Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci

Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398724/bmid_sapiens-od-zvirete-k-bozskemu-jedin-GMz-398724.png 4 1186 257

Sapiens – Od zvířete k božskému jedinci sleduje z dlouhodobé perspektivy revoluční zvraty na cestě lidského rodu od vzniku Homo sapiens až po současnost. Dramatický je příběh bezvýznamného lidoopa, který před dvěma miliony let někde v koutě Afriky získal vědomí, vyvraždil své přírodní bratrance a ovládl celou planetu. Základní životní parametry člověka jsou určeny biologicky, ale poskytují úžasný prostor. Ne biologie, ale kultura (kolektivní víra) je klíčem k pochopení dramatického rozvoje lidstva. Jen ona umožňuje spolupráci velkého počtu lidí, kteří se navzájem neznají. Po první, kognitivní revoluci před 70 000 lety následovaly další překvapivé zlomy v dějinách – objev zemědělství, peněz, společenské mytologie, imperiální společnosti, kapitalistického úvěru a víry v budoucnost, objev vědy, techniky i genetického inženýrství. Zdá se, že dějiny mají směr – vždyť obchod a kapitalismus, věda a technika, planetární komunikace i geopolitické vědomí spojily svět do globální vesnice.... celý text

Literatura naučná , Filozofie , Historie

Vydáno: , Leda

Sapiens: A Brief History of Humankind , 2011

dusan27
16.04.2022 5 z 5

Zaujímavá kniha. :) Mala by byť povinným čítaním.

EliskaD
14.04.2022 5 z 5

Skvělá kniha, která především stručně, srozumitelně a hlavně poutavě předkládá historii lidské existence včetně zamyšlení o naší budoucnosti. Kniha je psaná opravdu natolik jednoduše, že by mohla klidně zaujmout i starší žáky nebo studenty. Tím nechci říci, že knihu nevnímám jako čtení pro dospělé. Ba naopak. I dospělému umí nabídnout v populárně-naučné podobě velké množství informací a podnětů k dalšímu zamyšlení. Popsat historické události složitě a s nejmenšími detaily umí možná leckterý historik. Ale umět tu obrovskou složitost naší historie zjednodušit na úplnou podstatu, ale bez opomenutí důležitých faktů, je výzva. A tu autor za mě splnil na výbornou.

Kampal
28.03.2022 5 z 5

Výborná kniha. Těším se na Homo deus a 21. lekcí

rencovav
26.03.2022 5 z 5

Tak tahle kniha rozhodně stála za to, nedivím se, že ji tolik lidí doporučuje, kudy chodí. Historie lidstva - z pohledu biologického, sociologického, ekonomického. Autor nabízí odpovědi na mnohé z otázek, které jsem si už párkrát (marně) pokládala. Zajímavá byla kapitola o posedlosti štěstím. Vše mi přišlo podnětné a k zamyšlení. Zní to nějak moc dobře, než aby to byla pravda? No, přečtěte si Sapiens taky a pak se o tom pobavíme.

freejazz
07.03.2022 5 z 5

„Může být něco nebezpečnějšího než nespokojení a nezodpovědní bohové, kteří nevědí, co chtějí?“

hodně divné čtení na tuto dobu. v mnohém jsou Harariho úvahy inspirativní, překvapující pohled na svět a historii nenechají čtenáře na pokoji. není to žádná selanka, protože myšlenky v knize vyvolávají řadu otázek, na které není snadné odpovědět.

protože jsem využil výhodné nabídky a koupil celou sadu za cenu 1 a půl knihy, rozhodně se v nejbližší době pustím do dalšího dílu.

a úplně odjinud – byl jsem zvědav, co říká Harari na současnou situaci. přece filosof s takovým záběrem musí mít vyhraněný postoj k zásadním momentům. a byl jsem nemile překvapen, když jsem se dočetl, že autor souhlasil s vydáním cenzurovaného textu v Rusku. nejspíš zásady nebudou jeho silnou stránkou... takže co – číst, nebo nechat ležet?

Páájinka
04.03.2022 5 z 5

Vynikající kniha. Budu se k ní určitě vracet. Otevírá nové možnosti, jak se dívat na dějiny člověka.

