Saudek

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nejrozsáhlejší monografie představuje nejkomplexněji dílo světově proslulého českého fotografa Jana Saudka. Základem je chronologický sled tvorby, včetně dosud nezveřejněné. Uvádí ji text Daniely Mrázkové, doplňují výběrové soupisy výstav, publikací, biografická data. JAN SAUDEK je vedle již historických osobností Josefa Sudka a Františka Drtikola nejznámějším českým fotografem. A současně nejprovokativnějším. Je zbožňován i zatracován, oslavován i opovrhován, uctíván i proklínán. Proč? Jan Saudek dráždí. Vším. Tím, jak vypadá, jak se chová, jak mluví i jak chodí tanečním krokem. Provokuje svým nekonvenčním vystupováním svými úspěchy, vzrušuje svým ostentativním erotismem. Působí zvláštním neklidem, z jehož akčního rádia, jednou polapeni, nejsme schopni úniku. Absorbuje nás směsicí něhy a násilí, tradicionalismu a extravagance, lyrismu a ironie, romantismu i obscénnosti. Ženy bývají okouzleny, neboť se stávají bezmocné, a ochotně se nechají vtahovat do magického světa jeho her. Muži jsou zpravidla v rozpacích, jež přechází opět v okouzlení, anebo ve smršť prudké nenávisti. Neboť jsou vůči jeho fluidu rovněž - bezmocní. Jedno však Saudkovi nikdo upřít neumí: Jeho kontroverzní dílo, odvážné ponory do lidských citů, pudů, vášní, vědomí i podvědomí, pomáhá pochopit složitost současného světa a člověka. A ať jeho fotografie pojednávají sebechoulostivější a sebespornější stránky lidského bytí, jsou ve svém úhrnu oslavou lidství. Oslavou naplněnou zvláštní radostností a hluboce chápajícím humorem. A je to právě toto svérázně dráždivé vzývání člověčenství, jemuž nic lidského není cizí, co Jana Saudka činí zcela jedinečnou postavou současné fotografie. Vzdor řadě Saudkových monografií vydaných ve větším či menším rozsahu v nejrůznějších zemích si tato kniha činí nárok být dosud nejkomplexnějším pohledem na jeho tvorbu. Sleduje ji ve vývojových krocích a současně vypráví Saudkův vlastní vzrušující příběh o životě v zajetí obrazů. Neboť Jan Saudek nikdy nefotografoval nic jiného než svůj život a svůj svět....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344360/big_saudek-aeR-344360.jpg 4.214
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Saudek

AndyTheReader
10.10.2019

Formou i obsahem opulentní vzdání holdu geniálnímu umělci a mistrovi (nejen) fotografického řemesla, který jest, dle mého názoru, v našich luzích a hájích stále relativně nedoceněn.

Nemám sebemenší výtku ke zpracování knihy, možná jsem jen očekával o něco více textu - ten je "omezen" pouze na několikastránkovou biografickou pasáž, úvodní slova u jednotlivých tematických celků - kapitol, stručné popisky fotografií a seznamy a výčty v závěrečných přílohách. K hlavnímu slovu se tak dostává spíše obraz, resp. fotografie. Což je vlastně absolutně v pořádku, protože díky ní se stal Jan Saudek Janem Saudkem.

Škoda jen, že v publikaci těch úžasných fotografií nemůže být dvakrát či třikrát tolik. Ale to už by se dost špatně četla. Pardon, prohlížela.

panki
10.06.2019

Krásná monografie


WEIL
10.08.2011

Monografie není důsledná a chtělo by to ji doplnit a znovu vydat.