Saturnin se vrací

Saturnin se vrací https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366026/bmid_saturnin-se-vraci-dge-366026.jpg 3 938 342

Saturnin série

„Slavná humoristická kniha, která baví již několik generací čtenářů, pokračuje!“ Nevypočitatelný sluha Saturnin a jeho vynalézavost, pragmatičnost a netypický postoj k životu jsou zpět. A zároveň i všechny postavy, které jste si zamilovali: nesnesitelná teta Kateřina, krásná slečna Barbora, mudrující doktor Vlach, rozmazlený Milouš a laskavý, ale šibalský dědeček. Jaké jsou jejich nové eskapády, které jim Saturnin uchystá? Vzpomeňte si na knihu svého srdce a opět prožijte idylické léto u dědečka plné neuvěřitelných historek, gagů a komických příhod, jak je mistrně podává Miroslav Macek v pokračování Jirotkova nejslavnějšího humoristického románu.... celý text

Magrata15
Magrata15
17.02.2020 5 z 5

Do pokračování příběhů legendárního Saturnina jsem se pouštěla s obavami. Vždyť kdo by mohl napodobit milý styl pana Jirotky? A kupodivu panu Mackovi se to podařilo. Pro mě dvojí překvapení.
Vůbec by mi nevadilo, kdyby se Saturnin vrátil ještě jednou.

Peleus
Peleus
09.02.2020 2 z 5

Nechci autora kritizovat, jelikož většina kritiků skoro nikdy nic kloudného nestvořila, pročež s chutí cupuje tvorbu cizí. Objektivně vzato poměr mezi množstvím knih a úspěšností kariéry p. Macka a stejnými parametry na mé straně je rozhodně ve prospěch prvně jmenovaného.

Stejně tak objektivně se mi ale dosti zajídalo:
- nekritické obdivování slečny Barbory coby osoby téměř éterické, aby byla následně úspěšně pokládána na záda
- šablonovitá tupost Milouše, kdy i nepřejícný čtenář chtě nechtě začne brát tuto osobu na milost, jelikož ve výsledku Milouš nic nedělá, jen platí daň za svoje jméno a pověst z původní knihy
- Saturnin, jenž nezná jiných příběhů, než těch, jež vycházejí z velmi, Velmi, VELMI starých vtipů, které znali snad ještě naše prarodiče.
No a nebyl by to autor slavného článku z Týden.cz o restauraci Zdeňka Pohlreicha, aby v knize nepředvedl, kolik toho ví o gastronomii! Bravo! Avšak ani to nemá ni zbla společného se stylem původního Saturnina.

Tato kniha není vzdáváním holdu Z. Jirotkovi, ale ukojením spisovatelských ambic M. Macka.

Zmija
Zmija
06.02.2020 4 z 5

Zábavná a podle mne povedená kniha. I když mi přijde, že v některých chvílích se autor opakuje, tak se mi líbí. Je to oddechové čtení se specifickým humorem a domnívám se, že na dílo pana Jirotky bylo navázáno důstojně. Mohu určitě doporučit, ale samozřejmě až po přečtení prvního dílu :)

jiri4861
jiri4861
26.01.2020 3 z 5

Humoristické dílo na odlehčení.

Bynatali
Bynatali
20.01.2020 4 z 5

Nechapu tak nizke hodnoceni knihy, autor skvele navazal na pana Jirotku, knizka je plna originalnich porekadel a veselych pribehu, precetla jsem ji za dva dny. Myslim, ze se pokracovani velmi povedlo.

skableska
skableska
04.01.2020 2 z 5

Kniha mě moc nebavila. Některé příběhy ano,ale asi jsem na tento žánr neměla zrovna chuť,tak třeba tomu dám ještě šanci příště. A taky vám připadá,že všichni neustále odpočívají na lenoškách na terase?:)

lassse
lassse
16.12.2019 4 z 5

Rozhodně jako pokračování kniha nezklamala. Až mě spíše překvapila, protože jsem nečekal, že pan Macek může tak dobře navázat na pana Jirotku. Povedlo se. Navíc mi "druhý díl" přišel vyrovnanější, jelikož u toho "prvního" je první půle silnější druhé půle. U pokračování je to tak nastejno.

