Sandokan

Sandokan https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8926/bmid_sandokan-Fxo-8926.jpg 4 65 9

Sandokan série

Literární adaptace. Obsahuje: Tygři z Mompracemu -- Tajemství černé džungle -- Malajští piráti. Sandokan, známý jako malajský tygr, vede ozbrojený boj proti holandským a britským koloniálním představitelům, zosobněným v rádžovi Jamesovi Brookovi, guvernérovi ostrova Sarawak. Ten je známý svými nemilosrdnými a krutými činy při upevňování své moci. Když byl Sandokan ještě chlapec, nechal Brooke vyvraždit jeho rodinu a zbavil jej trůnu. V dospělosti Sandokan shromáždil skupinu pirátů a z malého ostrůvku Mompracem na západ od Bornea vede se svým přítelem Portugalcem Yanezem de Gomerou proti Brookovi ozbrojený boj nejen pro svou osobní pomstu, ale také na obranu malých domorodých království.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Le tigri di Mompracem , 1895

TERRORDROME
TERRORDROME
16.01.2023 2 z 5

Prišiel čas nakydať na ďalšiu klasiku, tentoraz Sandokana. U týchto vecí stále dúfam v rozšupnuté brakové dobrodružstvo, ale málokedy to vyjde, asi preto že som prestarnutá cynická obluda ktorá sa nedokáže nechať unášať ako keď som mal 12. Toto je kompilácia troch Sandokanovských kníh, pričom v druhom príbehu Sandy vôbec nevystupuje a v treťom hrá tak tretie husle popri svojom pobočníkovi Yanezovi. A treba povedať že titulný hrdina z toho celého vychádza zo všetkého najviac ako idiot čo sa zabuchne do 16 ročného dievčaťa, tá mu hneď sľúbi večnú lásku a on expresne zničí všetko na čom roky pracoval ( a neskôr sa predstaví ešte iná postava ktorá sa taktiež zabuchne do iného dievčaťa, ktoré mu taktiež okamžite na prvý pohľad prisahá večnú lásku ). V istom bode je z neho úplný blázon nepríčetne sa vrhajúci do hurikánu, jeho "tygríci" padajú ako muchy a v celej knihe potopí doslova každú loď na ktorú vkročí jeho noha. Autor sa samozrejme snaží Tygra z Mompracenu glorifikovať tým že neustále omieľa aký je udatný, že sa nikdy v živote nebál, že jeho posádka ho uctieva ako boha ( a rozhodne sa nechajú veselo masakrovať, stačí len aby kývol prstom ) a že je to spravodlivý pomstiteľ a bojovník proti útlaku ktorý rozdáva diamanty kade chodí, ale ja ako čitateľ vidím iba toho, miestami až imbecilného piráta ktorý rozbije všetko na čo siahne a ktorému vlastne niet prečo fandiť. Jeho úhlavný protivníci sú potom vykresľovaný ako strašné zlo proste preto že nemajú radi pirátov a snažia sa vyčistiť od nich vody, čo je asi logické. Aby som len neškrípal zubami, dej sviští ako japonský vlak, z džungle vyskakujú Thugský škrtiči uctievajúci bohyňu Kálí, vzduchom lietajú delové gule a vycvičený tiger perfektne rozumie slovným príkazom ako "choď na toto miesto, nájdi tam túto osobu a daj mu tento odkaz". Viaceré dejové barličky sú na hrane akceptácie aj v naivnom pirátskom príbehu, ako napríklad keď sandokan a jeho parťák v rámci vychytralého úteku vypijú jed po ktorom vyzerajú ako mŕtvy a ten má pôsobiť nejakých 6 hodín takže ak ich zhodia do mora pri vypršaní tejto doby, tak sa prebudia na sekundu presne pri dopade a môžu odplávať. Takže to bola ešte trochu väčšia vtákovina než som čakal, naviac s podivne nesympatickým antihrdinom.

