Sapiens: Stručné dějiny lidstva

Sapiens: Stručné dějiny lidstva https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399330/bmid_sapiens-strucne-dejidy-lidstva-tHz-399330.jpg 4 1186 257

SAPIENS – STRUČNÉ DĚJINY LIDSTVA sleduje z dlouhodobé perspektivy revoluční zvraty na cestě lidského rodu od vzniku Homo sapiens až po současnost. Dramatický je příběh bezvýznamného lidoopa, který před dvěma miliony let někde v koutě Afriky získal vědomí, vyvraždil své přírodní bratrance a ovládl celou planetu. Základní životní parametry člověka jsou určeny biologicky, ale poskytují úžasný prostor. Ne biologie, ale kultura (kolektivní víra) je klíčem k pochopení dramatického rozvoje lidstva. Jen ona umožňuje spolupráci velkého počtu lidí, kteří se navzájem neznají. Po první, kognitivní revoluci před 70 000 lety následovaly další překvapivé zlomy v dějinách – objev zemědělství, peněz, společenské mytologie, imperiální společnosti, kapitalistického úvěru a víry v budoucnost, objev vědy, techniky i genetického inženýrství. Zdá se, že dějiny mají směr – vždyť obchod a kapitalismus, věda a technika, planetární komunikace i geopolitické vědomí spojily svět do globální vesnice. "Proč se z knihy SAPIENS Yuvala Harariho okamžitě stal mezinárodní bestseller? Je to jednoduché: odpovídá na nejzásadnější otázky historie i moderního světa a čte se jedním dechem. Nemůžete se od ní odtrhnout!" (Jared Diamond, nositel Pulitzerovy ceny, autor knih Osudy lidských společností, Kolaps a The World until Yesterday).... celý text

Literatura naučná Filozofie Historie
Vydáno: , Leda

Sapiens: A Brief History of Humankind , 2011

ikorka
13.03.2020 2 z 5

Naprosto souhlasím s Gordonlord, mluvíte mi z duše, nenapsala bych to líp..

namornice
05.03.2020 4 z 5

Sapiens je kniha velice komplexní, ale velice srozumitelně a jednoduše vysvětlená. A čte se stejně lehce. Harari nás provádí dějinami lidstva od kognitivní revoluce přes revoluci zemědělskou až po tu vědeckou. Doporučuji všem, kdo se zajímají o to, jak svět dnes funguje a jak jsme se jako lidstvo dostali tam kde jsme.
První polovina mě bavila víc, ta druhá plná autorových spíš osobních úvah a názorů od náboženství až po ekonomiku už mě bavila míň. S některými z autorových názorů můžete nesouhlasit, ale rozhodně tento úchvatný i děsivý příběh lidstva přináší řadu podnětů a nutí k zamyšlení a určitě stojí za přečtení.

Capkomi
04.03.2020 5 z 5

Kniha mě velmi překvapila. Neměla by uniknout nikomu, kdo se rád vzdělává a zajímá ho věda. V knize se objevuje spousta odvětví - biologie, etika, ekologie, průmysl, psychologie, válka nebo i kapitola věnovaná štěstí a naší budoucnosti.

sika444
24.02.2020 4 z 5

Pozoruhodný přehled hlavních dějinných událostí - kognitivní, zemědělské a průmyslové revoluce. Autorův nadhled je působivý. Trochu mě dráždí jeho ostentativní evolucionismus (až osudový - evoluce v roli bohyně osudu) a blahosklonný nadhled nad náboženským výkladem světa ("my odborníci už přece víme, že to je nesmysl, ne?"). Odborníci by asi nesouhlasili s jeho ekonomickými zjednodušujícími výklady, které někdy vycházejí z marxistického pojetí dějin. Zamyšlení nad štěstím je zajímavé, vize budoucnosti je - z mého pohledu - nadbytečná. Celek je velmi zajímavý.

JP
22.02.2020 3 z 5

Informativní. Stručně okolo mentality, genetických predispozic, celkových dějin a mezníků našeho druhu. Samotný námět knihu prodává samozřejmě víc, než třeba její strukturu, formu či to "něco navíc". Autor chrlí fakta, poznatky, příklady, ale nic jiného, takže kdybych měl text shrnout: informativní, ale to je tak vše.

