Saturnin

Saturnin https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/62102/bmid_saturnin-A1i-62102.jpg 5 7466 1083

Akléda_
04.07.2022 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, kterou namluvil Oldřich Vízner. Namluvená knížka byla skvěle, žádné ostré sykavky, hlas vypravěče byl moc příjemný, skvěle si hrál s intonací hlasu a se zpracováním postav. Do knížky jsem šla jen kvůli tomu, že jí máme v maturitním seznamu a jelikož k papírové formě by mi trvalo než bych se dostala, zvolila jsem audio. A lépe jsem udělat nemohla! Vůbec jsem nečekala, že by mě Saturnin mohl tolik zaujmout a bavit. Líbilo se mi, že vlastně moc nevíme kdo příběh vypráví, neznáme ani jeho jméno. Vidět Saturnina a všechny příhody z jeho pohledu bylo tak ještě o to zajímavější. Bavil mě příběh, prostředí a postavy byly jedna lepší než druhá. Poslouchala jsem vždycky ráno při líčení a bylo mi líto když jsem musela skončit s poslechem. Vracela jsem se k příběhu moc ráda a vůbec jsem nechtěla aby skončil. I konec mě bavil, opět byl vtipný jako celý zbytek knihy. Navíc přirovnání a přísloví ve kterých mluví teta Kateřina byly pro mě jako pro člověka který je miluje boží zpestření. Fakt jsem si to moc užila, rozhodně se to zařadí mezi moje oblíbené klasiky a vůbec by mi nevadilo, kdybych si ji za rok u maturity vytáhla. Tahle knížka je opěvovaná právem.

E.Wictoria
01.07.2022 1 z 5

Chápu že pro někoho to může být zajímavá kniha ale popravdě, čekala jsem víc. Možná i kvůli tomu jak ji všichni chválí. Doufám že už to nebudu muset číst znovu...

Han-nah
30.06.2022 5 z 5

Vše již bylo napsáno přede mnou. Úsměvná , nadčasová kniha plná humoru. Velmi se mi líbílo i filmové zpracování s úžasným filmovým obsazením Oldřicha Víznera, ale i Janu Synkovou coby velice svéráznou tetu Kateřinu a ostatních.
Jsem velice ráda, že naším klenotem je humor a to v každé situaci. I z této knihy, která je doprovázena jednoduchými, ale výstižnými kresbami k umocnění různých situací, si do života přenáším pár hlášek.
Patří mezi ty knihy, kdy máte splín, stačí , jen tak otevřít a přečíst jen pár vět a hned vidíte svět barevněji. Více takových lidí, jako "Saturnin".

Knihomol170
23.06.2022

(SPOILER) Kniha byla super. Saturnin vymyslel, jak se zbavit tety Kateřiny humorným způsobem. Potom, jak škodil Miloušovi, bylo také vtipné. Knihu doporučuji!

Kabuky
12.06.2022 5 z 5

Perfektní

anetinkalan
08.06.2022 5 z 5

Knížku jsem Teda poslouchala jako audio a nemohla jsem to vypnout. Celou dobu jsem hltalakazde slovo. Bylo to vtipné, byla tam láska, zápletka i trochu drama. Určitě jsem ji nečetla naposledy.

Péťa Z.
14.05.2022 5 z 5

Tak tohle jsem si vychutnávala při cestování vlakem. A smála jsem se u toho tak, že jsem si musela dávat pozor, abych nevypadala jako blázen. Ale zase - kdo ze spolucestujících viděl obálku knihy a přistihl mě při zadušeném výbuchu smíchu, nikdy se netvářil pohoršeně.
Možná, že to taky četli... :-D :-)

Radějka
04.05.2022 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, kterou můžu číst znovu a znovu a neomrzí :) Měla jsem co dělat, abych se při čtení na veřejných místech nahlas nezasmála :D

LeserDe
25.04.2022 2 z 5

Je mi to moc líto, ale nikdy jsem té knize nepropadla. Nebavil mě její jazyk a vlastně ani ten příběh s těmi příšerně divnými a otracvnými postavami.

fénix56
21.04.2022 5 z 5

Klasika, ke které se čas od času vracím. Oblíbila jsem si postavy z této knihy, i když některé jsou na zabití... Líbí se mi i poklidná atmosféra, pokud do ní nehodí vidle svérázný Saturnin.