danny_21
danny_21
22.03.2020 3 z 5

Kdo by nepamatoval uhrančivého Kabira Bediho v seriálu Sandokan, knižní předloha je ale trochu zklamáním, třeba ve srovnání s panem di Ventimiglia. V prvním, nejslabším díle, je hrdinný Sandokan, Tygr z Mompracemu lapen v osidlech lepé děvy, anglické Amazonky, která ho oblouzní svým luzným zjevem a chudák změkčelé Princátko je ochotný vzdát se svého pirátského života, životů svých poddaných tygříků a odejít do důchodu na opuštěný ostrov … ty jo, to byla limonáda první kategorie - 35 %
V druhém díle představil Emilio podobnou nosnou linku jako v prvním - tentokrát se sice lýtka nezapálily Tygrovi z Mompračemu, ale lovcovi hadů Tremaku-Naikovi, který podlehne šarmu britské dcerky v zajetí sektářů, uctívačů byhoně Kálí a rozhodne se ji vyrvat ze spárů jisté smrti obětováním těch fanatických barbarů. Méně limonády, více akce a proto dávám v hodnocení lepším průměr - 55 %
Ve třetím, nejpovedenějším, kousku Sandokan a jeho tygříci pomáhají osvobodit uvězněného Tremal-Naika z uvěznění na ostrově Sarawaku, kde trčí v báni v zajetí rádži Brooka, nelítostného potírače malajské pirátské verbeže. Cílem je doručit sestřenici zesnulé choti Malajského tygra právě do náruče tohoto Inda, který pro ni zahořel v nimulém díle, Ubylo něžnůstek a proto dávám lepší průměr - 60 %. Dohromady mi tato trojdílná sága vychází na čistý střed - 50 %

Rohy89
Rohy89
08.01.2020 4 z 5

JJ klasika .Nyní jsem četl knihu prvně a až mě udivilo jak je film podle knihy téměř stejný . Jinak kniha se četla sama jedním dechem.

Paulus.1987
Paulus.1987
27.04.2018 5 z 5

Patřím ke generaci, která se se Sandokanovým kultem minula. Když ale tenkrát po velmi dlouhé době v televizi reprízovali slavný seriál, natáčel jsem si všechny díly na video a koukal se na něj pořád dokola. Když jsem potom ve škole v katalogu Klubu mladých čtenářů nakladatelství Albatros uviděl, že Sandokan vychází knižně, musel jsem ho mít. Knížku jsem přečetl jedním dechem a tak tomu bylo pokaždé, kdy jsem po ní znovu sáhl. Později jsem se dozvěděl, že jsou v ní obsaženy pouze první tři díly z pěti, takže jsem si až "na stará kolena" zakoupil poslední dva díly v sešitovém vydání. Pět hvězdiček z nostalgie.

hroneczek
hroneczek
27.10.2017 5 z 5

Knihu jsem četla na základní škole, dobrodružný příběh jsem hltala.

Eigis
Eigis
04.04.2014 3 z 5

Faktem je, že ve dvanácti letech jsem tuto knihu opravdu hltal, ale když jsem ji přečetl teď dost mne zklamala.

Yarwen
Yarwen
12.12.2013 4 z 5

Kniha zde vyobrazená obsahuje první tři z pěti příběhů, které Salgari o Sandokanovi napsal, nicméně je zde prezentována jen jako první příběh a toho se týká i můj komentář. Sandokan, sultánský princ, kterému vyvraždili celou rodinu a vyhnali z jeho země, se stal pirátem ne kvůli loupení, ale z pomsty. Příběh byl zfilmován šestidílným seriálem a dlužno podotknout, že jak psaná, tak filmová podoba jsou výborné, byť se od sebe výrazně liší a setkávají se jen v některých hlavních bodech (a končí rozdílně). První příběh - Piráti z Mompracemu - vypráví o Sandokanově seznámení se s Mariannou, do které se zamiluje, z čehož pramení řada následků. Pokud někdo četl a neviděl seriál či naopak, doporučuji přečíst/zhlédnout, rozhodně se nesetkáte se zklamáním.

Selinute
Selinute
02.11.2012 5 z 5

Knížka byla samozřejmě super. Ale filmové zpracování je mnohem lepší. A době kdy jej dávali v televizi poprvé, to byla pro mě prostě bomba.

Deadly
Deadly
18.11.2011 5 z 5

Jak někdo mohl dát Sandokanovi hodnocení odpad?! Já tuhle knížku "za mlada" skoro učetla na hadry:-) Za mě rozhodně pět hvězdiček!