Sapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstva

Sapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstva https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231135/bmid_sapiens-uchvatny-i-udesny-pribeh-li-H8h-231135.png 4 1186 257

Jaká byla cesta, kterou až dosud urazil slabý a nevýznamný tvor, který před dvěma miliony let v koutě Afriky získal vědomí, vyvraždil své bratrance rodu Homo a ovládl planetu? Umožnila mu zvítězit nelítostná krutost nebo schopnost vzájemné spolupráce? Harari s velkou erudicí i odvážnou představivostí líčí paradox tvora, který se vydal mimo hranice svých biologických parametrů. Jeho kolektivní vlastnosti umožnily spolupráci stále rozsáhlejších lidských skupin a po kognitivní revoluci před 70 000 lety přišly další dějinné zlomy – objevy zemědělství, peněz, společenského kultu, impéria, peněžního úvěru i víry v budoucnost. Co čeká lidstvo dál? Mají dějiny směr, jak naznačuje globální obchod a hromadné technologie? Kam nás zavede závratný vývoj posledních desetiletí? Autor podává provokativní hypotézy na zneklidňující otázky vyplývající z proměn přírody, psychiky, rodiny i společnosti. Opravdu žijeme šťastněji než kdysi? Co bude třeba obětovat kvůli blahobytu? Jsme před branami ráje, nebo pekla? Nadějeplný příběh má temné kontury a paradoxní odpovědi.... celý text

Literatura naučná , Filozofie , Historie

Vydáno: , Leda , Rozmluvy

Sapiens: A Brief History of Humankind , 2011

Bajunta
21.01.2021 5 z 5

Mistrovske dilo naucne literatury pro sirokou verejnost❤..propojuje vsechno se vsim a odkryva zcela netradicni pohled na vyvoj naseho druhu...

hanavka
11.01.2021 5 z 5

Tato kniha ve mně po letech vzbudila touhu vrátit se do posluchárny na přednášky o světě, jeho historii, roli náboženství/víry a více či méně (ne)obyčejných lidech.

Audioknihu už poslouchám potřetí a určitě ne naposled. Je v ní tolik témat, že se ještě nějakou dobu neoposlouchá.

tami1
06.01.2021 5 z 5

"Poutavé vyprávění o tom, jak se jedno bezvýznamné zvířátko stalo pánem světa."

Příběh nás provede obdobím od vzniku homo sapiens až po současnost. Kniha se snaží dát do souvislosti jevy z historie, genetiky, vědy, techniky, pokroku a psychologie, a tím nabízí odpovědi na nejpalčivější otázky ohledně budoucnosti. Autor nikomu nevnucuje svůj názor, spíš nabízí různé úhly pohledu. Nutí nás o tématu přemýšlet a utvořit si vlastní názor.

DOPORUČUJI!

el-zbych
02.01.2021 5 z 5

Kniha me bavila. Ale zkrácena verze historie

jordys
29.12.2020 5 z 5

Stojí za přečtení a nejlépe vícekrát! Každá kapitola by zasloužila svou vlastní knihu. Autor sice vše podstatné dokonale shrnuje tak, aby to bylo velmi čtivé, jen to vyžaduje trochu více pozornosti ze strany čtenáře. Rozhodně to tedy není oddechové čtení.
Zároveň to není žádná propaganda a vnucování názorů, ale jde spíše o diskuzi na velmi zajímává témata. Po přečtení je nad čím přemýšlet.

Hihla
28.12.2020 5 z 5

Dlouho jsem se na knihu marně chystal a nakonec mě postrčil článek o autorovi, kde se psalo, jak kniha vznikla. Na univerzitě v Jeruzalémě autor dostal nabídku na výuku kurzu na téma Úvod do světové historie. Nikdo z kolegů neměl zájem o tento z principu povrchní kurz a tak to autor pojal jako výzvu, jeho skripta oblíbená mezi studenty se stala podkladem pro tuto knihu.
Dlouho jsem nečetl tak podnětnou knihu. Je to tak čtivé a přitom komplexní, hodně věcí nastoleno k zamyšlení. Dějinná fakta spolu se zamyšlením se proč jsou zasazená do kontextu celkového vývoje lidstva, kultury, víry, společenského řádu, vědy, ekonomie, kapitalismu, pokroku a štěstí lidí. Jak už tady někdo psal, to by se mělo učit ve škole – přemýšlet proč.

Kristyna2604
27.12.2020 5 z 5

Slyšela jsem skvělé ohlasy, už se těším, až si ji přečtu

KuroHaru
16.12.2020 5 z 5

Pro mne jedna z nejlepších a nejčtivějších odborných knih, která se mi kdy dostala do rukou. Sapiens jsou komplexní dějiny vývoje lidstva, které takhle v souvislostech dávají úplně jiný smysl, než když se je učíme suchopárnou školní formou. Tuto i další Harariho knihy by si měl přečíst každý.