Zzuzzka
Zzuzzka
14.12.2019 5 z 5

Čítala som ju hneď po prvej časti, takže som mala ešte v čerstvej pamäti príhody, ktoré boli spomínané akože z minulého leta. Štýl knihy, jazyk a humor sa verne drží predlohy, ale nepovažujem to za vykrádanie, práve naopak, super možnosť ešte raz nakuknúť do ideálneho saturninovského sveta, ktorý ma nesmierne očaril (umysel povodneho autora je vysvetlený v doslove a teda na mňa to platí stopercentne). Doslov vysvetľuje aj to, prečo som mnohé príhody už síce počula ako samostatne anekdoty, ale neprekážalo mi to, bavila som sa parádne. Len tie neustále v každej kapitole spomenuté ústa slečny Barbory ma trochu rušili.

frantisek8863
frantisek8863
07.12.2019 4 z 5

Kniha mě víceméně mile překvapila. To, že je napsaná pochybnou osobou známého politika bylo stejným překvapením. Pan Macek to jako celek zvládl velmi dobře. Sice si citelně vypomáhá konstrukcí původního Saturnina, ale postavy neztratili nic ze svého charakteru. Dokonce obohatil pokračování o novou celkem zábavnou osobu a slušně šermuje příslovími tety Kateřiny. Osobně bych neměl nic proti filmovému zpracování, ovšem dnes je to s tak velkým odstupem času a díky aktérům nereálné. Neodpustím si domněnku, že tohle by mohl kladně a nezaujatě ohodnotit i pan Ráth, pokud by si tam kde dnes je našel čas na tuto knihu.

Lenny33
Lenny33
06.12.2019 3 z 5

Přistupovala jsem ke knize bez předsudků a s úmyslem si čtení užít. Ze začátku se to i dařilo, ovšem později mi přišlo, že se situace v knize stále opakují a mnoho z nich je i převzatých ze Saturnina. Prostě mi přišlo, že autor s ničím jiným nepřišel, jen trochu více rozvedl původní dílo. Humor se pořád opakovat až přestával být vtipný, to samé neustále se opakující určitá slovní spojení. Takže bohužel musím říci, že za mě spíše zklamání. 3,5*

Nifredil
Nifredil
02.12.2019 3 z 5

Jsou knížky, u kterých by se snad ani pokračování nemělo psát. Takové pokračování je zkouška pro autora původního i toho nového textu a málokdy dopadne dobře. V tomhle případě si pan Macek ukousl opravdu pořádné sousto. Možná kdyby nešlo o téměř všemi milovaného Saturnina, pohlíželi by čtenáři na jeho snahu shovívavěji, takhle je spisovatel pod drobnohledem. A bohužel v porovnání s milovanou předlohou se prostě jen tak obstát nedá. Nejsem si ale jistá, zda se o to pan Macek snažil. Ve stylu a slohu psaní ano, tam je patrná inspirace. Také k postavám a původnímu ději přistupuje s pokorou a knížkou jim vzdává vlastně krásný hold. U toho ale holt zůstane. Není to Saturnin, je to pocta té původní knize a jako taková vcelku obstojí. Myslím, že pan Macek si především splnil svůj spisovatelský sen o psaní pokračování. Pobavil se domýšlením příběhu a v rámci svých možností se snažil přiblížit původnímu originálu. Daří se mu to tu lépe, tu hůře, pro mě osobně bylo čtení vtipné, zasmála jsem se několikrát nahlas, ale nečekala jsem nového Saturnina. Četla jsem to spíš jako knihu volně inspirovanou Saturninem. Takový fanart, podobně jako vznikají fanarty k Harry Potterovi. A jako fanart to pak funguje. Ono od fanartu prostě dokonalost původní předlohy nečekáte, jen si užíváte nové setkání s původními hrdiny a jejich nové příběhy.

Ivan F
Ivan F
29.11.2019 3 z 5

Trochu som váhal, ako ohodnotiť knihu, výsledok je u mňa niekde na 3,5 bodu, tentoraz zaokrúhleného smerom dolu :-), preto tri hviezdičky.

V komentároch čítam, že mnoho ľudí má nejaký problém s autorom knihy pánom Mackom. Nuž, ku mne osobne sa o ňom nič nedostalo a preto mám výhodu čistého štítu a žiadnu predpojatosť. Čiže, v globále sa mi pokračovanie páčilo, autor poctivo dodržuje Jirotkov štýl (a že si k tomu požičiava celé vety z originálu, tým ma len utvrdzuje v tom, že mu na dodržaní štýlu záleží), len by v knihe mohlo byť viac originality. Áno, v komentároch predo mnou je mnoho popísaného o tom, čím sa autor inšpiroval a presne s tým som sa ani ja nestotožnil, nakoľko som čítal stokrát ohraný vtip a to mi na knihe najviac vadilo. To, že je kniha len zmesou na seba nenadväzujúcich príbehov, ktoré nedržia jednu dejovú líniu, to mi nevadilo. Ani to, že Saturnin je majster vo všetkom. Skrátka a dobre, pokračovanie mohlo dopadnúť omnoho horšie - našťastie tomu tak nie je.

