Sbohem a řetěz

Výbor z nejúspěšnějších autorových písňových textů. Žiletky, Černý sedlo, Chce se mi spát, Kilián Nedory, Sbohem a řetěz a řada dalších.
Doslov Vratislav Brabenec
Předmluva Pavel Zajíček
Medailon autora Jaroslav Riedel
Texty vybral Lubor Maťa

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210956/sbohem-a-retez-210956.jpg 4.923
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Maťa

Kniha Sbohem a řetěz

mirektrubak
25.07.2018

„Nebe, tak modrý nebe
I když vidím, že hořím, něco mě zebe
Co se to stalo
že jsem se vznítil?
Takovej strach a bolest
nikdo nepocítil

Ale ještě mám oči
a krev se točí
Ne – ona se vaří
do mraků se mi to už asi nepodaří

Ale očima ještě vidím
ožehlý mraky a duše nad nima
co je mi platný
když hořím a zároveň je mi zima?“

Filip Topol a Psí vojáci. Vzpomínky to ve mně vyvolává velmi živé, barvité. Pocity téměř fyzické.
Ale čtení Topolových textů dnes, v polovině života, navíc bez hudby – to už mě moc neoslovuje, bohužel. Zůstaly jen záblesky, jen občas něco zajiskřilo.
A vlastně mám dost odtažitý vztah i k hudební produkci Psích vojáků, opravdu dlouho jsem je neposlouchal a když jsem si je pouštěl při čtení téhle sbírky, abych si přiblížil atmosféru, tak jsem se necítil osloven. Kouzlo zmizelo.
Ale to neznamená, že tvorba Filipa Topola pro mě nebyla důležitá. Je to trochu jako přídavná nádrž s palivem, bez které by raketa nevyletěla na oběžnou dráhu. Už je prázdná, zbytečná, už ničím nepomáhá. Ale bez ní by raketa nebyla tam, kde je. Je důležité na to nezapomínat. Nezapomínat na to, co nás kdysi vystřelilo do vesmíru.

Richard Hrob
25.09.2017

Přečteno za jeden večer. Člověk si velmi rád zavzpomínal a sem tam i zanotoval. Z těchot textů je velmi dobře cítit, jak moc byl Filip citlivá duše. Díky Mistře......

Feferka
26.07.2015

Příjemné počtení/zazpívání si. Budiž autoru lehká země.