Sběratelka parfémů

Sběratelka parfémů https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/312879/bmid_sberatelka-parfemu-Eoj-312879.jpg 4 181 66

Dva životy, dvě ženy, současnost i minulost v Paříži, ztracené tajemství vepsané v parfémech… Nedávno provdaná Grace Munroeová nezapadá do společenské smetánky Londýna padesátých let, manželství se moc nedaří a sama je nespokojená. Najednou obdrží dopis z právnické kanceláře. Má přijet do Paříže, kde na ni čeká dědictví. Potíž je však v tom, že o žádné Evě d´Orseyové, která jí odkazuje nemalý majetek, nikdy neslyšela. Pátrání po její totožnosti zavede Grace o celá desetiletí zpět, do New Yorku, Monte Carla, Paříže a Londýna dvacátých let. Pozvolna odkrývá záhadu geniálního tvůrce parfémů a jeho múzy, jíž se kdysi stala právě Eva. Ve třech jedinečných vůních se vášnivý parfumér pokusil zachytit celou její bytost, její esenci, a učinil ji tak nesmrtelnou. Příběh Evy d´Orseyové nadobro změní Gracin život – je nucena si vybrat zda bude žít podle očekávání společnosti nebo půjde svou vlastní cestou. Nezapomenutelné vyprávění je hlubokou sondou do komplikované a obsedantní lásky mezi múzou a umělcem, výpovědí o obrovské síle vzpomínek a moci vůní.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Metafora

The Perfume Collector , 2013

alenkacermi
25.02.2020 5 z 5

Překrásná atmosféra Francie a voňavých parfémů. Pomalé odhalování tajemstvím opředeného dědictví a prolínání dvou, nepříliš vzdálených, časových rovin. Knihu jsem si užila, byla miloučká a voňavoučká. Tohle byl prostě balzám na duši. Doporučuji

Val
12.02.2020 5 z 5

Příběh Grace a Evy. Příběh dvou žen ve dvou časových rovinách, zahalený do vůně francouzských parfémů. I když jsem poměrně brzy vytušila, kudy se bude děj ubírat, kniha neztratila nic ze svého kouzla. Voňavá oddychovka , kterou občas potřebuje každý z nás .

Artep5244
25.11.2019 5 z 5

Zdánlivě jednoduchá zápletka se proměňuje v příjemně tajemný příběh ze světa parfémů. Autorka ladně střídá přítomnost s minulostí a celé dílo doplňuje poutavými dialogy, díky kterým se kniha čte téměř sama.

pavpaz
25.08.2019 5 z 5

Pěkně napsaná oddychová knížka. Líbí se mi prolínání dvou příběhů s rozdílem několika let.

Aracely
07.08.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila! Kvůli nedostatku času jsem jí četla hrozně dlouho, ale vždy když jsem začala znovu číst, hned jsem
,,vplula" do děje mezi přítomností a minulostí... ,,Hltala" jsem stránku za stránkou a nebyla se mnou kloudná řeč dokud jsem knihu nedočetla :-). Tak moc Vás ten příběh ,,pohltí."
Jistě, zápletka je z půlky předvídatelná, ale nikoliv dějové linky příběhu...

Dvě ženy, propletené osudy, tajemno a tajemství parfémů, to vše a mnohem více...

Doporučuji k přečtení!

Verča103
21.07.2019 5 z 5

Úžasný příběh, četla jsem jedním dechem.

Andyhana
12.07.2019 4 z 5

Také jste si po (při) čtení knihy čichaly ke svým parfémům a čekaly, jestli v nich nerozpoznáte něco z barvitých popisů vůní v knize? :-)

broskev28
04.12.2018 3 z 5

Tak jako mnozí níže komentující čtenáři, i já jsem byla touhle knížkou příjemně překvapená. Líbila se mi hned na první pohled obálka; poměrně dlouhou dobu jsem proto tuhle knížku měla nachystanou na stole a denně jsem ji přelétla pohledem. Potom jsem onemocněla a každá kniha vyskytující se poblíž byla ta správná.
Sběratelku jsem přečetla během jediného dne a přiznám se, že mě velmi potěšila. Příjemný překlad a bezchybný text; i tady figuruje nejen dvojí, ale hnedle trojí časová rovina, ale není to chaotické; zajímavý kontrast mezi Londýnem a Paříží 10 let po válce, zatímco v čase války se dostáváme pouze do Paříže; pravidla fungování jednoho amerického hotelu ve 30.letech, a to jak z pohledu zaměstnanců, tak z pohledu zákazníků.
A tohle vše nám ještě nic nevypovídá o vlastním příběhu, o postavách, které se střídavě objevují a zase mizí, aby se posléze vynořily v jiné fázi svého života, změněny často k nepoznání. Ano, hned od začátku tušíme, proč se Grace stala dědičkou, ale já ani na konci nevím, kdo byl jejím otcem.
A to už vůbec nemluvím o alchymii parfémů, resp. o jejím slovním pojetí; třeba výraz bílé narcisy - papírníčky jsem slyšela poprvé. Často jsem si představovala, jak zajímavý by mohl být film natočený podle této knihy - honosné hotelové haly i zašlá zadní schodiště, scény Lamba a Evy v kasinu, kostýmy, účesy i líčení všech postav. No a úplně nejvíc bych se samozřejmě těšila na flakóny plné vůní . . .
Takže pokud jde o mne, určitě doporučuju.

