Saturnin

Saturnin https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/1615/bmid_saturnin-Hqf-1615.jpg 5 7467 1083

Erawan
12.07.2016 5 z 5

Saturnin patří ke knížkám, ke kterým se občas vracím, třeba ji jen otevřu a přečtu si pár stránek... Film si nikdy nenechám ujít - není to tak často, že je povedená kniha i filmový přepis.

TheMelorry
12.07.2016 3 z 5

Kniha mě ze začátku nebavila a nechápala jsem kladné ohlasy. Když jsem se ale začetla kniha se mi zalíbila. A chvílemi jsem se musela i smát.

veveřice11
11.07.2016 4 z 5

Od této knihy jsem čekala něco víc. Místy velká nuda. Nicméně místy to také bylo velmi pěkné, milé :). Koneckonců - co na tom, když některé méně zábavné pasáže přeskočíte?

modrakytara
09.07.2016 5 z 5

Úžasná vtipná kniha. Byla mi doporučována už velmi dlouho a teď lituji, že jsem po ní nesáhla dříve. :-)

Za mě určitě 5 hvězdiček!

Jessica007
08.07.2016 5 z 5

Příjemná humoristická knížka. Laskavý humor. Film jsem viděla už několikrát, ke knížce jsem se dostala až teď. Jsem ráda. Pohlazení na duši. :)
Mám tu s ilustracemi Michala Hrdého, líbí se mi.

"Knihy jsou krásná věc. Ale víte, co to váží?"

haluz
04.07.2016 4 z 5

Tak nevím... chvílemi jsem se smála na celé kolo, ale převládaly spíše pasáže, co mě docela nudily... to je snad poprvé, co se mi více líbil film než knížka

MarekG
01.07.2016 5 z 5

Kniha je úžasná, ale film se mi líbil víc. Asi to není úplně nejlepší česká kniha, ale určitě by byla v první desítce. Myslím si, že stejnojmenný film je druhým nejlepším českým filmem, pro mě ho překonaly pouze Pelíšky.

evelýny
21.06.2016 4 z 5

Kniha, která rozhodně nezarmoutí, pobaví. Já ji četla již před hodně lety, ale vždy se k ní ráda vracím. Má svoje doživotní místo v mojí knihovně.
A již natrvalo bude pro mě tato kniha spojena s hereckým výkonem Oldřicha Víznera ve stejnojmenném filmu.
Kniha i film jsou pro mě balzámem na duši, milým veselým pohlazením.

P.S. Lucii Zedníčkovou bych do role Barbory též neobsadila.

blonde_elis
14.06.2016 4 z 5

Další kniha, ke které jsem se dostala díky povinné četbě a příjemně mě překvapila. Není to žádné náročné čtení, vyloženě odpočinková záležitost, která ale zaručeně pobaví.
Několikrát jsem se u knížky doopravdy hlasitě rozesmála, a to už je co říct! :) Jako taková prázdninová, pohodová četba je Saturnin podle mě naprosto ideální, vřele doporučuji :).

veronie
10.06.2016 3 z 5

Bohužel mě tato kniha nějak nezaujala. Ano, některé situace byly celkem vtipné. Pro mě ale nedostačující. Film jsem neviděla a po přečtení knihy mě jeho shédnutí ani neláká.

wendulka321
10.06.2016 5 z 5

Tohle je moje úplně nejoblíbenější kniha, k níž se moc ráda vracím, prostě geniální humor který mě nikdy nepřestane bavit.

zuzanagelnarova
09.06.2016 3 z 5

Nebylo to špatné, ale já nejsem zřejmě na tyhle žanry

peta5472
05.06.2016 5 z 5

Úžasně humorná knížka, film také vydařený. Miluji tuto knížku, mám jí stáhnutou i jako audio a moc ráda jí poslouchám. Jednoduchý příběh, který je zkrátka dokonalý.

Suzynka29
04.06.2016 5 z 5

Jednoduše dokonalé!!! I film mne přišel skvělý.

