Preludia & nokturna

Preludia & nokturna https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/6908/bmid_preludia-a-nokturna-5Jo-6908.jpg 5 670 97

Sandman série

Sandman, velký Morpheus, pán snění, je při nešťastném magickém obřadu uvězněn na Zemi. Po letech se mu sice podaří ze zajetí dostat, nabírá síly a pomalu dává své království dohromady, ale ještě ho čeká dlouhý boj o své symboly moci, než jejich noví majitelé nadělají více škody.

Literatura světová , Komiksy , Fantasy

Vydáno: , Crew

Preludes & Nocturnes , 1995

Wrent
25.12.2016 5 z 5

Úplný nováček v komiksech nejsem a o Sandmnovi jsem dlouho jen slýchal, než jsem si ho konečně mohl přečíst, ale teď už vím, že na další díly takhle dlouho rozhodně čekat nechci. Každá část příběhu vlastně začíná stejně, chvíli trvá, než se v tom zorientujete, ale pak vás příběh vtáhne dovnitř a jste najednou u další části. Skvělé.

KupKOMIKScz
01.11.2016 5 z 5

Doporučuji :-)

borknagar
28.09.2016 5 z 5

Psal se rok 2002 a já, jako komiksový začátečník pořídil Sandmana. Černobílá kresba, ponurý děj, snový příběh a mě to tenkrát moc nevzalo. Nebylo to nudné, ale spíše neuchopitelné pro začínajícího čtenáře komiksů. Letos vyšlo barevné vydání. Kresba úchvatná a musím uznat, že v barvě se mi tento komiks líbí víc (kresba nepůsobí tak zmateně). Černobílá verze měla své kouzlo, ale barva tomu dala tu správnou snovost, při zachování parádní atmosféry. Po čtrnácti letech opětovného čtení se dostavil pocit, který dřívě chyběl. Pocit něčeho výjimečného, pocit něčeho zásadního. Neuvěřitelné momenty se střídají s neotřelou Gaimanovou fantazií. Ano, Sandman je zásadní dílo nejen na poli komiksovém. A jsem rád, že jsem Sandmana po letech docenil a ocenil......

martinstefko
29.03.2016 5 z 5

Člověk si musí Sandmana přečíst, aby pochopil Gaimanovu poetiku, znalost a lásku k mýtům všeho druhu, ať už křesťanským, řeckým nebo i moderním, jakým komiksový hrdinové jsou. Jeho příběhy jsou nápadité, děsivé a krásné zároveň, mystické i světské, humorné i dramatické. Snoubí se v nich vše, co se dá nalézt i v Gaimanově prozaické tvorbě. Pokud nejste s komiksem příliš obeznámeni, tak zkuste začít u "Sandmana". Není to klasický americký komiks, ale i přesto, nebo možná právě proto, se dá říci, že je to jedna z nejlepších věcí, co je na našem komiksovém trhu k dostání.

silvara
26.02.2016 5 z 5

Epický začátek pro skvělé dobrodružství. Detailně propracovaný příběh, který potěší znalce (DC) komiksů i ty, kteří se s tímhle žánrem teprve seznamují. Sandman je pro mě dalším důkazem, že komiksy nejsou jen "pouhé" čtení pro děti, ale (pokud se dá dohromady správný autor a kreslíř) že jde o dechberoucí příběhy propojené s vizuální pastvou pro oko. Oprava: v tomhle případě jde spíš o vizuální orgie :)

OldaB
24.01.2016 5 z 5

Tohle je prostě klasika. Četl jsem to poprvé takřka před patnácti lety a pořád to neztratilo nic ze své působivosti. Je úžasné, co vše dokázal Gaiman do děje dostat, když uvážíme, že hlavní postava není nějakým extra hybatelem děje. Dva momenty si budu vždycky pamatovat: postupné stárnutí (smlouvání) mága Burgesse a Destinyho vstup do bistra.

Etule
22.12.2015 5 z 5

Přiznávám se bez mučení, že jsem zvyklá jenom na mangu. Tudíž je pro mě tohle naprosto jiný styl kresby. Každopádně musím říct, že Sandman je prostě bomba. :) Moc se mi to líbilo a četla jsem to jedním dechem. Hned se vrhám na další díl.

Wries
16.11.2015 5 z 5

Pán snu mě chytil do své snové říše a já jeho do našeho reálného světa. Ze začátku jsem se hůře orientoval, tak jako to ve snech chodí, ale po každé přečtené stránce to bylo jasnější a srozumitelnější. Sandman (Dream) je lapen do pasti v reálném světě a musí z ní uniknout. To se mu povede a na své cestě při dávání se dohromady narazí i na svou sestru Smrt (Death) a bylo tu i jedno okénko, kde podle mě byl další sourozenec Osud (Destiny).

