Saturnin

Slavná humoristická kniha, která pobavila již několik generací čtenářů. Na jejích stránkách se čtenáři dozví, co se stane, když věrný sluha Saturnin přestěhuje svého pána z pohodlného bytu na loď, kde se pak objeví teta Kateřina se synem Miloušem, a co se přihodí při rodinné dovolené u dědečka, jehož dům je díky povodni načas odříznut od civilizace. Všem nepříjemnostem, katastrofám a přetvářce tety Kateřiny naštěstí umí s jiskřivým vtipem čelit Saturnin. Jeho schopnosti jsou téměř geniální, jak o něm píše v jednom dopise dědeček: „V bláznivých nápadech toho chlapíka je kus poezie, jeho humor, fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu."...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/1615/saturnin-gbv-1615.jpg 4.64449
Humor, Literatura česká
Vydáno:, Šulc - Švarc

Paulus.1987
12. prosince

Laskavý a nenásilný humor v celé své kráse. Co víc dodat... Milé čtení pro pohodové chvíle.

adbrko
09. prosince

Líbilo se mi, že vedle tolika emoce ždímajících románů je tento slušný, klidný, úsměvný a navíc se odehrává v českých poměrech.

Katie008
09. prosince

Tuhle knížku jsem si vybrala jako povinnou četbu k maturitě, protože všichni říkali jak je strašně úžasná a vtipná, takže jsem se na ní i docela těšila.Bohužel za celou knížku jsem se zasmála tak maximálně pětkrát a dodnes nevím co je na ní tak strašně vtipného.Knížka mě extrémně nebavila a dokonce mě i párkrát málem ukolébala ke spánku a jelikož nerada nechávám knížky nedočtené a navíc kvůli maturitě jsem se do čtení musela hodně přemlouvat a nepřála jsem si nic jiného než konec. :(

Ginosaji
06. prosince

Vnějšími projevy během čtení knih nějak extra nedisponuji, ale u této jsem se smála od samého začátku. Konec mi úplně nesedl, ale je stejně absurdní, jako některé situace na samotném začátku.
Musím také říct, že film mě navzdory báječné knize nudil.

vlkcz
03. prosince

Inspirace P. G. Wodehousem a jeho Jeevesem je zřejmá, ale troufám si tvrdit, že Jirotka Saturnina dovedl k ještě větší dokonalosti.
Knížka, která se snad nikdy neomrzí.

Jeeves
03. prosince

Knihu jsem přečetl jedním dechem a docela se u ní nasmál. Doporučuji zahraničním kamarádům k četbě, aby pochopili Český humor.

03. prosince

Krásný výtisk :)) velice závidím :))

JointlieKat94
02. prosince

Jsem moc ráda, že jsem ulovila v našem antikvariátu kousek z r. 1942, kdy ještě nebyl pozměněn text. :) po dlouhé době jsem se u nějaké knihy tak nasmála, i jsem jí předčítala příteli nečtenářovi, který tedy viděl film, oproti mně. :) kniha se mi moc líbila, měla krásnej i dostatečně poutavej příběh. Nemohla jsem jí odložit! Takže za pár hodin přečtená. :) super, určitě jsem jí nečetla naposledy!

Novice
25. listopadu

Jedna z legendárních knih, ke kterým se ráda vracím

milkaO
23. listopadu

Je to prostě kniha mého srdce se vším všudy. Pro laskavý a úžasný humor.

20. listopadu

Ostatně proto také zvítězila v anketě KNIHA MÉHO SRDCE. Mého rozhodně :)))

20. listopadu

Krom Bible jednoznačně "kniha na opuštěný ostrov". Nemá chybu, je to naprostá česká klasika. Humor, moudrost, atmosféra. Neměla by chybět v žádné knihovně!!

druzickaster
18. listopadu

Musím uznat, že v případě Saturnina, je film stejně dobrý jako kniha a to hlavně naprosto geniálním obsazením rolí. Knihu jsem přečetl na jeden zátah a i když jsem věděl co mně čeká chechtal jsem se stejně, s tím, že postavy jsem tentokrát viděl naprosto jasně. Takže kniha i film jsou nepřekonatelné a můžu jen doporučit.

