Sběratel

Sběratel https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2057/bmid_sberatel-1Q7-2057.jpg 4 888 162

Hlavním hrdinou, osobitého a experimentálními prvky nabitého „psychothrilleru“ z roku 1963, je psychopatický sběratel motýlů Frederick Clegg, jenž hříčkou náhody získá nemalý obnos, díky tomu si zakoupí nový dům, kam unese a kde vězní krásnou a nadanou studentku malířství Mirandu Greyovou – nechce jí ublížit, chce ji jen vlastnit. Struktura této Fowlesovy prózy je vybudována na střídání dvou působivých vnitřních monologů a především Mirandino vyprávění, jež je pro celou knihu ústřední, vyjevuje děs a absurditu celé situace – stále jasněji se totiž ukazuje, že není vůbec jisté, kdo je zde vězeň a kdo věznitel. Klinicky přesná studie chování člověka a výstavba románu s paralelou k Shakespearově Bouři fascinuje nejen svou bizarní zvráceností, ale i jako alegorie dobra a zla nebo studie niterných muk a vnitřního pekla vychýlené obsese, sublimované do hrozivých a pro okolí nebezpečných libůstek.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Volvox Globator

The Collector , 1963

zahadum
zahadum
24.04.2016 4 z 5

Hneď na začiatok podotýkam,že je som " čítal " audioknihu ...čítal som si komentáre a chválu na jej spracovanie. Skutočne je to skvost...navodená atmosféra, hudba a neustály pocit,že niečo nie je v poriadku..čo mimoriadne musím vyzdvihnúť je precítený a správne " postihnutý " hlasový prejav Jaroslava Plesla.
Samotné dielo..nie je moc čo dodávať..je to únos, násilné odvlečenie niekoho koho mať nemôžete...stret dvoch jedincov o ktorých je veľmi ťažko presne definovať kto je viacej šialený a kto vlastne čo chce...koniec je prekvapivo výstižný a bol by som sklamaný ak by kniha dopadla ináč...prečo len 4 hviezdičky ? poznať na knihe,že bola napísaná v roku 1963 a je na môj vkus aj príliš depresívna...čítať ju nebudem chcieť a audioknihu tiež nechcem už počuť...toto dielo ostáva v hlave na môj vkus príliš na dlho.

rabor
rabor
13.03.2016 4 z 5

Clegg je prosťáček a asociál se silnou touhou zařadit se do vyšších společenských a intelektuálních vrstev kam prostě patřit nemúže, ale múže vlastnit někoho kdo tam patří, tudíž když vyhraje značný obnos peněz, tak si začne snít o své budoucnosti. Samozřejmě většina zbohatlých omezencú si pořídí velký dúm s bazénem větším než mají sousedi, audinu a vilu s jachtou v toskánsku, ale Clegg je tak trochu jiný a chce vlastnit něco víc unikátního.
Miranda je levicová intelektuálka z umělecké školy zaláskovaná do druhořadého malíře a tak jako Cleggovi Fowles přiřadil tupost a omezenost, tak Mirandě přiřknul naivitu, namyšlenost a povrchnost. Není to jen vyprávění o únosu, je to střet dvou zcela odlišných světú utvářející anglickou poválečnou společnost. Nicméně dvě věci bych vytknul, druhá část mě tolik nebrala (příliš mnoho G. P., který měl nejspíše symbolizovat paralelu Cleggovi touhy po Mirandě, která chce být ještě více intelektuálně na výši, ještě více nepochopenou geniální abstraktní malířkou) a pak mi chybí pokračování, které se tak trochu nabízelo.

„„Víte, že já jsem buddhistka? Jsem proti každé formě zabíjení. Třeba i hmyzu.“
Zrovna jste snědla kuře, připomněl jsem jí. Tentokrát jsem ji chytil.
„Však také sebou pohrdám. Kdybych byla lepší člověk, stala bych se vegetariánkou“"

bosorka
bosorka
10.03.2016 5 z 5

Velice mrazivé čtení, vzbuzující opravdu hutné emoce. Při čtení Sběratele jsem se potácela od jedné emoce k druhé, Mirandě jsem chvílemi rozuměla a tak moc jí držela palce, a vzápětí bych ji i propleskla, jak mě iritovala. Pro změnu Fredericka jsem chvílemi i měla tendenci litovat, litovat proto, že je tak omezený a ukotvený, zabedněný sám v sobě a nemá šanci nikam dospět, litovat i proto, že sebou nechal chvílemi tak moc vláčet tou potvorou. Vím, že ona na to měla právo a on byl ten "špatný", ale stejně... Lítost pak zase střídal i vztek a při Frederickově konání mě doslova a do písmene mrazilo. Fowles umí míchat pocity a nenechá čtenáře v klidu dýchat ani po dočtení.