vlkcz
vlkcz
29.11.2019 3 z 5

Myslím, že stejně geniální pokračování, jako byl originální Saturnin, by asi nenapsal ani Zdeněk Jirotka. Z tohoto pohledu je třeba říct, že Miroslav Macek odvedl práci na hranici možného. Téměř dokonale okoukal Jirotkův styl, jen se občas neubránil přílišné květnatosti. Povedlo se mu i navodit podobnou nekonfliktní atmosféru idealizované 1. republiky (byť mu do toho občas unikl anachronismus). Jen nesmí člověk čekat stejné gejzíry smíchu jako od originálu. Ale úsměv tvář neopustí. Jen je dobré přistoupit ke knize jako ke sbírce povídek a nečíst na jeden zátah. Až na několik výjimek na sebe kapitoly nenavazují, takže to není problém. Při souvislejším čtení ale hrozí, že neustálé zdůrazňování krásně vykrojených rtů (tvarovaných lýtek, atd.) slečny Barbory a soustavné upomínání na to, kde Saturnin přišel k těm či oněm znalostem a dovednostem může čtenáře iritovat.
Ale za heslo "Narodil jsem se, abych byl šťastný, ne normální." a několik dalších mouder by si Macek tu čtvrtou hvězdu možná i zasloužil. Za mě poctivých 3,5*.

Dáduše
Dáduše
16.11.2019

Čekala jsem to horší, ale nic moc. Došlo opět na můj názor, že se nemají stará díla křísit.

reddwarf358
reddwarf358
15.11.2019 odpad!

Odpad všech odpadů, chudák pan Jirotka se v hrobě obrací! Znesvěcení, jsem pobouřen a významně zvedám obočí. Tohle se fakt nepovedlo. Části děje jsou vousaté vtipy, ano, milý čtenáři, třikrát fuj!!!

vlkodlaq
vlkodlaq
26.10.2019 4 z 5

jedna z mála výjimek, kdy je film/seriál přece jen o fous lepší, než kniha. Přesto i psaný Saturnin stojí za přečtení, zvláště pak doporučuji, pokud se Vám film/seriál podařilo ještě nevidět.

Eorin
Eorin
11.10.2019 1 z 5

Dlouho jsem se odhodlávala, dlouho váhala, ale nakonec jsem knize šanci dala a (pokud možno) bez předsudků.
Ale ne, ne a znovu ne. Macek vykrádá původního Saturnina. Děj je nijaký, nemastný, neslaný, jen připomíná to, co se odehrávalo v Jirotkově díle a na to navazuje občasnými glosami.
Je to plytké a za mě, bohužel, gigantické zklamání a naprosté plýtvání mého času i papíru.. Jediná hvězda je za pokus o napodobení stylu psaní Jirotky, tedy jakási prvorepubliková čeština..
Nedoporučuji, odrazuji ;)

kusma
kusma
06.10.2019 3 z 5

Musím přiznat, že původní knihu jsem nečetla, znám pouze seriál. Nebudu tedy srovnávat. Kniha je to pohodová a nenáročná. Neustálý obdiv úst slečny Barbory mi trochu lezlo na nervy, ale zvládla jsem to ;) Tím, že se jedná o krátké příběhy, kde nevadí občasná nepozornost, je to ideální čtení do MHD nebo do čekárny u lékaře.

kamibe
kamibe
30.09.2019 4 z 5

Vybrala jsem si ji do Čtenářské výzvy a odvezla k moři na dovolenou, kde jsem si u ní báječně odpočinula, a to i přesto, že jsem několikrát četla se slovníkem v ruce a s počítačem, kde jsem si vyhledávala řadu výrazů, kterými jsem obohatila svůj (patrně pouze pasivní) slovník. Například jsem zjistila, co je přídeští. Většinou jsem potřebovala číst dosti pozorně, neboť je to psáno mnohdy docela rozsáhlými souvětími psanými košatou češtinou. Navíc to celé je prošpikováno příslovími, pořekadly a úslovími, ba i veršovanými naučeními všeho druhu, známými, ale i neznámými, o nichž jsem se domnívala, že si je autor umně a nápaditě do příběhu navymýšlel. Tak to však není, jak jsem zjistila z autorovy závěrečné poznámky. Jen dědečkovu hlášku o vzdělaném hlupáku, který nečte a nemá rád detektivky, si vypůjčil od Raymonda Chandlera. Celé vyprávění o Saturninovi, který se vrátil, je pak ještě okořeněno autorovým doslovem o dávném Jirotkově Saturninovi. K němu se budu potřebovat znovu vrátit, abych si osvěžila příhody, které pan Macek někdy jen tak mimochodem zmiňuje. Řadu jsem toho zapomněla. U poslední kapitoly mě napadlo: Je možné, že by autor pomýšlel ještě na další pokračování?

Katka244
Katka244
06.09.2019 4 z 5

Pan Macek mě překvapil, určitě dobře vybrali pro pokračování Saturnina, pohodová, odpočinková knížka, a styl hodně podobný. Skvělé odpočinkové čtení.