MrKrahujec
18. listopadu

Tak mi najednou přišlo na mysl položit si otázku: ČÍM vlastně je Saturnin tak jedinečný, tak okouzlující a tak legrační. Téměř unisono se tu všichni rozplývají nad jeho pohodářstvím, humorem a zábavností, ale sám Jirotka svůj román přece označil za satirický. Takže ta moje otázka tedy zní: proti čemu je ta satira namířena? Vlastně mě docela překvapilo, když jsem pochopil, že hlavním terčem Saturninovy satiry je pokrytecký, prázdný patos, zbytečně velká gesta a vylhané pozérství. Proti tomu všemu Jirotka staví takovou tu bodrou sousedskou normálnost: kuchařka nemizí jako strašidlo, nýbrž si prostě na chvíli odskočí domů a povodeň jí odřízne cestu zpátky, Saturnin taky nezmizí jako oběť trestného činu, ale prostě si jenom zajde na houby, zdánlivě proradný továrník nechce za každou cenu zaprodat svou dceru boháči, ale jednoduše má dcery dvě a rozhodně se jim nechce míchat do života, a tak dále a dále, aspoň jeden příklad se najde skoro na každé stránce. (Ještě překvapivěji mi to vlastně připomnělo Goscinniova Asterixe a zvláště pak postavu Obelixe, permanentně zesměšňujícího tentokrát starořímský válečný patos a pokrytecké hrdinství římských dobyvatelů). Napoví to už sama povaha nejzápornější postavy: Teta Kateřina je především nesmírný pozér, ustavičně si hrající na něco, čím není, což nakonec ve výsledku přece jen malinko oslabí její zápornost: spíše než padouchem je teta Kateřina politováníhodnou ženskou, která "toužila po penězích přímo horečně, a když je měla, utratila je způsobem, který bych nazval pitomým, kdyby mi mé vychování nebránilo používat takové výrazy" (abych uzavřel citátem z knihy).

micha-ella
11. listopadu

Svého času moje Bible.

Inkytka
04. listopadu

Úžasně zábavná kniha, četla jsem už několikrát.

mikela

Tři hodiny, přesně tak dlouho mi trvalo, než jsem Saturnina přečetla. Jakmile jsem knihu otevřela, už jsem jí nemohla odložit. Mnoho čtenářů poukazuje na Saturninovu genialitu. Já jsem si ale zamilovala vypravěče. Celá kniha je psaná suchým humorem, který ocení a pochopí jen málo lidí. Saturnin je určitě jedna z klasik, které by měl mít každý ve své knihovně. Nadčasová, lehká a humorná, co víc si přát?

Kacenka551
30. říjnaodpad!

Nemám ráda dočíst knihy, které mě vůbec nezaujmou. Ale pořád jsem si myslela, že v knize najdu něco wau. Moc se mi to nepodařilo. Proto knížce dávám nejnižší hodnocení. To není kniha napsaná pro mě.

mishka1976

Knihu jsem četla po několika letech znova a znovu jsem se tak náramně bavila - pousmívala, smála i plakala smíchy. Naprosto brilantní kniha, která by se měla ordinovat proti splínu a blbé náladě. Děkuji Vám, pane Jirotko.

Kacenka551
22. říjnaodpad!

Asi jsem jediná, ale kniha mě velmi zklamala, je pravda, že tento žánr nemusím, ale nenalezla jsem v knize nic “wau”

ddkk

Bezkonkurenční humor, pravda - inspirace Wodehousem je jistě patrná. Jenže - Saturnin je náš! Filosofická úvaha na téma "házení koblih" je nesmrtelná a nejen ta. Výborné filmové zpodobnění Saturnina Oldřichem Víznerem taktéž, stejně tak, jako všechny ostatní postavy. A když si k tomu uvědomíme, že Jirotka knížku napsal v roce 1942 (!), pak klobouk dolů...u mne plný počet :-)

Adelaide777

Super knížka u které jsem se bavila od začátku do konce. Ráda se k ní ještě někdy vrátím.

emma24

Saturnin si svého čtenáře vždy najde i když asi není pro každého.

archandelka

Super oddechovka. Ovšem teta Kateřina je jednoznačně top.

lassse

Velice příjemné počtení, které mě fakt pohladilo po duši.

Ruxandra

To je tak, když se léta zarputile bráníte povinné četbě a pak zjistíte, jak hloupí jste byli :) Krásná kniha, rozhodně doporučuji přečtení všem.

Booky84

Jedna z mých oblíbených knih. Teta Kateřina mi vždy zvedne náladu. :-)

loskatos

Kniha, kterou jsem v životě přečetl asi nejvíckrát. Až mě štve, že ji znám v podstatě nazpaměť :-) Kdybych tak mohl utrpět selektivní amnezii na knihy, které jsem kdy četl, to by byla paráda.
Tak skvěle napsané postavy, to se vídá málokde. Bývají - jedna, dvě, čtyři hlavní, ale v této úžasné knížce jsou skvělé všechny.
Pro mě jedna z mála 5 hvězdičkových knih. Díky pane Jirotko!

jaro999

Dobrý humoristický román. Přestože od jeho napsání již uběhla řada let, dovede pobavit a rozesmát. Líbil se mi i film a zpracování v Divadle ABC.

Nikkiproch

Sobý hnusec... Prostě nesmrtelná klasika, která nikdy neomrzí. :-)