Saturnin

Slavná humoristická kniha, která pobavila již několik generací čtenářů. Na jejích stránkách se čtenáři dozví, co se stane, když věrný sluha Saturnin přestěhuje svého pána z pohodlného bytu na loď, kde se pak objeví teta Kateřina se synem Miloušem, a co se přihodí při rodinné dovolené u dědečka, jehož dům je díky povodni načas odříznut od civilizace. Všem nepříjemnostem, katastrofám a přetvářce tety Kateřiny naštěstí umí s jiskřivým vtipem čelit Saturnin. Jeho schopnosti jsou téměř geniální, jak o něm píše v jednom dopise dědeček: „V bláznivých nápadech toho chlapíka je kus poezie, jeho humor, fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu."...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/1615/saturnin-gbv-1615.jpg 4.64681
Žánr:
Humor, Literatura česká
Vydáno:, Šulc - Švarc
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (611)

Přidat komentář
Edlik
předevčírem

Bohužel nemohu sdílet všeobecné nadšení... Saturnin jako postava slouží v knížce jako hybatel děje. Bez něj by se tam toho moc nestalo, protože naše hlavní postava by bez Saturnina toho moc neudělala. Některé pasáže jsou vtipné, jiné méně vtipné - pro mě hlavně vyprávění dalších příběhů - ty jsem ke konci už přeskakoval. Styl psaní mi opravdu nevyhovoval a některé věty jsem musel číst vícekrát. Ano, můžu říct, že jsem knihu přečetl, ale už ji nikdy znovu číst nechci a tak ji posílám dál...

MikeshCZ
20. března

Krásná knížka, která se čte sama.

Kyta
17. března

Příběh o Saturninovi se mi jako takový moc líbil a bavil mě. Saturnin je skvělá postava, kterou si nejde neoblíbit. Právě on přiváděl ostatní postavy do situací, do kterých by se, nebýt něj, nikdy nedostali. I celkový nápad s tím, že si obyčejný muž pořídí sluhu, je originální. Nicméně, upřímně se mi moc nelíbil autorův styl vyprávění, jsem zvyklá na něco jiného a takový styl mě nikdy neudržel při čtení na moc dlouho, pro mě kniha čtivá vůbec nebyla. Samozřejmě nebudu knihu hodnotit negativně jen proto, že se mi nezamlouval styl vyprávění, a ani že kniha nezapadá do žánru, který obvykle čtu. Tento styl je osobitý a Zdeněk Jirotka se očividně chtěl lišit od ostatních autorů a jejich románů. Na klasické romány v knize naráží několikrát, zejména na konci je ten nápad dědečka a Saturnina s "Kanceláří pro uvádění románových příběhů na pravou míru", kde autor zpochybňuje příběhy klasických románů a svým způsobem jimi pohrdá a zesměšňuje je. Myslím, že kdyby kniha byla napsána jiným stylem, asi by mě bavila víc a hodnotila bych ji pozitivněji.

Postava Saturnina je velmi originální a jeho počínání mě vždy pobavilo. V příběhu nevystupuje jako sluha, ale spíš zastává úlohu baviče a jakéhosi mistra všech komických situací, do kterých všechny často přivádí. Má pro všechno nějaké řešení a nic nenechá jen tak. Jakmile je na scéně Saturnin, je jisté, že je o veškerou zábavu postaráno. Líbil se mi jeho pozitivní přístup k různým situacím a to, že je pro každou zábavu. Svého pána nutí do dobrodružství a oživuje mu tak jeho spořádaný život. Saturnin představuje humor, který lidem občas chybí, energii, pozitivní přístup a umění si udělat srandu ze všeho, i ze sebe sama. Postava vypravěče představuje "obyčejného" člověka, který někoho jako je Saturnin ve svém životě skutečně potřebuje. V průběhu knihy se pod Saturninovým vlivem stává odvážnější a energičtější a možná mu i změnil pohled na svět. Dá se tedy říct, že se paradoxně stává pánem svého pána. Teta Kateřina představuje člověka s těmi nejhoršími vlastnostmi – chamtivost, sobeckost, touha po majetku a mnoho dalšího. Myslí jen na sebe a svého syna a nezajímá ji nic jiného. Pro dosažení majetku je schopná čehokoli a svou snahou obtěžuje životy ostatních. Autor její postavu zesměšňuje a upozorňuje na to, aby se lidé před takovými lidmi jako je teta Kateřina měli na pozoru.

Autorův humor je lehký a pobaví kohokoli. Líbily se mi mimo jiné autorovy hrátky s českými příslovími a úvaze o tom, co by se stalo, kdyby je lidé brali doslova. Tato kniha ve své době plnila zábavnou funkci a připomínala lidem, že nemají ztrácet chuť do života, pozitivní přístup a humor. Celkově je o tom, že lidé nesmí ztrácet smysl pro humor a nebát se jít i do těch nejabsurdnějších věcí a dopřát si trochu toho dobrodružství, mají brát věci s humorem a nebýt jen vážní - i humor je totiž pro život důležitý.

Sabinaski
07. března

Tohle je satirická bible a skvost k pobavení. S krásnými českými příslovími! Přečteno za jedno odpoledne na pláži. Nikdy jsem nechtěla, ať to skončí. Už nikdy nic nebude jako Saturnin!

