Saturnin se vrací

Saturnin se vrací https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366026/bmid_saturnin-se-vraci-dge-366026.jpg 3 938 342

Saturnin série

„Slavná humoristická kniha, která baví již několik generací čtenářů, pokračuje!“ Nevypočitatelný sluha Saturnin a jeho vynalézavost, pragmatičnost a netypický postoj k životu jsou zpět. A zároveň i všechny postavy, které jste si zamilovali: nesnesitelná teta Kateřina, krásná slečna Barbora, mudrující doktor Vlach, rozmazlený Milouš a laskavý, ale šibalský dědeček. Jaké jsou jejich nové eskapády, které jim Saturnin uchystá? Vzpomeňte si na knihu svého srdce a opět prožijte idylické léto u dědečka plné neuvěřitelných historek, gagů a komických příhod, jak je mistrně podává Miroslav Macek v pokračování Jirotkova nejslavnějšího humoristického románu.... celý text

drakamena
drakamena
02.05.2021 3 z 5

Takový hezký průměr. Neurazí, neohromí. Na můj vkus trochu moc uchvácenosti slečnou Barborou. Dala bych přednost více potřeštěným eskapádám a Saturninovým moudrům.

Veru.nka
Veru.nka
15.04.2021 2 z 5

Ach jo. Když kniha vyšla, zařekla jsem se, že jí nebudu číst. Jakožto velký milovník Saturnina (ale i Jeevese) jsem se nechtěla nechat zklamat. Jenže čím jsem starší, tím jsem víc a víc naivní a bohužel jsem se rozhodla dát Saturninovi pana Macka šanci. Do čtení jsem se pustila vcelku bez předsudků, spíš jen se zvědavostí.
Musím říct, že po jazykové stránce mě kniha celkem mile překvapila. Líbily se mi i ilustrace.
Ráda bych napsala něco málo k ději, ale on tam prakticky vzato žádný nebyl. Po celou dobu se tam nedělo skoro nic. Saturnin (kterého bych považovala za ústřední postavu knihy) se v ní skoro nevyskytoval - nebo alespoň do "děje" nijak zvlášť nezasahoval. Saturnin (pana Macka) ztratil veškeré kouzlo, které dělalo Saturnina (pana Jirotky) Saturninem. Zbyla jenom jakási vedlejší postava sluhy, který sice všechno znal, ale vypravěč se ho raději nikdy nezeptal odkud...
Čím déle jsem četla, tím větší pocit trapnosti se mě zmocňoval. U původního Saturnina se velkou část knihy směju, u této jsem se zasmála asi dvakrát. Co hůř, některé "historky" v knize patří mezi dávno provařené vtipy, což jen umocní dojem "lacinosti".
V popředí "děje" se vyskytuje hlavně teta Kateřina, její manžel a Milouš. V těsném závěsu je pár (méně či více) vtipných historek vyprávěných někým z postav, věčná chvála na slečnu Barboru a opakování toho, co se stalo v původní knize. Dočkáte se i pár "vtípků", které mohl i nemusel udělat Saturnin (za předpokladu, že se ze Saturnina stal žák základní školy se sklony ke kanadským žertíkům).
Takže jaký mám celkový pocit z knihy? Nejsem naštvaná, rozladěná ani znechucená. Jsem z ní jen smutná. Nic víc.

stju
stju
07.04.2021 2 z 5

Kdybych byla teta Kateřina, nejspíš bych spolu s Hermanem Melville pronesla: "Je lepší selhat v originalitě, než uspět v napodobování."
Ačkoliv nepatřím ke skalním fanouškům originálního Saturnina, považuji ho za Jirotkovo milé, humorné, inteligentní pohlazení na duši, plné ztřeštěností, které nenudí, naopak často vyvolá úsměv a nepostrádá příběh.
Z pokračování Saturnina mám pocit, jakoby Miroslav Macek urputně na sebe vršil co nejvíc humorných situací, výroků, duchaplných debat, které prokládá nějakou směšnou událostí, nejčastěji klaunskou nehodou. Pokračování, které absenci příběhu kompenzuje použitím tak květnatého jazyka plného shodných i neshodných větných členů, až se v nich čtenář ztrácí.
Protože i v této knize srší citáty teta Kateřina, skončím opět citátem, tentokrát od PANA spisovatele Bohumila Hrabala: "Pořádná kniha není pro to, aby čtenář líp usnul, ale aby vyskočil z postele a rovnou v podvlékačkách běžel panu spisovateli naplácat držku..."
Bohužel, kvůli této knize bych z postele opravdu nevyskočila ...