Hned po přečtení jsem si zopakovala v audioverzi a musím říct, že ta je tak úžasně zpracovaná, že knize dodala ještě mnohem větší grády. Znovu jsem tajila dech a mrazilo mě až na malíčku u nohou, bylo mi až fyzicky úzko. Na svíravý projev naprosto vynikajícího Jaroslava Plesla nezapomenu hodně dlouho. Jedna z nejlepších audioknih, co jsem slyšela. A z toho hudebního podkresu se mi ježí chlupy ještě teď.

qydko
qydko
26.02.2016 5 z 5

Děsivá sonda do vnitřního světa duševně nemocného muže. Jen si nemůžu pomoct, ale i přesto, že Miranda byla obětí a tou, co byla morálně jaksi v právu, mi byla zoufale nesympatická. O to více jsem fandila Cleggovi. Dokonce mi jej bylo líto.

Martia
Martia
07.01.2016 5 z 5

Kniha je úžasná, je rozdělená na dvě části, první větší část z jeho pohledu, ta mě bavila
a druhá z jejího. Ona jen vzpomíná na G.P. jaký je to proutník je pro ni moc starý
ale jak ho asi miluje atd. to mě nudilo. Závěr pro mě překvapením nebyl, jelikož jsem si přečetla životopis autora a v něm je jak to skončí:(

Takže od teď už nikdy nečtu nic o knize, než si jí přečtu.

Dragell
Dragell
29.12.2015 5 z 5

Není sběratel jako sběratel, protože ne vše můžeme sbírat a vlastnit.
Neuvěřitelný příběh únosce a jeho vzdorného sběratelského kousku - Mirandy. Psychologický a mrazivý thriller s neuvěřitelným zakončením.
Audiokniha dostává tento příběh na zcela novou úroveň.

babsi66
babsi66
08.12.2015 5 z 5

Skvělá kniha. Autorovi se povedlo výborně vystihnout charakter obou hlavních postav. čemuž přizpůsobil i vypravěčský styl jednotlivých částí knihy. První část je vyprávěná z pohledu psychopatického Clegga, který strohým jazykem popisuje své pocity a touhy od těch pozitivních až po ty, z kterých normálnímu člověku běhá mráz po zádech. Druhou část pak líčí unesená Miranda, jejíž myšlenky se upínají pouze k jedinému - utéct, přičemž pomocí deníkových záznamů nechává čtenáře nahlédnout do svého pestrého života před únosem.

Nicméně jestli se na tomto příběhu autorovi skutečně něco více než povedlo, tak je to závěr, díky kterému celá kniha vyznívá podstatně děsivěji.

aninkah
aninkah
01.12.2015 5 z 5

Neuvěřitelná kniha. Pocit hnusu nutí knihu odložit, ale touha vědět jak to dopadne, je silnější. Bavil mě autorův styl psaní, střídání pohledů Fredericka a Mirandy. Během četby jsem si uvědomovala ten báječný pocit svobody...

relam
relam
08.11.2015 5 z 5

...joooo, tak tohle je "hustej" příběh....
A konec, jaký jsem opravdu nečekala !!!

Ay.Le
Ay.Le
20.10.2015 4 z 5

Uf, asi už stárnu, ale především konec (cca posledních 15 stran) mnou pořádně otřásl! Depresivní téma napsané tak brilantně a mrazivě, že po přečtení ve vás zůstane silný pocit znechucení, rozhořčení a zděšení, že takoví lidé opravdu mohou existovat.
A rozhodně nechápu, jak někdo může únosce litovat!!!

Brrr, teď si budu muset od čtení na chvíli dát pauzu, abych ten silný zážitek nějak vstřebala.

HDosoudilová
HDosoudilová
19.08.2015 3 z 5

Zajímavé a zvláštní čtení. Kniha mě od začátku chytla, byla jsem zvědavá, co bude dál a ze začátku jsem fandila Mirandě. Ovšem v druhé části jsem spíš soucítila s frederickem, jelikož mi M. připadala dost protivná a namyšlená. Chápala bych, že má vztek, strach apod. Ale ty její myšlenky mě moc nebavily. A co se týče konce, ten mě dost překvapil.

jaryn
jaryn
29.07.2015 5 z 5

Psychologický thriller, který chytne a nepustí... potvora.

