Sašenka

Sašenka https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26054/bmid_sasenka-Qy6-26054.jpg 4 215 76

Uznávaný autor literatury faktu Simon Montefiore, který napsal dva bestsellery o Stalinovi, se tentokrát rozhodl svých znalostí využít pro román. Příběh Sašenky Zeitlinové, dívky z bohaté židovské rodiny, která se v roce 1916 vrhla do náruče bolševismu, je skvěle napsaný, napínavý a zároveň pravdivý. To ukazují nejen detaily – co lidé jedli, jaké písně poslouchali, jakými auty jezdili –, ale i historické postavy, které v knize vystupují, a zejména autorovo pátrání po tom, co se stalo se Sašenkou, která zmizela za stalinských čistek – i hlavní hrdinka románu je totiž skutečná postava.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , BB art

Sashenka , 2008

Lucdas
15.11.2019 5 z 5

Velmi silny priběh,úžasna kniha,pro mne jedna z nejlepšich????Kdybych mohla,dam hvězdiček deset.

lioncel
04.11.2019 5 z 5

‘Sašenka' je další román v mém seznamu vyvolených, nikdy na ni nezapomenu ( už jen ten název ) _ Pozoruhodné dílo, místy hodně mrazivý děj - děsivé reálie Ruska první poloviny 20. století - zajímavě zpracovaný příběh, rozdělený do tří etap, časově tak vzdálených, z nichž ta prostřední, svírající čtenáře pevně kol krku ledovou rukou hrůzy a odporu, ta se mi jevila zdaleka nejsilnější. Nečekaný příchod J.V.S. na večírek k Palicynům, už dopředu prozradil, co bude asi tak následovat… Sevřela mě převeliká lítost a držela se mě do poslední stránky.
Mé uznání a upřímný obdiv pro autora, Sebag-Montefioreho jsem doposud neznal .. pár papírových kapesníků pro Sašenku. Uff, to byla tedy síla...

danielavachova
27.10.2019 5 z 5

Historický román začíná za vlády cara v Rusku ,pokračuje za Stalinovské tyranie, dost reálný příběh,občas až mrazivý.

Kerberos
13.10.2019 5 z 5

Kniha mě překvapila,čekala jsem romantický příběh.Reálný příběh z doby vlády Stalina v Rusku.Krutost s jakou bylo s Sašenkou a její rodinou zacházeno.Překvapilo mě co často postihlo děti nepohodlných soudruhů.

bábuška
18.12.2018 5 z 5

Neuvěřitelně krásná kniha, zasvěceně nám vypráví nezkreslený příběh společnosti jak carského Ruska, tak krutého stalinského období a posléze i po jeho pádu. Mladinká a snadno ovlivnitelná dívka z buržoazní rodiny pomáhá svému strýci jako spojka a kurýr proleninského společenství, potom už i jako členka komunistické strany. Jako dospělá a matka dvou malých dětí, ale stále zapálená soudružka, pohybuje se ve společnosti lidí stejných názorů, od strany získává ona a její manžel různé výhody, daču poblíž Moskvy, návštěvy vysoce postavených soudruhů, dokonce i samotného Stalina. Ale kola osudu se točí, Stalin se stále cítí ohrožen i neexistujícími nepřáteli a v tom soukolí uvázne i Sašenka se svým mužem. Okusí dlouhý pobyt s různým typem týrání v utajeném komunistickém vězení, posléze Váňa dostal "sedm deka olova" do týlu, Sašenka pak polévána za mrazu vodou z hadice, což byla zábava věznitelů. Ve třetí části knihy se pak setkáváme s jejich dcerou co by starou dámou i s jejich synem, lékařem v zapadlé ruské vesnici. Tato kniha je natolik autentická, že pět hvězdiček je málo! Doporučuji pouze odolným čtenářům.