Visor
02.06.2016 5 z 5

Nemohu hodnotit jinak než pěti hvězdami. Trochu mě mrzí, že jsem viděl nejprve seriál, a až poté četl knihu. Přestože jsem knihu četl po dvaadvaceti (!) letech od zhlédnutí seriálu, zůstaly v mé paměti všechny postavy nesmazatelně vryty takovým způsobem, že jsem měl problém si je představit jinak, než jak byly vykresleny na filmovém pásu, a má fantazie tak byla do značné míry jakoby ochromena. Seriálové zpracování však považuji za natolik zdařilé, že to nebylo nijak na škodu. Pokud se však na Saturnina chystáte, doporučuji dříve přečíst knihu, a teprve potom se podívat na film či seriál.
Ačkoli v knize není nikde zmíněno kdy se děj odehrává, evokuje příběh atmosféru starých časů, kdy se muži zdravili smeknutím klobouku, a k dobrým mravům patřilo při pozdravu ženě políbit ruku. Celou knihu prostupuje laskavý, starosvětsky milý styl psaní, který však není pro každého, stejně jako humor, který je v ní použit. V dnešní cynické, vulgární, a agresivní době je tento styl o to cennější a vzácný. Jako povedený nápad hodnotím i názvy kapitol, ve kterých je vždy v několika vtipných bodech shrnuto to nejdůležitější.
Saturnin je oddechový humoristický román, který lze aplikovat jako lék. Lék na špatnou náladu, splín či depresi. Nevyžaduje zvláštní soustředění, čte se dobře, a jak už tu určitě několikrát zaznělo, dokáže pohladit po duši svým dobrosrdečným humorem. Není dobré k němu přistupovat s očekáváním, že během čtení budete propukat v salvy smíchu, protože jak jsem již zmínil, ne každému musí sednout. Jestli tedy knize nepřijdete na chuť zhruba po dvaceti, třiceti stránkách, už se to zřejmě do konce knihy nezmění. Pokud si však v knize dokážete najít ono zvláštní kouzlo klidu, laskavosti, a jemného humoru které v sobě má, budete se k ní vracet po zbytek života…
Vlastním svazek s ilustracemi M. Hrdého, jehož tzv. lineární, dětský styl kresby mi není blízký. Nedávno však vyšlo nové vydání s ilustracemi Adolfa Borna, které dle mého naprosto dokonale dokreslují a podtrhují atmosféru této knížky.

Scathia
01.06.2016 4 z 5

Milá oddechovka, hned bych taky chtěla jednoho Saturnina! :-)

adelinka
30.05.2016 5 z 5

tak toto bola úžasná kniha.....viem, že je aj film, keďže málo pozerám telku, tak som celý film nevidela, ale zachytila som ho, manžel ho pozerá stále.... Nevedela som si pri čítaní vytvoriť si výzorový obraz postáv podľa seba, stále mi vyliezali tí, čo hrali vo filme.....nakoniec som si ich ich aj musela pozrieť na PC, a tak už vystupovali aj v knihe pri čítaní.....bavila som sa super....

tatruszka
24.05.2016 5 z 5

Já se teda před spáním četbou této knihy opravdu velmi bavila... To ani jinak nešlo. Opravu příjemný humor, chvílemi jsem se absurditou situace nemohla nabažit :-)

ritakrnov
20.05.2016 5 z 5

Něco ke komentáři, který napsala "Salonka". Jirotka jistě nezamýšlel napsat něco světoborného a převratného. Napsal pouze obyčejný lidský příběh z té doby, který okořenil svým vlastním příjemným humorem. Myslím, že to, že není psán drsnějším a surovějším způsobem, který pisatelce vyhovuje, je právě to, čeho si většina "Saturninovců" cení. Lidsky příjemný a teplý humor duši pohladí, což je v dnešní drsné době velmi zapotřebí. Já osobně jsem po této knize sáhla vždy, když mi bylo ouvej, Smích a dobrá nálada, jež četba této knihy lidem dává, je ta léčivka, kterou velmi potřebujeme.

JeKa
20.05.2016 5 z 5

Ačkoliv úplně nechápu, proč zrovna tahle kniha se stala nejlepší českou humoristickou knihou, rozhodně nelituju, že jsem si jí přečetla. Potkat Saturnina osobně by rozhodně za ten zážitek stálo! :-)