Baushka
Baushka
10.07.2015 5 z 5

Zase jeden příběh popsaný ze dvou, naprosto odlišných pohledů. Je zvláštní, že člověk více přilne, a soucítí s pachatelem, než s obětí. Nebo alespoň u mne tomu tak bylo...

Almond
Almond
20.06.2015 5 z 5

Jedna z knih, která mě neskutečně zasáhla. Přemýšlela jsem o ní tolik nocí. To je rozhodně dobré znamení. Doporučuji, doporučuji, doporučuji!

kristleko
kristleko
10.06.2015 5 z 5

Málokterá kniha je tak poutavá a napínavá jako tato. Zčásti je to tím, že pracuje se žánrem thrilleru, zejména v první části. Ale jakmile se strohé vyprávění Fredericka Clegga přehoupne do myšlenkově bohatého Mirandina deníku, kniha dostává úplně jiný rozměr. Nejde jen o to, že by stejné události byly vyprávěny dvěma lidmi, ale o to, jak naprosto odlišně je oba mohou vidět. Je to fundamentální střet dvou světů, vedoucí k tragickému nepochopení. „Kaliban“ ztělesňuje omezené maloměšťáctví a buranství, pro které je stěžejní něco vlastnit, mít, ovládat... Jenže jak píše Martin Hilský v doslovu: „Kdo pouze sbírá a hromadí, musí umrtvovat, podobně jako Clegg umrtvuje krásné motýly i svůj nejvzácnější úlovek – Mirandu.“ Tato levicová intelektuálka se zájmem o umění po překonání prvotního děsu a úleku začíná nad svým věznitelem získávat navrch, minimálně v intelektuální a rétorické rovině. Dělá si s ním, co se jí zalíbí... až na to, že ji nepropustí. Naprosto pozoruhodná je stylová rozrůzněnost jednotlivých částí, kdy Cleggův text prozrazuje psychopata, jehož příroda neobdařila ani ždibcem empatie, a naopak Mirandiny deníkové pasáže chytře kombinují popis reality se vzpomínkami, mísí časy i místa. Zkrátka je to výborná kniha, která zdařile kombinuje postupy „pokleslých“ žánrů (díky čemuž se výborně čte) s literární a stylistickou invencí. Celkově říká mnoho o hluboce lidských otázkách i o dnešní společnosti. (10/10)

Markysek45
Markysek45
05.06.2015 4 z 5

Můj maturitní překlad a moje srdcovka. Zajímavý pohled do duše psychopata. A navíc ideální kniha pro mírně až středně pokročilé angličtináře :)

harumi
harumi
04.06.2015 4 z 5

Abych řekla pravdu, nechtělo se mi do toho. Když nám učitel řekl o tématu a lehce načrtl zápletku, nevěděla jsem, jestli je to přímo pro mě. Nakonec jsem se kvůli zkoušce z brit. lit. pustila do čtení...a... skvělé! Chvíli jsem si připadala divná, protože by mě tahle kniha MĚLA děsit, odpuzovat - už asi jen kvůli mému pohlaví, ale nestalo se tak. Byly tu samozřejmě pasáže, které mě odpuzovaly, ale převažovaly chvíle napětí, když jsem nemohla odtrhnout knihu a musela jsem prostě číst!

Bavily mě všechny čtyři části. Bála jsem se Mirandina deníku (čtenáři zde to zhodnotili jako nudnou pasáž), ale nakonec moje zvědavost vyhrála. Vůbec mi nevadily pasáže G. P., ani nic podobného. Jen mi Miranda nebyla moc sympatická - ani před deníkem, ani po něm.

Rozhodně doporučuji!

egan
egan
21.04.2015 4 z 5

Veľmi "nepríjemná" kniha...Je rozdelená na štyri časti, kde pri prvej som sa absolútne dostal do deja aj do pocitov oboch postáv (skvelá psychologizácia oboch hrdinov), v druhej časti môj záujem dosť upadal...ale tretia a hlavne štvrtá časť (záver knihy) bola pre mňa čistá, pomaly plíživá a ťažkotonážna hrôza. Je mi z toho trochu zle...

Jimbo
Jimbo
06.03.2015

petr9719

Slyšel jste někdy slovo SPOILER?

15.02.2015 4 z 5

Opravdu silné kafe.

Je to hodně čtivé a člověk od toho nechce odtrhnout oči, ale na druhou stranu je to téma dost hnusné. Ještě, že je tam ta linie psaní deníku Mirandy, to trochu vyrovnalo to psychopatické vyprávění hlavního hrdiny.