Marcela_Hrubá
16.04.2022 5 z 5

Za mě YES, dost mě to bavilo a jinak je i možnost filmového zpracování

vodovodnice
14.04.2022 4 z 5

Ze začátku jsem byla překvapená, jak se filmová podoba knihy skoro vůbec neliší. Časem jsem zjistila, že ve filmu mi spoustu věcí unikalo, spoustu vtipů, které jsem si v knize hezky vychutnala.
Jinak knížka vtipná je, není to humor u kterého se třeba řehtáte, ale pohladí na duši. A v kombinaci s filmem, je to skvělé dílo a obě verze se skvěle doplňují.

Nikusha
08.04.2022 2 z 5

Doktor Vlach vždycky říká, že nejtrestuhodnější formou roztržitosti je, když se lidé zapomínají radovat ze života. Když přijímají královské dary osudu s přesvědčením, že je to samozřejmé. Probudí-li se člověk ráno zdráv a svěží v čisté posteli s vědomím, že za chvíli dostane teplou snídani, je to pádný důvod k tomu, aby vstal a aby zpíval píseň díků nebo napsal oslavnou báseň na krásu života.

Tak tenhle odstavec mě asi jako jediný z knihy opravdu dostal. Celkově mi kniha nepřišla moc humorná, bohužel jsem se nezasmála ani jednou, a to jsem si ji vybrala pro doporučení na veselé čtení. Asi jsem barbar, ale mně to prostě nebavilo. Ale čeština krásná!

DaNDee
29.03.2022 4 z 5

Ke knížce mě přivedl Radkin Honzák v rozhovoru na frekvenci 1 o tom, jak zvládat situaci s koronavirem. Citoval tehdy postavu dědečka: "My bychom tak rychle nezestárli, kdybychom si nepřestali hrát." Myšlenku tohoto citátu jsem pochopil až na samém konci knihy.
Saturnin se mi líbil, škoda že kniha není více o něm a představuje postavy až rovnoměrně. Historky s tetou mě totiž dokázali nevýslovně otrávit, až jsem měl nutkání knihu rychle zavřít. Přijde mi také, že se v celé knize moc kouří, což kazí atmosféru (i když ve filmovém ztvárnění si to člověk určitě více uvědomí).Nejvíce mě pobavila komická historka s Miloušem, tetou, dekou a Saturninem, kdy se dědeček vrací z deště do chalupy.
Jako odborníka ve zdravotnictví mě také zaujala myšlenka doktora Vlacha o tom, že když člověku řekneme že je tělesně nemocný - má třeba vysoký tlak a že by měl dělat to a ono a co by neměl dělat - tak to vezme a řídí se tím, ale když se člověku sdělí, že je duševně chorý a měl by se léčit, tak to hned bere jako urážku. Tudíž, že si ve společnosti duševní a tělesné nemoci nejsou rovny.

PS: Pražská kavárna, ve které je na začátku knihy zamyšlení o házení koblih, je nyní podnikem Imperial Café pana Pohlreicha. Bohužel ani jako dekorace zde tác s koblihami poeticky nezbyl. Velká škoda! No ale dávám si za úkol se vynasnažit, a alespoň ty umělé sehnat, a zkusit je podniku nabídnout.

mia.com
25.03.2022 4 z 5

Saturnin je proste perfektni postava.

skippingrope
18.03.2022 5 z 5

je mi 19 let a už teď mohu říci, že se k této knize určitě ještě několikrát za život s chutí vrátím. je to jedno z nejlepších děl povinné četby.

vas
15.03.2022 5 z 5

Perfektní starosvětské čtení, uměřeně dávkované, přesně tak, jak to mám rád. A taky je tam ta láska a není tam tak šroubovaná věta, kde se používají slova jako mám a tam a tak.

CarolC
13.03.2022 5 z 5

Takové moje vzpomínkové čtení. Četla jsem ji před lety k maturitě a teď ji po té dlouhé době vytáhla a přečetla znovu. V téhle době takové pohlazení po duši, přesně to jsem potřebovala. Přijde mi to celé jak ze života, každý má v okruhu svou tetu Kateřinu. Skvělé zábavné čtení. Nemám nic, za co bych zde chtěla strhávat hvězdičky.

Beruliška
24.02.2022 5 z 5

Saturnina jsem si zamilovala hned po pár stránkách. U knihy jsem si odpočinula a zasmála.

Michelleee
18.02.2022 4 z 5

Četla jsem ještě ve škole. Určitě humorná knížka.