Djkoma
14.12.2020 5 z 5

Oči otevírající kniha. Nejde o to, zda má autor ve většině pravdu nebo jen fabuluje a skvěle píše. Jde o to, že dost informací dává do souvislostí, které si ze školy neodneseme a to za a) protože je učitelé neznají, b) kvůli směru slepé výuky bez otázek a pochopení. I když kniha v pár pasážích mohla být stručnější, jde z mého pohledu o zásadní text formující rozhled čtenáře. Takhle by se měla zábavnou formou vysvětlovat historie a vývoj lidstva, bez biflování a nulového pochopení.

wornlook
10.12.2020 5 z 5

Doporučuji pro rozšíření obzorů a námětů k přemýšlení

Popko
01.12.2020 4 z 5

Zajímavá kniha, výroky k zamyšlení.
"Kdyby orgasmus trval příliš dlouho, blažený samec by ztratil zájem o potravu a zemřel by hlady. "
"Když získáme to, po čem jsme toužili, nezdá se, že bychom byli dlouhodobě šťastnější."
"Bin Ládin nesnáší Američany, ale dolary má rád."
"V kapitalismu se egoismus stal altruismem."
"Zatím, co pravěký člověk šel lesem a nasbíral různé druhy potravy bohaté na vitamíny, tak zemědělec musí vynaložit obrovské úsilí, aby vypěstoval 4-5 plodin, které nejsou bohaté na všechny potřebné vitaminy pro lidské tělo."

Tereza299
24.11.2020 5 z 5

Dlouho jsem nenarazila na něco, co by mě nadchlo tolik jako tohle. Dokonce jsem měla chuť si ráno nastavit dřívějšího budíka jen proto, abych si mohla číst (nikdy jsem to vlastně neudělala - ale chtěla jsem, a to svědčí o tom, že je tohle vážně dobrý kousek). Yuval Noah Harari na literaturu faktu popisuje až neuvěřitelně čtivým a bohatým jazykem dějiny lidstva od samotného začátku a naznačuje, jakým směrem nadále směřuje a kde by i Homo sapiens mohl skončit. Musím říct, že jsem byla překvapená, jak tvrdý a nelítostný postoj autor ke knize (nebo spíš k nám) zaujal - přijde mi, že nic horšího než lidi, tuhle planetu snad nemohlo ani potkat. Ale tím se nenechte zmýlit. Možná, že už je na čase, abychom pomalu začali vnímat, že zkrátka nejsme pánem všeho tvorstva, za kterého se považujeme.Tohle mě fakt bavilo. Rozšířilo mi to obzory, propojilo mnoho souvislostí, vzbudilo spoustu otázek, na které asi nikdy nenajdu odpověď a možná i trochu změnilo mysl. Přečtěte si to. Stojí to za to.

Fifth Element
20.11.2020 3 z 5

Poslouchano jako audio, ale tohle je na precteni a skutecne vnimani, coz u audia tak uplne mozne neni, hlavu nevypnu, proto, prozatim, nizsi hodnoceni :(

osman111
16.11.2020 5 z 5

Tuto knihu (a další od autora) si prostě musíte přečíst, prostě musíte.

Saj Mon
09.11.2020 5 z 5

Po přečtení knihy nikdy nebudete vnímat pšenici jako dřív.

ZlýJabko
24.10.2020 4 z 5

Sapiens vládne!

Toť poznání z této knihy. Teď je nutné se skutečně zastavit a zadumat nad tímhle nesporným faktem, jinak nebude mít Sapiens brzo ČEMU vládnout.

Crozz
16.10.2020 3 z 5

Lepší průměr, celkem čtivé, spousty zajímavostí.

Matthew_22
06.10.2020 5 z 5

Velmi obsáhlý pohled na svět. Jeho historii, vývoj a predikci do budoucna. Často jsem byl ale naštvaný, je to taková kniha, kdy si říkáte, "vážně to takhle je?".

daniela7398
29.09.2020 4 z 5

Jedna z knížek, která Vás donutí zamyslet nad dobou, společností.. maličkostí člověka jako jednotlivce a důležitostí dějinných událostí pro aktuální dobu. Jako lidi jsme se vyvinuli, co se týče vědomostí, ale stále opakujeme stejné chyby. Doporučuji pro čtenáře, který se chce zamýšlet nad problematikou vývoje společnosti.

lukaskmn1
26.09.2020 5 z 5