Saturnin

Slavná humoristická kniha, která pobavila již několik generací čtenářů. Na jejích stránkách se čtenáři dozví, co se stane, když věrný sluha Saturnin přestěhuje svého pána z pohodlného bytu na loď, kde se pak objeví teta Kateřina se synem Miloušem, a co se přihodí při rodinné dovolené u dědečka, jehož dům je díky povodni načas odříznut od civilizace. Všem nepříjemnostem, katastrofám a přetvářce tety Kateřiny naštěstí umí s jiskřivým vtipem čelit Saturnin. Jeho schopnosti jsou téměř geniální, jak o něm píše v jednom dopise dědeček: „V bláznivých nápadech toho chlapíka je kus poezie, jeho humor, fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu."...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/1615/saturnin-gbv-1615.jpg 4.64328
Humor, Literatura česká
Vydáno:, Šulc - Švarc

ddkk
včera

Bezkonkurenční humor, pravda - inspirace Wodehousem je jistě patrná. Jenže - Saturnin je náš! Filosofická úvaha na téma "házení koblih" je nesmrtelná a nejen ta. Výborné filmové zpodobnění Saturnina Oldřichem Víznerem taktéž, stejně tak, jako všechny ostatní postavy. A když si k tomu uvědomíme, že Jirotka knížku napsal v roce 1942 (!), pak klobouk dolů...u mne plný počet :-)

Adelaide777

Super knížka u které jsem se bavila od začátku do konce. Ráda se k ní ještě někdy vrátím.

emma24

Saturnin si svého čtenáře vždy najde i když asi není pro každého.

archandelka

Super oddechovka. Ovšem teta Kateřina je jednoznačně top.

lassse

Velice příjemné počtení, které mě fakt pohladilo po duši.

Ruxandra

To je tak, když se léta zarputile bráníte povinné četbě a pak zjistíte, jak hloupí jste byli :) Krásná kniha, rozhodně doporučuji přečtení všem.

Booky84

Jedna z mých oblíbených knih. Teta Kateřina mi vždy zvedne náladu. :-)

loskatos

Kniha, kterou jsem v životě přečetl asi nejvíckrát. Až mě štve, že ji znám v podstatě nazpaměť :-) Kdybych tak mohl utrpět selektivní amnezii na knihy, které jsem kdy četl, to by byla paráda.
Tak skvěle napsané postavy, to se vídá málokde. Bývají - jedna, dvě, čtyři hlavní, ale v této úžasné knížce jsou skvělé všechny.
Pro mě jedna z mála 5 hvězdičkových knih. Díky pane Jirotko!

jaro999

Dobrý humoristický román. Přestože od jeho napsání již uběhla řada let, dovede pobavit a rozesmát. Líbil se mi i film a zpracování v Divadle ABC.

Nikkiproch

Sobý hnusec... Prostě nesmrtelná klasika, která nikdy neomrzí. :-)

HaaHaa

Srdcovka, která mi vždy zvedne náladu..

B-artX

Popravdě já z toho zas tak unešenej nejsem. První třetina je skvělá, ale poté je děj nudný. Nic moc se tam neděje a celkově to prostě nefunguje.. Ale musím uznat, že to je napsané čtivě a mile. Kniha je spíš taková oddechovka..

Dabara

Jazykem velmi bohatá legrace...

Jana283

Tak se prý chystá pokračování a napíše (či už napsal) ho bývalý politik MUDr. Macek. Nevím, co si o tom myslet. Odvaha či drzost.

christiey14

Jedna z mála knih u kterých jsem se smála nahlas. Perfektní!

Warty

Velmi příjemné čtení plné humoru. Musím ale přiznat, že filmové zpracování se mi líbilo více. I tak ale kniha stojí za přečtení.

Petroff

Krásný, dokonalý, český humor. Teta Kateřina a její pranostiky a přísloví, Milouš se svým chmýřím pod nosem, krásná slečna Barbora, vypravěč Jiří, doktor Vlach, bláznivý dědeček a ON - sluha všech sluhů! --- Když někdo chápe přísloví doslovně, může to vést k tragédii. Znám případ muže, kterého pětkrát přivezli do nemocnice zle potrhaného, neboť tvrdil, že pes, který štěká, nekouše. Kousali všichni.

gonegirl

Se Saturninem jsem měla možnost setkat se už ve filmovém provedení, a dokonce i v Mahenově divadle v Brně. Zajímalo mě původní zpracování, a proto jsem sáhla po knize. Neudělala jsem chybu! Autor píše naprosto geniálně, jeho brilantní mysl, průpovídky a obraty jsou zkrátka kouzelné. Rozhodně stojí za přečtení.

Luciskaurb

Nejoblíbenější z českých knih :)

Kniha, kterou je - jako jednu z mála - možné číst stále dokola. A nikdy vás nezačne nudit, fakt ne! :-)

Jana283

Po právu oceněno titulem Kniha mého srdce.

marek7722

Saturnin je nejvtipnější kniha jakou jsem kdy četl. Mohu jen doporučit.

veronikahessy

Knihu jsem četla v německém jazyce. Přišla mi vtipná a teta Kateřina mi připomíná tetu z mé rodiny :)

LadyPa

Prostě srdcovka.

JosefPluhař

Smál jsem se nahlas. Příjemné , kultivované, slušné a naše...

Ester71

Saturnin je úžasná kniha, plná příjemného a slušného humoru..

Pištec

Saturnina chci domů! :D Nebo radši ne, ale rád bych jej poznal osobně :). Jirotkovi tleskám, nestává se mi často, abych se u knihy zasmál nahlas, jeho suchý humor mi dokonale sedí. A smekám před tím, co Saturnin dokázal autorovým prostřednictvím vymyslet :). Saturnin je kniha, kterou přečtete s požitkem.

Evelinaanileve

Tohle miluji. Už jsem četla Saturnina asi šestkrát a ještě určitě budu. Nejspíš ji budu číst tak dlouho, dokud ji nebudu znát zpaměti."...setapouch! ...nedolovím!..." - to prostě nejde překonat. Jasně, že je spousta skvělého humoru a třeba i lepšího. Ale tohle má pro mě prostě takovou správnou míru srandy, laskavosti a poezie. V jednom dokonalém balíčku.

RiodeJaneiro

Kniha se mi velmi líbila, ale musím vytknout, že před každou kapitolou bylo napsáno co se v ní stane.

Olous1

Moje srdeční záležitost,kniha i film jsou úžasné a jsem ráda,že mám knihu ve své knihovně.