Sansa. Buddhistické kláštery v korejských horách – místa, která čistí a otevírají mysl https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231148/bmid_sansa-buddhisticke-klastery-v-korej-231148.jpg 5 4 1

Horské kláštery (kor. sansa) představují jedinečný, více než 1500 let starý fenomén tradiční kultury Koreje. I Hjong-kwon (1963) v této knize plasticky přibližuje dvaadvacet jihokorejských lokalit a jejich osobitý svět. Seznamuje nás s korejskou historií, buddhistickou filozofií, výtvarným uměním, svéráznými legendami i zenovou poezií a geografií (ba i geomancií) hor – a to vše doplňuje více než 220 barevnými fotografiemi. Věnuje též velkou pozornost architektuře, zejména souvislosti mezi uspořádáním jednotlivých budov v prostoru sansa a pojmem cesty k duchovnímu probuzení v buddhistickém smyslu. Kniha je tak určena nejen zájemcům o kulturu Dálného východu, estetiku a buddhismus, ale i všem čtenářům, kteří se zamýšlejí nad vztahem krajiny a architektury, přírody a kultury.... celý text

Benkora
13.09.2019 5 z 5

Tato kniha ve mne navozovala vnitřní klid a velice příjemný, harmonický pocit. Čtení jsem si opravdu užila a nevěřila bych, že mne kniha takto zasáhne a bude mne bavit. Jedná se o putování korejskými budhistickými kláštery. Je zde hodně historie, faktografie a nádherných fotografií, poezie života a vnitřního usebrání. Transkript korejských názvů je neskutečný (krkolomný až běda) a rázem jsem se zase ocitla na 1. stupni ZŠ, kdy jsme v rámci výuky zkoušeli různé jazykolamy (např. vlkyplky – snažte se opakovat rychle za sebou :-)). Pokaždé, když na mne události života doléhaly hodně silně, jsem k této knize utíkala ve snaze načerpat nadhled, vnitřní klid a pohodu. Odstup. Publikace nakladatelství DharmaGaia mám tuze ráda. Je úžasné, že někdo vydává takovéto knihy. Při čtení jsem měla nutkavý pocit „dát se na cestu“. Kniha je specifická a nemusí „sednout“ každému. Já pociťovala při čtení souznění. Také se mi moc líbila slova paní překladatelky (ačkoliv různé předmluvy, dodatky a doslovy nemám moc v lásce). Doporučuji.

Autorovy knížky

Hjong-kwon I
jihokorejská, 1963
2014  100%Sansa. Buddhistické kláštery v korejských horách – místa, která čistí a otevírají mysl

Kniha Sansa. Buddhistické kláštery v korejských horách – místa, která čistí a otevírají mysl je v