal víc, ale to se tak úplně nepovedlo. Působila na mě, jako primitivní koketka, což se na sestru opečovávající vojáky za První světové války rozhodně nehodilo. Kniha končí dost náhle a nečekaně a i přestože jsem věděla, jak to celé dopadne, nebyla jsem připravena. Frederic se musel cítit, jako po probuzení ze sna - konec války, ale s koncem války i konec jeho naleznutého štěstí. A možná to je vlastně cílem celého díla - uvědomit si, že v jednom momentě člověk něco získá i tam, kde by to nečekal, aby o to vzápětí přišel a mohl začít někde jinde, znovu...

koubin007
15.01.2023

já po tomto díle sáhl po dočtění Remarqova "Na západní frontě klid" a musím to odložit, tohle mi stylově ani obsahově vůbec nezaujalo a je mnohem víc lepších knih, tak nač ztrácet čas.

HollyUndead
21.12.2022 3 z 5

Kniha "Sbohem, armádo" se mi poměrně líbila, nicméně dle mého skromného názoru se nevyrovnala ani jiným dílům Hemingwaye, ale ani románům či novelám stejné, tedy protiválečné, tematiky Remarqua. Rozhodně tuto knihu nijak nezatracuji, ale Remarqua považuji za mistra protiválečných románů a románů z meziválečného období. Zkrátka mi asi více sedí styl zmíněného německého autora.

Ignis
19.12.2022 2 z 5

Jsem ostuda, ale od Hemingwaye jsem ještě nic nečetla, takže jsem v rámci ČV využila příležitosti, ale neměla jsem zrovna šťastnou ruku. Dokud se kniha věnuje válce a takovým věcem, je to vcelku dobré, ale bohužel, v okamžiku, kdy se na stránkách objeví Catherin, začíná nuda k nepřežití. Dialogy o ničem a furt dokola, poslední část jsem se nutila číst jen s velkými obtížemi, protože se tam lautr nic neděje.
Hned předtím jsem četla Oheň od Barbusse a ten mě přišel mnohem lepší.

sabina5156
18.12.2022 2 z 5

Trochu jsem se u knihy trápila. Nebyla plynulá a příběh zcela nezajímavý. Mám ráda styl psaní pana Hemingwaye, proto jsem se snažila dočíst. S odstupem času hodnotím jako krásné dílo, ale nejslabší z těch, které jsem od tohoto spisovatele četla.

michaela3483
18.10.2022

Dlouho jsem si chtěla knihu přečíst a až díky výzvě 2022 jsem se k ní dostala. A bylo to pro mě velké zklamání. Nemohla jsem se dočkat konce.
A když byly pasáže s rozhovorem s Catherine a jejich věčné "miláčku, rozkošný, holčička...", Lezlo mi to krkem.

LuckyZ
03.10.2022 5 z 5

Kniha mě dostala. Krásný překlad pana Škvoreckého, i když je tam pár chyb spíše sazece v tiskárně. Příhodné číst v této době tuto antivalecnou odu. Vřele doporučuji ke čtení.

Hakate
03.09.2022 3 z 5

Další z knih, které čekají každého, kdo poctivě čte povinnou četbu.
Bohužel Stařec a moře se mi líbil mnohem více.

Abako
23.07.2022 2 z 5

(SPOILER) Touhle knihou jsem si chtěla napravit mou neznalost Hemingwaye. Je to už klasika a já jsem od něj zatím nic jinýho nečetla. Dostalo se ke mně vydání z roku 1958, v překladu Josefa Škvoreckýho. A nebavilo mě to. Od začátku až do konce strašná nuda. Příběh by mohl být zajímavej, dobrodružnej, napínavej, dojemnej,... (to všechno tam je), kdyby byl napsanej jinak. Ten styl mně prostě nesedí. Je tam pár pasáží, který se čtou dobře, ale v celé knize jsou to spíš jen útržky (zranění na frontě, popravy důstojníků, utěk do Švýcarska), ten zbytek je nuda nebo přímo vata a některý stránky jsou na přeskočení. Catherin je nesympatická, chová se jako blázen a hlavní hrdina přeskakuje mezi racionálně uvažujícím člověkem (když velí své jednotce řidičů sanitek) a naprosto vygumovaným člověkem (když mluví s Catherin). Konec celé knížky mě překvapil tak, že jsem se musela dvakrát přesvědčit, že mně nechybí stránky. Tak strašně useknutej konec to celý totálně shodil. Vypadalo to, jako by se už Hemingwayovi uprostřed věty prostě nechtělo dál psát. Catherin dopadla jak dopadla, tak fertig, šlus, konec, hlavní postava nás už taky dál nezajímá. Jestli jsou i ostatní jeho knihy v podobným duchu, tak si je asi odpustím. Pro mě to bylo prostě zklamání. Když to srovnám s Remarquem, kterej tu válku zažil taky, tak je to sto a jedna.