Vojtechan
01.11.2018

Neuveřitelná kniha. Zejména tím, jak moc je skutečná a jak moc a reálně vystihjue tragédii stalinského ruska. Kniha je skvěle zpracovaná, chvílema máte pocit, že se procházíte mrazivou Moskvou společně s postavami z knihy. Ač je kniha smutek sama, nesmírně mě obohatila.. Dávám 100%

Alíša236
10.06.2018 3 z 5

Když jsem knihu četla pořád jsem si říkala, že nevím co si o ní mám myslet a o jaký žánr vlastně jde...a nevím to ani po přečtení....části byly velice čtivé a zajímavé především pro zachycení doby, atmosféry - ta byla vystižena myslím velice dobře. Jiné části se táhly. Z mého pohledu to nebyla kniha která pohltí a která se pyšní překvapivým vedením příběhu, zápletkou a rozuzlením, na druhou stranu čtení nelituji především pro vykreslení ruské mentality, doby a zamyšlením nad dějinami a lidmi v nich.

Rosana
21.03.2018 1 z 5

Po cca 100 stranách ji odkládám. Opravdu mě nezaujala. Spousta postav, jmen a divně psaný text. Čekala jsem víc, podle recenzí a podle toho, že už je všude zcela vyprodaná.

puntaumbria
11.03.2018 5 z 5

Velmi zdařilá, vypravěčsky poutavá kniha, která umožňuje náhled do ruských dějin 20. století na pozadí rodinného příběhu. Je emoční, šokující a apelující na svobodu. Stojí za přečtení.

bod
07.03.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila, jen třetí část mi přišla nějak naivně psaná, možná to byl úmysl vyjádřit pohled mladého děvčete....ale mně to zkazilo trochu dojem.

Babo
22.01.2018 4 z 5

První dvě části se mi líbily,ta třetí už podle mne příliš zaváněla americkým zjednodušováním.

Nikdy jsem úplně nepochopila jak se děvče z dobré rodiny může stát tak zapálenou komunistkou . Nějaká romantická představa o předávání tajných vzkazů , nočních výletů za soudruhy ? Nebo jen potřeba patřit do tajného spolku, který změní svět ?
Jistě to nebyl soucit s opravdu chudými dělníky nebo rolníky.
Nevím o tom, že by se sama dobrovolně vzdala života v přepychu .

V druhé části dál žila v hojnosti , ona se stala spolu se svým manželem těmi ,kteří vládli nad životy lidí .A že to byla vláda krvavá o tom snad nikdo kdo zná dějiny stalinského ruska , nepochybuje .

Vlastně ani nevím jaká byla Sašenčina představa o novém řádu .
Necítila jsem k ní ani sympatie ani lítost .
Říká se,že revoluce požírá své děti , říká se jak se do lesa volá,tak se z něho ozývá .
Říká se toho hodně , bohužel mládí a neochota poslouchat zkušenější přináší neustále se opakující chyby .
Prozření může být hodně bolestivé, v tomto případě se ani žádné nekonalo .

Pokud ale kniha nutí k přemýšlení, tak je určitě dobré, že byla napsaná .

AllyKumari
02.12.2017 3 z 5

Spíš 2,5 než celé tři hvězdy.

To dobré:
- autor rozhodně provedl detailní výzkum tématu, o kterém psal
povedlo se mu dobře zachytit atmosféru let 1917 i 1939
- jeho styl je snadno srozumitelný a čtivý
- příběh má obrovský potenciál a v prvních dvou částech zní velmi realisticky