Monica14
Monica14
28.03.2021 5 z 5

Navzdory horším komentářům ke knize, jsem si ji koupila. Těšila jsem se na pokračování Saturnina. Určitě to není jednoduché pokračovat s knihu ve stopách jiného autora.
Kniha se četla lehce, utíkalo mi to, některé scény byli úsměvné a byla jsem ve finále spokojená avšak ano viz další komentáře souhlasím s tím, že dokola omílané věty typu, že musí od Saturnina zjistit, odkud má ty či ony znalosti a to, že se k tomu nevrátil mi bylo trochu nesympatické.
Přečtení knihy určitě nelituji a doporučuji knize dát šanci. Jak se říká sto lidí sto chutí.

deedulka
deedulka
23.03.2021 2 z 5

Velké zklamání a nezachránilo to ani to, že jsem to poslouchala jako audioknihu. Vyprávění celkem o ničem, splácané dohromady z různých příběhů, vesměs neznámých postav. À la jedna paní povídala. Sem tam se mluvilo i o našich hrdinech z prvního dílu, ale na humor předchozí knihy to nedosáhlo ani malíčkem. Je bohužel znát, že to napsal někdo jiný. A to někdo, kdo měl neustále potřebu upozorňovat na nejkrásnější úsměv slečny Barbory.

kob
kob
02.03.2021 2 z 5

Nepřipadá mi jako dobrý nápad snažit se napodobovat tak skvělého spisovatele, jakým byl Zdeněk Jirotka.

Hella
Hella
06.02.2021 3 z 5

Čekala jsem podstatně horší "pokračování". Vlastně soudím, že tohle dílko je poměrně důstojným pokračovatelem původního Saturnina a že Zdeněk Jirotka by se minimálně chvílemi od srdce zasmál. Ano, má to nevychytanosti, jako např. dokola omílané připomínání vypravěče, že musí od Saturnina zjistit, odkud má ty či ony znalosti. Nebo mi ani trochu není jasné, proč se pan továrník č. II uchýlil do svazku manželského s tetou Kateřinou, když na ní není evidentně ani zrnko ničeho snesitelného. Ale ve své podstatě - všechna čest pokračovateli Jirotkova díla.

Senjo
Senjo
25.01.2021 3 z 5

Od knihy jsem nečekal nic, ale ve výsledku jsem se dobře bavil. To nicméně neznamená že ke knize nemám řadu výhrad. Asi nejvíce mi vadilo, že autor používá spoustu převzatých vtipů. Ze začátku jsem si skutečně připadal, jako bych četl knižní podobu filmového Kameňáku. Aby toho nebylo málo teta Kateřina opakuje stále dokola ty stejné přísloví, a to i v případech kdy mi nedávali v kontextu smysl. A třetí výtkou je ustavičné opakování vypravěče, že se chce Saturnina zeptat kde získal určitou znalost/zručnost aniž by toto bylo dále rozvíjeno. Toto mi přijde jako trestuhodné nevyužití příležitosti k vyprávění veselé historky ze Saturninova života.

HaJC1978
HaJC1978
22.01.2021 4 z 5

Originál je vždy jen jeden, nicméně pokračování se celkem dobře daří zachovat charakter postav i druh humoru. Knížka je čtivá, člověk se pobaví i zasměje.

hnidopiška
hnidopiška
17.01.2021 odpad!