Nejvíce se mi líbila část 24 hodin, kdy doktor Destiny čekal na Morphea a mezitím se bavil na jiných zákaznících. Souboj Sandmana s Luciferem byl taktéž excelentní.

alouch
23.02.2015 5 z 5

Konečně jsem přišla na to, proč dílo Neila Gaimana tak hezky brnká "na moje struny". Může za to velmi vytříbená kombinace Célinovského pojetí světa a Pratchetovského přístupu k nadpřirozenu. Céline vyobrazuje svět bez příkras, lidi a jejich činy ukazuje v jejich nahé a někdy i nepěkné podstatě. Pratchet zase kombinuje více pohledů dohromady a vytváří tak harmonicky fungující celek. A to vše se sešlo v Sandmanovi. Díky za taková díla.

LordSnape
25.01.2015 5 z 5

Nikdy předtím jsem komiksy nečetl, pokud nepočítám Asterixe s Obelixem. Přišly mi takové nijaké a chybělo mi tam to "něco navíc", co mi mohla vždy dát jen klasická beletrie. Ale Sandman je jiný. Je hloubavý, zajímavý a jeho kresba je prostě místy dechberoucí. Tady začíná má komiksová závislost! Za vše můžeš ty, neřáde Gaimane!

jirincz
04.05.2014 4 z 5

Neila Gaimana jsem znal zatím doposud jako autora několika scénářů Doctora Who. Jeho scénáře skoro vždy překypovaly výbornou fantazií. A tady tomu není jinak, opravdu brilantně zpracované po stránce fantasy. Co mi všal trochu vadilo byly úvodní příběhy, které byly pro mě nudnější. Od poloviny knihy mě to ale chytlo a úplně nejlepší pro mě byl poslední příběh, kdy přišla na scénu Smrt. Taky mám výhrady ke kresbě, přišla mi hodně často zmatená a ne na takové úrovni. Zatím 4 hvězdy, doufám, že další díly půjdou ve šlépějích posledních příběhů, které byly zajímavější.

Paulhunterspet
29.09.2013 4 z 5

Když jsem začala číst, napadaly mě úžasné pasáže a trefná přirovnání, kterými pak tento mástpís popíšu. Dočetla jsem poslední stránku a cítím v hlavě naprosté prázdno. Sandman mi vzal dech, smysluplné uvažování a mou milovanou slovní zásobu jakbysmet (hmm nakonec docela trefné úsloví).

P.S.: Děkuji, že jsem se mohla po tak dlouhé době dobře vyspat bez těch odporných nočních můr.

Standa Šebek
21.09.2013 5 z 5

Opus magnum Neila Gaimana, jednoho z nejlepších a nejoriginálnějších žijících autorů fantastické literatury. První díl série, která patří mezi umělecké vrcholy komiksového žánru. Dílo, které dokáže čtenáře přenést do světa tak neuchopitelného a tak zvláštního - do světa snů.

Komiksová série Sandman obsahuje různé příběhy z odlišných dob i světů, které spojuje postava Morfea, Pána Snů.

První díl vypráví o tom, jak je Pán snů pokoutným kouzlem uvězněn lidským čarodějem, jsou mu ukradeny symboly jeho úřadu a říše snů chátrá, což má pro lidstvo neblahé následky. Pán snů se tedy musí osvobodit a dát vše do pořádku.

Kapis
04.06.2013 5 z 5

Hluboké a nadčasové, jedna z nejlepších komiksových sérií ever. A dokonce to už u nás konečně vyšlo komplet, takže nováček nemusí čekat 10 let;-) Vždy jsem rád snil - i s otevřenýma očima, občas jsem se chtěl po probuzení do snu vrátit, pokračovat v něm po probuzení, po některých snech jsem si jako puberťák musel měnit pyžamo, zkrátka snový svět a snění mě vždycky hodně fascinovalo. A Gaimanovi se povedlo vytvořit svět, který tomuto jemnému předivu vládne. I když to začíná uvězněním Pána této říše, je to rozjezd, který se už nezastaví. Kresba je perfektní, ten vnitřní rozměr a cit pro perspektivu prostoru je nezaměnitelný. Dávám dobrých 98-99%, stovku může mít máloco, bo těžko bych si připustil, že už nemůže být nic lepšího. A už bych snad mohl si někdy udělat čas a přečíst si to komplet v jedné várce.

rooty
10.03.2012 5 z 5

Sandman je pro všechny, kdo mají rádi fantasy, příběhy a sny. Pro mě geniální záležitost od začátku, až do konce.... A tohle je teprve začátek..

3DD!3
04.01.2012 5 z 5

Perfektní atmosféra, mystický hrdina a příběhy, které se zažerou do mozku a nepustí. Pasáž s dr. Dee v restauraci je až obludně děsivá a mrazí z ní v zádech. Zvlášť když je vyvedena jen tuší.

Thunair
04.01.2012 5 z 5

Neil gaiman Dostal Starého Sandmana a volnou ruku. Na starého sandmana zapomněl a vytvořil Mýtus, který se zakrátko stal Kultem. Tohle je první kniha.