MiškaČíta19
22.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Sapiens je pre mňa rozhodne kniha, ktorú by sme mali mať vo svojej "knižnej výbave". Poučí, doučí a s trefnými, občas ironickými, poznámkami autora dotvorí veľmi čitateľný komplex.
Je jasné, že sa nemusíme stotožniť s autorom v každom riadku, avšak, keď sa na to pozriem objektívne, vravím si, že mal "sakra" pravdu, a to v mnohom.
V hlave mi ustala myšlienka zo samého začiatku knihy, a asi na ňu nikdy nezabudnem, a to že, parafrázujem, čo si my ľudia vlastne o sebe myslíme? Žijeme v domnienke, že nám patrí svet, že sme vrchol ľadovca a nad nás už nie. Avšak, keď sa pozrieme čo i len na vývin hoc akého zvieraťa na našej Zemi, tak môžeme vidieť, ako zostávame za ad jeden určite fyzickým vývinom, tak možno aj v ranných fázach za tým kognitívnym.
Sapiens ma prinútilo zastaviť sa, poobzerať sa vôkol seba. Toť môj pohľad, krásny deň

Babo
18.02.2022 4 z 5

Takové shrnutí lidských dějin. Čte se dobře, s něčím souhlasím,něco se mi zdá jakoby autor přizpůsoboval svým názorům. Ale nejsem ani antropolog,archeolog,historik ,takže nevím.
Kniha se ale čte dobře .

NGC6715
08.02.2022 3 z 5

Jednoduchá čtivá kniha, která nejde příliš do hloubky.

Přiložené odkazy na články o knize byly bohužel smazány.

Wolfinéria
07.02.2022 5 z 5

Rozsáhlá a zajímavá kniha, která se zabývá dějinami ve smyslu jak se žilo, což mě vždy v dějepise zajímalo víc než panovníci a války. Kombinuje hodně teorií, skvělá četba na zamyšlení.

J.F.
21.01.2022 odpad!

Na první otevření to vypadá jako historie lidstva, ne-li dokonce filosofie dějin, kterou expert na středověké a raně novověké zásobování a válečnictví poskládal z různých fyzikálních, biologických, neurologických a psychologických hypotéz... Stejně špatné jako jeho Homo Deus.

Bedřich63
12.01.2022 4 z 5

Po přečtení knihy jsem přemýšlel nad jejím hodnocením.
Je napsaná čtivě, i když dost zdlouhavým stylem, některé pasáže jsou i docela nudné.
Co mě však opravdu dostalo, je podnadpis knihy - "Stručné dějiny lidstva".
Chtěl jsem si utřídit informace o historii lidstva, ale tady v knize se tomu věnovala tak max. první třetina knihy. Nejstarší historie vývoje a rozšíření Homo Sapiens je popsána perfektně a přehledně. Tedy za mě 5*
Dále už to není o historii lidstva na celém světě, ale o vlivu a zásazích evropských koloniálních mocností v různých nově objevených částech světa. Kam Evropan šlápnul svojí nohou, tam ničil, podroboval a uzurpoval. Ale jako by neexistovalo nic jiného kolem, není zde žádná detailnější zmínka o vývoji jiných než evropských civilizací. Za všechny objevy přece nemůže jen Evropa. Jen krátké zmínky o konci a likvidaci mnoha civilizací, ale jejich historie a přínos pro dějiny lidstva - v knize 0. Takže za mě tak max. 3*.
No a poslední část knihy? Tak podle mě celá kniha byla vlastně napsána kvůli této části. Nechci hodnotit, zda motivace autora je připravit lidstvo na změnu a nebo varovat. Obzvlášť, když jsme se teď posunuli o pár let dále a experiment se dostal do další fáze, může se zdát, že tato kniha byla přípravou na věci příští, podobně jako spousta jiných knih a desítky filmů. Třetí část poodkrývá některé nepříliš známé skutečnosti a tady dávám 5*.
Svůj krátký komentář zakončím citací ze strany 496 mého výtisku knihy: "Co když se medicína pustí do vylepšování lidí?"
Já osobně přidávám komentář: "Co když jsme se v současné době dostali do stavu, kdy se někdo pustil do ne-vylepšování lidí?"
Na přebalu knihy tuto knihu doporučuje "mecenáš a vizionář" Bill Gates.......

wally
11.01.2022 5 z 5

Jako mám načteno pár horrorových autorů, ale z téhle knížky (a obzvlášť z posledních stránek) mám husí kůži ještě teď... Ze začátku sranda, když autor formou ´jabka a hrušky´ velice pochopitelným způsobem popisuje historii Homo Sapiens, čím blíže je však přítomnosti, tím těžší čtení to je a výhled do budoucnosti...no fuj... Snad dostaneme rozum...

LordByron
10.01.2022 5 z 5

Fantastické. Príliš o tom písať asi ani nemá moc zmysel.
Som rád, že konečne niekto presne povedal to isté o budhizme čo ja (ze je náboženstvo presne asi tak ako marxizmus v ZSSR). A par veci dúfam ze sa nestane (svetová vláda). Par veci mi prišlo samozrejmych a známych.
Ale veľmi sa mi páčil popis života lovcov zberacov a aj dosť negatívny opis neolitickej revolucie (s ktorým úplne nesúhlasím ale je to zaujmavy pohľad). Nikde inde som zatiaľ o tomto nečítal takže som rad. Každopádne Homo Deus je lepší.

