Sbohem a řetěz

Sbohem a řetěz https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210956/bmid_sbohem-a-retez-210956.jpg 5 31 7

Výbor z nejúspěšnějších autorových písňových textů. Žiletky, Černý sedlo, Chce se mi spát, Kilián Nedory, Sbohem a řetěz a řada dalších. Doslov Vratislav Brabenec Předmluva Pavel Zajíček Medailon autora Jaroslav Riedel Texty vybral Lubor Maťa

hermína14
06.07.2023 5 z 5

Pokaždé tu něco nového na mě vycení zuby, dloubne nebo pohladí. Ta něžná syrovost se neomrzí. S tak vysokou citlivostí se to 90 let vydržet nedá...
"Žiju nějak obloukem/Nikdy se nedoběhnu."
"Pití na stolku se zhouplo skoro jako moje srdce."

literarnidenik
01.05.2023 5 z 5

"Jsem zmatený
Jsem zmatený
Jsem zmatený jako kus kamene
co si počnu až to přestane?

I'm fine
Give me the gun..."

Když ty básně čtu, mám pocit, že hovořim se starym přítelem...
Skvělý výbor.

mahdal
27.02.2022 3 z 5

Mám tento styl (i motivy a témata) rád, syrovost, expresivita. Proč ne, a když se spojí s hudbou, dostanou tyto verše jiný rozměr. Lyrická výpověď. Doporučuji.

klarkacte
11.08.2021 5 z 5

...málokterá duše, tady na světě, po sobě nechá tolik krásy. Famózní hudba a dechberoucí texty.

mirektrubak
25.07.2018

„Nebe, tak modrý nebe
I když vidím, že hořím, něco mě zebe
Co se to stalo
že jsem se vznítil?
Takovej strach a bolest
nikdo nepocítil

Ale ještě mám oči
a krev se točí
Ne – ona se vaří
do mraků se mi to už asi nepodaří

Ale očima ještě vidím
ožehlý mraky a duše nad nima
co je mi platný
když hořím a zároveň je mi zima?“

Filip Topol a Psí vojáci. Vzpomínky to ve mně vyvolává velmi živé, barvité. Pocity téměř fyzické.
Ale čtení Topolových textů dnes, v polovině života, navíc bez hudby – to už mě moc neoslovuje, bohužel. Zůstaly jen záblesky, jen občas něco zajiskřilo.
A vlastně mám dost odtažitý vztah i k hudební produkci Psích vojáků, opravdu dlouho jsem je neposlouchal a když jsem si je pouštěl při čtení téhle sbírky, abych si přiblížil atmosféru, tak jsem se necítil osloven. Kouzlo zmizelo.
Ale to neznamená, že tvorba Filipa Topola pro mě nebyla důležitá. Je to trochu jako přídavná nádrž s palivem, bez které by raketa nevyletěla na oběžnou dráhu. Už je prázdná, zbytečná, už ničím nepomáhá. Ale bez ní by raketa nebyla tam, kde je. Je důležité na to nezapomínat. Nezapomínat na to, co nás kdysi vystřelilo do vesmíru.

Richard Hrob
25.09.2017 5 z 5

Přečteno za jeden večer. Člověk si velmi rád zavzpomínal a sem tam i zanotoval. Z těchot textů je velmi dobře cítit, jak moc byl Filip citlivá duše. Díky Mistře......

Feferka
26.07.2015 5 z 5

Příjemné počtení/zazpívání si. Budiž autoru lehká země.

dekadence výbor z díla underground texty písní

Filip Topol
česká, 1965 - 2013
2013  85%Jako pes
2020  87%Kilián Nedory
1999  83%Mně 13
1999  94%Národ Psích vojáků
1999  83%Karla Klenotníka cesta na Korsiku

Kniha Sbohem a řetěz je v