Samozřejmě jsem očekávala slabší verzi ve srovnání s Jirotkovým Saturninem. Přesto mi kniha zklamala, autor jen využil popularitu originálu. Milovníkům Saturnina nedoporučuji.

evilunicorn
evilunicorn
14.01.2021 4 z 5

Jelikož originálního Saturnina znám pouze z filmu, respektive ze seriálu, nedokážu plně posoudit rozdíl mezi oběma knihami.Nicměně za sebe můžu říct,že mě příběh bavil, téměř po celou dobu jsem měl na tváři úsměv a bavil se.Po všech těch thrillerech,scifi, fantasy a beletrii,to pro mě bylo jako balzám na duši.Milý, laskavý humor se špetkou toho anglického.

viweb
viweb
13.01.2021 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, ale můj šálek kávy to není. Dokonce ani za humorné dílo to nepovažuji. Asi ještě nenastal pro mě ten správný čas. Snad se ještě vrátím někdy v budoucnu.

misa.lemperova
misa.lemperova
13.01.2021 5 z 5

Jirotku samozřejmě nic nenahradí, takže logicky kniha nemůže být lepší než první díl. Z této knihy jsem měla obavy, ale líbila se mi, bavila mě a zasmála jsem se. Obdivuji autora, že měl odvahu se vůbec do něčeho takového pustit a myslím, že se tohoto nelehkého úkolu zhostil velmi dobře.
Takových knih, jako je tahle, není nikdy dost a zvlášť v současné době jsou potřeba. Mám ráda cynismus a sarkasmus, asi proto mám ráda i Saturnina. Jeho pokračování hodnotím kladně, myslím, že se není čeho bát a už se chystám na další pokračování - Saturnin zasahuje.

adela2316
adela2316
07.01.2021 3 z 5

Knihu jsem mela prectenou celkem rychle, je to takové nenáročné čtení na odreagování. Nedávám ovšem plný počet hvezd, zas tak nadšená jsem nebyla:-) Občas mě tam některé fráze rozčilovaly, sem tam mě něco hodně pobavilo.

Šebestová3
Šebestová3
05.01.2021 4 z 5

Jasný, že na Jirotkova Saturnina nemá a nebude mít nic...ale tohle pokračování mi přijde docela šťastný a odpouštím mu i pár vousatých vtípků. Líbilo.

LuckaH2
LuckaH2
29.12.2020 5 z 5

Bavilo me to moc! Přečteno skoro jedním dechem, se vtipem podobnym prvni knize. Jediné, co mi trošku vadilo, že vše Saturnin "vlastnil"...tolik let vlastnil golfovy klub, tolik let fotoatelier atd. To mi přišlo jako opakovany vtip. Jinak jsem se u knihy pobavila a to mi stačí

rencovav
rencovav
19.12.2020 5 z 5

Saturninovo motto: "Narodil jsem se, abych byl šťastný, ne normální."

Tuhle knížku jsem dostala k narozeninám od mamky, protože ví, že mám Saturnina ráda. Nedávno jsem se bavila s jedním účastníkem OČJ a on prohlásil, že nový Saturnin nestojí za nic. Přesto jsem se do toho teď pustila a víte co? Sto lidí, sto chutí. Mně se totiž tohle idylické, humorné a čtivé pokračování, které nenapsal Jirotka, ale Miroslav Macek, moc líbilo. Neporovnávám to s originálním Saturninem, ale užila jsem si to, zasmála jsem se a určitě se k tomu někdy vrátím.

Takovéhle knížky jsou potřeba. :)

Monikino
Monikino
30.11.2020 1 z 5

Saturnina od Jirotky miluju, očekávání na pokračování tak byla velká a bohužel stejně tak velké bylo i zklamání z výsledku. To, co je pro Saturnina typické a význačné, bylo vyvedeno do těžko stravitelných rozměrů - metafory, satirické poznámky i vtipy jsou dávkovány v míře, která jim zásadně ubírá na lesku, působí to celé tak nějak až moc "na sílu".
Knihu jsem musela odložit, možná už ve čtvrtině. Osobně bych ji nedoporučila ke čtení - a obzvlášť nikomu, kdo má tento Jirotkův skvost na předních příčkách knih, které by si s sebou vzal na opuštěný ostrov. :)

pagac17
pagac17
28.11.2020

Jsem mile překvapen novým a doplněným podáním autora o nezapomenutelném Saturninovi s jeho příhodami.

Nymfadora.T.
Nymfadora.T.
24.11.2020 3 z 5

Jirotkův Saturnin je moje nejoblíbenější kniha. Trochu jsem se bála pokračování, moc se mi do toho nechtělo, ale nakonec jsem to riskla...neměla jsem to dělat, opravdu se to nepovedlo, měla jsem problém knihu dočíst.