Saúdská Arábie: Meč a slovo

Saúdská Arábie: Meč a slovo https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419051/bmid_saudska-arabie-mec-a-slovo-JfO-419051.jpg 4 17 6

Zákazy vycestování, rozsudky smrti za odpadlictví od víry, vysoké tresty za nesouhlas s politikou královské rodiny, všudypřítomná diskriminace žen na základě náboženství i rodových zvyklostí, špehování občanů (což má v popisu práce přímo Saúdskoarabská telekomunikační společnost, která provádí nejen klasické odposlechy, ale i sledování činnosti na internetu a sociálních sítích) – to vše představuje klasickou totalitu, ještě zostřenou náboženstvím a tradicemi. Autorka nabízí vhled do fungování režimu, v němž mezi sebou bojují o moc vládní a náboženské kruhy, zajímavě rozebírá, jak v zemi funguje takzvaný zákon proti terorismu, který v podstatě slouží k likvidaci politických odpůrců nebo lidí s nepohodlnými názory (za teroristickou organizaci je v Saúdské Arábii považována třeba i Amnesty International), a podrobně dokumentuje osudy konkrétních lidí.... celý text

Náboženství Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Universum (ČR)

Saudi-Arabia. Sverdet og stemmene , 2018

xulij01
02.04.2024 5 z 5

Saudská Arábie a lidská práva, tak by se asi ve stručnosti dala knížka charakterizovat. Autorka sleduje osudy aktivistů, kteří se vzepřeli systému. Může se to zdát úsměvné, ale třeba jeden z příběhů sleduje ženu, která se rozhodla, že bude řídit auto sama, nechala se přitom natočit a video poté dala na sociální sítě. Pro ni to poté znamenalo obrovskou spoustu problémů, nadávek, pronásledování úřady. Právo na řízení nakonec ženy získaly v Saudské Arábii až v roce 2018. Třeba ženy musí mít poručníka (samozřejmě muže), který za ně rozhoduje v důležitých věcech (lékařské zákroky atp.), dá se říci, že v určitých ohledech je s nimi jednáno, jak kdyby byly nesvéprávné. Náboženská svoboda taktéž neexistuje, je vyznávána škola islámu salafíja (dle nich jediná správná cesta islámu), odpůrci nazývají tento směr wahhábismus. Neexistují politické strany, není svoboda projevu, internet je drsně regulován (činnost uživatele je detailně sledována a mnohé stránky omezeny, třeba ty, které řeší lidská práva), zrovna tak jsou sledovány telefonní hovory. Mezi tresty patří samozřejmě trest smrti, useknutí končetiny, fyzické tresty atd.

Autorka se věnuje i vztahům mezi zeměmi, paradoxně USA jsou jedním z jejích nejvýznamnějších partnerů, což působí dost nepatřičně, když třeba za cizoložství v manželství je trest smrti ukamenováním. Tím, že má Saudská Arábie obrovské zásoby ropy, tak se lidská práva příliš neřeší (ale to samozřejmě platí i o jiných státech, když jde o business, tak jdou lidská práva stranou). Je to hodně zajímavé čtení, celkově bych hodnotil 90 %.

Veruru1981
02.01.2023 4 z 5

Kniha mne velmi překvapila. Vzala jsem ji v knihkupectví víceméně náhodou. Přečetla jsem už hodně knih s tématikou Blízkého východu, ale spíše faktografii. Zde autorka na příbězích konkrétních bojovníků za lidská práva a svobodu slova odkrývá děsivou totalitu Saúdské Arábie, přičemž jde o téma, o kterém se spíše mlčí. My v Evropě už vlastně ani neumíme ocenit svobodu, kterou zde máme. Proto je kniha tak poučná.

Jrsnbl
18.08.2022 4 z 5

Aktivismus je v dnešní době nehorázně důležitý. Jeho důležitost se ovšem navyšuje v souladu s riziky, se kterými se v různých koutech světa pojí. V Saúdské Arábii se poukazovat na pošlapávání lidských práv, nedostatku svobody a zastaralého politického systému prostě nesmí. Jinak vás čeká meč.

Autorka, norská zaměstnankyně Amnesty International, nám ve čtivé podobě předkládá příběhy nebojácných aktivistů, kteří jsou odhodláni za svůj boj proti nepráví položit i život. Ať už se bojuje internetovým blogem, ženou řídící auto, vždy to nese ničivé následky.

Kniha ani nebyla tak o Saúdské Arábii. Z geografického a historického hlediska z ní člověk mnoho nevyvodí. Je spíše takovou sondou toho, jak funguje absolutistická monarchie v digitální době. Jak se okolo regionální velmoci točí celosvětová politika. Co (ne)dělá Západ pro to, aby se v zemi něco změnilo.

Knihu je rozhodně hodno přečíst. Hlas aktivistů musí být hlasitější než kdy jindy.

8405
17.12.2021 5 z 5

Poměrně zajímavá kniha, která nám dává možnost nahlédnout do systému, pomocí kterého funguje saúdskoarabská společnost a jakým způsobem královská rodina ovládá svoji zemi. Jsem rád, že vyšla taková kniha, protože o Saúdské Arábii a jejím režimu je potřeba mluvit, aby většinová společnost věděla, co se uvnitř děje a aby Saúdská Arábie ztratila pověst pokrokové a moderní země, kterou si nejprve musí zasloužit. Malé bezvýznamné mínus dávám za to, že většina knihy se týkala především aktivismu a práv žen, ale mohlo by tam být i větší množství informací o ostatních významných problémech, jako jsou třeba práva LGBT komunity. Jinak oceňují dobrou čtivost knihy a také to, že (jako většina Norské literatury) je objektivní, co se týká vztahu k západním zemím a jejich často chybnému přístupu v mezinárodní politice, kterému by také prospěla reforma (byť né taková, jako v Saúdské Arábii).

Maki21
22.08.2021 4 z 5

Zajímavá kniha o tom jak to chodí v Saudské Arábii. Autorka ukazuje jak funguje vnitřní systém této země, laik se obvykle tyto informace a země mu bude představována jako dokonalá. Kniha poukazuje na několik globálních problémů nad kterými by se člověk měl zamyslet především co se týče dvojího pohledu na politiku této země.

jaraf4
25.03.2020 4 z 5

Poměrně zajímavá kniha. Zaměřuje se především na lidskoprávní aktivisty působící na území S. A. a na reakce, které proti nim vyvíjí stát. Pojednává také o arabském jaru, dvojím metru většiny států, které Arábii kritizují, ale určitým způsobem ji podporují v dodávkách zbraní a různých technologiích. Jednu hvězdu ubírám za to, že neobsahovala až takové množství informací, které by se daly považovat za nějaké převratné či překvapivé, kniha je však velmi čtivá.

islám totalitní režimy Saúdská Arábie islámské země

Autorovy knížky