Gordonlord
20.02.2020 2 z 5

Ze začátku zábavná kniha, chrlící zajímavé informace o pravěku, zamýšlející se nad tím, kolik civilizací, o kterých nemáme žádné dokumenty a památky zde mohlo existovat a nabádající k přemýšlení o mnoha aspektech doby kamenné.

Smůla je, že když se kniha začne ve své historii lidstva dostávat do novověku, najdeme zde kapitoly zabývající se finančnictvím, zaměstnáními a dalšími dost specifickými odvětvími všeho možného lidského konání. Témata jsou vybrána snad náhodně a dost utíkají od tématu historie a dějin a spíše filosofují a informují na očividnými a známými fakty. Což by jako okrajový doplněk nebylo špatné, ale tahle vata zabírá většinu knihy.

Takže něco málo dobrých informací a spousta přemítání nad věcmi jasnými jako facka, která s tématem nemají mnoho společného. Střízlivý podprůměr.

lukas9608
04.02.2020 5 z 5

Výborná kniha otvírající oči ohledně mnoha aspektů fungování světa a jeho vývoje. Původně jsem si myslel, že se kniha bude zabývat pouze lidských druhem z pohledu biologie. To však není pravda, v knize se prolíná biologie, (moje oblíbená) evololuční psychologie, sociologie, filozofie, historie i psychologie a touto kombinací dává věci do lehce uchopitelných souvislostí. Tuto knihu si v budoucnu určitě přečtu ještě jednou.

Bustedka
27.01.2020 5 z 5

Jedna z mála knih, kde se celkový dojem z knihy zlepšuje každou stránkou.

V první části popisu pravěkého života jsem se trochu nudila, ostatně paleontologie nebyla v mém centru zájmu nikdy, ale postupně se můj zájem zvyšoval a zvyšoval. Ve chvíli, kdy se začalo řešit náboženství jsem začala hlhtat stránku za stránku až do samého konce.

Pokud vás nikdy dějiny nebavily, tak vás asi nebude bavit ani knížka, ale pokud budete chtít, každý si tam najde to své. Minimálně vám to ukáže pohled na svět zase z jiné strany. A nutno říct, že z dost zajímavé strany.
Některé myšlenky jsou super, jiné zase trochu zvláštní.S něčím se možná neztotožníte. Ale jak je v knize napsáno - důležité je klást si správné otázky.. A některé informace z knihy vám s tím můžou docela dost dobře pomoci

Randyz1986
23.01.2020 4 z 5

Některé pasáže jsou trošku nudnější a zdlouhavější, ale jinak velmi zajímavá knížka o lidstvu, která člověka přiměje se nad lidstvem a naším chováním zamyslet a také přemýšlet, co pro nás vlastně znamená štěstí a jak funguje. Také je docela zajímavá a zároveň dost děsivá autorova vize budoucnosti lidstva či těch, co přijdou možná po nás.

Pluhy
22.01.2020 3 z 5

Stručné shrnutí lidských dějin bez letopočtů, ale za to s evoluční psychologií a v závěru knihy i filosofováním o podstatě lidského štěstí.

salamandrina
19.01.2020 4 z 5

Zajímavé čtení.

Mako123123
19.01.2020 5 z 5

V minulosti bolo konzumné a egoistické správanie ľudí k sebe ale aj k planéte často krát spôsobené nepriazňami, kt. sme nedokázali ovplyvniť. Takéto obmedzenia sú ale na ústupe. Čím dalej tým viac máme väčšie možnosti ako zmeniť (zlepšiť alebo aj zhoršiť) situáciu. Preto od teraz ostáva varovný prst pred zachovaním sa k eko- a socio- svetu. Už niet výhovoriek.

painthers
07.01.2020 3 z 5

Fascinující průlet dějinami a historickými milníky tvora Homo Sapiens. Jak je možné, že z tvora na stromech postupně ovládl celou planetu a začal si v mnohých aspektech hrát na boha?
Kniha byla velice čtivá, nejvíce mě však bavila na začátku, kde vypráví o starověku, kognitivní a zemědělské revoluci. Ke konci v moderních dobách mě už bavila spíš méně.