To ne dobré (nějaké spoilery)
- Sašenka, nad kterou mi mělo krvácet srdce, a její manžel, byly prakticky na vrcholu hierarchie SSSR. Ona schvalovala (a v mládí přímo vyzývala k ) vraždění, Váňa byl brutální čekista. Sice nevěřím v oko za oko, zub za zub, ale tihle lidé mi byli odporní. To, co se jim stalo, bylo děsivé, ale nemohla jsem se ubránit pocit, že kdo seje vítr, sklízí bouři
- trapné erotično (jeho nakrmený penis a její mrazivé chvění v rozkroku bylo jako v 99% literatury zbytečné)
- je prostě příliš jasné, že Sašenku psal muž (PRVNÍ věc, kterou se o ní dozvídáme, je, že má nejplnější poprsí ve škole..... urgh.....)
- závěrečná část (kde mimochodem český překlad opakovaně zaměňuje jméno Katynka za Sašenka) je poněkud vlažná, hlavně proto že Katynka IHNED nachází správné indicie, IHNED si získává ty pravé lidi a to, co vyzkoumá, je jako vystřižené z nablblé telenovely. Bylo by zajímavější, kdyby se touto částí začínalo a zbylé dvě se během ní odhalovaly

Jana283
21.08.2017 5 z 5

Perfektní snoubení historie a romantiky.

zuzana1656
29.06.2017

Spousta toho bylo řečeno. Já jen dodám, že zrůdnost režimu mi přišla i díky takové "banalitě", jako přidělení Palycinova bytu Satinovovi a jak bylo hezky řečeno, taková nabídka se neodmítá, protože je prověrkou loajality. A celý zbytek života v tom žít... ufff

Metapt
29.06.2017 5 z 5

Ano, takhle nějak se to dělo. Příběh se zdá naprosto reálný.

gigi77
17.06.2017 4 z 5

Parádní kniha. Příběh plný odhodlání, síly, politiky, kruté reality, vyvážený láskou a city, srdceryvným a dojemným koncem. Pořád se musím ptát: Co to té hlavní hrdince dalo? Stálo jí to za to? Je lepší držet se hesla "kam vítr, tam plášť" nebo jít zarytě proti proudu?

Pechule
02.06.2017 5 z 5

Tak tahle kniha je něco! Průřez Sašenčiným životem je čtivě napsaný, opravdu napínavý, z určitých situací až mrazí a člověk si říká - to snad není možný, tohle se vážně dělo? Vydařený román.

Vojslava
15.10.2016 5 z 5

Je to sice trochu rozpačitých pět hvězdiček, ale příběh je čtivý a špatně se odkládá. Vlastně se mi docela líbil, i když - jak už jsem viděla u několika amerických autorů, kteří o stalinských dobách se zálibo píšou - je ta sovětská realita taková papírová. Nicméně dobře sestavený příběh má logiku, ukáže, co ukázat má, hrdiny si čtenář vlastně oblíbí a závěrečné archivní rozuzlení má spád, i když jsem si ho musela přečíst dvakrát. Jen mám pocit (se svou zkušeností s archivy), že se protagonisté dobrali výsledků dost rychle... :-) Ale to je jen taková technikálie, jinak doporučuji.

cecetka
15.09.2016 5 z 5

Zpocatku jsem nedokazala k Sase najit cestu. Byla to rozmazlena holka z bohate rodiny, ktere strycek v jejich 16 letech vymyl mozek a ona se stala bolsevickou. Prvni cast knihy mne nijak vyrazne nezaujala. Druha cast se odehrava v roce 1939 a je uz mnohem zajimavejsi. Presto jsem si Sasu neoblibila. Zato ke Katynce jsem ve treti casti knihy prilnula hned. Treti cast byla pro mne nejzajimavejsi a nedokazala jsem knihu odlozit s tim, ze budu ve cteni pokracovat dalsi den. Musela jsem ji zkratka docist bez preruseni. Sice ta velka nahoda na zacatku hledani v archivu mi prisla absurdni a konec pribehu byl takovy az moc naivni, jak se vsichni poznali, presto davam knize 5*. A to hlavne proto, ze jsem ji v zaveru nedokazala odlozit.

Hedik1608
24.07.2016 5 z 5

Dlouho me tolik knizka nedojmula. Velmi krasne napsane a az do konce napinave. Zda se mi, ze jsem neprecetla jednu knihu, ale hned nekolik. Vrele doporucuji a doufam, ze ve vas zanecha stejne krasny dojem.