Szekynka
06. března

Sice moje kdysi povinná četba, ale o to větší překvapení že kniha je vlastně PECKA! Kombinace suchého humoru, zvláštní mluvy Saturnian a příjemného čtení.

Hanjimka
28. února

Návrat ke klasice. Odpočinková knížka s humorem, který mám ráda.

Tamara789
26. února

Tuhle knihu miluji a četla jsem už několikrát.
Naposledy jsem ji poslouchala - to příliš nedoporučuji. Knihu čte pan Vízner a protože vypravěčem není Saturnin, ale jeho pán, je to pro znalce filmu rušivé.

RSR
24. února

Výborná knížka. Ale protože jsem znala dřív film, nemohla jsem si pomoct a celou dobu jsem viděla pana Víznera jako Saturnina, Ondřeje Havelku jako vypravěče a paní Synkovou jako tetu Kateřinu.

Nomia
23. února

Kombinace jazyka, jakým je Saturnin napsán, nenásilného lehce suchého, ale milého humoru a charismatických postav, nikdy neomrzí. Příjemné zábavné čtení, Saturnin je prostě osvědčená klasika.

ivag
08. února

Moje nejoblíbenější kniha, můžu jí číst několikrát do roka :-)

Endy17
08. února

Příjemné a většinou zábavné čtení, z mého pohledu ale trochu přeceňované.

Marekh
07. února

Kniha se mi líbila, pobavil jsem se. Zároveň se v knize vyskytovaly i myšlenky.

Citáty z knihy, které se mi líbily:

Odvaha je krásná věc, ale všechno se musí dělat s rozumem.

Prožíváme-li delší dobu idylu, přestaneme ji vnímat a osud by nám prokázal neocenitelnou službu, kdyby nás popadl za límec a vyhodil dočasně na mráz.

Maevie
06. února

Ve skutečnosti prostý příběh, do kterého Jirotka vměstnal neuvěřitelné množství humoru a narážek. Nemít rád tuto knížku prostě není možné.

Kryštofka
06. února

Kniha, ke které se ráda vracím.

t.adm
05. února

Must have, must read! Jen upozorňuji, nečíst na místech, kde musí být klid, já jsem se kolikrát smíchem neudržela :D Parádní kniha, 100% doporučuji!

camdy007
01. února

velmi pohodová a vtipná kniha na takové nedělní počtení. Určitě se k ní někdy vrátím.

KAREL6725
29. ledna

Saturnin tady opravdu nic nejde dodat , tohle je srdcová záležitost . Tahle kniha plus ilustrace Adolfa Borna , dělají z téhle knihy knižní skvost. Plný počet hvězd.

B.kaspik
29. ledna

Prostě nemá chybu. :)

kasparoza
28. ledna

co dodat?

martinkaLLL
23. ledna

Těšila jsem se jak se zasměji a neměla jsem se čemu smát. Škoda. Příběh byl takový nic neříkající.

ReniHan
22. ledna

Úžasné.......

Veru_92
22. ledna

Jsou knihy, na které musí být člověk vyladěn, musí se soustředit a jednoduše nemůže mít špatnou náladu. Saturnin k takovým knihám nepatří, protože ačkoliv zrovna nehýříte skvělou náladou, Zdeněk Jirotka vám to velmi rád a poměrně brzy pomůže změnit.
Suchý humor, který je protkán celou knihou, je absolutně nenásilný, nic není přehnané a prvoplánové, vše pasuje naprosto dokonale a vy se během chvíle přistihnete, jak se tupě usmíváte do knihy nebo se dokonce smějete nahlas a musíte trpět divné pohledy okolí. Kdo Saturnina četl, bude se s vševědoucím výrazem šklebit s vámi.
Způsob, jakým je kniha napsána, potěší oko nejednoho úchylného milovníka českého jazyka.
Nechápu, proč jsem si ji nepřečetla už dávno. Toto je, prosím pěkně, klenot české literatury.

xxtom
19. ledna

Opravdu milé a pohodové čtení. Mělo by být součástí povinné četby :).

Deny2001
15. ledna

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Zbožnuji autorův humor a doma mám i pokračování Saturnin se vrací tak doufám, že bude stejně dobrá. Opravdu doporučuji.

Usignolo
10. ledna

Mám ráda vtipné věci. U Saturnina jsem se nasmála a ještě jsou tam skvěle popsány lidské povahy. Pan Jirotka byl prostě borec :-)

teakristof
05. ledna

Neuvěřitelně vtipná a poutavé kniha :) A film je také skvělý!

pavel-k
03. ledna

Pro mne asi nejoblíbenější kniha. Něco, co zažene splín a pohladí na duši. :-)

Nikie2604
03. ledna

Jedna z mých neoblíbenějších knih. Četla jsem ji už tolikrát, že bych to snad ani nespočítala. Ráda se k ní znovu vracím.

LimonádaZonka
01. ledna

Naprosto nepřekonatelný humor tuhle klasiku české literatury staví na první příčky oblíbenosti. Skvěle jsem se bavila.

HolkyKK
30.12.2017

Skvělá kniha, doporučuji všem. Já jsem se opravdu moc bavila.