jitrnic
06.01.2020 4 z 5

Díky této knize jsem konečně pochopil, na jakých principech funguje kapitalismus nebo akciové společnosti, dozvěděl jsem se i spoustu dalších dílčích zajímavostí. Hararimu lze sotva co vytknout, když se analyticky noří do jednotlivých kapitol lidské historie, problém vidím v chaotických přeskocích mezi jednotlivými etapami, nedokončování nakousnutého, i v popírání předchozích kapitol. Člověk je v prvních kapitolách ubohé zvíře, které obtížně hledá místo na slunci, aby vzápětí byla naprosto zesměšněna zemědělská revoluce, s odkazem na údajně idylický život jí předcházející, totéž následuje s příchodem kapitalismu, který Harari kritizuje v jeho divokých výbojných počátcích (opět v kontrastu s předchozími najednou idylickými zemědělskými časy), aby se v jeho hodnocení nakonec lekl a posvětil jeho předurčenost a navěkyjsoucnost.

AnnaNes
04.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha, kterou rozhodně doporučuji. Hezky se četla a načerpala jsem z ní spoustu informací.

jaroiva
31.12.2019 5 z 5

Nejsem si jistá, jestli mě po dočtení má chytit deprese nebo náboj optimismu...
Poslouchala jsem jako audioverzi. To, že mi knížka připadá výborná, je ale určitě dáno už samotným textem, který už snad dobrý přednes nemohl ani vylepšit.
5 hvězdiček je jasných, ale není to "jen" tak na 90-95%, ale k této knížce jako k jedné z mála nemám absolutně žádnou připomínku, takže 5*=100% a vřele doporučuji.

Už zpočátku nabrala kniha slušné tempo, pak mě postupně začala jímat mírná deprese, a když jsem si už myslela, že si budu muset dát relaxační přestávku, začala pasáž o statistice, která mě zase nabila.

Podtitul ani anotace rozhodně nelžou.
Úchvatně podaná historie lidstva ze všech možných úhlů mě donutila sáhnout si až na dno svědomí a důkladně prozkoumat svá niterná přesvědčení. Například to, co považuji za přirozené... Je třeba taková homosexualita přirozená???
Některá zjištění o sobě samé mnou docela otřásla.
Je to zase jednou knížka, která dělí mé vnímání světa na "před" a "po" přečtení...
Málokterou knížku čtu víckrát, ale jsem přesvědčená, že k této se ještě určitě vrátím.

Kateřina Marko
29.12.2019 5 z 5

jednoznačně doporučuji

IXOXI
25.12.2019 4 z 5

Sapiens je relativně dobře napsaná kniha, kterou bychom podle mě neměli brát doslova, ale spíše se zamyslet nad předkládanými informacemi. S mnoha věcmi nesouhlasím a jsem si jistý, že jsou tu špatně popsány, na druhou stranu zamyslet se nad domnělým 30 až 35 hodinovým pracovním týdnem lovců a sběračů, mořeplavci Číny, kteří ve třicátých letech 14 století mohli objevit Ameriku a podobně dává tušit, že věci nejsou vždy jak by se na první pohled mohlo zdát. Ale o tom už jsme se přece mohli dočíst ve slavném ekonomickém spisu „Co je vidět a co není vidět a jiné práce“ od Frédérica Bastiata...

pavla.ba
22.12.2019 5 z 5

Tuto knihu by si měl přečíst každý člověk! Je pravdou, že pasáže týkající se přítomnosti a kapitalismu jsem přeskočila, ale historii lidstva jsem hltala stránku po stránce a pak všechny zjištěné informace o vývoji člověka prezentovala neustále k nelibosti všech v mém okolí :D

danielpernik
14.12.2019 5 z 5

Dokud jsem ji nedočetl, nevěřil jsem, že je někdo schopný takového shrnutí. Úžasná oči otevírající kniha, která v sobě skrývá tolik informací, že na ní vlítnu určitě brzy znovu.