Silencia
08.01.2022 5 z 5

Vetšinu myšlenek člověk zná a ví, ale některé věci jsou podané z úhlu, který mě třeba vůbec nenapadl. A našlo se i pár takových, které mě nenapadly vůbec. Z knihy jsem nadšená a doporučila bych ji každému k zamyšlení.

mi-380
19.12.2021 5 z 5

Makrohistorie, kterou se autor zabývá a o níž se zde opírá, mu dává velké možnosti v konstruování obdivuhodných teorií, které se báječně čtou, neustále nutí k zamyšlení, ale také ke kritickému přístupu čtenáře, což pro mě vyšlo nějak jako: úžasné, zajímavé, překvapivé, skvělé, objevné, občas ale ne úplně přesvědčivé.
90 % (zatím 861 hodnotících s průměrem 89 %).

Nevěřte zeleným aktivistům, kteří tvrdí, že naši předci žili v harmonii s přírodou. To soužití rozhodně skřípalo. Už dávno před nástupem průmyslové revoluce držel Homo sapiens mezi ostatními organismy rekord v počtu druhů rostlin a zvířat, které přivedl k záhubě. Právem si zasloužíme nezáviděníhodný titul nejvražednějšího druhu v dějinách biologie.

Po miliony let se mamutům dařilo téměř na celé severní polokouli, ale když Homo sapiens osídlil Eurasii a potom i Severní Ameriku, jejich stáda řídla a vymírala. Před deseti tisíci lety jich už přežíval jen malý počet, a to pouze na odlehlých arktických ostrovech. Tam se jim dařilo ještě několik tisíc let, ale po příchodu prvních lidí před čtyřmi tisíci lety náhle zmizeli.

Mezi nejstarší čínské texty patří věštební kůstky z období kolem roku 1200 př.n.l., které se užívaly k předpovídání budoucnosti. Na jedné je vyryta otázka: „Dopadne porod paní Hao dobře?“ A k tomu odpověď: „Pokud se dítě narodí na den ding, tak ano, pokud na den geng, tak skvěle.“ Paní Hao ale porodila v den džiajin a text končí chmurnou poznámkou: „O tři týdny a jeden den později, na den džiajin, se dítě narodilo. Nedopadlo to dobře. Byla to holčička.“

Stresujeme se méně? Rozhodně ne. V dobách, kdy elektronická pošta neexistovala, lidé obvykle psali dopisy jen tehdy, když potřebovali sdělit něco důležitého. A nepsali, co je právě napadlo. Pečlivě zvažovali, co chtějí říct, jak to co nejlépe vyjádřit, a očekávali podobně promyšlenou odpověď. Většina lidí napsala a dostala jen několik dopisů za měsíc a člověk měl jen zřídka pocit, že by měl okamžitě odpovídat. Dnes dostáváme každodenně desítky mailů a všichni očekávají okamžitou odpověď. Mysleli jsme si, že si ušetříme čas, ale místo toho jsme jen mnohonásobně zvýšili každodenní shon a naše dny jsou mnohdy naplněné větší úzkostí, nervozitou a roztěkaností, než tomu bylo dříve.

1972Sixo
04.12.2021 5 z 5

Samozrejme 80 percent informácií tejto knihy čitateľ pozná. Najlepšie sú na tom práve chronologické súvislosti, kde sa dajú tie informácie skladať ako puzzle do komplexného obrazu vývoja na všetkých frontoch. Tomu napomáhajú aj (často zábavné) polopatistické vysvetľovačky (historické pikošky). Vcelku - poučné, aj zábavné, napísané popularizačnou ľahkou rukou pre konvenčného čitateľa.

čef
26.11.2021 5 z 5

Kniha se nezabývá systematicky takovými jednotlivosti, jako jsou králové, císaři, říše. Spíše filosoficky probírá zlomové události umožňujícími další vývoj lidské rasy. Argumenty a vývody jsou mnohdy překvapující, ale s dokonalou vnitřní logikou, bohužel však také někdy dost nudnou. Také se zabývá možnými trendy budoucnosti, ale sympaticky přiznává, že všechno bude pravděpodobně jinak. Vcelku náročné čtení, které však není k zahození, ale především k zamyšlení a inspiraci.

ujira
13.11.2021 5 z 5

Odbornou stránku nehodnotím, nicméně je to podnětné čtení až na poslední část, to pro homo sapiens nevyznívá moc nadějně.

tygřík2
12.11.2021 3 z 5

Jestli se směsici vybraných faktů, dohadů a zbožných přání určité ideologie říká historie, to teda nevím. Občas jsem se musela smát jeho vývodům, jindy mě autor svým neotřelým pohledem na věc přinutil k přemýšlení. A to poslední oceňuji na téhle rozvernosti asi nejvíc.