Šarlatán

Šarlatán https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430940/bmid_sarlatan-xa0-430940.jpg 4 584 160

Josef Klíma převedl do knižní podoby scénář Marka Epsteina – Šarlatán. Vzniklo tak strhující životopisné drama Jana Mikoláška, muže s léčitelskými schopnostmi. Příběh vznikl podle skutečné události, na Mikoláška se obracely tisíce lidí s žádostí o pomoc, včetně osobností politického a kulturního života. I když léčitel neměl medicínské vzdělání, dovedl jim svým nevšedním umem chorobu diagnostikovat a pomocí bylin vyléčit.... celý text

terezarath
11.04.2021 5 z 5

Nevím jak ostatní, ale já jsem byla naprosto spokojená. Naštěstí jsem nejprve četla knihu, pak viděla film.
Nebudu lhát, chvílemi mě štvala egoistická povaha hlavního hrdiny, ale dalo se to chápat, tak nějak to k němu patřilo.
Za mě perfektní knížka, jen doporučuji přečíst dříve, než si pustíte tenhle skvělý film.

Jiparis
05.04.2021 4 z 5

Jan Mikolášek musel být určitě zajímavý člověk. Neobyčejně nadaný, určitě ne černobílý se složitými vztahy. Jazyk knihy mi připadal hodně strohý , těším se na filmové zpracování až budu moci porovnávat.

mahdal
31.03.2021

Bohužel jsem nejprve viděl film, a tak požitek ze čtení nebyl až takový. Přesto mě kniha překvapila. Byla napsána zajímavým způsobem, kdy vypravěč prolínal přítomnost s retrospektivou.
Samotný příběh je skvělý, inspirativní a poučný.

jajasv
28.03.2021 2 z 5

Zklamala mne, ani o životě J.Mikoláška, ani beletrie (chybí o tom zápis v úvodu)

Sam33
28.03.2021 3 z 5

Asi jsem od knihy očekávala něco jiného. Za mě je kniha popsána dost povrchně, žádné velké myšlenkové procesy postav, zkrátka jen jako přepsaný scénář, kde navíc zůstaly i krátké scény a skoky do minulosti.
Ovšem jsem ráda, že se po letech můžeme opět dozvědět, že někdo jako pan Mikolášek žil a bezpochyby zachránil život spoustě lidem. I když on sám se svými démony bojoval asi každý den.

ivzu77
21.03.2021 4 z 5

Nikdy dříve jsem o tomto českém léčiteli a bylinkáři neslyšela. Jsem ráda, že mi kolegyně knihu půjčila, splnila jsem tím i bod ČV 2021. Osud těchto lidí nebyl asi nikdy snadný, nemám na to svůj názor, ale určitě takový dar a umění ho použít je obdivuhodné.

ErikaJ
16.03.2021 4 z 5

Velmi zajímavá kniha o léčiteli Mikoláškovi, z které se dozvídáme, jak v sobě objevil léčitelské schopnosti, kdo jej naučil rozpoznávat nemoci z moči, jaký prožil život, jeho vztah k Bohu apod. Zároveň zjišťujeme, že i on měl své temné stránky a některé jeho činy jsou tedy odsouzeníhodné. Nyní bych si chtěla přečíst jeho Paměti přírodního léčitele.

verka5083
15.03.2021 4 z 5

Líbí se mi knihy, které jsou podle skutečné události, a nebo vypráví o osobnostech z historie. Líbilo se mi, jak je kniha napsaná.Na začátku příběhu mě hodně zaujal způsob rozeznávání nemoci z moči. Přišlo mi to strašně úžasné a neuvěřitelně originální. Nikdy by mě nenapadlo, že by snad něco takového mohl jít. Jenže na druhou stranu mě zklamala osobnost Mikoláška. Myslela jsem si, že chtěl lidem pomáhat a léčit je, ale to co udělal na konci knihy mě hodně zmátlo a začala jsem hodně přemýšlet o tom, jaký Mikoláše vážně byl. Bohužel si teď myslím, že v něm bylo i trochu zla. Přesně, jak mu řekla paní.

Jirinamac
15.03.2021 4 z 5

Zajímavé čtení. Kdyby nebyl tak často zmiňovaný film, tak bych asi tuto knížku nikdy nečetla. K léčitelům moc důvěru nemám, ale je fakt, že v dřívější době byli záchrana chudých lidí a dneska jsou to často podvodníci, kteří bohatnou na důvěře lidí. Knížka mě úplně nestrhla. Film jsem zatím neviděla, ale ukázky se mi líbily.