ivana02
26.10.2018 3 z 5

Nápad na příběh by to byl skvělý. Miluji parfémy a i přesto, že autorka zmiňuje mou oblíbenou značku Guerlain, kniha mě nenadchla. Příběh plynul pomalu, vyloženě se coural a proč je Grace dědičkou, muselo dojít absolutně každému hned na začátku. Nikdo z hrdinů mi nebyl sympatický, Eva byla lehčí mravů, Grace občas ťunťa, občas asertivní a nechápává.
Kniha tady má vynikající hodnocení, já dala tři hvězdičky pouze kvůli Guerlainu. A to jsem se s ní crcala skoro týden.

popeluška
21.09.2018 5 z 5

Tak tato kniha se mi moc a moc líbila. Maximálně jsem si ji užila. A to se mi nejdříve vůbec číst nechtěla.A pak takové milé překvapení :-)

Květ
04.06.2018 5 z 5

Moc pěkný román pro ženy, čte se výborně. Žádná přehnaná romantika, žádná červená knihovna, ale zajímavý a dojemný příběh dvou žen, které to v životě neměly zrovna jednoduché. Eva žije ve 20. letech v Americe a posléze ve Francii, Grace v 50. letech v Anglii, osudy hlavních hrdinek se střídají v jednotlivých kapitolách a směřují k vzájemnému propojení. Skvělé odreagování pro volné dny s elegancí, smyslností a kouzlem Paříže.

ewkat
11.03.2018 5 z 5

Skvěle čtivá kniha. Byla jsem nemocná tak se mi podařilo ji přečíst na dvakrát. Mám ji do výzvy a jsem za to ráda, asi bych po ní jinak nešáhla.

Joyce24
04.03.2018 4 z 5

Krásný a zajímavý životní příběh dvou žen. Střídá se tu minulost s přítomností, k tomu krásné prostředí Paříže a něco málo o výrobě parfémů. Doporučuji.

Babo
06.02.2018 5 z 5

I já se přidávám k těm,kterým se tato kniha líbila.
Parfém sice byl jen částečkou v životním příběhu Evy a následně i Grace , ale nápad to byl dobrý .
Co vše dokázala o vůních autorka napsat bylo úžasné .
Je sice pravda, že je to stejné jako když někdo píše o obrazech, módě nebo třeba víně . Je to pohled toho kdo to říká a druhý to může cítit úplně jinak ,ale kdo rozsoudí , čí je pravda.
Je to spíš o pocitech a fantazii.
Budu ráda když se s autorkou setkám i u dalších knih .

soukroma
31.01.2018 4 z 5

Zajímavý a pěkně podaný (velice čtivý) příběh, vlastně 2v1. O parfémech se toho nedozvíme příliš, ale spíš o lidech, kterým se staly osudem. 85%

Paja85
30.01.2018 5 z 5

Krásná pohádka. Četlo se to moc hezky. Doporučuji

haaabi
12.01.2018 5 z 5

Nedá mi to a taky musím dát citaci z této krásné knihy plné vůní.
"Upřímně řečeno" odklepla popel z dlouhé cigarety, "nesnáším, že všichni voní skoro stejně. Je to vulgární. A tamtím," kývla bradou k flakonu na toaletním stolku, "tím už voní celá Paříž a většina New Yorku. Když v místnosti plné žen voní každá stejně, něco není v pořádku, něco velice není v pořádku."
Přála bych si pokračování této knihy, úplně vidím Grace jak dál rozvíjí své matematické nadání a snaží se pokračovat v parfemářském díle. :-)

jluky
06.01.2018 5 z 5

"Co je francouzštějšího než parfém?"

Vynikajúce! Táto kniha bola skvelá, osudy dvoch žien prerozprávané v dvoch rovinách.
Krásny obal knihy. Úžasný zážitok prevoňaný parfumom.

Milena1967
30.12.2017 5 z 5

Perfektně napsaná kniha.

Emilie1906
09.11.2017 5 z 5

Nádherná atmosféra Paříže a tajemství výroby parfémů.

parfémy

Autorovy knížky