Val
11.03.2021 5 z 5

Miluju knihy , díky nimž se dozvím něco nového nebo poznám zajímavého člověka , o němž jsem prakticky nic nevěděla . Toto je rozhodně jedna z nich . Zajímavý , i když zřejmě i kontroverzní příběh léčitele Jana Mikoláška se výborně četl . Tím spíš se těším na filmové zpracování s Ivanem Trojanem .

Aykiru
07.03.2021 3 z 5

Šarlatán není kniha, kterou bych si sama vybrala, nicméně mě příjemně překvapila. Zejména se mi líbil styl vyprávění, na kterém je poznat, že kniha má filmový předobraz, a díky kterému se autorům podařilo vyhnout se únavnému popisu hluchých míst. Ztvárnění postav ani jejich chování se neodvažuji soudit.
Poslední, co bych ráda dodala je, že mě překvapilo kolik z knihy či scénáře bylo autory "dodáno" a celkově kolik z života Jana Mikoláška zůstává úplným tajemstvím (možná je více řečeno v jeho životopisech, nevím), nebo jsou předmětem spekulací. V dnešní době, kdy veškeré informace o lidech dostanete po pár kliknutích tlačítka, je to podivně osvěžující.

Zlatinka.Emilly
06.03.2021 3 z 5

Rozhodně to bylo zajímavé čtení, místy jsem byla hrdá na Jana. co dokázal, jak se uměl orientovaz ve vzorcích, ale jeho soukromý život byl fakt sprostý. To jak se zachopval ke koťatům, nejdřív jsem si myslela, že jim chce jen ulevit, aby to utopení nebylo pro ně drastické, ale vcelku to byl šílenec a homouš, který pravidelně klekával před křížem a modlil se k Bohu. Takže za jeho falešnost dávám tři hvězdičky. Jinak se připravuji na to, shlédnout film natočený podle knihy.

LussyP
05.03.2021 5 z 5

Nikdy bych nevěřila, že knize, kterou bych si sama nikdy nekoupila dám 5 hvězdiček.
Příběh byl krásný a velmi čtivý, zklamáním ovšem je, že je z velké části fikce...

Janniska
26.02.2021 5 z 5

Krásně napsané vypravění neveselého příběhu.Četlo se to samo,skoro na jeden zátah.Pochmurný osud v pochmurných dobách.Teď jsem velice zvědavá na film.
Konec mě zaskočil , nehledala jsem si žádná fakta a příběh mě pravdu překvapil.

Venny345
26.02.2021 4 z 5

Již dlouhou dobu jsem chtěla v kině zhlédnout film Šarlatán. Myslím však, že se mi to v nejbližší době nepodaří. Rozhodla jsem se tedy jednat. Vypůjčila jsem si knihu (samozřejmě naprosto bezkontaktně ;-)) v knihovně a začetla se do jejích listů. Byla to má první kniha, která je napsána podle filmového scénáře a mile mě překvapila. Neřekla bych, že lze scénář přenést do epické formy tak věrohodně! Inu, přeju si teď jediné...zhlédnout výkony Ivana a Josefa Trojanových ve filmovém zpracování. A co vy? :)

SumýšIrena
23.02.2021 4 z 5

Vyprávění dost připomínalo scénář, za to dávám jen 4 *

daza.dt
22.02.2021 3 z 5

Na film jsem se záměrně nechtěla koukat - než si přečtu knihu. Téma Jana Mikoláška jsem znala již dřív než nastal velký boom díky zfilmování. Knížka mě dost zklamala - čekala jsem víc, ale asi jsem náročná. Resumé - pro někoho, kdo vůbec neví o co jde - tak asi dobrý, ale já čekala větší rozpracování.

archivářka115
21.02.2021 5 z 5

Nikdy jsem o léčiteli Mikoláškovi neslyšela. Mohla jsem si alespoň o něm udělat představu. Film jsem neviděla, ale knížka se mi líbila. Dobře se četla.

Pejuška
16.02.2021 5 z 5

Knížka mě upoutala vlastně díky ukázce na film, a rozhodně nelituji její četby. Knížka je psaná poutavě, lehce vtáhne do děje a nechce se Vám od ní odtrnout. Mírně jsem se zamotala v rokách, ve kterých jsem četla, ale nebylo to nic, co by si nešlo o pár stránek dříve najít :) určitě doporučuji, já si rozšířila obzory o další jednu zajímavou osobnost

Rosana
14.02.2021 5 z 5

Zvláštní a zajímavá kniha. Velice chválím krásný český jazyk, různá výstižná přirovnání a to, že kniha neobsahovala chyby a překlepy.